Legislativní usnesení Evropského parlamentu ze dne 16. ledna 2024 o návrhu směrnice Rady o stanovení pravidel týkajících se úlevy ke snížení zvýhodnění dluhu oproti vlastnímu kapitálu a o omezení odpočitatelnosti úroků pro účely daně z příjmu právnických osob (COM(2022)0216 – C9-0197/2022 – 2022/0154(CNS))
(Zvláštní legislativní postup – konzultace)
Evropský parlament,
– s ohledem na návrh Komise předložený Radě (COM(2022)0216),
– s ohledem na článek 115 Smlouvy o fungování Evropské unie, podle kterého Rada konzultovala s Parlamentem (C9‑0197/2022),
– s ohledem na odůvodněné stanovisko předložené švédským parlamentem v rámci protokolu č. 2 o používání zásad subsidiarity a proporcionality uvádějící, že návrh legislativního aktu není v souladu se zásadou subsidiarity,
– s ohledem na článek 82 jednacího řádu,
– s ohledem na zprávu Hospodářského a měnového výboru (A9‑0387/2023),
1. schvaluje pozměněný návrh Komise;
2. vyzývá Komisi, aby návrh v souladu s čl. 293 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie změnila odpovídajícím způsobem;
3. vyzývá Radu, aby informovala Parlament, bude-li mít v úmyslu odchýlit se od znění schváleného Parlamentem;
4. vyzývá Radu, aby znovu konzultovala s Parlamentem, bude-li mít v úmyslu podstatně změnit návrh Komise;
5. pověřuje svou předsedkyni, aby předala postoj Parlamentu Radě, Komisi, jakož i vnitrostátním parlamentům.
Znění navržené Komisí
Pozměňovací návrh
Pozměňovací návrh 1 Návrh směrnice Bod odůvodnění 1
(1) Podpora spravedlivého a udržitelného podnikatelského prostředí, mimo jiné prostřednictvím cílených daňových opatření, která stimulují investice a růst, je významnou politickou prioritou Unie. V zájmu podpory udržitelného a dlouhodobého financování podniků by měl daňový systém minimalizovat nezamýšlená narušení obchodních rozhodnutí, například upřednostňováním dluhového financování namísto kapitálového financování. Přestože akční plán Komise pro unii kapitálových trhů z roku 202014 obsahuje důležitá opatření na podporu tohoto financování, například opatření č. 4 – Podpora dlouhodobějšího a kapitálového financování ze strany institucionálních investorů, měla by být přijata cílená daňová opatření, která by uvedená opatření posílila. Tato opatření by měla zohledňovat aspekty udržitelnosti veřejných financí.
(1) Podpora spravedlivého a udržitelného podnikatelského prostředí a zlepšování systému daně z příjmů právnických osob, mimo jiné prostřednictvím cílených daňových opatření, která stimulují investice a růst, je významnou politickou prioritou Unie. V zájmu podpory udržitelného, spolehlivého a dlouhodobého financování podniků, zejména po třech hospodářských krizích od roku 2008, kdy se řada společností musí spoléhat na dluhové financování, aby mohly pokrýt hospodářské ztráty, by měl daňový systém minimalizovat nezamýšlená narušení obchodních rozhodnutí, například upřednostňováním dluhového financování namísto kapitálového financování. Přestože akční plán Komise pro unii kapitálových trhů z roku 202014 obsahuje důležitá opatření na podporu tohoto financování, například opatření č. 4 – Podpora dlouhodobějšího a kapitálového financování ze strany institucionálních investorů, měla by být přijata cílená daňová opatření, která by uvedená opatření posílila. Tato opatření by měla zohledňovat aspekty udržitelnosti veřejných financí.
__________________
__________________
14 Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů „Unie kapitálových trhů pro občany a podniky – nový akční plán“ (COM(2020)0590 final). (https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:61042990-fe46-11ea-b44f-01aa75ed71a1.0001.02/DOC_1&format=PDF)
14 Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů „Unie kapitálových trhů pro občany a podniky – nový akční plán“ (COM(2020)0590 final). (https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:61042990-fe46-11ea-b44f-01aa75ed71a1.0001.02/DOC_1&format=PDF)
Pozměňovací návrh 2 Návrh směrnice Bod odůvodnění 1 a (nový)
(1a) Podpora konkurenceschopné a odolné unie kapitálových trhů, jejímž jedním z pilířů by byl silný akciový trh, je zásadní pro podporu zaměstnanosti, hospodářského růstu a investic. K řešení budoucích hospodářských problémů je zapotřebí více soukromých investic realizovaných prostřednictvím vlastního kapitálu. Proto je velmi vhodné vytvořit právní nástroj, který by harmonizoval stávající právní ustanovení s cílem dosáhnout toho, aby daňoví poplatníci při rozhodování o investicích neupřednostňovali dluh, aniž by tím bylo dotčeno legitimní a účinné využívání dluhových nástrojů.
Pozměňovací návrh 3 Návrh směrnice Bod odůvodnění 2
(2) Daňové systémy členských států umožňují daňovým poplatníkům odečíst platby úroků z dluhového financování, a tím snížit daňovou povinnost z příjmů právnických osob, zatímco náklady spojené s financováním vlastním kapitálem jsou ve většině členských států daňově neodpočitatelné. Asymetrické daňové zacházení s dluhovým a kapitálovým financováním v celé Unii vede ke zvýhodnění investičních rozhodnutí směrem k dluhovému financování. Kromě toho v případech, kdy členské státy ve svém vnitrostátním právu stanoví daňovou úlevu na kapitálové financování, se tato vnitrostátní opatření značně liší z hlediska koncepce politiky.
(2) Daňové systémy členských států umožňují daňovým poplatníkům odečíst platby úroků z dluhového financování, a tím snížit daňovou povinnost z příjmů právnických osob, zatímco náklady spojené s financováním vlastním kapitálem jsou ve většině členských států daňově neodpočitatelné. Asymetrické daňové zacházení s dluhovým a kapitálovým financováním v celé Unii vede ke zvýhodnění investičních rozhodnutí směrem k dluhovému financování. Nedávné krize spojené s dluhovými problémy společností na vnitřním trhu ukázaly, že je třeba provést reformu, která zajistí rovné postavení vlastního kapitálu a dluhu a ukončí zvýhodňování dluhového financování. Tato směrnice reaguje na četné výzvy Parlamentu k řešení daňového zvýhodnění dluhu oproti vlastnímu kapitálu1a. Kromě toho v případech, kdy členské státy ve svém vnitrostátním právu stanoví daňovou úlevu na kapitálové financování, se tato vnitrostátní opatření značně liší z hlediska koncepce politiky. Je proto nezbytné zajistit rovné podmínky pro řešení založená na vlastním kapitálu a dluhové nástroje, a to s ohledem na potřebu zaručit minimální úroveň systémové soudržnosti mezi vnitrostátními daňovými rámci, konkrétně na úrovni daňového zvýhodnění.
__________________
1a Viz:
– usnesení Evropského parlamentu ze dne 8. října 2020 o dalším rozvoji unie kapitálových trhů (CMU): lepší přístup, zejména malých a středních podniků, k finančním prostředkům na kapitálovém trhu a další posílení účasti retailových investorů (2020/2036(INI)) (Úř. věst. C 395, 29.9.2021, s. 89);
– legislativní usnesení Evropského parlamentu ze dne 15. března 2018 o návrhu směrnice Rady o společném základu daně z příjmu právnických osob (2016/0337(CNS)) (Úř. věst. C 162, 10.5.2019, s. 181);
– usnesení Evropského parlamentu ze dne 10. března 2022 s doporučeními Komisi o spravedlivém a jednoduchém zdanění podporujícím strategii oživení (kroky EP v návaznosti na červencový akční plán Komise a jejích 25 iniciativ v oblasti DPH, zdanění právnických a fyzických osob) (2020/2254(INL)) (Úř. věst. C 347, 9.9.2022, s. 211).
– usnesení Evropského parlamentu ze dne 15. února 2022 o dopadu vnitrostátních daňových reforem na hospodářství EU (2021/2074(INI))(Úř. věst. C 342, 6.9.2022, s. 14).
Pozměňovací návrh 4 Návrh směrnice Bod odůvodnění 3
(3) Za účelem odstranění možných narušení v souvislosti s daněmi v členských státech je nezbytné stanovit společný rámec pravidel pro koordinované řešení daňového zvýhodnění dluhu oproti vlastnímu kapitálu v celé Unii. Tato pravidla by měla zajistit, aby se s kapitálovým i dluhovým financováním zacházelo z hlediska daní podobným způsobem na celém jednotném trhu. Zároveň by měl být společný legislativní rámec Unie udržitelný pro rozpočty členských států i v krátkodobém horizontu. Takový rámec by tedy měl obsahovat pravidla jednak pro daňovou odpočitatelnost nákladů na financování vlastním kapitálem a jednak pro omezení daňové odpočitatelnosti nákladů na dluhové financování.
(3) Za účelem odstranění možných narušení v souvislosti s daněmi v členských státech je nezbytné stanovit společný rámec pravidel pro koordinované řešení daňového zvýhodnění dluhu oproti vlastnímu kapitálu v celé Unii, přičemž musí být v plném rozsahu respektován institucionální rámec Unie v oblasti daňových záležitostí stanovený Smlouvami. Tato pravidla by měla zajistit, aby se s kapitálovým i dluhovým financováním zacházelo z hlediska daní podobným způsobem na celém jednotném trhu. Vzhledem k rozsáhlé daňové odpočitatelnosti dluhu a skutečnosti, že vytvoření úlevy na zvýšení vlastního kapitálu by mohlo mít přímý dopad na veřejné příjmy, by měl být společný legislativní rámec Unie udržitelný pro rozpočty členských států i v krátkodobém horizontu. Takový rámec by tedy měl obsahovat pravidla jednak pro daňovou odpočitatelnost nákladů na financování vlastním kapitálem a jednak pro omezení daňové odpočitatelnosti nákladů na dluhové financování. Tato směrnice usiluje o dosažení lepší rovnováhy mezi různými problémy souvisejícími s udržitelností veřejných financí členských států v krátkodobém horizontu, a předejít tak tomu, aby členské státy utrpěly významné ztráty příjmů, a zároveň se zaměřit na zlepšení finanční stability společností.
Pozměňovací návrh 5 Návrh směrnice Bod odůvodnění 3 a (nový)
(3a) V zájmu dalšího rozvoje unie kapitálových trhů tato směrnice usiluje o diverzifikaci zdrojů financování unijních společností, zejména pokud jde o malé a střední podniky. Proto by měla zamezit vytváření nových nákladů a překážek bránících v přístupu k financování těm společnostem, které nemají snadný přístup na kapitálové trhy. Omezení odpočitatelnosti úrokových nákladů těchto společností by mohlo bránit investicím v celé Unii, a proto by se odpočet úroků neměl omezovat jen na malé a střední podniky a střední skupiny.
Pozměňovací návrh 6 Návrh směrnice Bod odůvodnění 5
(5) V zájmu neutralizace znevýhodnění kapitálového financování by měla být stanovena úleva, aby mohlo být zvýšení vlastního kapitálu daňového poplatníka mezi dvěma zdaňovacími obdobími za určitých podmínek odpočitatelné od jeho základu daně. Úleva by se měla vypočítat vynásobením zvýšení vlastního kapitálu pomyslnou úrokovou sazbou vycházející z bezrizikové úrokové míry, jak je stanoveno v prováděcích aktech přijatých podle čl. 77e odst. 2 směrnice 2009/138/ES. Tyto bezrizikové úrokové míry již jsou součástí práva EU a jako takové jsou prakticky a účinně uplatňovány. Jakoukoli část úlevy, kterou nelze odečíst v daném daňovém období z důvodu nedostatečných zdanitelných zisků, lze převést do následujícího období. Vzhledem ke specifickým problémům, kterým při vstupu na kapitálové trhy čelí malé a střední podniky, by měla být pro daňové poplatníky, kteří jsou malými a středními podniky, stanovena zvýšená úleva. Aby byl odpočet úlevy na vlastní kapitál v krátkodobém horizontu udržitelný pro veřejné finance, měl by být časově omezen. V zájmu ochrany systému před zneužitím je nezbytné z výpočtu změn vlastního kapitálu vyloučit daňovou hodnotu vlastních akcií daňového poplatníka a rovněž daňovou hodnotu jeho účasti v přidružených podnicích. Stejně tak je nezbytné stanovit zdanění snížení vlastního kapitálu daňového poplatníka mezi dvěma zdaňovacími obdobími, aby se zabránilo zneužívání zvýšení vlastního kapitálu. Takové pravidlo by rovněž podpořilo zachování úrovně vlastního kapitálu. Použilo by se tak, že dojde-li ke snížení vlastního kapitálu daňového poplatníka, který využil úlevu na zvýšení vlastního kapitálu, stala by se částka vypočtená stejným způsobem jako úleva zdanitelnou po dobu deseti zdaňovacích období; pokud daňový poplatník nepředloží důkaz, že toto snížení je způsobeno výlučně ztrátami vzniklými během zdaňovacího období nebo z důvodu právní povinnosti.
(5) V zájmu neutralizace znevýhodnění kapitálového financování by měla být stanovena úleva, aby mohlo být zvýšení vlastního kapitálu daňového poplatníka mezi dvěma zdaňovacími obdobími za určitých podmínek odpočitatelné od jeho základu daně. Úleva by se měla vypočítat vynásobením zvýšení vlastního kapitálu pomyslnou úrokovou sazbou vycházející z bezrizikové úrokové míry, jak je stanoveno v prováděcích aktech přijatých podle čl. 77e odst. 2 směrnice 2009/138/ES. Tyto bezrizikové úrokové míry již jsou součástí práva EU a jako takové jsou prakticky a účinně uplatňovány. Jakoukoli část úlevy, kterou nelze odečíst v daném daňovém období z důvodu nedostatečných zdanitelných zisků, lze převést do následujícího období. Vzhledem ke specifickým problémům, kterým při vstupu na kapitálové trhy čelí malé a střední podniky a střední skupiny, jejich vyšším nákladům na financování, nižší dostupnosti kapitálu a vyšší pravděpodobnosti, že budou trpět delšími obdobími ztrát, by měla být pro daňové poplatníky, kteří jsou malými a středními podniky nebo středními skupinami, stanovena zvýšená úleva na vlastní kapitál i delší období pro daňovou odpočitatelnost. Aby byl odpočet úlevy na vlastní kapitál v krátkodobém horizontu udržitelný pro veřejné finance, měl by být náležitým a přiměřeným způsobem časově omezen. V zájmu ochrany systému před zneužitím je nezbytné z výpočtu změn vlastního kapitálu vyloučit daňovou hodnotu vlastních akcií daňového poplatníka a rovněž daňovou hodnotu jeho účasti v přidružených podnicích. Stejně tak je nezbytné stanovit zdanění snížení vlastního kapitálu daňového poplatníka mezi dvěma zdaňovacími obdobími, aby se zabránilo zneužívání zvýšení vlastního kapitálu. Takové pravidlo by rovněž podpořilo zachování úrovně vlastního kapitálu. Použilo by se tak, že dojde-li ke snížení vlastního kapitálu daňového poplatníka, který využil úlevu na zvýšení vlastního kapitálu, stala by se částka vypočtená stejným způsobem jako úleva zdanitelnou po dobu deseti zdaňovacích období pro malé a střední podniky a střední skupiny a po sedm po sobě jdoucích zdaňovacích období pro každého daňového poplatníka, který není malým a středním podnikem nebo střední skupinou, pokud daňový poplatník nepředloží důkaz, že toto snížení je způsobeno výlučně ztrátami vzniklými během zdaňovacího období nebo z důvodu právní povinnosti. Komise a členské státy by v souvislosti s touto směrnicí měly přijímat informační a komunikační opatření, zejména pokud jde o její možnosti a přínosy pro malé a střední podniky.
Pozměňovací návrh 7 Návrh směrnice Bod odůvodnění 6
(6) Aby se zabránilo zneužívání odpočtu úlevy na vlastní kapitál, je nezbytné stanovit zvláštní pravidla proti vyhýbání se daňovým povinnostem. Tato pravidla by se měla zaměřit především na režimy zavedené za účelem obcházení podmínek, za nichž zvýšení vlastního kapitálu splňuje požadavky pro úlevu podle této směrnice, například prostřednictvím převodu účastí v přidružených podnicích uvnitř skupiny. Tato pravidla by se měla rovněž zaměřit na režimy zavedené za účelem uplatnění nároku na úlevu, pokud nedojde ke zvýšení vlastního kapitálu na úrovni skupiny. Pro tyto účely by mohlo být použito například dluhové financování uvnitř skupiny nebo peněžité příspěvky. Zvláštní pravidla proti vyhýbání se daňovým povinnostem by měla rovněž zabránit zavádění režimů za účelem uplatnění nároku na to, že zvýšení vlastního kapitálu a odpovídající úleva je vyšší, než ve skutečnosti je, například zvýšením pohledávek z dluhového financování nebo nadhodnocením aktiv. Kromě toho se na protiprávní jednání, na něž se nevztahuje zvláštní rámec proti vyhýbání se daňovým povinnostem podle této směrnice, vztahuje obecné pravidlo proti zneužívání daňového režimu podle článku 6 směrnice Rady (EU) 2016/116415.
(6) Aby se zabránilo zneužívání odpočtu úlevy na vlastní kapitál, je nezbytné stanovit zvláštní pravidla proti vyhýbání se daňovým povinnostem. Tato pravidla by se měla zaměřit především na režimy zavedené za účelem obcházení podmínek, za nichž zvýšení vlastního kapitálu splňuje požadavky pro úlevu podle této směrnice, například prostřednictvím převodu účastí v přidružených podnicích uvnitř skupiny. Tato pravidla by se měla rovněž zaměřit na režimy zavedené za účelem uplatnění nároku na úlevu, pokud nedojde ke zvýšení vlastního kapitálu na úrovni skupiny. Pro tyto účely by mohlo být použito například dluhové financování uvnitř skupiny nebo peněžité příspěvky. Zvláštní pravidla proti vyhýbání se daňovým povinnostem by měla rovněž zabránit zavádění režimů za účelem uplatnění nároku na to, že zvýšení vlastního kapitálu a odpovídající úleva je vyšší, než ve skutečnosti je, například zvýšením pohledávek z dluhového financování nebo nadhodnocením aktiv. Kromě toho se na protiprávní jednání, na něž se nevztahuje zvláštní rámec proti vyhýbání se daňovým povinnostem podle této směrnice, vztahuje obecné pravidlo proti zneužívání daňového režimu podle článku 6 směrnice Rady (EU) 2016/116415. Členské státy by rovněž měly zajistit, aby opatření, která přijmou za účelem provedení této směrnice ve vnitrostátním právu, byla v souladu s pokyny Skupiny pro kodex chování (zdanění podniků).
_________________
_________________
15 Směrnice Rady (EU) 2016/1164 ze dne 12. července 2016, kterou se stanoví pravidla proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem, které mají přímý vliv na fungování vnitřního trhu (Úř. věst. L 193, 19.7.2016, s. 1).
15 Směrnice Rady (EU) 2016/1164 ze dne 12. července 2016, kterou se stanoví pravidla proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem, které mají přímý vliv na fungování vnitřního trhu (Úř. věst. L 193, 19.7.2016, s. 1).
Pozměňovací návrh 8 Návrh směrnice Bod odůvodnění 6 a (nový)
(6a) Možné fiskální náklady vyplývající z provádění této směrnice by měly být posuzovány společně s přínosy toho, že bude pro společnosti v Unii zajištěna pevnější základna financování, což by bylo velmi důležité v případě finančních obtíží.
Pozměňovací návrh 9 Návrh směrnice Bod odůvodnění 7
(7) V zájmu účinného řešení daňového zvýhodnění dluhu oproti vlastnímu kapitálu způsobem udržitelným pro veřejné finance Unie by mělo úlevu na financování vlastním kapitálem doprovázet omezení odpočitatelnosti nákladů na dluhové financování.Pravidlo omezení odpočitatelnosti úroků by tedy mělo omezit odpočitatelnost nadměrných výpůjčních nákladů a mělo by platit nezávisle na úlevě. Vzhledem k rozdílným cílům takového pravidla a pravidla stávajícího balíčku proti vyhýbání se daňovým povinnostem týkajícího se omezení odpočitatelnosti úroků podle článku 4 směrnice (EU) 2016/1164 by měla být zachována obě pravidla. Daňoví poplatníci by měli nejprve vypočítat odpočitatelnost nadměrných výpůjčních nákladů podle této směrnice a poté podle směrnice ATAD. V případě, že výsledkem druhého výpočtu bude nižší částka odpočitatelných nadměrných výpůjčních nákladů, měl by daňový poplatník odečíst tuto nižší částku a rozdíl mezi oběma částkami převést do následujících nebo minulých období v souladu s článkem 4 směrnice ATAD.
(7) V zájmu účinného řešení daňového zvýhodnění dluhu oproti vlastnímu kapitálu způsobem udržitelným pro veřejné finance Unie by mělo úlevu na financování vlastním kapitálem doprovázet pravidlo omezující odpočitatelnost přesahující výpůjční náklady pro skupiny, které nejsou středními skupinami, a pro podniky, které nejsou malými nebo středními podniky.Avšak vzhledem k nepříznivým hospodářským podmínkám vyplývajícím z krize COVID-19 a ruské útočné války proti Ukrajině by toto omezující pravidlo mělo být zavedeno až od roku 2027. Vzhledem k rozdílným cílům takového pravidla a pravidla stávajícího balíčku proti vyhýbání se daňovým povinnostem týkajícího se omezení odpočitatelnosti úroků podle článku 4 směrnice (EU) 2016/1164 by měla být zachována obě pravidla. Daňoví poplatníci by měli nejprve vypočítat odpočitatelnost nadměrných výpůjčních nákladů podle této směrnice a poté podle směrnice ATAD. V případě, že výsledkem druhého výpočtu bude nižší částka odpočitatelných nadměrných výpůjčních nákladů, měl by daňový poplatník odečíst tuto nižší částku a rozdíl mezi oběma částkami převést do následujících nebo minulých období v souladu s článkem 4 směrnice ATAD.
Pozměňovací návrh 10 Návrh směrnice Bod odůvodnění 9
(9) Za účelem vyhodnocení účinnosti této směrnice by Komise měla vypracovat a zveřejnit hodnotící zprávu na základě informací poskytnutých členskými státy a dalších dostupných údajů.
(9) Za účelem vyhodnocení účinnosti této směrnice, jakož i jejího dopadu na malé a střední podniky a na daňové příjmy členských států by Komise měla vypracovat a zveřejnit hodnotící zprávu na základě informací poskytnutých členskými státy a dalších dostupných údajů. Tato zpráva by měla věnovat zvláštní pozornost malým a středním podnikům a zejména posoudit, zda se zvláštní podmínky poskytnuté malým a středním podnikům ukázaly být dostatečné k tomu, aby se pro ně zvýšila atraktivita kapitálového financování. V případě, že hodnocení v této zprávě bude negativní, měla by Komise bez zbytečného prodlení Evropskému parlamentu a Radě předložit legislativní návrh, který bude tento problém řešit. Zpráva Komise by měla být zveřejněna.
Pozměňovací návrh 11 Návrh směrnice Čl. 3 – odst. 1 – bod 5 a (nový)
5a) „velkým podnikem“ velký podnik ve smyslu čl. 3 odst. 4 směrnice 2013/34/EU;
Pozměňovací návrh 12 Návrh směrnice Čl. 3 – odst. 1 – bod 5 b (nový)
5b) „střední skupinou“ střední skupina ve smyslu čl. 3 odst. 6 směrnice 2013/34/EU;
Pozměňovací návrh 13 Návrh směrnice Čl. 3 – odst. 1 – bod 5 c (nový)
5c) „velkou skupinou“ velká skupina ve smyslu čl. 3 bodu 7 směrnice 2013/34/EU;
Pozměňovací návrh 14 Návrh směrnice Čl. 4 – odst. 1 – pododstavec 1
Od základu daně daňového poplatníka pro účely daně z příjmů právnických osob je odpočitatelná úleva na vlastní kapitál až do výše 30 % zisku daňového poplatníka před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (dále jen „EBITDA“), a to po dobu deseti po sobě jdoucích zdaňovacích období.
Úleva na vlastní kapitál je odpočitatelná po:
– dobu deseti po sobě jdoucích zdaňovacích období od základu daně malého a středního podniku nebo střední skupiny pro účely daně z příjmů právnických osob až do výše 30 % zisku daňového poplatníka před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (dále jen „EBITDA“);
– dobu sedmi po sobě jdoucích zdaňovacích období od základu daně každého velkého podniku nebo velké skupiny pro účely daně z příjmů právnických osob až do výše 30 % zisku daňového poplatníka EBITDA.
Pozměňovací návrh 15 Návrh směrnice Čl. 4 – odst. 1 – pododstavec 1 a (nový)
Členské státy zajistí, aby daňoví poplatníci mohli po dobu nejvýše tří zdaňovacích období převést tu část úlevy na vlastní kapitál, která v určitém zdaňovacím období přesáhne procentní podíl EBITDA, do zdaňovacího období stanoveného v prvním pododstavci.
Pozměňovací návrh 16 Návrh směrnice Čl. 4 – odst. 1 – pododstavec 2
Je-li odpočitatelná úleva na vlastní kapitál v daném zdaňovacím období v souladu s prvním pododstavcem vyšší než čistý zdanitelný příjem daňového poplatníka, zajistí členské státy, aby daňový poplatník mohl bez časového omezení převést přebytek úlevy na vlastní kapitál do následujících období.
Je-li odpočitatelná úleva na vlastní kapitál v daném zdaňovacím období v souladu s prvním pododstavcem vyšší než čistý zdanitelný příjem daňového poplatníka, zajistí členské státy, aby daňový poplatník mohl převést přebytek úlevy na vlastní kapitál následujícím způsobem:
— po dobu nejvýše tří zdaňovacích období, pokud je daňovým poplatníkem velký podnik nebo velká skupina;
— bez časového omezení, je-li daňovým poplatníkem malý nebo střední podnik nebo střední skupina.
Pozměňovací návrh 17 Návrh směrnice Čl. 4 – odst. 1 – pododstavec 3
Členské státy zajistí, aby daňoví poplatníci mohli po dobu nejvýše pět zdaňovacích období převést část úlevy na vlastní kapitál, která v daném zdaňovacím období přesáhne 30 % zisku EBITDA, do dalších období.
vypouští se
Pozměňovací návrh 18 Návrh směrnice Čl. 4 – odst. 2 – pododstavec 1
S výhradou článku 5 se základ úlevy na vlastní kapitál vypočítá jako rozdíl mezi výší čistého vlastního kapitálu na konci zdaňovacího období a výší čistého vlastního kapitálu na konci předchozího zdaňovacího období.
S výhradou článku 5 se základ úlevy na vlastní kapitál vypočítá jako rozdíl mezi výší čistého vlastního kapitálu na konci zdaňovacího období a výší čistého vlastního kapitálu na konci předchozího zdaňovacího období, jinými slovy se jedná o meziroční nárůst čistého vlastního kapitálu.
Pozměňovací návrh 19 Návrh směrnice Čl. 4 – odst. 2 – pododstavec 2
Úleva na vlastní kapitál se rovná základu úlevy vynásobenému desetiletou bezrizikovou úrokovou mírou pro příslušnou měnu a zvýšenému o rizikovou přirážku ve výši 1%, nebo je-li daňovým poplatníkem malý nebo střední podnik, o rizikovou přirážku ve výši 1,5 %.
Úleva na vlastní kapitál se rovná základu úlevy vynásobenému desetiletou bezrizikovou úrokovou mírou pro příslušnou měnu a zvýšenému o rizikovou přirážku ve výši 1 % pro malé a střední podniky.
Pozměňovací návrh 20 Návrh směrnice Čl. 4 – odst. 3
3. Pokud je po získání úlevy na vlastní kapitál základ úlevy na vlastní kapitál v daném zdaňovacím období záporný, stane se částka rovnající se záporné úlevě na vlastní kapitál zdanitelnou po dobu deseti po sobě následujících zdaňovacích období, až do celkového zvýšení čistého vlastního kapitálu, pro který byla taková úleva podle této směrnice získána, pokud daňový poplatník neposkytne dostatečné důkazy o tom, že je to způsobeno účetními ztrátami vzniklými během uvedeného zdaňovacího období nebo v důsledku právní povinnosti snížit kapitál.
3. Pokud je po získání úlevy na vlastní kapitál základ úlevy na vlastní kapitál v daném zdaňovacím období záporný, stane se částka rovnající se záporné úlevě na vlastní kapitál zdanitelnou po dobu deseti po sobě následujících zdaňovacích období pro malé a střední podniky nebo střední skupiny nebo sedmi po sobě následujících zdaňovacích období pro všechny daňové poplatníky, kteří nejsou malými a středními podniky nebo střední skupinou, až do celkového zvýšení čistého vlastního kapitálu, pro který byla taková úleva podle této směrnice získána, pokud daňový poplatník neposkytne dostatečné důkazy o tom, že je to způsobeno účetními ztrátami vzniklými během uvedeného zdaňovacího období nebo v důsledku právní povinnosti snížit kapitál.
Pozměňovací návrh 21 Návrh směrnice Čl. 5 – odst. 3 a (nový)
3a. Členské státy zajistí, aby opatření, která přijmou za účelem provedení tohoto článku ve vnitrostátním právu, byla v souladu s pokyny Skupiny pro kodex chování (zdanění podniků) týkajícími se režimů odpočtu pomyslných úroků.
Pozměňovací návrh 22 Návrh směrnice Čl. 6 – odst. 1
1. Členské státy zajistí, aby daňový poplatník mohl od svého základu daně pro účely daně z příjmů právnických osob odečíst nadměrné výpůjční náklady stanovené v čl. 1 bodě 2 směrnice Rady (EU) 2016/116435 až do výše a) odpovídající 85 % těchto nákladů vzniklých během zdaňovacího období. Je-li tato částka vyšší než částka b) stanovená v souladu s článkem 4 směrnice (EU) 2016/1164, členské státy zajistí, aby měl daňový poplatník nárok v daném zdaňovacím období odečíst pouze nižší z obou částek. Rozdíl mezi oběma částkami a) a b) se v souladu s článkem 4 směrnice (EU) 2016/1164 převede do následujících nebo minulých období.
1. Členské státy zajistí, aby daňový poplatník, který není malým a středním podnikem nebo střední skupinou, mohl od svého základu daně pro účely daně z příjmů právnických osob odečíst nadměrné výpůjční náklady stanovené v čl. 1 bodě 2 směrnice Rady (EU) 2016/116435 až do výše a) odpovídající 85 % těchto nákladů vzniklých během zdaňovacího období. Je-li tato částka vyšší než částka b) stanovená v souladu s článkem 4 směrnice (EU) 2016/1164, členské státy zajistí, aby měl daňový poplatník nárok v daném zdaňovacím období odečíst pouze nižší z obou částek. Rozdíl mezi oběma částkami a) a b) se v souladu s článkem 4 směrnice (EU) 2016/1164 převede do následujících nebo minulých období.
_______________
_______________
35 Směrnice Rady (EU) 2016/1164 ze dne 12. července 2016, kterou se stanoví pravidla proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem, které mají přímý vliv na fungování vnitřního trhu (Úř. věst. L 193, 19.7.2016, s. 1).
35 Směrnice Rady (EU) 2016/1164 ze dne 12. července 2016, kterou se stanoví pravidla proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem, které mají přímý vliv na fungování vnitřního trhu (Úř. věst. L 193, 19.7.2016, s. 1).
Pozměňovací návrh 23 Návrh směrnice Čl. 6 – odst. 2
2. Odstavec 1 se použije u nadměrných výpůjčních nákladů vzniklých ode dne [Úřad pro publikace: vložte datum vstupu této směrnice v platnost].
2. Odstavec 1 se použije u nadměrných výpůjčních nákladů vzniklých ode dne 1. ledna 2027.
Pozměňovací návrh 24 Návrh směrnice Čl. 7 – odst. 1 – písm. b
b) počet malých a středních podniků, které v uvedeném zdaňovacím období využily úlevu, a to i jako procentní podíl z celkového počtu malých a středních podniků spadajících do oblasti působnosti této směrnice, a počet malých a středních podniků, které využily úlevu a které jsou součástí velkých skupin ve smyslu čl. 3 odst. 7 směrnice 2013/34/EU;
b) počet malých a středních podniků a středních skupin, které v uvedeném zdaňovacím období využily úlevu, a to i jako procentní podíl z celkového počtu malých a středních podniků a středních skupin spadajících do oblasti působnosti této směrnice, a počet malých a středních podniků, které využily úlevu a které jsou součástí velkých skupin ve smyslu čl. 3 odst. 7 směrnice 2013/34/EU;
Pozměňovací návrh 25 Návrh směrnice Čl. 8 – název
Zprávy
Zprávy a přezkum
Pozměňovací návrh 26 Návrh směrnice Čl. 8 – odst. 1
1. Do 31. prosince 2027 předloží Komise Evropskému parlamentu a Radě zprávu o provádění této směrnice.
1. Do 31. prosince 2028 předloží Komise Evropskému parlamentu a Radě zprávu o provádění této směrnice a o jejím dopadu, k níž případně připojí legislativní návrh na změnu této směrnice.
Tato zpráva posoudí dopad této směrnice, přičemž zvláštní pozornost bude věnovat:
a) malým a středním podnikům, a zejména posouzení toho, zda se zvláštní podmínky, které mají tyto podniky k dispozici, ukázaly být dostatečné k tomu, aby se pro ně zvýšila atraktivita kapitálového financování;
b) omezení odpočtu úroků, zejména pokud jde o dopad částky a) uvedené v čl. 6 odst. 1 na fiskální příjmy členských států;
c) provázanosti s legislativními akty v oblasti daní z příjmů právnických osob, konkrétně se směrnicí zajišťující minimální efektivní daňovou sazbu pro globální aktivity velkých nadnárodních skupin a směrnicí o rámci pro zdanění příjmů v Evropě (BEFIT).
Pozměňovací návrh 27 Návrh směrnice Čl. 11 – odst. 2
2. Členské státy mohou odložit použitelnost ustanovení této směrnice u daňových poplatníků, kteří ke dni [1. ledna 2024] využívají úlevu na vlastní kapitál podle vnitrostátních právních předpisů, až na deset let a v žádném případě ne po dobu delší, než je doba trvání této výhody podle vnitrostátních právních předpisů.
2. Členské státy mohou odložit použitelnost ustanovení této směrnice u daňových poplatníků, kteří ke dni [1. ledna 2024] využívají úlevu na vlastní kapitál podle vnitrostátních právních předpisů, až na pět let a v žádném případě ne po dobu delší, než je doba trvání této výhody podle vnitrostátních právních předpisů.
Pozměňovací návrh 28 Návrh směrnice Čl. 11 – odst. 3 a (nový)
3a. Před provedením této směrnice ve vnitrostátním právu zveřejní každý členský stát posouzení odhadovaných fiskálních nákladů na opatření, která mají být přijata, a z toho vyplývajícího snížení efektivní daňové sazby pro společnosti a v případě potřeby přijme vhodná opatření na ochranu daňových příjmů.