Indeks 
 Poprzedni 
 Następny 
 Pełny tekst 
Procedura : 2023/0025(COD)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury : A9-0311/2023

Teksty złożone :

A9-0311/2023

Debaty :

Głosowanie :

PV 09/11/2023 - 5.17
CRE 09/11/2023 - 5.17
PV 06/02/2024 - 5.6

Teksty przyjęte :

P9_TA(2023)0392
P9_TA(2024)0059

Teksty przyjęte
PDF 161kWORD 47k
Czwartek, 9 listopada 2023 r. - Bruksela
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (WEEE)
P9_TA(2023)0392A9-0311/2023

Poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 9 listopada 2023 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2012/19/UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) (COM(2023)0063 – C9-0016/2023 – 2023/0025(COD))(1)

(Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)

Tekst proponowany przez Komisję   Poprawka
Poprawka 1
Wniosek dotyczący dyrektywy
Motyw 4 a (nowy)
(4a)  Trybunał doszedł również do wniosku, że prawo Unii należy interpretować w taki sposób, że okoliczność, iż państwo członkowskie przyjęło przepisy sprzeczne z dyrektywą Unii przed przyjęciem tej dyrektywy, nie stanowi sama w sobie naruszenia prawa Unii, ponieważ osiągnięcie rezultatu przewidzianego w tej dyrektywie nie może zostać uznane za poważnie zagrożone, zanim dyrektywa ta nie stanie się częścią porządku prawnego Unii.
Poprawka 2
Wniosek dotyczący dyrektywy
Motyw 9 a (nowy)
(9a)  Aby dochować zasady pewności prawa przy przyszłych zmianach dyrektywy 2012/19/UE, szczególną uwagę należy zwrócić na uniknięcie przyjmowania przepisów, które mogłyby mieć nieuzasadnioną moc wsteczną. Konieczne jest zapewnienie producentom EEE jasności i przewidywalności względem warunków prowadzenia działalności, które obowiązywały w momencie wprowadzania przez nich produktów do obrotu. Dzięki takiemu podejściu można uniknąć sytuacji, w której ponosiliby oni trudne do przewidzenia koszty związane z przyszłym gospodarowaniem WEEE. Ponadto takie zmiany muszą być zgodne z hierarchią postępowania z odpadami określoną w art. 2 dyrektywy 2008/98/WE.
Poprawka 3
Wniosek dotyczący dyrektywy
Motyw 10 a (nowy)
(10a)  Niewłaściwe przetwarzanie zużytych paneli fotowoltaicznych i WEEE objętego „otwartym zakresem stosowania” ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie i środowisko. Należy zatem zapewnić właściwe przetwarzanie paneli fotowoltaicznych i maksymalny odzysk odpadów z paneli fotowoltaicznych po zakończeniu ich eksploatacji. Bez uszczerbku dla zmian w obowiązkach finansowych niezbędnych do objęcia tymi obowiązkami zbierania i przetwarzania zużytych paneli fotowoltaicznych wprowadzonych do obrotu przed 13 sierpnia 2012 r. oraz całego zużytego EEE objętego „otwartym zakresem stosowania” wprowadzonego do obrotu przed 15 sierpnia 2018 r., państwa członkowskie powinny zapewnić racjonalne ekologicznie gospodarowanie powiązanym WEEE. Do właściwego zbierania i przetwarzania powiązanego historycznego WEEE z paneli fotowoltaicznych i EEE objętego „otwartym zakresem stosowania” państwa członkowskie mogą zachęcać producentów za pośrednictwem indywidualnych lub zbiorowych systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Poprawka 4
Wniosek dotyczący dyrektywy
Motyw 10 b (nowy)
(10b)  Przy przeglądzie dyrektywy 2012/19/UE i przy eliminowaniu jej braków bardzo istotne jest zadbanie o to, by koszty gospodarowania WEEE nie zostały przeniesione na konsumentów ani na obywateli. Mowa tu również o uwzględnieniu zasady „zanieczyszczający płaci”, o ujęciu ewentualnych przepisów dotyczących celów w zakresie zbierania WEEE i o przestrzeganiu hierarchii postępowania z odpadami określonej w art. 4 dyrektywy 2008/98/WE.
Poprawka 5
Wniosek dotyczący dyrektywy
Artykuł 1 – akapit 1 – punkt -1 (nowy)
Dyrektywa 2012/19/UE
Artykuł 2 a (nowy)
-1)  dodaje się art. 2a w brzmieniu:
„Artykuł 2a
1.  Nie później niż do dnia [31 grudnia 2026 r.] Komisja zbada potrzebę zmiany niniejszej dyrektywy i w stosownym przypadku przedstawi wniosek ustawodawczy dotyczący tej zmiany wraz z dogłębną oceną skutków społeczno-gospodarczych i środowiskowych.
2.  W ocenie skutków Komisja zbada w szczególności następujące elementy:
a)  konkretne przepisy zapewniające dochowanie zasady pewności prawa oraz zapobiegające przyjmowaniu w którymkolwiek państwie członkowskim przepisów, które miałyby nieuzasadnioną moc wsteczną;
b)  przepisy zapewniające stosowanie hierarchii postępowania z odpadami określonej w art. 4 dyrektywy 2008/98/WE;
c)  przepisy gwarantujące zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”, że obywatele i konsumenci nie będą obciążani nieproporcjonalnymi kosztami;
d)  przepisy zapewniające pełne wdrożenie i egzekwowanie niniejszej dyrektywy, w szczególności realizację odpowiednich celów w zakresie zbierania odpadów, oraz zapobiegające nielegalnemu handlowi WEEE;
e)  utworzenie na mocy niniejszej dyrektywy nowej kategorii „Panele fotowoltaiczne” w celu oddzielenia paneli fotowoltaicznych od istniejącej kategorii WEEE nr 4 „Sprzęt wielkogabarytowy”, o której mowa w załącznikach III i IV, oraz obliczanie celów w zakresie zbierania odpadów na podstawie zużytych paneli fotowoltaicznych dostępnych do zbiórki na podstawie ich przewidywanego okresu użytkowania, a nie liczby produktów wprowadzonych do obrotu;
f)  ustanowienie mechanizmu gwarantującego, że w przypadku upadłości lub likwidacji producenta zostaną pokryte przyszłe koszty zbierania, przetwarzania, odzysku i przyjaznego dla środowiska unieszkodliwiania odpadów z paneli fotowoltaicznych pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od użytkowników innych niż gospodarstwa domowe.”;
Poprawka 6
Wniosek dotyczący dyrektywy
Artykuł 1 – akapit 1 – punkt 2 a (nowy)
Dyrektywa 2012/19/UE
Artykuł 13 – ustęp 1 – akapit 2
2a)  art. 13 ust. 1 akapit drugi otrzymuje brzmienie:
W odniesieniu do odpadów historycznych, zastępowanych przez nowe odpowiadające im produkty lub przez nowe produkty spełniające te same funkcje, finansowanie kosztów zapewnione jest przez producentów tych produktów przy ich dostawie. Alternatywnie, państwa członkowskie mogą ustalić, iż użytkownicy inni niż gospodarstwa domowe również odpowiadają za finansowanie tego WEEE, w całości lub w części.
„Koszty związane z historycznym WEEE („odpady historyczne”) – powstałym z EEE, o którym mowa w art. 2 ust. 1 lit. a), innym niż panele fotowoltaiczne – który zastępują nowe odpowiadające im produkty lub nowe produkty spełniające te same funkcje, ponoszą producenci tych produktów przy ich dostawie. Alternatywnie, państwa członkowskie mogą ustalić, iż użytkownicy inni niż gospodarstwa domowe również odpowiadają za finansowanie tego WEEE, w całości lub w części.”;
Poprawka 7
Wniosek dotyczący dyrektywy
Artykuł 1 – akapit 1 – punkt 2 b (nowy)
Dyrektywa 2012/19/UE
Artykuł 13 – ustęp 1 – akapit 3
2b)  art. 13 ust. 1 akapit trzeci otrzymuje brzmienie:
W odniesieniu do pozostałych odpadów historycznych finansowanie kosztów zapewniają użytkownicy inni niż gospodarstwa domowe.
W odniesieniu do pozostałych odpadów historycznych powstałych z EEE, o którym mowa w art. 2 ust. 1 lit. a), innego niż panele fotowoltaiczne, koszty ponoszą użytkownicy inni niż gospodarstwa domowe.”;
Poprawka 8
Wniosek dotyczący dyrektywy
Artykuł 2 – ustęp 1 – akapit 1
Państwa członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia [jeden rok po jej wejściu w życie] r. Niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów.
Państwa członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia [18 miesięcy od jej wejścia w życie] r. Niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów.

(1) Sprawa została odesłana do komisji właściwej w celu przeprowadzenia negocjacji międzyinstytucjonalnych na podstawie art. 59 ust. 4 akapit czwarty Regulaminu (A9-0311/2023).

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2024Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności