Pozměňovací návrhy přijaté Evropským parlamentem dne 21. listopadu 2023 k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o společných pravidlech na podporu oprav zboží a o změně nařízení (EU) 2017/2394 a směrnic (EU) 2019/771 a (EU) 2020/1828 (COM(2023)0155 – C9-0117/2023 – 2023/0083(COD))(1)
(Řádný legislativní postup: první čtení)
Znění navržené Komisí
Pozměňovací návrh
Pozměňovací návrh 1 Návrh směrnice Bod odůvodnění 1
(1) Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/77112 sleduje cíl zlepšit fungování vnitřního trhu a zároveň dosáhnout vysoké úrovně ochrany spotřebitele. V kontextu ekologické transformace sleduje tato směrnice cíl zlepšit fungování vnitřního trhu a zároveň podpořit udržitelnější spotřebu, a doplňuje tak cíl sledovaný směrnicí (EU) 2019/771.
(1) Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/77112 sleduje cíl zlepšit fungování vnitřního trhu a zároveň dosáhnout vysoké úrovně ochrany spotřebitele a zvýšení oběhovosti v rámci hospodářství. V kontextu ekologické transformace sleduje tato směrnice cíl zlepšit fungování vnitřního trhu a zároveň podpořit udržitelnější spotřebu, a doplňuje tak cíl sledovaný směrnicí (EU) 2019/771.
__________________
__________________
12 Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/771 ze dne 20. května 2019 o některých aspektech smluv o prodeji zboží, o změně nařízení (EU) 2017/2394 a směrnice 2009/22/ES a o zrušení směrnice 1999/44/ES (Úř. věst. L 136, 22.5.2019, s. 28).
12 Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/771 ze dne 20. května 2019 o některých aspektech smluv o prodeji zboží, o změně nařízení (EU) 2017/2394 a směrnice 2009/22/ES a o zrušení směrnice 1999/44/ES (Úř. věst. L 136, 22.5.2019, s. 28).
Pozměňovací návrh 2 Návrh směrnice Bod odůvodnění 3
(3) Aby se omezilo předčasné likvidaci životaschopného zboží zakoupeného spotřebiteli a aby byli spotřebitelé motivováni k delšímu používání svého zboží, je nezbytné stanovit pravidla pro opravy tohoto zboží. Opravy by měly vést k udržitelnější spotřebě, protože je pravděpodobné, že tak vznikne méně odpadu způsobeného vyřazeným zbožím, sníží se poptávka po zdrojích, včetně energie, vyvolaná procesem výroby a prodeje nového zboží nahrazujícího vadné zboží a také se vyprodukuje méně emisí skleníkových plynů. Tato směrnice podporuje udržitelnou spotřebu s cílem dosáhnout přínosů pro životní prostředí a také pro spotřebitele tím, že se v krátkodobém horizontu zamezí nákladům spojeným s novými nákupy.
(3) Aby se omezila předčasná likvidace životaschopného zboží zakoupeného spotřebiteli a aby byli spotřebitelé motivováni k delšímu používání svého zboží, je nezbytné posílit právo spotřebitelů na opravu, podle něhož se spotřebitelé mohou domáhat kvalitní a dostupné opravy provedené poskytovatelem, kterého si vyberou. Opravy by měly vést k udržitelné spotřebě, která zohledňuje meze naší planety, protože je pravděpodobné, že tak vznikne méně odpadu způsobeného vyřazeným zbožím, sníží se poptávka po zdrojích, včetně energie, vyvolaná procesem výroby a prodeje nového zboží nahrazujícího vadné zboží a také se vyprodukuje méně emisí skleníkových plynů. Tato směrnice podporuje udržitelnou spotřebu s cílem dosáhnout přínosů pro životní prostředí tím, že podpoří životní cyklus výrobků, který zahrnuje opětovné použití, opravu a renovaci, a také pro spotřebitele tím, že se v krátkodobém horizontu zamezí nákladům spojeným s novými nákupy.
Pozměňovací návrh 3 Návrh směrnice Bod odůvodnění 4 a (nový)
(4a) Chování spotřebitelů spočívá v celé řadě aspektů. Při volbě mezi opravou a nákupem nového výrobku hrají klíčovou roli kritéria rozhodování, jako jsou ekonomické podmínky, životnost, dostupnost, blízkost opravny a časová náročnost. Spotřebitelům brání v tom, aby se rozhodli pro opravu, různé překážky, jako je nedostupnost informací oopravitelnosti výrobku při nákupu zboží, chybějící informace o opravárenských službách, omezený přístup k náhradním dílům a náklady na opravu. Kromě ustanovení stanovených touto směrnicí by měla být odpovídajícím způsobem podporována a prosazována opatření nazvyšování povědomí s cílem podporovat kulturu oprav, zlepšování znalostí spotřebitelů o řádné údržbě a péči ovýrobek a o jejich stávajících právech, a to i v podobě právních záruk, a rovněž finanční pobídky určené spotřebitelům, výrobcům a opravnám.
Pozměňovací návrh 4 Návrh směrnice Bod odůvodnění 6
(6) Požadavky na opravitelnost by měly zahrnovat všechny požadavky podle právních aktů Unie, které zajišťují, že zboží může být opraveno, mimo jiné požadavky podle rámce pro ekodesign uvedeného v nařízení [o ekodesignu udržitelných výrobků], aby bylo možno pokrýt širokou škálu výrobků, jakož i budoucí vývoj v jakékoli jiné oblasti práva Unie.
(6) Požadavky na opravitelnost by měly zahrnovat všechny požadavky podle právních aktů Unie, které zajišťují, že zboží může být opraveno, mimo jiné požadavky podle rámce pro ekodesign uvedeného v nařízení [o ekodesignu udržitelných výrobků], aby bylo možno pokrýt širokou škálu výrobků, jakož i budoucí vývoj.
Pozměňovací návrh 5 Návrh směrnice Bod odůvodnění 7
(7) Spotřebitelé by měli dostat klíčové informace o opravárenských službách, což jim pomůže si najít a vybrat vhodné opravárenské služby. Evropský informační formulář o opravě by měl uvádět klíčové parametry, které ovlivňují rozhodování spotřebitelů, když zvažují, zda vadné zboží opravit. Tato směrnice by měla stanovit vzorový standardizovaný formát. Standardizovaný formát pro popis opravárenských služeb by měl spotřebitelům umožnit tyto služby posoudit a snadno porovnat. Tento standardizovaný formát by měl rovněž usnadnit proces poskytování informací o opravárenských službách, a to zejména mikropodnikům a malým a středním podnikům, které opravárenské služby poskytují. Aby se předešlo další zátěži způsobené překrývajícími se požadavky na předsmluvní informace, je třeba mít za to, že opravna splnila v příslušných případech odpovídající požadavky na informace stanovené v relevantních právních aktech EU, pokud byl správně vyplněn a spotřebiteli poskytnut evropský informační formulář o opravě. Informace v evropském informačním formuláři o opravě by spotřebitelům měly být poskytovány jasně a srozumitelně a v souladu s požadavky na přístupnost uvedenými ve směrnici (EU) 2019/88214.
(7) Spotřebitelé by měli dostat klíčové informace o opravárenských službách, což jim pomůže si najít a vybrat vhodné opravárenské služby. Evropský informační formulář o opravě by měl uvádět klíčové parametry, které ovlivňují rozhodování spotřebitelů, když zvažují, zda vadné zboží opravit. Tato směrnice by měla stanovit vzorový standardizovaný formát. Standardizovaný formát pro popis opravárenských služeb by měl spotřebitelům umožnit tyto služby posoudit a snadno porovnat. Tento standardizovaný formát by měl rovněž usnadnit proces poskytování informací o opravárenských službách, a to zejména mikropodnikům a malým a středním podnikům, které opravárenské služby poskytují. Informace v evropském informačním formuláři o opravě by spotřebitelům měly být poskytovány jasně a srozumitelně a v souladu s požadavky na přístupnost uvedenými ve směrnici (EU) 2019/88214.
__________________
__________________
14 Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/882 ze dne 17. dubna 2019 o požadavcích na přístupnost u výrobků a služeb (Úř. věst. L 151, 7.6.2019, s. 70).
14 Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/882 ze dne 17. dubna 2019 o požadavcích na přístupnost u výrobků a služeb (Úř. věst. L 151, 7.6.2019, s. 70).
Pozměňovací návrh 6 Návrh směrnice Bod odůvodnění 8
(8) Svobodná volba spotřebitele při rozhodování, u koho si nechá zboží opravit, by měla být usnadněna tím, že si spotřebitel vyžádá evropský informační formulář o opravě nejen od výrobce, ale také od prodávajícího dotčeného zboží nebo v příslušných případech od nezávislých opraven. Opravny by měly poskytovat evropský informační formulář o opravě pouze v případě, že spotřebitel otento formulář požádá a opravna má vúmyslu danou opravu provést nebo je povinna opravu provést. Spotřebitel se také může rozhodnout, že evropský informační formulář o opravě požadovat nebude a že uzavře smlouvu o poskytování opravárenských služeb s opravnou na základě předsmluvních informací poskytnutých jinými prostředky v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2011/83/EU15.
(8) Svobodná volba spotřebitele při rozhodování, u koho si nechá zboží opravit, by měla být usnadněna dobrovolným poskytnutím evropského informačního formuláře o opravě nejen od výrobce, ale také od prodávajícího dotčeného zboží nebo v příslušných případech od nezávislých opraven. Opravny by měly poskytovat evropský informační formulář o opravě pouze dobrovolně. Spotřebitel také může uzavřít smlouvu o poskytování opravárenských služeb s opravnou na základě předsmluvních informací poskytnutých jinými prostředky v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2011/83/EU15.
__________________
__________________
15 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/83/EU ze dne 25. října 2011 o právech spotřebitelů, kterou se mění směrnice Rady 93/13/EHS a směrnice Evropského parlamentu a Rady 1999/44/ES a zrušuje směrnice Rady 85/577/EHS a směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/7/ES (Úř. věst. L 304, 22.11.2011, s. 64).
15 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/83/EU ze dne 25. října 2011 o právech spotřebitelů, kterou se mění směrnice Rady 93/13/EHS a směrnice Evropského parlamentu a Rady 1999/44/ES a zrušuje směrnice Rady 85/577/EHS a směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/7/ES (Úř. věst. L 304, 22.11.2011, s. 64).
Pozměňovací návrh 7 Návrh směrnice Bod odůvodnění 9
(9) Existují situace, kdy opravně vznikají náklady nezbytné pro poskytnutí informací o opravě a ceně uvedených v evropském informačním formuláři o opravě. Opravna může například potřebovat zboží zkontrolovat, aby mohla určit vadu nebo typ nutné opravy, včetně potřeby náhradních dílů, a odhadnout cenu opravy. V těchto případech může opravna požadovat po spotřebiteli pouze úhradu nákladů, které jsou nezbytné pro poskytnutí informací uvedených v evropském informačním formuláři o opravě. V souladu s předsmluvními informacemi a dalšími požadavky stanovenými ve směrnici 2011/83/EU by měla opravna informovat spotřebitele o těchto nákladech dříve, než spotřebitel požádá o poskytnutí evropského informačního formuláře o opravě. Spotřebitelé mohou upustit od žádosti oevropský informační formulář o opravě, pokud považují náklady na získání tohoto formuláře za příliš vysoké.
(9) Existují situace, kdy opravně vznikají náklady nezbytné pro poskytnutí informací o opravě a ceně uvedených v evropském informačním formuláři o opravě. Účtování těchto nákladů by mělo být omezeno na případy, kdy opravna může potřebovat zboží zkontrolovat, aby mohla určit vadu nebo typ nutné opravy, včetně potřeby náhradních dílů, a odhadnout cenu opravy. V těchto případech může opravna požadovat po spotřebiteli pouze úhradu nákladů, které jsou nezbytné pro poskytnutí těchto informací uvedených v evropském informačním formuláři o opravě. Tyto náklady nesmí v žádném případě bránit zbývajícímu procesu opravy ani mít nežádoucí dopad na opravu obecně. V souladu s předsmluvními informacemi a dalšími požadavky stanovenými ve směrnici 2011/83/EU by měla opravna informovat spotřebitele o těchto nákladech dříve, než spotřebitel požádá o poskytnutí evropského informačního formuláře o opravě. Spotřebitelé mohou upustit od obdržení evropského informačního formuláře o opravě, pokud považují náklady na získání tohoto formuláře za příliš vysoké.
Pozměňovací návrh 8 Návrh směrnice Bod odůvodnění 11
(11) Směrnice (EU) 2019/771 ukládá prodávajícím povinnost opravit zboží v případě nesouladu, který existoval v době dodání zboží a který se projeví během doby odpovědnosti. Podle uvedené směrnice nemají spotřebitelé nárok na odstranění vad, na které se zmíněná povinnost nevztahuje. V důsledku toho se předčasně likviduje velké množství vadného, ale jinak životaschopného zboží. Aby byli spotřebitelé v takových situacích motivováni k opravě zboží, měla by tato směrnice uložit výrobcům povinnost provést opravu zboží, na které se vztahují požadavky na opravitelnost stanovené právními akty Unie. Tato povinnost provést opravu by měla být na žádost spotřebitele uložena výrobcům takového zboží, neboť ti jsou adresáty uvedených požadavků na opravitelnost. Pokud jde o zboží uváděné na trh Unie, tato povinnost by se měla vztahovat na výrobce usazené v Unii i mimo ni.
(11) Směrnice (EU) 2019/771 ukládá prodávajícím povinnost opravit zboží v případě nesouladu, který existoval v době dodání zboží a který se projeví během doby odpovědnosti. Podle uvedené směrnice nemají spotřebitelé nárok na odstranění vad, na které se zmíněná povinnost nevztahuje. V důsledku toho se předčasně likviduje velké množství vadného, ale jinak životaschopného zboží. Aby byli spotřebitelé v takových situacích motivováni k opravě zboží, měla by tato směrnice uložit výrobcům povinnost provést opravu zboží, které je uvedeno vpříloze II této směrnice. Tato povinnost provést opravu by měla být na žádost spotřebitele uložena výrobcům takového zboží, neboť ti jsou adresáty uvedených požadavků na opravitelnost. Pokud jde o zboží uváděné na trh Unie, tato povinnost by se měla vztahovat na výrobce usazené v Unii i mimo ni. Povinnost provést opravu by však měla být přiměřená a měla by zohledňovat dostupnost náhradních dílů po dobu životnosti výrobku. Náhradní díly by měly být dostupné alespoň po dobu stanovenou v aktech Unie. Dále by tato směrnic neměla zpochybňovat svobodu ekonomické volby výrobců zastavit výrobu výrobku.
Pozměňovací návrh 9 Návrh směrnice Bod odůvodnění 12
(12) Vzhledem k tomu, že povinnost provést opravu uložená výrobcům podle této směrnice se vztahuje na vady, které nejsou způsobeny nesouladem zboží s kupní smlouvou, mohou výrobci poskytnout opravu oproti uhrazení určité ceny spotřebitelem, oproti jinému druhu náhrady, nebo bezplatně. Účtování ceny by mělo podnítit výrobce k vytváření udržitelných obchodních modelů, včetně poskytování opravárenských služeb. Tato cena může zohledňovat například mzdové náklady, náklady na náhradní díly, náklady na provoz opravárenského zařízení a obvyklou marži. Cena a podmínky opravy by měly být dohodnuty ve smlouvě mezi spotřebitelem a výrobcem a spotřebitel by měl mít i nadále možnost se svobodně rozhodnout, zda tato cena a podmínky jsou přijatelné. Potřeba takové smlouvy a konkurenční tlak ze strany ostatních opraven by měly vést výrobce, kteří jsou povinni opravovat, k udržení ceny ve výši přijatelné pro spotřebitele. Povinnost provést opravu může být rovněž vykonána bezplatně, pokud se na vadu vztahuje obchodní záruka, například v souvislosti se zaručenou trvanlivostí zboží.
(12) Vzhledem k tomu, že povinnost provést opravu uložená výrobcům podle této směrnice se vztahuje na vady, které nejsou způsobeny nesouladem zboží s kupní smlouvou, mohou výrobci poskytnout opravu oproti uhrazení určité ceny spotřebitelem, oproti jinému druhu náhrady, nebo bezplatně. Účtování ceny by mělo podnítit výrobce k vytváření udržitelných obchodních modelů, včetně poskytování opravárenských služeb. Tato cena může zohledňovat například mzdové náklady, náklady na náhradní díly, náklady na provoz opravárenského zařízení a obvyklou marži. V případech, kdy tyto náklady nelze před provedením opravy odhadnout, by spotřebitelům měly být poskytnuty informace o maximální předpokládané ceně. Cena a podmínky opravy by měly být dohodnuty ve smlouvě mezi spotřebitelem a výrobcem a spotřebitel by měl mít i nadále možnost se svobodně rozhodnout, zda tato cena a podmínky jsou přijatelné. Potřeba takové smlouvy a konkurenční tlak ze strany ostatních opraven by měly vést výrobce, kteří jsou povinni opravovat, k udržení ceny ve výši přijatelné pro spotřebitele. Povinnost provést opravu může být rovněž vykonána bezplatně, pokud se na vadu vztahuje obchodní záruka, například v souvislosti se zaručenou trvanlivostí zboží. Aby byli spotřebitelé motivováni nechat si výrobek opravit mimo zákonnou záruku, může výrobce po dobu trvání opravy nabídnout zapůjčení náhradního nebo renovovaného zboží, které by mělo být vráceno, jakmile spotřebitel obdrží opravené zboží.
Pozměňovací návrh 10 Návrh směrnice Bod odůvodnění 13
(13) Výrobci mohou splnit svou povinnost spočívající v provedení opravy formou subdodávky, například pokud výrobce nedisponuje opravárenskou infrastrukturou nebo pokud opravu může provést opravna, která se nachází blíže spotřebiteli, mimo jiné v případech, kdy je výrobce usazen mimo Unii.
(13) Výrobci mohou splnit svou povinnost spočívající v provedení opravy formou subdodávky, například pokud výrobce nedisponuje opravárenskou infrastrukturou. Aby se zabránilo zbytečným nákladům na přepravu a emisím, měla by být oprava provedena co nejblíže spotřebiteli. Opravu tedy může provést opravna, která se nachází blíže spotřebiteli, zejména v těch případech, kdy je výrobce usazen mimo Unii.
Pozměňovací návrh 11 Návrh směrnice Bod odůvodnění 14
(14) Uplatňují se požadavky stanovené v aktech v přenesené pravomoci přijatých podle nařízení [o ekodesignu udržitelných výrobků] nebo v prováděcích opatřeních přijatých podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES16, podle nichž by výrobci měli poskytovat přístup k náhradním dílům, informacím o opravách a údržbě nebo jakýmkoli softwarovým nástrojům, firmwaru nebo podobným pomocným prostředkům souvisejícím s opravami. Spotřebitel si tak může vybrat opravnu podle svého výběru.
(14) Uplatňují se požadavky stanovené v aktech v přenesené pravomoci přijatých podle nařízení [o ekodesignu udržitelných výrobků] nebo v prováděcích opatřeních přijatých podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES16, podle nichž by výrobci měli poskytovat přístup k náhradním dílům, informacím o opravách a údržbě nebo jakýmkoli softwarovým nástrojům, firmwaru nebo podobným pomocným prostředkům souvisejícím s opravami. Za účelem doplnění těchto opatření by měl být nezávislým opravnám, subjektům provádějícím repasování a renovace a konečným uživatelům zajištěn přístup ke všem náhradním dílům, všem souvisejícím informacím a nástrojům, včetně diagnostických nástrojů, zarozumnou cenu a nediskriminačním způsobem, a to po dobu odpovídající alespoň očekávané životnosti výrobku. Tímto způsobem by se zajistila hospodářská soutěž a spotřebitelé by při volbě podle svého výběru měli prospěch zlepších služeb a nižších cen, nebo, jsou-li toho schopni, mohli by si opravu provést sami. Složitost a bezpečnost opravy se odvíjí od typu výrobku. Pokud lze důvodně předpokládat, že při provádění opravy průměrným spotřebitelem by mohla být ohrožena jeho bezpečnost nebo že tato oprava vyžaduje vyspělé nástroje, výrobci by měli spotřebitele výslovně varovat.
__________________
__________________
16 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES ze dne 21. října 2009 o stanovení rámce pro určení požadavků na ekodesign výrobků spojených se spotřebou energie (přepracované znění) (Úř. věst. L 285, 31.10.2009, s. 10).
16 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES ze dne 21. října 2009 o stanovení rámce pro určení požadavků na ekodesign výrobků spojených se spotřebou energie (přepracované znění) (Úř. věst. L 285, 31.10.2009, s. 10).
Pozměňovací návrh 12 Návrh směrnice Bod odůvodnění 15
(15) Povinnost provést opravu by měla platit i v případech, kdy je výrobce usazen mimo Unii. Aby se spotřebitelé mohli obrátit na hospodářský subjekt usazený v Unii, který tuto povinnost splní, stanoví tato směrnice posloupnost alternativních hospodářských subjektů, které v takových případech musí splnit povinnost výrobce provést opravu. To by mělo umožnit výrobcům, kteří se nacházejí mimo Unii, aby zorganizovali provedení opravy v Unii a splnili svou povinnost.
(15) Povinnost provést opravu by měla platit i v případech, kdy je výrobce usazen mimo Unii. Aby se spotřebitelé mohli obrátit na hospodářský subjekt usazený v Unii, který tuto povinnost splní, stanoví tato směrnice posloupnost alternativních hospodářských subjektů, které v takových případech musí splnit povinnost výrobce provést opravu. Vzhledem k úloze, kterou plní ve vztahu ke spotřebitelům v dodavatelském řetězci zboží, by se tato směrnice měla vztahovat i na poskytovatele služeb kompletního vyřízení objednávek. To by mělo zabránit situacím, kdy by v Unii nebyl usazen žádný hospodářský subjekt, který by plnil povinnost opravy.Výrobci usazení mimo Unii by měli zorganizovat provedení opravy v Unii a splnit svou povinnost.
Pozměňovací návrh 13 Návrh směrnice Bod odůvodnění 16
(16) Aby nedocházelo k nadměrnému zatěžování výrobců a aby se zajistilo, že budou schopni plnit svou povinnost provádět opravy, měla by být tato povinnost omezena na výrobky, pro které jsou v právních aktech Unie stanoveny požadavky na opravitelnost, a to v rozsahu, v jakém jsou v nich tyto požadavky stanoveny. Požadavky na opravitelnost nezavazují výrobce k opravě vadného zboží, ale zajišťují, aby zboží bylo opravitelné. Tyto požadavky na opravitelnost mohou být stanoveny v příslušných právních aktech Unie. Příkladem jsou akty v přenesené pravomoci přijaté podle nařízení [o ekodesignu udržitelných výrobků] nebo prováděcí opatření přijatá podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES17, které vytvářejí rámec pro zlepšení environmentální udržitelnosti výrobků. Toto omezení povinnosti provést opravu zajišťuje, že se tato povinnost vztahuje pouze na zboží, které je opravitelné z podstaty svého designu. Příslušné požadavky na opravitelnost zahrnují požadavky na design zvyšující možnost demontáže zboží a zpřístupnění řady náhradních dílů po minimální dobu. Povinnost provést opravu odpovídá rozsahu požadavků na opravitelnost, například požadavky na ekodesign se mohou vztahovat pouze na určité součásti zboží nebo může být stanovena konkrétní lhůta pro zpřístupnění náhradních dílů. Povinnost provést opravu podle této směrnice, jež spotřebitelům umožňuje požadovat opravu přímo od výrobce v poprodejní fázi, doplňuje požadavky na opravitelnost na straně nabídky stanovené v nařízení [o ekodesignu udržitelných výrobků] a podporuje poptávku spotřebitelů po opravách.
(16) Aby nedocházelo k nadměrnému zatěžování výrobců a aby se zajistilo, že budou schopni plnit svou povinnost provádět opravy, měla by být tato povinnost zavedena pro výrobky, pro které jsou v právních aktech Unie stanoveny požadavky na opravitelnost, a to v rozsahu, v jakém jsou v nich tyto požadavky stanoveny, a pro další opravitelné výrobky, včetně jízdních kol. Požadavky na opravitelnost nezavazují výrobce k opravě vadného zboží, ale zajišťují, aby zboží bylo opravitelné. Tyto požadavky na opravitelnost mohou být stanoveny v příslušných právních aktech Unie. Příkladem jsou akty v přenesené pravomoci přijaté podle nařízení [o ekodesignu udržitelných výrobků] nebo prováděcí opatření přijatá podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES17, které vytvářejí rámec pro zlepšení environmentální udržitelnosti výrobků. Toto omezení povinnosti provést opravu zajišťuje, že se tato povinnost vztahuje pouze na zboží, které je opravitelné z podstaty svého designu. Příslušné požadavky na opravitelnost zahrnují požadavky na design zvyšující možnost demontáže zboží a zpřístupnění řady náhradních dílů po minimální dobu. Povinnost provést opravu odpovídá rozsahu požadavků na opravitelnost, například požadavky na ekodesign se mohou vztahovat pouze na určité součásti zboží nebo může být stanovena konkrétní lhůta pro zpřístupnění náhradních dílů. Povinnost provést opravu podle této směrnice, jež spotřebitelům umožňuje požadovat opravu přímo od výrobce v poprodejní fázi, doplňuje požadavky na opravitelnost na straně nabídky stanovené v nařízení [o ekodesignu udržitelných výrobků] a podporuje poptávku spotřebitelů po opravách.
__________________
__________________
17 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES ze dne 21. října 2009 o stanovení rámce pro určení požadavků na ekodesign výrobků spojených se spotřebou energie (přepracované znění).
17 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES ze dne 21. října 2009 o stanovení rámce pro určení požadavků na ekodesign výrobků spojených se spotřebou energie (přepracované znění).
Pozměňovací návrh 14 Návrh směrnice Bod odůvodnění 16 a (nový)
(16a) Do pěti let po vstupu této směrnice v platnost by Komise měla provést hodnocení této směrnice a posoudit její přínos, zejména článků 5, 9a a 12, křádnému fungování vnitřního trhu, kvysoké úrovni ochrany spotřebitele a kezlepšení environmentální udržitelnosti výrobků, jakož i jejich dopad na podniky, a to především mikropodniky a malé a střední podniky. S ohledem na článek 7 by měla hodnotit a posuzovat účinnost online platforem pro opravy založených na údajích z jednotlivých členských států, které obsahují informace o počtu aktivních poskytovatelů opravárenských služeb a spotřebitelů a o počtu provedených transakcí. Komise by měla vypracovat zprávu o hlavních zjištěních tohoto hodnocení a předložit ji Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů. Členské státy by Komisi měly poskytnout informace nezbytné pro vypracování této zprávy. Kezprávě by měl být případně připojen legislativní návrh.
Pozměňovací návrh 15 Návrh směrnice Bod odůvodnění 17
(17) V zájmu zajištění právní jistoty uvádí tato směrnice v příloze II příslušné skupiny výrobků, na které se vztahují tyto požadavky na opravitelnost podle právních aktů Unie. V zájmu zajištění souladu s budoucími požadavky na opravitelnost podle právních aktů Unie by měla být na Komisi přenesena pravomoc přijímat akty v souladu s článkem 290 Smlouvy o fungování Evropské unie, zejména pokud jde o doplnění nových skupin výrobků do přílohy II v případě přijetí nových požadavků na opravitelnost. Je obzvláště důležité, aby Komise v rámci přípravné činnosti vedla odpovídající konzultace, a to i na odborné úrovni, a aby tyto konzultace probíhaly v souladu se zásadami stanovenými v interinstitucionální dohodě o zdokonalení tvorby právních předpisů ze dne 13. dubna 201618. Pro zajištění rovné účasti na vypracovávání aktů v přenesené pravomoci by měly Evropský parlament a Rada obdržet veškeré dokumenty ve stejnou dobu jako odborníci z členských států, přičemž jejich odborníci by měli mít automaticky přístup na zasedání skupin odborníků Komise věnujících se přípravě aktů v přenesené pravomoci.
(17) V zájmu zajištění právní jistoty uvádí tato směrnice v příloze II příslušné skupiny výrobků, na které se vztahuje povinnost provést opravu podle této směrnice nebo na které se vztahují požadavky na opravitelnost podle právních aktů Unie, jakož i další opravitelné výrobky, včetně jízdních kol. Za účelem zajištění souladu s budoucím tržím a legislativním vývojem by měla být na Komisi přenesena pravomoc přijímat akty v souladu s článkem 290 Smlouvy o fungování Evropské unie, zejména pokud jde o doplnění nových skupin výrobků do přílohy II, například v případě přijetí nových požadavků na opravitelnost. Přidoplňování nových skupin výrobků dopřílohy II by Komise měla provést posouzení dopadů, zejména pokud se doplnění provádí nezávisle na jiných aktech podle práva Unie. Je obzvláště důležité, aby Komise v rámci přípravné činnosti vedla odpovídající konzultace, a to i na odborné úrovni, a aby tyto konzultace probíhaly v souladu se zásadami stanovenými v interinstitucionální dohodě o zdokonalení tvorby právních předpisů ze dne 13. dubna 201618. Pro zajištění rovné účasti na vypracovávání aktů v přenesené pravomoci by měly Evropský parlament a Rada obdržet veškeré dokumenty ve stejnou dobu jako odborníci z členských států, přičemž jejich odborníci by měli mít automaticky přístup na zasedání skupin odborníků Komise věnujících se přípravě aktů v přenesené pravomoci.
__________________
__________________
18 Interinstitucionální dohoda mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí o zdokonalení tvorby právních předpisů (Úř. věst. L 213, 12.5.2016, s. 1).
18 Interinstitucionální dohoda mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí o zdokonalení tvorby právních předpisů (Úř. věst. L 213, 12.5.2016, s. 1).
Pozměňovací návrh 16 Návrh směrnice Bod odůvodnění 20
(20) Aby se zvýšila informovanost spotřebitelů o dostupnosti opravy, a tím i její pravděpodobnost, měli by výrobci spotřebitele o existenci dané povinnosti informovat. V informacích by mělo být uvedeno příslušné zboží, na které se tato povinnost vztahuje, spolu s vysvětlením, že je oprava tohoto zboží zajišťována, například prostřednictvím subdodavatelů, a v jakém rozsahu. Tyto informace by měly být spotřebiteli snadno přístupné a měly by být poskytovány jasným a srozumitelným způsobem, aniž by o ně musel žádat, a v souladu s požadavky na přístupnost podle směrnice 2019/882. Výrobce si může svobodně určit, jakým způsobem bude spotřebitele informovat.
(20) Aby se zvýšila informovanost spotřebitelů o dostupnosti opravy, a tím i její pravděpodobnost, měli by výrobci nebo prodejci spotřebitele o existenci dané povinnosti informovat. V informacích by mělo být uvedeno příslušné zboží, na které se tato povinnost vztahuje, spolu s vysvětlením, že je oprava tohoto zboží zajišťována, například prostřednictvím subdodavatelů, a v jakém rozsahu. Tyto informace by měly být spotřebiteli snadno přístupné a měly by být poskytovány jasným a srozumitelným způsobem, aniž by o ně musel žádat, a v souladu s požadavky na přístupnost podle směrnice 2019/882. Výrobce případně prodejce si může svobodně určit, jakým způsobem bude spotřebitele informovat, například prostředky v místě prodeje viditelným a zřetelným způsobem.
Pozměňovací návrh 17 Návrh směrnice Bod odůvodnění 21
(21) V zájmu podpory oprav by členské státy měly zajistit, aby na jejich území existovala alespoň jedna online platforma, která spotřebitelům umožní vyhledat vhodné opravny. Touto platformou může být určitá stávající nebo soukromě provozovaná platforma, pokud splňuje podmínky stanovené v této směrnici. Tato platforma by měla zahrnovat uživatelsky přívětivé a nezávislé srovnávací nástroje, které spotřebitelům pomáhají posoudit a porovnat výhody různých poskytovatelů opravárenských služeb, a tím spotřebitele motivují k rozhodnutí pro opravu namísto nákupu nového zboží. Cílem této platformy je usnadnit vyhledávání opravárenských služeb ve vztazích mezi podniky a spotřebiteli, členské státy však mohou její působnost rozšířit i na vztahy mezi podniky a na opravárenské iniciativy vedené komunitně.
(21) V zájmu podpory oprav by členské státy měly zajistit, aby na jejich území existovala alespoň jedna online platforma, která spotřebitelům umožní vyhledat vhodné opravny. Touto platformou může být určitá stávající nebo soukromě provozovaná platforma, pokud splňuje podmínky stanovené v této směrnici. Pokud taková online platforma neexistuje, měly by členské státy usilovat o její vytvoření ve spolupráci se zúčastněnými hospodářskými subjekty. Tato platforma by měla zahrnovat uživatelsky přívětivé a nezávislé srovnávací nástroje, které spotřebitelům pomáhají posoudit a porovnat výhody různých poskytovatelů opravárenských služeb, a tím spotřebitele motivují k rozhodnutí pro opravu namísto nákupu nového zboží. Cílem této platformy je usnadnit vyhledávání opravárenských služeb ve vztazích mezi podniky a spotřebiteli, členské státy však mohou její působnost rozšířit i na vztahy mezi podniky a na opravárenské iniciativy vedené komunitně.
Pozměňovací návrh 18 Návrh směrnice Bod odůvodnění 25
(25) V zájmu snadnějšího získání evropského informačního formuláře o opravě by online platforma měla obsahovat možnost, aby si spotřebitelé vyžádali tento formulář přímo od opravny prostřednictvím online platformy. Tato možnost by měla být na online platformě viditelně zobrazena. V zájmu dosažení informovanosti o vnitrostátních online platformách pro opravy a usnadnění přístupu k těmto platformám v celé Unii by členské státy měly zajistit, aby jejich online platformy byly přístupné prostřednictvím příslušných vnitrostátních internetových stránek připojených k jednotné digitální bráně zřízené nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/172420. Aby byli spotřebitelé o online platformě lépe informováni, měly by členské státy podniknout příslušné kroky, například uvést odkaz na online platformu na příslušných vnitrostátních internetových stránkách nebo vést komunikační kampaně.
(25) V zájmu snadnějšího získání evropského informačního formuláře o opravě by online platforma měla obsahovat možnost, aby si spotřebitelé vyžádali tento formulář přímo od opravny prostřednictvím online platformy. Tato možnost by měla být na online platformě viditelně zobrazena. V zájmu dosažení informovanosti o vnitrostátních online platformách pro opravy a usnadnění přístupu k těmto platformám v celé Unii by členské státy měly zajistit, aby jejich online platformy byly přístupné prostřednictvím příslušných vnitrostátních internetových stránek připojených k jednotné digitální bráně zřízené nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/172420. Členské státy by měly Komisi sdělit odkaz na stávající online platformy pro opravy na jejich území do 12 měsíců od vstupu této směrnice v platnost a odkaz na každou novou online platformu pro opravy do 14 pracovních dnů od jejího spuštění. Komise by měla vést veřejnou, snadno přístupnou a strojově čitelnou databázi online platforem pro opravy registrovaných v členských státech.
__________________
__________________
20 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1724 ze dne 2. října 2018, kterým se zřizuje jednotná digitální brána pro poskytování přístupu k informacím, postupům a k asistenčním službám a službám pro řešení problémů a kterým se mění nařízení (EU) č. 1024/2012 (Úř. věst. L 295, 21.11.2018, s. 1).
20 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1724 ze dne 2. října 2018, kterým se zřizuje jednotná digitální brána pro poskytování přístupu k informacím, postupům a k asistenčním službám a službám pro řešení problémů a kterým se mění nařízení (EU) č. 1024/2012 (Úř. věst. L 295, 21.11.2018, s. 1).
Pozměňovací návrh 19 Návrh směrnice Bod odůvodnění 25 a (nový)
(25a) Aby byli spotřebitelé o online platformách pro opravy lépe informováni, měly by členské státy podniknout příslušné kroky, například uvést odkaz na danou online platformu na příslušných vnitrostátních internetových stránkách nebo provádět komunikační kampaně. Hospodářské subjekty nebo online platformy, které umožňují uzavírání smluv na dálku, by rovněž měly přijmout vhodná opatření k informování spotřebitelů o online platformě pro opravy, například zasláním odkazu spotřebiteli nebo propagací této platformy v obchodě. Metody zvyšování povědomí zohledňují spotřebitele s nízkou gramotností a digitálními dovednostmi a jsou pro ně přístupné.
Pozměňovací návrh 20 Návrh směrnice Bod odůvodnění 26 a (nový)
(26a) Vzhledem k tomu, že jasná většina občanů Unie upřednostňuje opravu zboží před nákupem nového1a, měli by mít všichni spotřebitelé prostředky na to, aby mohli po uplynutí zákonné záruční doby nechat své zboží opravit. To by nejen bylo přínosem pro ekologickou transformaci, ale podpořilo by to i evropské podniky. Vtomto ohledu by členské státy měly vytvořit finanční pobídky na podporu oprav. V mnoha členských státech již taková opatření existují ve formě vnitrostátních fondů oprav nebo poukázek na opravu. Za účelem další podpory členských států při prosazování opravitelnosti by Komise měla zvážit, že Radě navrhne změnu za účelem rozšíření oblasti působnosti bodu 19 přílohy III směrnice Rady 2006/112/ES ze dne 28.listopadu 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty na další kategorie výrobků, přinejmenším na výrobky uvedené v příloze II této směrnice. To by mohlo zajistit větší soudržnost mezi kategoriemi výrobků uvedenými v příloze II této směrnice a v příloze III směrnice Rady 2006/112/ES. Touto cestou by se všem spotřebitelům umožnilo, aby si namísto nákupu nového výrobku nechali své zboží opravit. Kromě toho by členské státy měly věnovat zvláštní pozornost mikropodnikům a malým a středním podnikům, neboť jejich obchodní činnosti jsou důležitou součástí opravárenského řetězce. Členské státy by měly Komisi podat zprávu o přijatých opatřeních a Komise by tato opatření měla zveřejnit.
__________________
1a Viz bleskový průzkum Eurobarometr 388 z června 2014 s názvem „Přístup Evropanů k nakládání s odpady a účinnému využívání zdrojů“.
Pozměňovací návrh 21 Návrh směrnice Bod odůvodnění 26 b (nový)
(26b) Je nutné, aby členské státy stanovily sankce za porušení této směrnice a zajistily jejich vymáhání. Stanovené sankce by měly být účinné, přiměřené a odrazující.
Pozměňovací návrh 22 Návrh směrnice Bod odůvodnění 27
(27) Komise by měla umožnit vypracování dobrovolné evropské normy kvality pro opravárenské služby například tím, že podpoří a usnadní dobrovolnou spolupráci na této normě mezi podniky, veřejnými orgány a dalšími zúčastněnými stranami nebo tak, že podá žádost o vypracování normy evropským normalizačním organizacím. Evropská norma pro opravárenské služby by mohla posílit důvěru spotřebitelů v opravárenské služby v celé Unii. V takové normě by mohly být obsaženy ty aspekty, které ovlivňují rozhodování spotřebitelů o opravě, jako je doba dokončení opravy, dostupnost dočasného náhradního zboží, záruky kvality, jako je obchodní záruka na opravu, a dostupnost doplňkových služeb nabízených opravnami, jako je odstranění, instalace a přeprava.
(27) Komise by měla umožnit vypracování dobrovolné evropské normy kvality pro opravárenské služby například tím, že podpoří a usnadní dobrovolnou spolupráci na této normě mezi podniky, veřejnými orgány a dalšími zúčastněnými stranami, jako jsou nezávislí a komunitní poskytovatelé opravárenských služeb, nebo tak, že podá žádost o vypracování normy evropským normalizačním organizacím. Evropská norma pro opravárenské služby by mohla posílit důvěru spotřebitelů v opravárenské služby v celé Unii. V takové normě by mohly být obsaženy ty aspekty, které ovlivňují rozhodování spotřebitelů o opravě, jako je doba dokončení opravy, dostupnost dočasného náhradního zboží, záruky kvality, jako je obchodní záruka na opravu, a dostupnost doplňkových služeb nabízených opravnami, jako je odstranění, instalace a přeprava.
Pozměňovací návrh 23 Návrh směrnice Bod odůvodnění 28
(28) Měly by být upraveny harmonizované podmínky, za nichž lze uplatnit volbu mezi opravou a výměnou jakožto prostředky nápravy, a to s cílem podpořit opravu v rámci odpovědnosti prodávajícího, jak je stanoveno ve směrnici (EU) 2019/771. Měla by být zachována zásada stanovená ve směrnici (EU) 2019/771, podle níž se jako jedno z kritérií pro určení použitelného prostředku nápravy použije posouzení, zda by zvolený prostředek nápravy prodávajícímu nezpůsobil náklady, které by byly ve srovnání s jiným prostředkem nápravy nepřiměřené. Spotřebitel má i nadále právo zvolit si opravu místo výměny, ledaže by oprava byla nemožná nebo by prodávajícímu způsobila nepřiměřené náklady ve srovnání s výměnou. Pokud jsou však náklady na výměnu vyšší nebo stejné jako náklady na opravu, měl by prodávající vždy zboží opravit. Spotřebitel je tedy oprávněn zvolit výměnu jako prostředek nápravy pouze v případě, že je levnější než oprava. Směrnice (EU) 2019/771 by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna.
(28) Měly by být upraveny harmonizované podmínky, za nichž lze uplatnit volbu mezi opravou a výměnou jakožto prostředky nápravy, a to s cílem podpořit opravu v rámci odpovědnosti prodávajícího, jak je stanoveno ve směrnici (EU) 2019/771. Měla by být zachována zásada stanovená ve směrnici (EU) 2019/771, podle níž se jako jedno z kritérií pro určení použitelného prostředku nápravy použije posouzení, zda by zvolený prostředek nápravy prodávajícímu nezpůsobil náklady, které by byly ve srovnání s jiným prostředkem nápravy nepřiměřené. Spotřebitel má i nadále právo zvolit si opravu místo výměny, ledaže by oprava byla fakticky nebo právně nemožná. Pokud jsou však náklady na výměnu vyšší nebo stejné jako náklady na opravu, měl by prodávající vždy zboží opravit, pokud by oprava pro spotřebitele nepředstavovala významné komplikace. Situace, kdy by oprava způsobila spotřebiteli významné komplikace, by měly být posuzovány případ od případu spřihlédnutím k povaze zboží a účelu, pro který spotřebitel zboží vyžadoval. V tomto ohledu Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že významná komplikace způsobená spotřebiteli by mohla být chápána jako zátěž, která průměrného spotřebitele pravděpodobně odradí oduplatnění jeho práv. V této souvislosti se jedná především o případ, kdy má spotřebitel důvodný zájem na nepřerušovaném používání výrobku a dočasnou náhradu nelze poskytnout nebo ji nelze poskytnout včas nebo by nevyhovovala potřebě spotřebitele, což spotřebitele odradí od opravy zboží. Významnou komplikaci lze očekávat také v případě, že zboží již bylo opraveno, aby splnilo normy shody, ale v krátké době vyžaduje další opravu z důvodu nedostatečné shody, čímž se naruší důvěra v opravitelnost zboží a spotřebitele to odradí od uplatnění práva na opravu. Navíc v situacích, kdy oprava nevede ksouladu zboží, by se měly použít zásady stanovené směrnicí 2019/771. To by mělo zabránit situacím, kdy spotřebitel musí řešit po sobě jdoucí opravy týkající se stejné vady u stejného zboží. Směrnice (EU) 2019/771 by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna.
Pozměňovací návrh 24 Návrh směrnice Bod odůvodnění 28 a (nový)
(28a) S cílem podpořit spotřebitele a motivovat k opravě by prodávající měl vzávislosti na specifičnosti příslušné kategorie výrobku zapůjčit spotřebiteli náhradní výrobek, pokud oprava nebyla provedena v přiměřené lhůtě. Tento náhradní výrobek může být rovněž renovovaným zbožím, ale měl by být spotřebiteli dočasně zapůjčen beznákladů. Prodávající by navíc měl opravu provést v přiměřené době.
Pozměňovací návrh 25 Návrh směrnice Bod odůvodnění 28 b (nový)
(28b) Směrnice (EU) 2019/771 ukládá prodávajícím povinnost opravit zboží vpřípadě nesouladu, který existoval v době dodání zboží a který se projeví během doby odpovědnosti. S cílem podpořit opravy během doby odpovědnosti by spotřebitelé, jakmile se rozhodnou, že nechají zboží opravit, aby jej uvedli dosouladu, měli mít možnost uplatnit prodlouženou dobu odpovědnosti po další jeden rok, která započne okamžikem, kdy je jim opravené zboží vráceno, a to zapředpokladu, že členské státy zachovaly nebo zavedly lhůty pro soulad původního zboží v podle čl. 10 odst. 1, 2 nebo 3 uvedené směrnice. Prodloužení této zákonné záruční doby by se mělo vztahovat pouze na první opravu podle směrnice (EU) 2019/771. Směrnice (EU) 2019/771 by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna.
Pozměňovací návrh 26 Návrh směrnice Bod odůvodnění 28 c (nový)
(28c) Spotřebitelé, kteří se rozhodnou, že nechají zboží opravit, aby jej uvedli do souladu, by měli mít možnost vybrat si, zda zboží do souladu uvede prodejce nebo výrobce. Pokud si spotřebitelé zvolí, že výrobek by měl do souladu uvést výrobce, měla by být stanovena přímá odpovědnost výrobce za opravy výrobků. V takovém případě by měl výrobek opravit výrobce, aby napravil nesoulad. Výrobci by se měli snažit posoudit opravitelnost výrobku co nejrychleji. Není-li oprava možná, výrobce by tuto situaci měl posoudit a vyřešit ji přijatelně pro spotřebitele, například tím, že bude kontaktovat původního prodejce a spotřebitele. Aby se v takovém případě zabránilo odpovědnosti prodejce za stejnou opravu stejné vady, měl by být prodávající zproštěn své odpovědnosti za tuto vadu a po úspěšné opravě výrobcem by mělo být zboží považováno za zboží, které je v souladu. Touto odpovědností výrobce by neměla být dotčena žádná další práva spotřebitele podle směrnice (EU) 2019/771 v případě opravy jakožto nápravy nesouladu.
Pozměňovací návrh 27 Návrh směrnice Bod odůvodnění 28 d (nový)
(28d) Aby byli spotřebitelé motivováni kopravě, neměla by obchodní záruka obsahovat žádné podmínky, které by spotřebitele odrazovaly od využití práva naopravu zboží, které není v souladu.
Pozměňovací návrh 28 Návrh směrnice Bod odůvodnění 30
(30) Aby se hospodářské subjekty mohly přizpůsobit, měla by být zavedena přechodná ustanovení týkající se uplatňování některých článků této směrnice. Povinnost provést opravu a poskytovat související informace o této povinnosti by se tedy vztahovat na smlouvy o poskytování opravárenských služeb po ... [24 měsíců po vstupu v platnost]. Změna směrnice (EU) 2019/771 by se měla vztahovat pouze na kupní smlouvy uzavřené po ... [24 měsíců po vstupu v platnost], aby byla zajištěna právní jistota a prodávající měli dostatek času přizpůsobit se změněným prostředkům nápravy, kterými jsou opravy a výměny.
(30) Aby se hospodářské subjekty mohly přizpůsobit, měla by být zavedena přechodná ustanovení týkající se uplatňování některých článků této směrnice. Povinnost provést opravu a poskytovat související informace o této povinnosti by se tedy vztahovat na smlouvy o poskytování opravárenských služeb po ... [18 měsíců po vstupu v platnost]. Změna směrnice (EU) 2019/771 by se měla vztahovat pouze na kupní smlouvy uzavřené po ... [18 měsíců po vstupu v platnost], aby byla zajištěna právní jistota a prodávající měli dostatek času přizpůsobit se změněným prostředkům nápravy, kterými jsou opravy a výměny.
Pozměňovací návrh 29 Návrh směrnice Čl. 1 – odst. 1
1. Tato směrnice stanoví společná pravidla na podporu oprav zboží s cílem přispět k řádnému fungování vnitřního trhu a zároveň zajistit vysokou úroveň ochrany spotřebitele a životního prostředí.
1. Tato směrnice stanoví společná pravidla pro posílení práva spotřebitelů na opravu zboží s cílem přispět k řádnému fungování vnitřního trhu a zároveň zajistit vysokou úroveň ochrany spotřebitele a životního prostředí.
Pozměňovací návrh 30 Návrh směrnice Čl. 2 – odst. 1 – bod 1 a (nový)
1a. „opravou“ vrácení vadného výrobku nebo odpadu do stavu, v němž vyhovuje zamýšlenému použití;
Pozměňovací návrh 31 Návrh směrnice Čl. 2 – odst. 1 – bod 2
2. „opravnou“ fyzická nebo právnická osoba, která v souvislosti se svým obchodem, podnikáním, řemeslem nebo povoláním poskytuje opravárenské služby, včetně výrobců a prodávajících, kteří poskytují opravárenské služby, a poskytovatelů opravárenských služeb, ať už jsou nezávislí, nebo s těmito výrobci či prodávajícími propojení;
2. „opravnou“ fyzická nebo právnická osoba, která v souvislosti se svým obchodem, podnikáním, řemeslem nebo povoláním poskytuje opravárenské služby, včetně výrobců a prodávajících, kteří poskytují opravárenské služby, a poskytovatelů opravárenských služeb, ať už to jsou nezávislé opravny, profesionální opravny, nebo jsou s těmito výrobci či prodávajícími propojení;
Pozměňovací návrh 32 Návrh směrnice Čl. 2 – odst. 1 – bod 2 a (nový)
2a. „nezávislým provozovatelem“ fyzická nebo právnická osoba jiná než autorizovaný zástupce, prodejce nebo opravna, která se přímo nebo nepřímo podílí na opravách a údržbě zboží a zahrnuje opravny, výrobce nebo distributory opravárenských zařízení, nástrojů nebo náhradních dílů, jakož i vydavatele technických informací, asistenční operátory, subjekty nabízející inspekční a zkušební služby, subjekty nabízející školení pro osoby provádějící instalaci a poskytovatele služeb na dálku.
Pozměňovací návrh 33 Návrh směrnice Čl. 2 – odst. 1 – bod 6 a (nový)
6a. „poskytovatelem služeb kompletního vyřízení objednávek“ fyzická nebo právnická osoba, která v rámci obchodní činnosti nabízí alespoň dvě z těchto služeb: skladování, balení, adresování a rozesílání výrobku, aniž by byla vlastníkem výrobku, s výjimkou poštovních služeb ve smyslu čl. 2 bodu 1 směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/67/ES1a, služeb dodávání balíků vesmyslu čl. 2 bodu 2 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/6441b a jakýchkoli jiných poštovních služeb nebo služeb nákladní dopravy;
__________________
1a Směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/67/ES ze dne 15. prosince 1997 ospolečných pravidlech pro rozvoj vnitřního trhu poštovních služeb Společenství a zvyšování kvality služby (Úř. věst. L 15, 21.1.1998, s. 14).
1b Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/644 ze dne 18. dubna 2018 o službách přeshraničního dodávání balíků (Úř. věst. L 112, 2.5.2018, s. 19).
Pozměňovací návrh 34 Návrh směrnice Čl. 4 – odst. 1
1. Členské státy zajistí, aby předtím, než je spotřebitel vázán smlouvou oposkytování opravárenských služeb, poskytla opravna spotřebiteli na jeho žádost evropský informační formulář o opravě uvedený v příloze I, a to na trvalém nosiči ve smyslu čl. 2 odst. 11 směrnice 2019/771/EU.
1. Opravny mohou spotřebiteli poskytnout evropský informační formulář o opravě uvedený v příloze I této směrnice, a to na trvalém nosiči ve smyslu čl. 2 odst. 11 směrnice 2019/771/EU. Vtakových případech výrobci nebo příslušné hospodářské subjekty podle článku 5 této směrnice poskytnou opravně srozumitelné informace, které potřebuje pro vyplnění evropského informačního formuláře.
Pozměňovací návrh 35 Návrh směrnice Čl. 4 – odst. 2
2. Jiné opravny než ty, které jsou povinny provést opravu podle článku 5, nejsou povinny poskytnout evropský informační formulář o opravě, pokud nemají v úmyslu poskytnout opravárenskou službu.
vypouští se
Pozměňovací návrh 36 Návrh směrnice Čl. 4 – odst. 3 – pododstavec 1
Opravna může požadovat, aby spotřebitel uhradil nezbytné náklady, které opravně vzniknou za poskytnutí informací uvedených v evropském informačním formuláři o opravě.
Je-li pro odhad ceny opravy nutná fyzická kontrola výrobku, včetně posouzení výrobku na místě, může opravna požadovat, aby spotřebitel uhradil nezbytné náklady na tuto fyzickou prohlídku.
Pozměňovací návrh 37 Návrh směrnice Čl. 4 – odst. 4 – písm. e
e) cenu, nebo pokud cenu nelze předem přiměřeně vypočítat, způsob výpočtu ceny a maximální cena zaopravu;
e) maximální předpokládanou cenu za opravu, mimo jiné včetně nákladů nanáhradní díly, mzdových nákladů, nákladů na dopravu, dodání nebo poštovné, nebo pokud celkovou cenu nebo některou z jejích dílčích částí nelze předem přiměřeně vypočítat, způsob výpočtu ceny;
Pozměňovací návrh 38 Návrh směrnice Čl. 4 – odst. 4 – písm. i a (nové)
ia) dodatečné informace dobrovolně poskytnuté opravnou.
Pozměňovací návrh 39 Návrh směrnice Čl. 5 – odst. 1
1. Členské státy zajistí, aby výrobce na žádost spotřebitele bezplatně, nebo oproti uhrazení určité ceny nebo oproti jinému druhu náhrady opravil zboží, prokteré jsou požadavky na opravitelnost stanoveny v právních aktech Unie, jež jsou uvedeny v příloze II, a to v rozsahu, vjakém jsou v nich tyto požadavky stanoveny. Výrobce není povinen takové zboží opravit, pokud oprava není možná. Aby splnil svou povinnost provést opravu, může výrobce zadat opravu subdodavatelům.
1. Členské státy zajistí, aby výrobce na žádost spotřebitele opravil zboží uvedené v příloze II, bez ohledu na to, zda jsou pro toto zboží stanoveny požadavky na opravitelnost v právních aktech Unie. Výrobce není povinen takové zboží opravit, pokud oprava není fakticky či právně možná. Výrobce nesmí odmítnout žádost spotřebitele pouze z ekonomických důvodů, jako jsou náklady. Aby splnil svou povinnost provést opravu, může výrobce zadat opravu subdodavatelům. Vtakovém případě poskytne výrobce veškeré relevantní informace, aby opravna mohla splnit svou povinnost.
Pozměňovací návrh 40 Návrh směrnice Čl. 5 – odst. 1 a (nový)
1a. Oprava podle odstavce 1 musí být provedena za těchto podmínek:
a) provádí se buď bezplatně, nebo zanáhradu;
b) musí být provedena v přiměřené lhůtě od okamžiku, kdy je zboží vefyzickém držení výrobce, kdy obdržel zboží nebo kdy mu spotřebitel umožnil přístup ke zboží;
c) po dobu trvání opravy může výrobce spotřebiteli zdarma nebo zapřiměřený poplatek zapůjčit náhradní výrobek a
d) pokud je oprava fakticky nebo zprávního hlediska nemožná, může výrobce poskytnout spotřebiteli renovovaný výrobek, který po přijetí spotřebitelem zprostí výrobce povinnosti opravy podle tohoto článku.
Pozměňovací návrh 41 Návrh směrnice Čl. 5 – odst. 2
2. Pokud je výrobce, který je povinen provést opravu podle odstavce 1, usazen mimo Unii, plní povinnost výrobce jeho zplnomocněný zástupce v Unii. Pokud výrobce nemá v Unii zplnomocněného zástupce, plní povinnost výrobce dovozce dotčeného zboží. Pokud žádný dovozce neexistuje, plní povinnost výrobce distributor dotčeného zboží.
2. Pokud je výrobce, který je povinen provést opravu podle odstavce 1 usazen mimo Unii, jmenuje písemným pověřením zplnomocněného zástupce usazeného v Unii, aby zajistil dodržování této směrnice. Zajistí, aby jeho zplnomocněný zástupce měl zdroje a mandát k plnění svých povinností stanovených v této směrnici.
Pokud výrobce nemá v Unii zplnomocněného zástupce, plní povinnost výrobce dovozce dotčeného zboží. Pokud žádný dovozce neexistuje, plní povinnost výrobce poskytovatel služeb kompletního vyřízení objednávek dotčeného zboží. Pokud žádný poskytovatel služeb kompletního vyřízení objednávek neexistuje, plní povinnost výrobce distributor dotčeného zboží.
Pozměňovací návrh 42 Návrh směrnice Čl. 5 – odst. 3
3. Výrobci zajistí, aby nezávislé opravny měly přístup k náhradním dílům, jakož i k informacím a nástrojům souvisejícím s opravami v souladu správními akty Unie uvedenými v příloze II.
3. U veškerého zboží uvedeného vpříloze II výrobci zajistí, aby nezávislé opravny, subjekty provádějící repasování a renovace a koneční uživatelé měli přístup ke všem náhradním dílům, jakož i k veškerým informacím a nástrojům souvisejícím s opravami, včetně diagnostických nástrojů, za přiměřené a nediskriminační ceny po dobu odpovídající alespoň očekávané životnosti výrobku. Přístup k diagnostickým nástrojům se poskytuje v souladu splatnými pravidly o ochraně obchodního tajemství ve smyslu čl. 2 bodu 1 směrnice (EU) 2016/943
Pozměňovací návrh 43 Návrh směrnice Čl. 5 – odst. 3 a (nový)
3a. Výrobci na svých internetových stránkách zveřejní veškeré informace týkající se oprav, jako jsou ceny oprav a ceny náhradních dílů pro zboží uvedené vpříloze II.
Pozměňovací návrh 44 Návrh směrnice Čl. 5 – odst. 3 b (nový)
3b. Výrobci nesmějí bránit opravám žádnou smluvní, hardwarovou ani softwarovou technikou. Výrobci nesmějí bránit nezávislým opravnám v používání originální či použitých náhradních dílů, kompatibilních náhradních dílů a náhradních dílů vytvořených 3D tiskem, pokud jsou v souladu s požadavky vnitrostátního práva nebo práva Unie.
Pozměňovací návrh 45 Návrh směrnice Čl. 5 – odst. 3 c (nový)
3c. Výrobci nesmí odmítnout servis nebo opravu zařízení, které bylo zakoupeno nebo dříve opraveno mimo jejich autorizované servisní nebo distribuční sítě.
Pozměňovací návrh 46 Návrh směrnice Čl. 5 – odst. 4
4. S ohledem na legislativní vývoj je Komise v souladu s článkem 15 zmocněna přijímat akty v přenesené pravomoci za účelem změny přílohy II aktualizací seznamu právních aktů Unie stanovujících požadavky na opravitelnost.
4. S ohledem na legislativní vývoj nebo vývoj trhu je Komise v souladu s článkem 15 zmocněna přijímat akty v přenesené pravomoci za účelem změny přílohy II přidáním dalšího opravitelného zboží na seznam.
Pozměňovací návrh 47 Návrh směrnice Čl. 6 – odst. 1
Členské státy zajistí, aby výrobci informovali spotřebitele o své povinnosti provést opravu podle článku 5 a poskytovali informace o opravárenských službách snadno dostupným, jasným a srozumitelným způsobem, například prostřednictvím online platformy uvedené v článku 7.
Členské státy zajistí, aby výrobci nebo prodejci informovali spotřebitele o své povinnosti provést opravu podle článku 5 a poskytovali informace o opravárenských službách bezplatně, snadno dostupným, jasným a srozumitelným způsobem, například prostřednictvím online platformy uvedené v článku 7, svých internetových stránek a v místě prodeje.
Pozměňovací návrh 48 Návrh směrnice Čl. 7 – odst. 1 – návětí
1. Členské státy zajistí, aby na jejich území existovala alespoň jedna online platforma, která spotřebitelům umožní vyhledat opravny. Tato platforma musí:
1. Členské státy zajistí, aby na jejich území existovala alespoň jedna online platforma. Členské státy podporují zejména soukromé iniciativy zaměřené nazřízení takových online platforem. Tyto platformy spotřebitelům umožňují snadno vyhledat opravny, včetně komunitně vedené iniciativy v oblasti oprav a opravárenské kavárny a musí:
Pozměňovací návrh 49 Návrh směrnice Čl. 7 – odst. 1 – písm. a
a) zahrnovat vyhledávací funkce týkající se zboží, umístění opravárenských služeb, podmínek opravy, včetně doby potřebné k dokončení opravy, dostupnosti dočasného náhradního zboží a místa, kde spotřebitel předá zboží k opravě, dostupnosti a podmínek doplňkových služeb, včetně odstranění, instalace a přepravy, které nabízejí opravny, a platných evropských nebo vnitrostátních norem kvality;
a) zahrnovat vyhledávací funkce týkající se zboží, umístění opravárenských služeb, včetně funkce zobrazení na mapě, možnosti poskytovat přeshraniční služby, podmínek opravy, včetně doby potřebné k dokončení opravy, dostupnosti dočasného náhradního zboží a místa, kde spotřebitel předá zboží k opravě, dostupnosti a podmínek doplňkových služeb, včetně odstranění, instalace a přepravy, které nabízejí opravny, a platných evropských nebo vnitrostátních norem kvality;
Pozměňovací návrh 50 Návrh směrnice Čl. 7 – odst. 1 – písm. c a (nové)
ca) informovat spotřebitele opoužitelných finančních a daňových pobídkách ke snížení nákladů na opravu;
Pozměňovací návrh 51 Návrh směrnice Čl. 7 – odst. 1 – písm. d a (nové)
da) umožnit spotřebitelům, aby prováděli přezkoumání nebo hodnocení odrážející kvalitu práce opraven;
Pozměňovací návrh 52 Návrh směrnice Čl. 7 – odst. 1 – pododstavec 1 a (nový)
Pokud je na území členského státu alespoň jedna platforma v soukromém vlastnictví, která splňuje požadavky uvedené v prvním pododstavci, má se zato, že příslušný členský stát splnil povinnost uvedenou v tomto pododstavci.
Pozměňovací návrh 53 Návrh směrnice Čl. 7 – odst. 3
3. Registrace na online platformě je pro opravny, stejně jako pro prodávající daného zboží, které prošlo procesem renovace, a pro kupující vadného zboží určeného k renovaci, dobrovolná. Členské státy stanoví přístup k platformě v souladu s právem Unie. Používání online platformy je pro spotřebitele bezplatné.
3. Registrace na online platformě je pro opravny, stejně jako pro komunitně vedené iniciativy v oblasti oprav, jako jsou opravárenské kavárny, prodávající daného zboží, které prošlo procesem renovace, a pro kupující vadného zboží určeného k renovaci, dobrovolná. Členské státy stanoví přístup k platformě v souladu s právem Unie. Používání online platformy je pro spotřebitele bezplatné.
Pozměňovací návrh 54 Návrh směrnice Čl. 7 – odst. 3 a (nový)
3a. Členské státy zajistí, aby online platformy byly přístupné, a zajistí, že informace, které poskytují, jsou aktuální a podávané způsobem vstřícným kuživatelům.
Pozměňovací návrh 55 Návrh směrnice Čl. 7 – odst. 3 b (nový)
3b. Členské státy poskytnou Komisi odkaz na stávající online platformu pro opravy na jejich území, do ... [12 měsíců po vstupu této směrnice v platnost] a odkaz na každou novou online platformu pro opravy do 14 pracovních dnů od jejího spuštění. Komise vede veřejně a snadno přístupnou a strojově čitelnou databázi online platforem pro opravy, které jsou registrovány v členských státech.
Pozměňovací návrh 56 Návrh směrnice Čl. 7 – odst. 3 c (nový)
3c. Členské státy a Komise přijmou vhodná opatření s cílem informovat spotřebitele, příslušné hospodářské subjekty a prodejce o dostupnosti online platforem zřízených odstavce 1 tohoto článku a o tom, že k nim spotřebitelé mají snadný přístup.
Pozměňovací návrh 57 Návrh směrnice Čl. 7 – odst. 3 d (nový)
3d. Příslušný hospodářský subjekt nebo online platforma, která spotřebitelům umožňuje uzavírat smlouvy na dálku, by měly spotřebitelům poskytovat informace o dostupnosti online platforem zřízených podle odstavce 1 tohoto článku; na území jejich státu.
Pozměňovací návrh 58 Návrh směrnice Článek 7 a (nový)
Článek 7a (nový)
Opatření pro mikropodniky a malé a střední podniky (MSP)
1. Členské státy přijmou vhodná opatření na podporu mikropodniků a malých a středních podniků ve smyslu doporučení Komise 2003/361/ES připlnění požadavků stanovených v této směrnici. Součástí těchto opatření jsou přinejmenším:
a) pokyny nebo podobná opatření nazvyšování povědomí o způsobech, jak plnit požadavky a povinnosti stanovené v této směrnici;
b) individuálně uzpůsobená školení pro podnikatele a jejich zaměstnance.
Pozměňovací návrh 59 Návrh směrnice Článek 9 a (nový)
Článek 9a
Opatření členských států na podporu oprav zboží
1. Členské státy přijmou vhodná opatření na podporu oprav zboží.
2. Opatření uvedená v odstavci 1 mohou mít například podobu poukázek naopravu, vnitrostátních fondů naopravu nebo jiných opatření a pobídek.
3. Členské státy o opatřeních, která přijaly podle odstavce 1, informují Komisi. Do ... [12 měsíců ode dne provedení této směrnice ve vnitrostátním právu] Komise tato opatření zveřejní. Členské státy podají Komisi zprávu o použitelných opatřeních do ... [12 měsíců ode dne provedení této směrnice ve vnitrostátním právu].
4. Členské státy zajistí, aby se naposkytovatele opravárenských služeb vztahovaly základní svobody poskytování služeb a usazování zakotvené ve Smlouvách, a to případně i v souladu sesměrnicí (EU) 2018/958. Členské státy dále ve svých vnitrostátních právních předpisech nezavádějí neodůvodněné kvalifikační požadavky na odborné opravárenské služby ani neprovádějí kontroly, inspekce nebo šetření, které jsou neopodstatněné z hlediska těchto základních svobod.
5. Členské státy zajistí, aby poskytovatel opravy odpovídal za jakýkoli nesoulad opravené části nebo částí, aspektů nebo vlastností zboží, který existuje v době, kdy spotřebitel opravené zboží obdržel, a který se projeví v období nejméně dvanácti měsíců od této doby.
6. Členské státy zakáží praktiky, které spotřebitelům brání ve výkonu jejich práva na opravu, mimo jiné:
a) zakáží praktiky, které spotřebitele podněcují k tomu, aby se domnívali, že jejich zboží nelze opravit z důvodu předchozích oprav nebo kontrol provedených nezávislým servisním pracovníkem, neprofesionálním servisním pracovníkem nebo konečnými uživateli, nebo vyvolat dojem, že by oprava mohla vést k bezpečnostním rizikům;
b) zakáží jakoukoliv smluvní, hardwarovou nebo softwarovou techniku, která by mohla bránit opravě zboží, které bylo předtím opraveno nezávislým servisním pracovníkem, neprofesionálním servisním pracovníkem nebo konečným uživatelem, nebo ji omezovat.
Pozměňovací návrh 60 Návrh směrnice Čl. 10 – odst. 2 – pododstavec 1 a (nový)
Členské státy zajistí, aby obchodní záruky trvanlivosti prodávané kromě zákonné záruky na soulad podle směrnice (EU) 2019/771 zahrnovaly vždy právo na opravu výrobku, na nějž se po dobu své platnosti vztahují. Při propagaci obchodních záruk výrobci zaručí, aby spotřebitelé měli k dispozici shrnutí podmínek obchodní záruky vypracované jasným a přesným způsobem tak, aby si byli vědomi svých práv a nebyli uvedeni vomyl.
Pozměňovací návrh 61 Návrh směrnice Čl. 11 – odst. 1 a (nový)
1a. Členské státy zajistí, aby byl přiukládání sankcí případně zohledněn tento demonstrativní a orientační seznam kritérií:
a) povaha, závažnost, rozsah a doba trvání porušení;
b) finanční schopnosti a velikost dotyčného podniku;
c) opatření přijatá prodávajícím nebo výrobcem ke zmírnění nebo nápravě škody způsobené spotřebitelům;
d) předchozí porušení ustanovení prodávajícím nebo výrobcem;
e) získané finanční výhody nebo nerealizované ztráty prodávajícího nebo výrobce z důvodu porušení ustanovení, pokud jsou dostupné příslušné údaje;
f) sankce uložené prodávajícímu nebo výrobci za totéž porušení v jiných členských státech v přeshraničních případech, jsou-li informace o těchto sankcích dostupné prostřednictvím mechanismu zavedeného nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/2394;
g) jakákoli jiná přitěžující nebo polehčující okolnost vztahující se naokolnosti daného případu.
Pozměňovací návrh 62 Návrh směrnice Čl. 11 – odst. 1 b (nový)
1b. Členské státy zajistí, aby vpřípadech, kdy mají být uloženy sankce podle článku 21 nařízení (EU) 2017/2394, tyto sankce zahrnovaly možnost buď uložit pokutu ve správním řízení nebo možnost zahájit soudní řízení o uložení pokuty nebo obojí, přičemž maximální výše této pokuty činí alespoň 4 % ročního obratu prodávajícího nebo výrobce vdotčeném členském státě nebo dotčených členských státech.
Pozměňovací návrh 63 Návrh směrnice Čl. 11 – odst. 1 c (nový)
1c. V případech, kdy má být uložena pokuta podle odstavce 1b, ale informace oročním obratu prodávajícího nebo výrobce nejsou dostupné, členské státy zavedou možnost uložit pokutu, jejíž maximální výše bude činit alespoň 2 miliony EUR.
Pozměňovací návrh 64 Návrh směrnice Čl. 11 – odst. 2
2. Členské státy během 24 měsíců od vstupu této směrnice v platnost oznámí Komisi pravidla a opatření uvedená v odstavci 1 a neprodleně jí oznámí i všechny jejich následné změny, které se jich budou týkat.
2. Členské státy během 18 měsíců od vstupu této směrnice v platnost oznámí Komisi pravidla a opatření uvedená v odstavci 1 a neprodleně jí oznámí i všechny jejich následné změny, které se jich budou týkat.
Pozměňovací návrh 65 Návrh směrnice Čl. 12 – odst. 1 – bod -1 (nový) Směrnice (EU) 2019/771 Čl. 7 – odst. 1 – písm. d
Směrnice (EU) 2019/771 se mění takto:
-1) V čl. 7 odst. 1 se písmeno d) nahrazuje tímto:
d) být v množství a mít kvalitu a další vlastnosti, a to i z hlediska trvanlivosti, funkčnosti, kompatibility a bezpečnosti, které jsou obvyklé pro zboží stejného druhu a které může spotřebitel rozumně očekávat vzhledem k povaze zboží a s přihlédnutím k jakémukoli veřejnému prohlášení učiněnému prodávajícím nebo v jeho zastoupení nebo jinými osobami v dřívějších fázích řetězce transakcí, včetně výrobce, zejména v reklamě nebo v označení.
d) „být v množství a mít kvalitu a další vlastnosti, a to i z hlediska trvanlivosti, opravitelnosti, funkčnosti, kompatibility a bezpečnosti, které jsou obvyklé pro zboží stejného druhu a které může spotřebitel rozumně očekávat vzhledem k povaze zboží a s přihlédnutím k jakémukoli veřejnému prohlášení učiněnému prodávajícím nebo v jeho zastoupení nebo jinými osobami v dřívějších fázích řetězce transakcí, včetně výrobce, zejména v reklamě nebo v označení.“
Pozměňovací návrh 66 Návrh směrnice Čl. 12 – odst. 1 – bod 1 – písm. a (nové) Směrnice (EU) 2019/771 Čl. 13 – odst. 2 – pododstavec 2 (nový)
1) Článek 13 se mění takto:
V čl. 13 odst. 2 směrnice (EU) 2019/771 se doplňuje nová věta, která zní:
a) V odstavci 2 se doplňuje novýpododstavec, který zní:
Odchylně od první věty tohoto odstavce, pokud jsou náklady na výměnu stejné nebo vyšší než náklady na opravu, prodávající opraví zboží, aby toto zboží uvedl do souladu.
„Odchylně od prvního pododstavce, pokud jsou náklady na výměnu stejné nebo vyšší než náklady na opravu, prodávající opraví zboží, aby toto zboží uvedl do souladu, pokud není oprava fakticky nebo právně nemožná nebo pokud by spotřebiteli působila značné obtíže.“
Pozměňovací návrh 67 Návrh směrnice Čl. 12 – odst. 1 – bod 1 – písm. b (nové) Směrnice (EU) 2019/771 Čl. 13 – odst. 3 a (nový)
b) vkládá se nový odstavec, který zní:
„3a. V případě, že si spotřebitel zvolí možnost opravy jako prostředek nápravy za účelem uvedení zboží do souladu, může spotřebitel o uvedení zboží do souladu rovněž požádat přímo výrobce. Pokud výrobce této žádosti vyhoví, má se za to, že je prodávající zproštěn odpovědnosti podlečlánku 10.“
Pozměňovací návrh 68 Návrh směrnice Čl. 12 – odst. 1 – bod 1 – písm. c (nové) Směrnice (EU) 2019/771 Čl. 13 – odst. 4 a (nový)
c) vkládá se nový odstavec, který zní:
„4a. Pokud bylo zboží v souladu sodstavcem 2 tohoto článku uvedeno dosouladu tím, že bylo opraveno, odpovídá prodávající nebo výrobce zakaždý nesoulad, který existuje v době, kdy spotřebitel obdržel opravené zboží, a který se projeví do dvou let po tomto okamžiku za předpokladu, že členské státy zachovaly nebo zavedly lhůty pro shodu původního zboží v souladu s čl. 10 odst. 1, 2 nebo 3. To neplatí, pokud prodávající zboží již úspěšně opravil v souladu s článkem 10. Aniž je dotčen čl. 7 odst. 3, tento odstavec se rovněž vztahuje na zboží s digitálními prvky. Tímto odstavcem nejsou dotčeny jiné lhůty podle článku 10 ani další požadavky spotřebitele.“
Pozměňovací návrh 69 Návrh směrnice Čl. 12 – odst. 1 – bod 1 a (nový) – písm. a (nové) Směrnice (EU) 2019/771 Čl. 14 – odst. 1
1a) Článek 14 se mění takto:
a) odstavec 1 se nahrazuje tímto:
1. Oprava nebo výměna musí být provedena:
„1. Oprava musí být provedena:
a) bezplatně;
a) bezplatně;
b) v přiměřené lhůtě od okamžiku, kdy byl prodávající spotřebitelem o nesouladu informován; a
b) v přiměřené lhůtě od okamžiku, kdy byl prodávající spotřebitelem o opravě informován;
c) bez významných obtíží pro spotřebitele, přičemž se zohlední povaha zboží a účel, pro který spotřebitel zboží vyžadoval.
c) bez významných potíží pro spotřebitele, přičemž se zohlední povaha zboží a účel, pro který spotřebitel zboží vyžadoval; a
ca) v závislosti na specifičnosti příslušné kategorie výrobku, zejména najeho trvalé dostupnosti pro spotřebitele, poskytne prodávající spotřebiteli bezplatně náhradní zboží, včetně zapůjčení repasovaného zboží, pokud opravu nelze dokončit ve lhůtě uvedené v písmenu b).“
Pozměňovací návrh 70 Návrh směrnice Čl. 12 – odst. 1 – bod 1 a (nový) – písm. b (nové) Směrnice (EU) 2019/771 Čl. 14 – odst. 1 a (nový)
b) vkládá se nový odstavec, který zní:
„1a.Výměna zboží musí být provedena:
a) bezplatně;
b) v přiměřené lhůtě od okamžiku, kdy byl prodávající spotřebitelem onesouladu informován;
c) bez významných obtíží prospotřebitele, přičemž se zohlední povaha zboží a účel, pro který spotřebitel zboží vyžaduje;
d) nabídnutím renovovaného zboží, pokud si to spotřebitel výslovně přeje.“
Pozměňovací návrh 71 Návrh směrnice Čl. 12 – odst. 1 – bod 1 a (nový) – písm. c (nové) Směrnice (EU) 2019/771 Čl. 14 – odst. 4 a (nový)
c) vkládá se nový odstavec, který zní:
„4a.V případě, že se spotřebitel podlečl. 13 odst. 3a rozhodne, že výrobce uvede zboží do souladu tak, že jej opraví, považuje se výrobce pro účely tohoto článku za prodávajícího.“
Pozměňovací návrh 72 Návrh směrnice Čl. 12 – odst. 1 – bod 1 b (nový) Směrnice (EU) 2019/771 Čl. 17 – odst. 1 a (nový)
1b) V článku 17 se doplňuje nový odstavec, který zní:
„1a.Obchodní zárukou není dotčeno právo spotřebitele podle čl. 13 odst. 3a zvolit si, aby opravu zboží, které není vsouladu, provedl výrobce. Jakékoli podmínky obchodní záruky, které odrazují spotřebitele od výkonu jeho práv podle čl. 13 odst. 3a, se považují za neplatné.“
Pozměňovací návrh 73 Návrh směrnice Článek 14 a (nový)
Článek 14a (nový)
Hodnotící zpráva
1. Do ... [pět let po vstupu této směrnice v platnost] provede Komise hodnocení této směrnice a posoudit její přínos, zejména článků 5, 9a a 12, křádnému fungování vnitřního trhu, kvysoké úrovni ochrany spotřebitele a kezlepšení environmentální udržitelnosti výrobků, jakož i jejich dopad na podniky, a to především mikropodniky a malé a střední podniky.
S ohledem na článek 7 hodnotí a posuzuje účinnost online platforem pro opravy založených na údajích z jednotlivých členských států, které obsahují informace o počtu aktivních poskytovatelů opravárenských služeb a spotřebitelů a opočtu provedených transakcí.
2. Komise vypracuje zprávu o hlavních zjištěních tohoto hodnocení a předloží ji Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů. Členské státy poskytnou Komisi informace nezbytné provypracování této zprávy.
3. Ke zprávě bude v případě potřeby přiložen legislativní návrh.
Pozměňovací návrh 74 Návrh směrnice Čl. 16 – odst. 1
1. Ustanovení čl. 5 odst. 1 a 2 a článku 6 této směrnice se nepoužijí na smlouvy o poskytování opravárenských služeb uzavřené před ... [24 měsíců po vstupu v platnost].
1. Ustanovení čl. 5 odst. 1 a 2 a článku 6 této směrnice se nepoužijí na smlouvy o poskytování opravárenských služeb uzavřené před ... [18 měsíců po vstupu v platnost].
Pozměňovací návrh 75 Návrh směrnice Čl. 16 – odst. 2
2. Článek 12 této směrnice se nevztahuje na kupní smlouvy uzavřené před ... [24 měsíců po vstupu v platnost].
2. Článek 12 této směrnice se nevztahuje na kupní smlouvy uzavřené před ... [18 měsíců po vstupu v platnost].
Pozměňovací návrh 76 Návrh směrnice Čl. 17 – odst. 1 – pododstavec 1
Členské státy uvedou v účinnost právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do ... [24 měsíců od jejího vstupu v platnost]. Znění těchto předpisů neprodleně sdělí Komisi
Členské státy uvedou v účinnost právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do ... [18 měsíců od jejího vstupu v platnost]. Znění těchto předpisů neprodleně sdělí Komisi
Pozměňovací návrh 77 Návrh směrnice Čl. 17 – odst. 1 – pododstavec 3
Členské státy použijí tyto předpisy ode dne ... [24 měsíců od vstupu v platnost].
Členské státy použijí tyto předpisy ode dne ... [18 měsíců od vstupu v platnost].
Pozměňovací návrh 78 Návrh směrnice Příloha I – část 2 – tabulka – řádek 4
Cena za opravu, nebo pokud ji nelze vypočítat, použitelná metoda výpočtu a maximální cena opravy
Maximální očekávaná cena za opravu, nebo pokud ji nelze vypočítat, použitelná metoda výpočtu
Pozměňovací návrh 79 Návrh směrnice Příloha I – část 2 – tabulka – řádek 10 a (nový)
Případně dodatečné informace dobrovolně poskytnuté opravnou
Pozměňovací návrh 80 Návrh směrnice Příloha II – nadpis
SEZNAM PRÁVNÍCH AKTŮ UNIE STANOVUJÍCÍCH POŽADAVKY NA OPRAVITELNOST
SEZNAM PRÁVNÍCH AKTŮ UNIE STANOVUJÍCÍCH POŽADAVKY NA OPRAVITELNOST A SEZNAM OPRAVITELNÉHO ZBOŽÍ
Pozměňovací návrh 81 Návrh směrnice Příloha II – bod 9
9. [Mobilní telefony, bezdrátové telefony a tablety podle nařízení Komise (EU) .../…29]
9. Mobilní telefony, bezdrátové telefony a tablety podle nařízení Komise (EU) .../…29
__________________
__________________
29 …
29 …
Pozměňovací návrh 82 Návrh směrnice Příloha II – bod 9 a (nový)