Indekss 
 Iepriekšējais 
 Nākošais 
 Pilns teksts 
Procedūra : 2023/0025(COD)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls : A9-0311/2023

Iesniegtie teksti :

A9-0311/2023

Debates :

Balsojumi :

PV 09/11/2023 - 5.17
CRE 09/11/2023 - 5.17
PV 06/02/2024 - 5.6

Pieņemtie teksti :

P9_TA(2023)0392
P9_TA(2024)0059

Pieņemtie teksti
PDF 156kWORD 46k
Ceturtdiena, 2023. gada 9. novembris - Brisele
Elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumi (EEIA)
P9_TA(2023)0392A9-0311/2023

Eiropas Parlamenta 2023. gada 9. novembrī pieņemtie grozījumi priekšlikumā Eiopas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko groza Direktīvu 2012/19/ES par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem (EEIA) (COM(2023)0063 – C9-0016/2023 – 2023/0025(COD))(1)

(Parastā likumdošanas procedūra: pirmais lasījums)

Komisijas ierosinātais teksts   Grozījums
Grozījums Nr. 1
Direktīvas priekšlikums
4.a apsvērums (jauns)
(4a)  Tiesa arī secināja, ka ES tiesības ir jāinterpretē tādējādi, ka tas, ka dalībvalsts pirms šīs direktīvas pieņemšanas ir pieņēmusi tiesību aktus, kas ir pretrunā ES direktīvai, pats par sevi nav ES tiesību pārkāpums, jo šajā direktīvā paredzētā rezultāta sasniegšanu nevar uzskatīt par būtiski apdraudētu, pirms šī direktīva iekļaujas ES tiesību sistēmā.
Grozījums Nr. 2
Direktīvas priekšlikums
9.a apsvērums (jauns)
(9a)  Lai saglabātu juridiskās noteiktības principu turpmākajās Direktīvas 2012/19/ES pārskatīšanās, ir svarīgi īpašu uzmanību pievērst tam, lai nepieļautu tādu noteikumu pieņemšanu, kuriem potenciāli varētu būt nepamatota atpakaļejoša iedarbība. Ir jānodrošina skaidrība un paredzamība EEI ražotājiem attiecībā uz darbības apstākļiem, kas bija spēkā laikā, kad to izstrādājumi tika laisti tirgū. Šāda pieeja palīdz izvairīties no riska, ka radīsies neparedzamas izmaksas saistībā ar turpmāko EEIA pārvaldību. Turklāt šādās pārskatīšanās būtu jāievēro atkritumu apsaimniekošanas hierarhija, kā noteikts Direktīvas 2008/98/EK 4. pantā.
Grozījums Nr. 3
Direktīvas priekšlikums
10.a apsvērums (jauns)
(10a)  Fotoelementu paneļu atkritumu nepareiza apstrāde un atvērtās darbības jomas EEIA rada būtisku negatīvu ietekmi uz veselību un vidi. Tāpēc būtu jānodrošina fotoelementu paneļu pareiza apstrāde un maksimāla atkritumu reģenerācija no fotoelementu paneļiem to kalpošanas laika beigās. Neskarot nepieciešamās izmaiņas finansiālajos pienākumos attiecībā uz tādu fotoelementu paneļu atkritumu savākšanu un apstrādi, kas laisti tirgū pirms 2012. gada 13. augusta, un attiecībā uz visu tādu atvērtās darbības jomas EEI atkritumiem, kas laistas tirgū pirms 2018. gada 15. augusta, un kuri ieviesti ar šo direktīvu, dalībvalstīm būtu jānodrošina saistīto EEIA apsaimniekošana videi drošā veidā. Dalībvalstis var ar individuālās vai kolektīvās paplašinātās atbildības shēmu palīdzību mudināt ražotājus pienācīgi savākt un apstrādāt saistītos agrāko fotoelementu paneļu EEIA un atvērtās darbības jomas EEI.
Grozījums Nr. 4
Direktīvas priekšlikums
10.b apsvērums (jauns)
(10b)  Pārskatot Direktīvu 2012/19/ES un novēršot tās trūkumus, ir būtiski nodrošināt, lai EEIA apsaimniekošanas izmaksas netiktu nesamērīgi novirzītas patērētājiem vai iedzīvotājiem. Tas ietver principa “piesārņotājs maksā” ņemšanu vērā, iespējamo noteikumu izskatīšanu attiecībā uz EEIA savākšanas mērķiem un atkritumu apsaimniekošanas hierarhijas ievērošanu, kā noteikts Direktīvas 2008/98/EK 4. pantā.
Grozījums Nr. 5
Direktīvas priekšlikums
1. pants – 1. daļa – -1. punkts (jauns)
Direktīva 2012/19/ES
2.a pants (jauns)
(-1)  direktīvā iekļauj šādu 2.a pantu:
“2.a pants
1.  Ne vēlāk kā [2026. gada 31. decembrī] Komisija izvērtē nepieciešamību pārskatīt šo direktīvu un attiecīgā gadījumā šajā sakarā iesniedz tiesību akta priekšlikumu, kam pievienots rūpīgs sociālekonomiskās un vidiskās ietekmes novērtējums.
2.  Ietekmes novērtējumā Komisija jo īpaši novērtē:
a)  noteikumus, kas īpaši nodrošina juridiskās noteiktības principa ievērošanu un to, ka nevienā dalībvalstī nav noteikumu, kuri varētu radīt nepamatotu atpakaļejošu spēku;
b)  noteikumus ar mērķi nodrošināt atkritumu apsaimniekošanas hierarhijas īstenošanu, kā noteikts Direktīvas 2008/98/EK 4. pantā;
c)  noteikumus ar mērķi nodrošināt, ka iedzīvotājiem un patērētājiem nerodas nesamērīgas izmaksas saskaņā ar principu “piesārņotājs maksā”;
d)  noteikumus, kas nodrošina šīs direktīvas pilnīgu īstenošanu un izpildi, jo īpaši attiecībā uz atbilstošiem savākšanas mērķiem, kā arī EEIA nelikumīgas tirdzniecības novēršanu;
e)  jaunas kategorijas “fotoelementu paneļi” izveidošanu saskaņā ar šo direktīvu, lai nošķirtu fotoelementu paneļus no esošās EEIA 4. kategorijas “liels aprīkojums”, kā minēts III un IV pielikumā, un savākšanas mērķu aprēķināšanu, pamatojoties uz savākšanai pieejamajiem fotoelementu paneļu atkritumiem, balstoties uz paredzamo kalpošanas laiku, nevis tirgū laisto izstrādājumu daudzumu;
f)  mehānisma izveidošanu, lai nodrošinātu, ka ražotāja bankrota vai likvidācijas gadījumā turpmāk tiks segtas izmaksas par fotoelementu paneļu atkritumu savākšanu, apstrādi, reģenerāciju un videi nekaitīgu apglabāšanu gan no privātām mājsaimniecībām, gan lietotājiem, kas nav privātas mājsaimniecības.”.
Grozījums Nr. 6
Direktīvas priekšlikums
1. pants – 1. daļa – 2.a punkts
Direktīva 2012/19/ES
13. pants – 1. punkts – 2. daļa
(2a)  direktīvas 13. panta 1. punkta otro daļu aizstāj ar šādu:
Aizstājot iepriekš radušos atkritumus ar jauniem līdzvērtīgiem izstrādājumiem vai ar jauniem izstrādājumiem, kuri pilda to pašu funkciju, šo izstrādājumu ražotāji paredz šādu izmaksu finansējumu. Dalībvalstis kā alternatīvu var noteikt pilnīgu vai daļēju atbildību par šo finansējumu arī lietotājiem, kas nav privātas mājsaimniecības.
“Tālāk minēto izstrādājumu ražotāji paredz tādu iepriekšējo EEIA izmaksu finansēšanu (“iepriekš radušies atkritumi”), kas rodas no EEI, kā minēts 2. panta 1. punkta a) apakšpunktā, izņemot fotoelementu paneļus, kurus aizstāj ar jauniem līdzvērtīgiem izstrādājumiem vai ar jauniem izstrādājumiem, kuri pilda to pašu funkciju. Dalībvalstis kā alternatīvu var noteikt pilnīgu vai daļēju atbildību par šo finansējumu arī lietotājiem, kas nav privātas mājsaimniecības.
Grozījums Nr. 7
Direktīvas priekšlikums
1. pants – 1. daļa – 2.b punkts (jauns)
Direktīva 2012/19/ES
13. pants – 1. punkts – 3. daļa
(2b)  direktīvas 13. panta 1. punkta trešo daļu aizstāj ar šādu:
Citu iepriekš radušos atkritumu gadījumā izmaksu finansējumu veic lietotāji, kas nav privātas mājsaimniecības.
Citu tādu iepriekš radušos atkritumu gadījumā, kuri radušies no EEI, kā minēts 2. panta 1. punkta a) apakšpunktā, izņemot fotoelementu paneļus, izmaksu finansējumu veic lietotāji, kas nav privātas mājsaimniecības.
Grozījums Nr. 8
Direktīvas priekšlikums
2. pants – 1. punkts – 1. daļa
Vēlākais, [vienu gadu pēc šīs direktīvas stāšanās spēkā] dalībvalstīs stājas spēkā normatīvie un administratīvie akti, kas vajadzīgi, lai izpildītu šīs direktīvas prasības. Dalībvalstis tūlīt dara zināmus Komisijai minēto noteikumu tekstus.
Vēlākais [18 mēnešus pēc šīs direktīvas stāšanās spēkā] dalībvalstīs stājas spēkā normatīvie un administratīvie akti, kas vajadzīgi, lai izpildītu šīs direktīvas prasības. Dalībvalstis tūlīt dara zināmus Komisijai minēto noteikumu tekstus.

(1) Jautājums tika nodots atpakaļ atbildīgajai komitejai starpiestāžu sarunām saskaņā ar 59. panta 4. punkta ceturto daļu (A9-0311/2023).

Pēdējā atjaunošana: 2024. gada 28. februārisJuridisks paziņojums - Privātuma politika