Märksõnaregister 
 Eelnev 
 Järgnev 
 Terviktekst 
Menetlus : 2023/0373(COD)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik : A9-0148/2024

Esitatud tekstid :

A9-0148/2024

Arutelud :

Hääletused :

PV 23/04/2024 - 5.24
Selgitused hääletuse kohta

Vastuvõetud tekstid :

P9_TA(2024)0307

Vastuvõetud tekstid
PDF 269kWORD 116k
Teisipäev, 23. aprill 2024 - Strasbourg
Plastigraanulite kao ärahoidmine mikroplastireostuse vähendamiseks
P9_TA(2024)0307A9-0148/2024

Euroopa Parlamendi 23. aprilli 2024. aasta seadusandlik resolutsioon ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus plastigraanulite kao ärahoidmise kohta mikroplastireostuse vähendamiseks (COM(2023)0645 – C9‑0378/2023 – 2023/0373(COD))

(Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

Euroopa Parlament,

–  võttes arvesse komisjoni ettepanekut Euroopa Parlamendile ja nõukogule (COM(2023)0645),

–  võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 2 ja artikli 192 lõiget 1, mille alusel komisjon esitas ettepaneku Euroopa Parlamendile (C9‑0378/2023),

–  võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 3,

–  võttes arvesse Itaalia Saadikutekoja poolt protokolli nr 2 (subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse põhimõtte kohaldamise kohta) alusel esitatud põhjendatud arvamust, mille kohaselt seadusandliku akti eelnõu ei vasta subsidiaarsuse põhimõttele,

–  võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee 14. veebruari 2024. aasta arvamust(1),

–  võttes arvesse Regioonide Komitee 18. aprilli 2024. aasta arvamust(2),

–  võttes arvesse kodukorra artiklit 59,

–  võttes arvesse tööstuse, teadusuuringute ja energeetikakomisjoni arvamust,

–  võttes arvesse keskkonna-, rahvatervise- ja toiduohutuse komisjoni raportit (A9‑0148/2024),

1.  võtab vastu allpool toodud esimese lugemise seisukoha;

2.  palub komisjonil ettepaneku uuesti Euroopa Parlamendile saata, kui komisjon asendab selle uue ettepanekuga, muudab seda oluliselt või kavatseb seda oluliselt muuta;

3.  teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile ning liikmesriikide parlamentidele.

Komisjoni ettepanek   Muudatusettepanek
Muudatusettepanek 1
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 1
(1)  Mikroplasti leidub kõikjal, see on püsiv ja levib üle riigipiiride. See on keskkonnale kahjulik ja võib kahjustada inimeste tervist. Mikroplast kandub õhu ja maismaa pinnaveekogude kaudu ja merehoovuste abil hõlpsalt edasi ning selle liikuvus kujutab endast raskendavat tegurit. Mikroplasti leidub pinnases (sh põllumajandusmaal), järvedes, jõgedes, suudmealadel, randades, laguunides, meredes, ookeanides ja varem puutumata jäänud kaugetes piirkondades ning nende esinemine mullas võib mõjutada mulla omadusi ja põhjustada mullas muutusi, mis avaldavad negatiivset mõju mõne taime kasvu. Mikroplasti mõju merekeskkonnale on põhjalikult dokumenteeritud. Merekeskkonnas on mikroplasti kogumine peaaegu võimatu ning teadaolevalt söövad seda mitmesugused organismid ja loomad ning see kahjustab elurikkust ja ökosüsteeme. Plastigraanuli püsivust veekeskkonnas võib mõõta aastakümnetega või veel pikema ajavahemikuga ning plastigraanulite allaneelamine võib teha mereelustikule, eelkõige merelindudele ja merikilpkonnadele füüsilist kahju või põhjustada surma. Samuti aitab mikroplast nii kasvuhoonegaaside heite kui ka ökosüsteemidele avalduva surve täiendava allikana süvendada kliimamuutusi. Probleemi lahutamatu osa mikroplasti võime toimida adsorbeerunud toksiliste ainete ja patogeensete mikroorganismide kandjana. Inimesed puutuvad mikroplastiga kokku õhu kaudu ja toidu tarbimisel. Suurenev teadlikkus mikroplasti esinemisest toiduahelas võib õõnestada tarbijate usaldust ja tuua kaasa majanduslikke tagajärgi. Mikroplasti keskkonda sattumisest mõjutatud piirkondades võib avalduda negatiivne majanduslik mõju sellistele tegevustele nagu töönduslik kalapüük ja põllumajandus ning vaba aja veetmine ja turism.
(1)  Mikroplasti leidub kõikjal, see on püsiv ja levib üle riigipiiride. See on kahjulik keskkonnale ja inimeste tervisele, eelkõige tootmise ja muundamise käigus lisatud kahjulike keemiliste lisaainete ja muude probleemsete ainete, näiteks ftalaatide, bisfenool A või leegiaeglustite tõttu1a. Mikroplast kandub õhu ja maismaa pinnaveekogude kaudu ja merehoovuste abil hõlpsalt edasi ning selle liikuvus kujutab endast raskendavat tegurit. Mikroplasti leidub pinnases (sh põllumajandusmaal), järvedes, jõgedes, suudmealadel, randades, laguunides, meredes, ookeanides ja varem puutumata jäänud kaugetes piirkondades ning nende esinemine mullas võib mõjutada mulla omadusi ja põhjustada mullas muutusi, mis avaldavad negatiivset mõju mõne taime kasvu. Mikroplasti mõju merekeskkonnale on põhjalikult dokumenteeritud. Merekeskkonnas on mikroplasti kogumine peaaegu võimatu ning teadaolevalt söövad seda mitmesugused organismid ja loomad ning see kahjustab elurikkust ja ökosüsteeme. Plastigraanuli püsivust veekeskkonnas võib mõõta aastakümnetega või veel pikema ajavahemikuga ning plastigraanulite allaneelamine võib teha mereelustikule, eelkõige merelindudele ja merikilpkonnadele füüsilist kahju või põhjustada surma. Samuti aitab mikroplast nii kasvuhoonegaaside heite kui ka ökosüsteemidele avalduva surve täiendava allikana süvendada kliimamuutusi. Probleemi lahutamatu osa mikroplasti võime toimida adsorbeerunud toksiliste ainete ja patogeensete mikroorganismide kandjana. Inimesed puutuvad mikroplastiga kokku õhu kaudu ja toidu tarbimisel. Suurenev teadlikkus mikroplasti esinemisest toiduahelas võib õõnestada tarbijate usaldust ja tuua kaasa majanduslikke tagajärgi. Mikroplasti keskkonda sattumisest mõjutatud piirkondades võib avalduda negatiivne majanduslik mõju sellistele tegevustele nagu töönduslik kalapüük ja põllumajandus ning vaba aja veetmine ja turism.
_________________
1a „Plastic giants polluting through the back door: The case for a regulatory supply-chain approach to pellet pollution“ (Tagaukse kaudu saastavad plasthiiud: graanulireostust reguleeriva tarneahelapõhise lähenemisviisi vajadus), Surfrider Foundation Europe and Rethink Plastic, november 2020.
Muudatusettepanek 2
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 4
(4)  Mikroplastireostuse keskkonnamõju ja võimalik mõju inimeste tervisele tekitab muret enamikus maailma piirkondades. Mõni liikmesriik on vastu võtnud või kavandab sellekohaseid sihtmeetmeid. Riiklike piirangute erinevused võivad aga takistada siseturu toimimist.
(4)  Mikroplastireostuse keskkonnamõju ja mõju inimeste tervisele tekitab muret enamikus maailma piirkondades. Mõni liikmesriik on vastu võtnud või kavandab sellekohaseid sihtmeetmeid. Riiklike piirangute erinevused võivad aga takistada siseturu toimimist.
Muudatusettepanek 3
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 7
(7)  Kirde-Atlandi merekeskkonna kaitse konventsiooni (OSPAR) osalised võtsid 2021. aastal vastu mittesiduva soovituse 2021/068, et edendada plastigraanulite merekeskkonda sattumise vähendamiseks ühtsete tulemuslike graanulikao ärahoidmise standardite ja sertifitseerimissüsteemide õigeaegset väljatöötamist ja rakendamist kõikjal plasti tarneahelas. Rahvusvahelises Mereorganisatsioonis analüüsitakse praegu meetmeid plastigraanulite meritsi veoga seotud riski minimeerimiseks.
(7)  Kirde-Atlandi merekeskkonna kaitse konventsiooni (OSPAR) osalised võtsid 2021. aastal vastu mittesiduva soovituse 2021/068, et edendada plastigraanulite merekeskkonda sattumise vähendamiseks ühtsete tulemuslike graanulikao ärahoidmise standardite ja sertifitseerimissüsteemide õigeaegset väljatöötamist ja rakendamist kõikjal plasti tarneahelas. Rahvusvahelises Mereorganisatsioonis analüüsitakse praegu meetmeid plastigraanulite meritsi veoga seotud riski minimeerimiseks, pidades silmas plastigraanulite meretranspordiga seotud katastroofilise reostuse märkimisväärset ohtu. Sellega seoses peaks liit tähelepanelikult jälgima IMOs toimuvaid arenguid ja täitma selles küsimuses juhtivat rolli kõrgetasemelise keskkonnakaitse tagamisel.
__________________
__________________
8 OSPARi soovitus 2021/06 plastigraanulite merekeskkonda sattumise vähendamise kohta.
8 OSPARi soovitus 2021/06 plastigraanulite merekeskkonda sattumise vähendamise kohta.
Muudatusettepanek 4
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 7 a (uus)
(7a)  Liidus on registreeritud mitu õnnetust, mis põhjustavad plastigraanulite väljapuistumist ja kadusid, millel on piiriülene mõju, mis tõstab esile tungiva vajaduse ambitsioonikate ja terviklike meetmete järele, et märkimisväärselt vähendada plastigraanulireostuse ohtu, tugevdades samal ajal reageerimisvõimet seoses plastigraanulite väljapuistumisega liidu territooriumidel ja vetes.
Muudatusettepanek 5
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 7 b (uus)
(7b)   Peaaegu 90 % maailma kaupadest transporditakse meritsi, sealhulgas plastigraanuleid. Kehvad käitlemistavad või teatavate rutiinsete toimingute (nt laevakerede või mahutite puhastamine) järelevalve puudumine võib aga põhjustada selliste graanulite lekkimist ja väljapuistumist ookeani. Lisaks on teatatud paljudest merel veetavate graanulitega seotud õnnetustest, mistõttu on meretransport plastigraanulireostusega seoses suure riskiga tegevus. Selliste graanulite kadude mõju on katastroofiline nii mere- ja rannikuökosüsteemidele kui ka neid moodustavatele liikidele ning plastigraanulite äärmuslik liikuvus raskendab tõhusat laialikandumise tõkestamist ja ärakoristamist. Selliste graanulite käitlemist reguleeritakse rahvusvahelisel tasandil 1972. aasta konteinerite ohutuse konventsiooniga ning seda täiendab lasti- ja konteinerveo alamkomitee 2023. aasta ringkiri kohustuse kohta teatada kaotsiläinud konteineritest, kuid need ei anna vajalikke tagatisi plastigraanulite põhjustatud reostuse vältimiseks. Meretranspordi lisamine käesoleva määruse kohaldamisalasse ning selle transpordiliigi plastigraanulite käitlemist käsitlevate sätete lisamine on seetõttu käesoleva määruse eesmärkide saavutamiseks väga oluline.
Muudatusettepanek 6
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 9
(9)  Vaatamata sellele, et on olemas liidu õigusaktid jäätmetekke ärahoidmise, reostuse, mereprügi ja kemikaalide kohta, puuduvad liidus konkreetsed eeskirjad mikroplastireostuse allikaks oleva graanulikao ärahoidmiseks kogu tarneahela ulatuses. Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2008/98/EÜ10 on sätestatud peamised jäätmekäitluse põhimõtted ja liikmesriikide üldine kohustus võtta meetmeid jäätmetekke ärahoidmiseks. Seda üldist kohustust tuleks täiendada plastigraanulite hoolsa käitlemisega seotud konkreetsete aspektide ja nõuetega, et hoida ära nende muutumist jäätmeteks.
(9)  Vaatamata sellele, et on olemas liidu õigusaktid jäätmetekke ärahoidmise, reostuse, mereprügi ja kemikaalide kohta, puuduvad liidus konkreetsed eeskirjad mikroplastireostuse allikaks oleva graanulikao ärahoidmiseks kogu tarneahela ulatuses. Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2008/98/EÜ10 on sätestatud peamised jäätmekäitluse põhimõtted ja liikmesriikide üldine kohustus võtta meetmeid jäätmetekke ärahoidmiseks. Seda üldist kohustust tuleks täiendada plastigraanulite hoolsa käitlemisega seotud konkreetsete aspektide ja nõuetega, et hoida ära nende keskkonda sattumine.
_________________
_________________
10 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta direktiiv 2008/98/EÜ, mis käsitleb jäätmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks teatud direktiivid (ELT L 312, 22.11.2008, lk 3).
10 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta direktiiv 2008/98/EÜ, mis käsitleb jäätmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks teatud direktiivid (ELT L 312, 22.11.2008, lk 3).
Muudatusettepanek 7
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 9 a (uus)
(9a)   Käesoleva määrusega nähakse ette meetmed plastigraanulireostuse vältimiseks, piiramiseks ja puhastamiseks pärast käesoleva määruse jõustumist, kuid ei nähta ette meetmeid olemasoleva reostuse vähendamiseks. Mulla, jõgede ja ojade puhastamine ning kahjustatud maismaa-, mere-, ranniku- ja rannikuökosüsteemide taastamine on oluline, et saavutada 2030. aastaks mikroplasti heitkoguse 30 % vähendamise eesmärk kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2024/...1a sätestatud eesmärkidega ja Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärkidega. Komisjon peaks välja töötama meetmete kogumi juba saastunud alade kaardistamiseks ja puhastamiseks ning rakendama neid kas mikroplastireostuse kõrvaldamise Euroopa strateegia raames või liikmesriikidele suunatud toetusmeetmete ja kaasnevate meetmete kaudu. Laiemalt tuleks liit kaasata lahenduste edendamisse kogu väärtusahela ulatuses ning ta peaks lisama sellised lahendused plastireostust käsitleva rahvusvahelise lepingu väljatöötamise üle peetavatesse läbirääkimistesse ning IMO merekeskkonna kaitse komitee eelseisvasse 81. istungjärgule.
___________________
1a Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2024/... looduse taastamise kohta, ja millega muudetakse määrust (EL) 2022/869 (ELT L, ...).
Muudatusettepanek 8
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 12
(12)  Komisjoni määruses (EL) 2023/2055 on tööstusettevõttes kasutamiseks ette nähtud sünteetiliste polümeeride mikroosakeste, st plastigraanulite kadu käsitletud ärahoitava heitena. Sellise heite puhul on kehtestatud nõue anda kord aastas aru keskkonda sattunud mikroplasti hinnangulise koguse kohta. Ehkki ei ole kehtestatud metoodikat kao hindamiseks, võimaldab see nõue saada graanulikao kohta rohkem teavet ja parandab tulevikus avalduvate mikroplastist tulenevate riskide hindamiseks kogutud teabe kvaliteeti.
(12)  Komisjoni määruses (EL) 2023/2055 on tööstusettevõttes kasutamiseks ette nähtud sünteetiliste polümeeride mikroosakeste, st plastigraanulite kadu käsitletud ärahoitava heitena. Sellise heite puhul on kehtestatud nõue anda kord aastas aru keskkonda sattunud mikroplasti hinnangulise koguse kohta. Samas puudub selles aruandlusnõudes kao hindamise metoodika ja selles esitatakse ainult iga-aastased hinnangud. Kuigi see nõue võimaldab saada graanulikao kohta rohkem teavet ja parandab tulevikus avalduvate mikroplastist tulenevate riskide hindamiseks kogutud teabe kvaliteeti, ei piisa sellest, kui saada ülevaade kadude eripärast ja põhjustest.
Muudatusettepanek 9
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 15
(15)  Ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad peaksid plastigraanulite käitlemise nõuete rakendamisel tegema toiminguid tähtsuse järjekorras ning pidama esmatähtsaks eesmärki hoida ära graanulite sattumist keskkonda. Seepärast tuleks esimese sammuna hoida tavapärase käitlemise ajal ära plastigraanulite väljapuistumist esmasest kaitsekestast ning muuta seega nende väljapuistumise risk võimalikult väikeseks, muu hulgas sellega, et hoidutakse tarbetust käitlemisest (näiteks vähendatakse üleminekukohtade arvu) ja kasutatakse torkekindlaid pakendeid; sellele järgneb väljapuistunud graanulite laialikandumise tõkestamine, et hoida ära nende sattumist keskkonda, ning lõpuks viimase sammuna nende ärakoristamine pärast väljapuistumise või kao juhtumit.
(15)  Ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad peaksid plastigraanulite käitlemise nõuete rakendamisel tegema toiminguid tähtsuse järjekorras ning pidama esmatähtsaks eesmärki hoida ära graanulite sattumist keskkonda. Seepärast tuleks esimese sammuna hoida tavapärase käitlemise ajal ära plastigraanulite väljapuistumist kaitsekestast ning muuta seega nende väljapuistumise risk võimalikult väikeseks, muu hulgas sellega, et hoidutakse tarbetust käitlemisest (näiteks vähendatakse üleminekukohtade arvu) ja märgistatakse kõik plastigraanuleid sisaldavad ladustamis- ja transpordimahutid ning kasutatakse asjakohaseid pakendeid; sellele järgneb väljapuistunud graanulite laialikandumise tõkestamine, et hoida ära nende sattumist keskkonda, ning lõpuks viimase sammuna nende ärakoristamine pärast väljapuistumise või kao juhtumit.
Muudatusettepanek 10
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 16
(16)  Ehkki eesmärk on hoida ära plastigraanulite sattumist keskkonda kõikide ettevõtjate, ELi vedajate ja kolmandate riikide vedajate puhul, tuleks mikro-, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate kohustusi kohandada, et leevendada nende koormust.
(16)  Ehkki eesmärk on saavutata olematu plastigraanulite sattumine keskkonda kõikide ettevõtjate puhul, tuleks kohandada mikroettevõtjate ja ettevõtjate kohustusi, kes käitlevad aastas alla 1000 tonni plastigraanuleid, et vähendada nende koormust.
Muudatusettepanek 11
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 18
(18)  Ettevõtjad peaksid plastigraanulite kao ärahoidmiseks koostama riskihindamiskava ning seda pidevalt rakendama ja ajakohastama; selles kavas tehakse kindlaks graanulite väljapuistumise ja kao tekkimise võimalused ning dokumenteeritakse eelkõige konkreetsed seadmed ja konkreetne kord, mida kasutatakse graanulikao ärahoidmiseks ning väljapuistunud graanulite laialikandumise tõkestamiseks ja ärakoristamiseks, ning seejuures võetakse arvesse asjaomase käitise suurust ja tegevuse ulatust.
(18)  Ettevõtjad peaksid plastigraanulite kao ärahoidmiseks ja olematu plastigraanulite kao saavutamiseks koostama riskihindamiskava ning seda pidevalt rakendama ja ajakohastama; selles kavas tehakse kindlaks graanulite väljapuistumise ja kao tekkimise võimalused ning dokumenteeritakse eelkõige konkreetsed seadmed ja konkreetne kord, mida kasutatakse graanulikao ärahoidmiseks ning väljapuistunud graanulite laialikandumise tõkestamiseks ja ärakoristamiseks, ning seejuures võetakse arvesse asjaomase käitise suurust ja tegevuse ulatust.
Muudatusettepanek 12
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 20
(20)  Ettevõtjatel peaks olema võimalik valida, milliseid konkreetseid seadmeid paigaldada ja millist korda kohaldada. Sellest hoolimata peaks pädeval asutusel olema nõuetele vastavuse kontrollimisel võimalik nõuda ettevõtjalt riskihindamiskava muutmist, sealhulgas teatava aja jooksul ükskõik millise käesolevas määruses loetletud meetme võtmist, et tagada käesoleva määruse nõuete nõuetekohane rakendamine.
(20)  Ettevõtjad peaks valima, milliseid konkreetseid seadmeid paigaldada ja millist korda kohaldada. Sellest hoolimata peaks pädeval asutusel olema nõuetele vastavuse kontrollimisel võimalik nõuda ettevõtjalt riskihindamiskava muutmist, sealhulgas teatava aja jooksul ükskõik millise käesolevas määruses loetletud meetme võtmist, et tagada käesoleva määruse nõuete nõuetekohane rakendamine. Ettevõtjatel peaks olema võimalik vabastada teatavat liiki seadmete paigaldamisest või teatavate meetmete võtmisest, kui nad põhjendavad selliseid erandeid pädevatele asutustele nõuetekohaselt, võttes arvesse rajatise laadi ja suurust ning selle tegevuse ulatust. Mikroettevõtjad peaksid kaaluma vähemalt eriseadmete paigaldamist või menetluste rakendamist, võttes arvesse käitise laadi ja suurust ning selle tegevuse ulatust.
Muudatusettepanek 13
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 23
(23)  Plastigraanulite kao ärahoidmiseks vajalike meetmete edukas rakendamine eeldab ettevõtjate, ELi vedajate ja kolmandate riikide vedajate töötajate igakülgset koostööd ja pühendumust. Ettevõtjatelt ja ELi vedajatelt tuleks nõuda, et nad koolitaksid oma töötajaid vastavalt nende konkreetsetele rollidele ja kohustustele, tagamaks, et töötajatel on olemas teadlikkus ja oskus järgida korda ja kasutada seadmeid, mis on vajalikud käesolevas määruses sätestatud nõuetele vastavuse tagamiseks. Samuti tuleks ettevõtjatelt ja ELi vedajatelt nõuda, et nad jälgiksid käesolevas määruses sätestatud nõuete rakendamiseks asjakohaste meetmete võtmist, näiteks uute püüdurite paigaldamist, ja peaksid nende meetmete üle arvestust. Asjakohasel juhul peaksid nad võtma parandusmeetmeid, sealhulgas vajaduse korral täiustama olemasolevaid seadmeid ja kehtivat korda.
(23)  Plastigraanulite kao ärahoidmiseks ja olematu plastigraanulite kao saavutamiseks vajalike meetmete edukas rakendamine eeldab ettevõtjate, ELi vedajate ja kolmandate riikide vedajate töötajate igakülgset koostööd ja pühendumust. Ettevõtjatelt ja ELi vedajatelt tuleks nõuda, et nad koolitaksid oma töötajaid vastavalt nende konkreetsetele rollidele ja kohustustele, tagamaks, et töötajatel on olemas teadlikkus ja oskus järgida korda ja kasutada seadmeid, mis on vajalikud käesolevas määruses sätestatud nõuetele vastavuse tagamiseks. Samuti tuleks ettevõtjatelt ja ELi vedajatelt nõuda, et nad jälgiksid käesolevas määruses sätestatud nõuete rakendamiseks asjakohaste meetmete võtmist, näiteks uute püüdurite paigaldamist, ja peaksid nende meetmete üle arvestust. Asjakohasel juhul peaksid nad võtma parandusmeetmeid, sealhulgas vajaduse korral täiustama olemasolevaid seadmeid ja kehtivat korda.
Muudatusettepanek 14
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 24
(24)  Keskmise suurusega ettevõtjate ja suurettevõtjate puhul, kes käitavad käitisi, kus käideldakse üle 1 000 tonni plastigraanuleid, võib graanulite keskkonda sattumise risk olla suurem. Seepärast tuleks nendelt ettevõtjatelt nõuda, et nad rakendaksid iga käitise puhul selliseid lisameetmeid nagu iga-aastase sisehindamise läbiviimine ning konkreetsetest koolitusvajadustest ja -viisidest lähtuva koolitusprogrammi koostamine. Peale selle tuleks nende ettevõtjate puhul tõendada käesolevas määruses sätestatud nõuetele vastavust sertifitseerija välja antud tunnistusega, mida tuleks uuendada. Kõnealune sertifitseerija võib olla akrediteeritud vastavushindamisasutus või tõendaja, kellel on luba viia läbi tõendamist ja kinnitamist vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 1221/2009 organisatsioonide vabatahtliku osalemise kohta ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS)15. Teabe ühtlikkuse tagamiseks peaks selline tunnistus olema kindlas vormingus.
(24)  Väikeste, keskmise suurusega ettevõtjate ja suurettevõtjate puhul, kes käitavad käitisi, kus käideldakse üle 1000 tonni plastigraanuleid, võib graanulite keskkonda sattumise risk olla suurem. Seetõttu tuleks kõnealustelt ettevõtjatelt nõuda, et nad rakendaksid iga käitise puhul lisameetmeid, nagu iga-aastane sisehindamine ja kohustusliku koolitusprogrammi vastuvõtmine, milles käsitletakse konkreetseid küsimusi, mis on seotud ennetamise, tavade, töötajate kaitse, puhastustehnoloogiate, seadmete kasutamise ja hooldamise, menetluste läbiviimise ning plastigraanulite kadude seire ja aruandlusega. Peale selle tuleks nende ettevõtjate puhul tõendada käesolevas määruses sätestatud nõuetele vastavust sertifitseerija välja antud tunnistusega, mida tuleks uuendada. Kõnealune sertifitseerija võib olla akrediteeritud vastavushindamisasutus või tõendaja, kellel on luba viia läbi tõendamist ja kinnitamist vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 1221/2009 organisatsioonide vabatahtliku osalemise kohta ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS)15. Teabe ühtlikkuse tagamiseks peaks selline tunnistus olema kindlas vormingus. Väikeettevõtjad, kes käitavad käitisi, kus on käideldud üle 1000 tonni plastigraanuleid, peaksid saama tunnistuse ainult üks kord. Tunnistus peaks kehtima viis aastat, pärast mida peaksid nad iga viie aasta järel teatama oma riskihindamise kava ajakohastamisest ja ettevõtja vastavusdeklaratsioonist.
__________________
__________________
15 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1221/2009 organisatsioonide vabatahtliku osalemise kohta ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS) ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 761/2001 ning komisjoni otsused 2001/681/EÜ ja 2006/193/EÜ (ELT L 342, 22.12.2009, lk 1).
15 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1221/2009 organisatsioonide vabatahtliku osalemise kohta ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS) ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 761/2001 ning komisjoni otsused 2001/681/EÜ ja 2006/193/EÜ (ELT L 342, 22.12.2009, lk 1).
Muudatusettepanek 15
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 25
(25)  Mikro- ja väikeettevõtjatelt ning sellistelt keskmise suurusega ja suurettevõtjatelt, kes käitavad käitisi, kus käideldi alla 1 000 tonni plastigraanuleid, tuleks nõuda ettevõtja vastavusdeklaratsiooni esitamist. Samuti tuleks neile anda piisavalt aega nõuetele vastavuse tõendamiseks.
(25)  Väikestelt, keskmise suurusega ja suurettevõtjatelt, kes käitavad käitisi, kus käideldi alla 1000 tonni plastigraanuleid, ja mikroettevõtjatelt tuleks nõuda ettevõtja vastavusdeklaratsiooni esitamist. Samuti tuleks neile anda piisavalt aega nõuetele vastavuse tõendamiseks.
Muudatusettepanek 16
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 32
(32)  Graanulite tarneahelas tegutsevad mikro-, väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad (VKEd) peaksid täitma käesolevas määruses sätestatud asjakohaseid kohustusi, kuid mõne kohustuse täitmine võib olla neile proportsionaalselt kulukam ja raskem. Komisjon peaks suurendama ettevõtjate ja vedajate teadlikkust graanulikao ärahoidmise vajadusest. Ühtlasi peaks komisjon välja töötama koolitusmaterjalid, mis aitaksid neil oma kohustusi täita, eelkõige seoses riskihindamise nõuetega. Liikmesriigid peaksid tagama kohustuste ja riskihindamisnõuete täitmisega seotud teabe ja vastava abi kättesaadavuse. Kõnealune liikmesriikide abi võib hõlmata tehnilist tuge ja rahalist toetust ning erikoolitust VKEdele. Liikmesriigid peaksid meetmete võtmisel pidama silmas kohaldatavaid riigiabieeskirju.
(32)  Kuna mikro-, väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad (VKEd) moodustavad olulise osa graanulite tarneahelast, peaksid nad täitma käesolevas määruses sätestatud asjakohaseid kohustusi, seejuures tuleb arvesse võtta nõuete täitmisega seotud võimalikke erinevaid probleeme ja võimalikke proportsionaalselt suuremaid kulusid. Komisjon ja pädevad asutused peaksid suurendama ettevõtjate ja vedajate teadlikkust graanulikao ärahoidmise vajadusest. Lisaks peaksid komisjon ja pädevad asutused kõigi asjaomaste sidusrühmadega konsulteerides välja töötama koolitusmaterjalid, et aidata ettevõtjatel ja vedajatel täita oma kohustusi, eelkõige seoses riskihindamise nõuetega. Seda tehes tuleks arvesse võtta Kirde-Atlandi merekeskkonna kaitse konventsiooni (OSPAR) osaliste vastu võetud mittesiduvat soovitust. Liikmesriigid peaksid tagama kohustuste ja riskihindamisnõuete täitmisega seotud teabe ja vastava abi kättesaadavuse. Kõnealune liikmesriikide abi võib hõlmata tehnilist tuge ja erikoolitust kõikidele graanuleid käitlevatele töötajatele, samuti rahalist toetust mikro- ja väikeettevõtjatele ning käitistele, kus käideldakse plastigraanuleid väiksemates kogustes, ning nende juurdepääsu rahastamisele. Liikmesriigid peaksid meetmete võtmisel pidama silmas kohaldatavaid riigiabieeskirju.
Muudatusettepanek 17
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 33
(33)  Selleks, et hõlbustada keskkonda sattuvate plastigraanulikoguste hindamist ühtsel alusel, on vaja kehtestada standardmetoodika harmoneeritud standardis, mis võetakse vastu kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 1025/201216.
(33)  Selleks, et hõlbustada keskkonda sattuvate plastigraanulikoguste hindamist ühtsel alusel, on vaja kehtestada standardmetoodika harmoneeritud standardis, mis võetakse vastu kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 1025/201216. Kuni standardmetoodika vastuvõtmiseni peaksid ettevõtjad märkima, millist metoodikat kasutatakse plastigraanulite kadudest teatamisel.
_________________
_________________
16 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 1025/2012, mis käsitleb Euroopa standardimist ning millega muudetakse nõukogu direktiive 89/686/EMÜ ja 93/15/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/9/EÜ, 94/25/EÜ, 95/16/EÜ, 97/23/EÜ, 98/34/EÜ, 2004/22/EÜ, 2007/23/EÜ, 2009/23/EÜ ja 2009/105/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 87/95/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus nr 1673/2006/EÜ (ELT L 316, 14.11.2012, lk 12–33).
16 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 1025/2012, mis käsitleb Euroopa standardimist ning millega muudetakse nõukogu direktiive 89/686/EMÜ ja 93/15/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/9/EÜ, 94/25/EÜ, 95/16/EÜ, 97/23/EÜ, 98/34/EÜ, 2004/22/EÜ, 2007/23/EÜ, 2009/23/EÜ ja 2009/105/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 87/95/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus nr 1673/2006/EÜ (ELT L 316, 14.11.2012, lk 12–33).
Muudatusettepanek 18
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 38
(38)  Selleks, et tulemuslikult tagada, et ettevõtjad ei jäta käesoleva määruse nõudeid täitmata, peaksid liikmesriigid kehtestama eeskirjad käesoleva määruse rikkumise korral kohaldatavate karistuste kohta ning tagama nende eeskirjade rakendamise. Ettenähtud karistused peaksid olema mõjusad, proportsionaalsed ja hoiatavad. Et hõlbustada karistuste ühetaolisemat kohaldamist, on vaja kehtestada ühised kriteeriumid, mille alusel määratakse kindlaks rikkumiste korral määratavate karistuste liigid ja tasemed. Need kriteeriumid peaksid muu hulgas hõlmama rikkumise laadi ja raskusastet ning ka rikkumisest saadavat majanduslikku kasu, tagamaks, et vastutavad isikud jäetakse sellest kasust ilma.
(38)  Selleks, et tulemuslikult tagada, et ettevõtjad ei jäta käesoleva määruse nõudeid täitmata, peaksid liikmesriigid kehtestama eeskirjad käesoleva määruse rikkumise korral kohaldatavate karistuste kohta ning tagama nende eeskirjade rakendamise. Ettenähtud karistused peaksid olema mõjusad, proportsionaalsed ja hoiatavad. Et hõlbustada karistuste ühetaolisemat kohaldamist, on vaja kehtestada ühised kriteeriumid, mille alusel määratakse kindlaks rikkumiste korral määratavate karistuste liigid ja tasemed. Need kriteeriumid peaksid muu hulgas hõlmama rikkumise laadi ja raskusastet ning ka rikkumisest saadavat majanduslikku kasu, tagamaks, et vastutavad isikud jäetakse sellest kasust ilma. Liikmesriigid peaksid püüdma tagada, et karistustest saadavat tulu või sellega samaväärset rahalist väärtust kasutatakse selliste projektide toetamiseks, mille eesmärk on plastist saastatud alade puhastamine ja plastigraanulireostuse vältimine.
Muudatusettepanek 19
Ettepanek võtta vastu määrus
Põhjendus 39
(39)  Rikkumistest tulenevate karistuste ja meetmete kehtestamisel peaksid liikmesriigid ette nägema, et rikkumise raskusastmest sõltuva trahvi puhul peaks olema tulemuslikult tagatud, et nõudeid mittetäitev ettevõtja, ELi vedaja või kolmanda riigi vedaja jääb ilma majanduslikust kasust, mida ta saab käesolevast määrusest tulenevate kohustuste täitmata jätmisest, sealhulgas korduvate rikkumiste korral. Täitevasutuste võetavate meetmete puhul peaks peamine kriteerium olema rikkumise raskusaste. Juriidilise isiku toime pandud rikkumise korral peaks maksimaalne trahvisumma moodustama vähemalt 4 % tema aastasest majanduskäibest asjaomases liikmesriigis.
(39)  Rikkumistest tulenevate karistuste ja meetmete kehtestamisel peaksid liikmesriigid ette nägema, et rikkumise raskusastmest sõltuva trahvi puhul peaks olema tulemuslikult tagatud, et nõudeid mittetäitev ettevõtja, ELi vedaja või kolmanda riigi vedaja jääb ilma majanduslikust kasust, mida ta saab käesolevast määrusest tulenevate kohustuste täitmata jätmisest, sealhulgas korduvate rikkumiste korral. Täitevasutuste võetavate meetmete puhul peaks peamine kriteerium olema rikkumise raskusaste. Juriidilise isiku toime pandud rikkumise korral peaks maksimaalne trahvisumma moodustama vähemalt 3 % tema aastasest majanduskäibest liidus.
Muudatusettepanek 20
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 1 – lõige 1
1.  Käesolevas määruses on sätestatud kohustused seoses plastigraanulite käitlemisega tarneahela kõikides etappides, et hoida ära kadu.
1.  Käesolevas määruses on sätestatud kohustused seoses plastigraanulite käitlemisega tarneahela kõikides etappides, eesmärgiga saavutada olematu plastigraanulite kadu.
Muudatusettepanek 21
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 2 – lõige 1 – punkt a
(a)  „plastigraanul“ – väike polümeeri sisaldava eelvormitud vormimismaterjali osake, mille mõõtmed on partii lõikes suhteliselt ühetaolised ja mida kasutatakse lähteainena plasttoodete valmistamiseks;
a)  „plastigraanul“ – väike polümeeri sisaldava eelvormitud vormimismaterjali osake, olenemata selle kujust ja vormist, sealhulgas pulbrid, silindrid, helmed ja helbed, millele võib olla lisatud lisaaineid, mida kasutatakse lähteainena plasttoodete valmistamiseks ja plasti ringlussevõtu toimingutes;
Muudatusettepanek 22
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 2 – lõige 1 – punkt a a (uus)
aa)  „plastigraanulite tolm“ – plastigraanulite käitlemisel, jahvatamisel või töötlemisel tekkiv tööstusjääk, mida ei kasutata lähteainena plasttoodete tootmisel.
Muudatusettepanek 23
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 2 – lõige 1 – punkt b
(b)  „väljapuistumine“ – plastigraanulite ühekordne väljapääsemine esmasest kaitsekestast;
b)  „väljapuistumine“ – plastigraanulite ühekordne või või pika aja vältel toimuv väljapääsemine esmasest kaitsekestast;
Muudatusettepanek 24
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 2 – lõige 1 – punkt c
(c)  „kadu“ – plastigraanulite ühekordne või pika aja vältel toimuv levimine käitise piiridest väljapoole keskkonda või plastigraanulite väljapääsemine neid vedavast maanteesõidukist, raudteevagunist või siseveelaevast;
c)  „kadu“ – plastigraanulite ühekordne või pika aja vältel toimuv levimine tarneahela mis tahes etapis, sealhulgas käitise piiridest väljapoole keskkonda või plastigraanulite transpordist;
Muudatusettepanek 25
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 2 – lõige 1 – punkt d
(d)  „käitis“ – ruum, rajatis, keskkond või koht, kus viiakse läbi üht või mitut plastigraanulite käitlemisega seotud majandustegevust;
d)  „käitis“ – ruum, rajatis, tegevuskoht või koht, kus viiakse läbi üht või mitut plastigraanulite käitlemisega seotud majandustegevust;
Muudatusettepanek 26
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 2 – lõige 1 – punkt f
(f)  „ELi vedaja“ – liikmesriigis asuv füüsiline või juriidiline isik, kes tegeleb oma majandustegevuse raames plastigraanulite veoga, kasutades selleks maanteesõidukeid, raudteevaguneid või siseveelaevu;
f)  „ELi vedaja“ – liikmesriigis asuv füüsiline või juriidiline isik, kes tegeleb oma majandustegevuse raames plastigraanulite veoga;
Muudatusettepanek 27
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 2 – lõige 1 – punkt g
(g)  „kolmanda riigi vedaja“ – kolmandas riigis asuv füüsiline või juriidiline isik, kes tegeleb oma liidus toimuva majandustegevuse raames plastigraanulite veoga, kasutades selleks maanteesõidukeid, raudteevaguneid või siseveelaevu;
g)  „kolmanda riigi vedaja“ – kolmandas riigis asuv füüsiline või juriidiline isik, kes tegeleb oma liidus toimuva majandustegevuse raames plastigraanulite veoga;
Muudatusettepanek 28
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõige 1
1.  Ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad tagavad kao ärahoidmise. Kao esinemisel võtavad ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad viivitamata meetmeid graanulite ärakoristamiseks.
1.  Ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad tagavad kao ärahoidmise. Väljapuistumise ja kao esinemisel võtavad ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad viivitamata meetmeid graanulite väljapuistumise ja kao tõkestamiseks ja ärakoristamiseks.
Muudatusettepanek 29
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõige 3
3.  Ettevõtjad ja ELi vedajad teavitavad oma asukohaliikmesriigi pädevaid asutusi igast olulisest plastigraanulite käitlemisega seotud muudatusest oma käitistes ja tegevuses, sealhulgas olemasoleva käitise sulgemisest.
3.  Ettevõtjad ja ELi vedajad teavitavad oma asukohaliikmesriigi pädevaid asutusi igast olulisest plastigraanulite käitlemisega ja transpordiga seotud muudatusest oma käitistes ja tegevuses, sealhulgas olemasoleva käitise sulgemisest, kui see on kohaldatav.
Muudatusettepanek 30
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõige 3 a (uus)
3a.  Ilma et see piiraks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1272/20081a kohaldamist, märgistavad ettevõtjad käesoleva määruse kohaldamisel kõik plastigraanuleid sisaldavad ladustamis- ja transpordimahutid vastavalt käesoleva määruse IVb lisale.
__________________
1a Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 1272/2008, mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist ning millega muudetakse direktiive 67/548/EMÜ ja 1999/45/EÜ ja tunnistatakse need kehtetuks ning muudetakse määrust (EÜ) nr 1907/2006 (ELT L 353, 31.12.2008, lk 1).
Muudatusettepanek 31
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 3 – lõige 4
4.  Pädevad asutused loovad avaliku registri, mis sisaldab neile lõigete 3 ja 4 kohaselt esitatud teavet, ning haldavad seda.
4.  Pädevad asutused loovad registri, mis sisaldab neile lõigete 2 ja 3 kohaselt esitatud teavet, ning haldavad seda. See register peab olema avalik ja kergesti juurdepääsetav.
Muudatusettepanek 32
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 2
2.  Keskmise suurusega ettevõtjad ja suurettevõtjad, kes käitavad käitisi, kus käideldi eelneval kalendriaastal alla 1 000 tonni plastigraanuleid, ning mikro- ja väikeettevõtjad esitavad pädevale asutusele iga käitise kohta ajakohastatud riskihindamiskava ja uuendatud ettevõtja vastavusdeklaratsiooni, kui viimasest esitamisest on möödunud viis aastat.
2.  Väikesed, keskmise suurusega ettevõtjad ja suurettevõtjad, kes käitavad käitisi, kus käideldi eelneval kalendriaastal alla 1 000 tonni plastigraanuleid, ning mikro- ja väikeettevõtjad esitavad pädevale asutusele iga käitise kohta ajakohastatud riskihindamiskava ja uuendatud ettevõtja vastavusdeklaratsiooni, kui viimasest esitamisest on möödunud kolm aastat.
Muudatusettepanek 33
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 2 a (uus)
2a.  Väikeettevõtjad, kes käitavad käitisi, kus eelneval kalendriaastal on käideldud üle 1000 tonni plastigraanuleid, täidavad käesoleva artikli lõikes 2 sätestatud kohustusi, välja arvatud juhul, kui neil on artikli 5 lõike 2a kohaselt välja antud kehtiv tunnistus.
Muudatusettepanek 34
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 3 – punkt a
(a)  lõigete 1 ja 2 kohaselt esitatud riskihindamiskavade muutmine, et tagada kao tulemuslik ärahoidmine või vajaduse korral graanulite laialikandumise tõkestamine ja ärakoristamine, samuti vastavus I lisale;
a)  lõigete 1 ja 2 kohaselt esitatud riskihindamiskavade muutmine, et tagada kao tulemuslik ärahoidmine ja vajaduse korral graanulite laialikandumise tõkestamine ja ärakoristamine, samuti vastavus I lisale;
Muudatusettepanek 35
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 4
4.  Pädevad asutused loovad registri, mis sisaldab käesoleva artikli lõigete 1 ja 2 kohaselt esitatud riskihindamiskavu ja ettevõtja vastavusdeklaratsioone, ning haldavad ja ajakohastavad seda. Register tehakse veebilehel üldsusele kättesaadavaks.
4.  Pädevad asutused loovad registri, mis sisaldab lisa IVa kohaselt esitatud riskihindamiskavu, ettevõtja vastavusdeklaratsioone ja kaoteateid, ning haldavad ja ajakohastavad seda. Register tehakse veebilehel üldsusele kättesaadavaks.
Muudatusettepanek 36
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 7 – esimene lõik – sissejuhatav osa
Ettevõtjad ja ELi vedajad on kohustatud:
Ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad on kohustatud:
Muudatusettepanek 37
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 7 – esimene lõik – punkt a
(a)  tagama, et nende töötajaid koolitatakse vastavalt töötajate konkreetsetele rollidele ja kohustustele ning et töötajatel on olemas teadlikkus ja oskus kasutada asjaomaseid seadmeid ja järgida käesolevale määrusele vastavuse tagamiseks ette nähtud korda;
a)  tagama, et nende töötajaid koolitatakse vastavalt töötajate konkreetsetele rollidele ja kohustustele ning et töötajatel on olemas teadlikkus ja oskus kasutada asjaomaseid seadmeid, sealhulgas piisavaid isikukaitsevahendeid, ja järgida käesolevale määrusele vastavuse tagamiseks ette nähtud korda;
Muudatusettepanek 38
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 7 – esimene lõik – punkt c
(c)  pidama igal aastal arvestust kao hinnangulise suuruse ja käideldud plastigraanulite üldkoguse kohta.
c)  pidama igal aastal arvestust kao hinnangulise suuruse ja käideldud plastigraanulite üldkoguste kohta.
Muudatusettepanek 39
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 8
8.  Kui graanulite väljapuistumise ja kao ärahoidmiseks ning graanulite laialikandumise tõkestamiseks ja ärakoristamiseks võetud meetmed ei anna tulemusi, võtavad ettevõtjad ja vedajad, sealhulgas kolmandate riikide vedajad võimalikult kiiresti parandusmeetmed.
8.  Kui graanulite väljapuistumise ja kao ärahoidmiseks ning graanulite laialikandumise tõkestamiseks ja ärakoristamiseks võetud meetmed ei anna tulemusi, võtavad ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad viivitamata parandusmeetmed.
Muudatusettepanek 40
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 9 – sissejuhatav osa
9.  Ettevõtjad, kes ei ole mikro- ega väikeettevõtjad ja kes käitavad käitisi, kus käideldi eelneval kalendriaastal üle 1 000 tonni plastigraanuleid, viivad igal aastal iga käitise puhul läbi sisehindamise käitise vastavuse kohta I lisas sätestatud riskihindamiskava nõuetele. Sisehindamine võib muu hulgas hõlmata järgmisi aspekte:
9.  Ettevõtjad, kes ei ole mikroettevõtjad või kes käitavad käitisi, kus käideldi eelneval kalendriaastal üle 000 tonni plastigraanuleid, viivad igal aastal iga käitise puhul läbi sisehindamise käitise vastavuse kohta I lisas sätestatud riskihindamiskava nõuetele. Sisehindamine hõlmab muu hulgas järgmisi aspekte:
Muudatusettepanek 41
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 9 – punkt b
(b)  tulevase kao ärahoidmiseks ning graanulite laialikandumise tõkestamiseks ja nende ärakoristamiseks järgitav kord ja/või kasutatavad seadmed ning nende tulemuslikkus;
b)  tulevase kao ärahoidmiseks ning graanulite laialikandumise tõkestamiseks ja nende ärakoristamiseks järgitav kord ja/või kasutatavad seadmed ning nende tulemuslikkuse hindamine;
Muudatusettepanek 42
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 9 – punkt c
(c)  arutelud töötajatega, olemasolevate seadmete ja kehtiva korra kontrollimine ning asjakohaste dokumentide läbivaatamine.
c)  arutelud töötajatega ja neid kaasavad koolitusprogrammid, olemasolevate seadmete, sealhulgas piisavate isikukaitsevahendite ja kehtiva korra kontrollimine ning asjakohaste dokumentide läbivaatamine.
Muudatusettepanek 43
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 4 – lõige 9 – esimene lõik a (uus)
Esimeses lõigus osutatud ettevõtjad säilitavad andmed hindamiste ja seejärel võetud meetmete kohta ning teevad need nõudmise korral pädevatele asutustele kättesaadavaks.
Muudatusettepanek 44
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 5 – lõige 2
2.  Keskmise suurusega ettevõtjad tõendavad iga käitise puhul, kus käideldi eelneval kalendriaastal üle 1 000 tonni plastigraanuleid, ... [väljaannete talitus palun sisestada kuupäev, mil möödub 36 kuud käesoleva määruse jõustumisest] ning seejärel iga nelja aasta järel käitise vastavust I lisas sätestatud nõuetele, hankides selleks sertifitseerija välja antava tunnistuse.
2.  Keskmise suurusega ettevõtjad tõendavad iga käitise puhul, kus käideldi eelneval kalendriaastal üle 1000 tonni plastigraanuleid, ... [ELT: palun sisestada kuupäev, mil möödub 36 kuud käesoleva määruse jõustumisest] ning seejärel iga kolme aasta järel käitise vastavust I lisas sätestatud nõuetele, hankides selleks sertifitseerija välja antava tunnistuse.
Muudatusettepanek 45
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 5 – lõige 2 a (uus)
2a.  Väikeettevõtjad tõendavad iga käitise puhul, kus käideldi eelneval kalendriaastal üle 1000 tonni plastigraanuleid, hiljemalt ... [60 kuud pärast käesoleva määruse jõustumist] käitise vastavust I lisas sätestatud nõuetele, hankides selleks sertifitseerija välja antava tunnistuse. Tunnistus kehtib viis aastat.
Muudatusettepanek 46
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 5 – lõige 3
3.  Sertifitseerijad teevad pistelisi kontrolle, et tagada kõikide I lisa kohaselt ellu viidavas riskihindamiskavas sisalduvate meetmete nõuetekohane rakendamine.
3.  Sertifitseerijad teevad pistelisi kontrolle ja inspekteerivad tegevuskohti, transpordivahendeid ja vahetult ümbritsevaid alasid, et tagada kõikide I lisa kohaselt ellu viidavas riskihindamiskavas sisalduvate meetmete nõuetekohane rakendamine.
Muudatusettepanek 47
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 7 – lõige 1 – sissejuhatav osa
Artikli 3 punkti k alapunktis i osutatud sertifitseerijate akrediteerimine hõlmab järgmistele nõuetele vastavuse hindamist:
Artikli 2 punkti k alapunktis i osutatud sertifitseerijate akrediteerimine hõlmab järgmistele nõuetele vastavuse hindamist:
Muudatusettepanek 48
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 8 – lõige 1
1.  Pädevad asutused kontrollivad, kas ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad täidavad käesolevas määruses sätestatud kohustusi, ning võtavad seejuures arvesse nii artikli 4 lõigetes 1 ja 2 osutatud ettevõtja vastavusdeklaratsioonides esitatud teavet kui ka teavet, mille on esitanud sertifitseerijad kooskõlas artikli 5 lõikega 5. Pädevad asutused teevad riskipõhisele lähenemisviisile tuginedes keskkonnajärelevalvet ja võtavad muid kontrollimeetmeid.
1.  Pädevad asutused kontrollivad, kas ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad täidavad käesolevas määruses sätestatud kohustusi, ning võtavad seejuures arvesse nii artikli 4 lõigetes 1 ja 2 osutatud ettevõtja vastavusdeklaratsioonides esitatud teavet kui ka teavet, mille on esitanud sertifitseerijad kooskõlas artikli 5 lõikega 5. Pädevad asutused teevad riskipõhisele lähenemisviisile tuginedes etteteatamata keskkonnajärelevalvet ja võtavad muid kontrollimeetmeid.
Muudatusettepanek 49
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 8 – lõige 2 – sissejuhatav osa
2.  Liikmesriigid esitavad komisjonile hiljemalt ... [väljaannete talitus palun sisestada kuupäevana selle kuu esimene päev, mis järgneb kuule, mil möödub neli aastat käesoleva määruse jõustumise kuupäevast] ja seejärel iga kolme aasta järel aruande, mis sisaldab kvalitatiivset ja kvantitatiivset teavet käesoleva määruse rakendamise kohta eelneval kalendriaastal. See teave hõlmab järgmist:
2.  Liikmesriigid esitavad komisjonile hiljemalt ... [ELT: palun sisestada kuupäevana selle kuu esimene päev, mis järgneb kuule, mil möödub kolm aastat käesoleva määruse jõustumise kuupäevast] ja seejärel iga kolme aasta järel aruande, mis sisaldab kvalitatiivset ja kvantitatiivset teavet käesoleva määruse rakendamise kohta eelneval kalendriaastal. See teave hõlmab järgmist:
Muudatusettepanek 50
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 8 – lõige 2 – punkt a
(a)  ettevõtjate arv igas ettevõtjate suuruskategoorias vastavalt komisjoni soovitusele 2003/361/EÜ ja igas majandustegevuse valdkonnas, nende ettevõtjate käitiste arv ning ELi vedajate ja nende kasutatavate plastigraanuleid vedavate transpordivahendite arv;
a)  ettevõtjate arv igas ettevõtjate suuruskategoorias vastavalt komisjoni soovitusele 2003/361/EÜ ja igas majandustegevuse valdkonnas, nende ettevõtjate käitiste arv ja nende käideldud plastigraanulite kogused, ELi vedajate ja nende kasutatavate plastigraanuleid vedavate transpordivahendite arv, ning nende käideldud kogused;
Muudatusettepanek 51
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 8 – lõige 3 a (uus)
3a.  Iga kolme aasta järel koostab komisjon lõikes 2 osutatud liikmesriikide aruannete põhjal kokkuvõtva aruande nõuete täitmise ja aruandluse kohta, milles esitatakse liikmesriikide aruannetes sisalduv kvalitatiivne ja kvantitatiivne teave käesoleva määruse rakendamise kohta.
Muudatusettepanek 52
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 9 – lõige 1 – sissejuhatav osa
1.  Ilma et see piiraks direktiivi 2004/35/EÜ kohaldamist, teevad ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad inimeste tervist või keskkonda oluliselt mõjutava juhusliku või õnnetusest tingitud kao korral viivitamata järgmist:
1.  Ilma et see piiraks direktiivi 2004/35/EÜ kohaldamist, teevad ettevõtjad, ELi vedajad ja kolmandate riikide vedajad inimeste tervist või keskkonda mõjutava juhusliku või õnnetusest tingitud kao korral viivitamata järgmist:
Muudatusettepanek 53
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 9 – lõige 1 – punkt a
(a)  teavitavad pädevat asutust, kelle hallataval territooriumil asjaomane vahejuhtum või õnnetus toimus, selle toimumisest ja kao hinnangulisest suurusest;
a)  teavitavad pädevat asutust, kelle hallataval territooriumil vahejuhtum või õnnetus toimus, samuti mis tahes sellise territooriumi pädevat asutust, mida see tõenäoliselt mõjutab, selle toimumisest ja kao hinnangulisest suurusest vastavalt IVa lisas esitatud vormile;
Muudatusettepanek 54
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 9 – lõige 1 – punkt a a (uus)
aa)  võtavad meetmeid kao laialikandumise tõkestamiseks ja ärakoristamiseks ökoloogiliselt tundlikul viisil;
Muudatusettepanek 55
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 9 – lõige 1 – punkt b
(b)  võtavad meetmed, et piirata tervisele või keskkonnale avalduva mõju ulatust ning hoida ära uusi vahejuhtumeid või õnnetusi.
b)  võtavad kõik võimalikud meetmed, et minimeerida tervisele või keskkonnale avalduva mõju ulatust ning hoida ära uusi vahejuhtumeid või õnnetusi.
Muudatusettepanek 56
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 9 – lõige 2
2.  Pädev asutus, kelle vastutusalasse kuuluval territooriumil asjaomane vahejuhtum või õnnetus toimus, nõuab vajaduse korral, et ettevõtja, ELi vedaja või kolmanda riigi vedaja võtaks tervisele või keskkonnale avalduva mõju ulatuse piiramiseks ning uute vahejuhtumite või õnnetuste ärahoidmiseks asjakohaseid lisameetmeid.
2.  pädev asutus, kelle vastutusalasse kuuluval territooriumil asjaomane vahejuhtum või õnnetus toimus, nõuab vajaduse korral, et ettevõtja, ELi vedaja või kolmanda riigi vedaja võtaks tervisele või keskkonnale avalduva mõju ulatuse minimeerimiseks ning uute vahejuhtumite või õnnetuste ärahoidmiseks asjakohaseid lisameetmeid ja korraldaks erikoolitusi.
Muudatusettepanek 57
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 9 – lõige 3
3.  Kui toimunud vahejuhtum või õnnetus mõjutab oluliselt inimeste tervist või keskkonda teises liikmesriigis, teavitab pädev asutus, kelle vastutusalasse kuuluval territooriumil õnnetus või vahejuhtum toimus, sellest viivitamata asjaomase teise liikmesriigi pädevat asutust.
3.  Kui toimunud vahejuhtum või õnnetus mõjutab inimeste tervist või keskkonda teises liikmesriigis, teavitab pädev asutus, kelle vastutusalasse kuuluval territooriumil õnnetus või vahejuhtum toimus, sellest viivitamata asjaomase teise liikmesriigi pädevat asutust.
Muudatusettepanek 58
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 10 – lõige 2
2.  Kui käesolevas määruses sätestatud eeskirjade rikkumisest tuleneb otsene oht inimeste tervisele või see ähvardab avaldada olulist vahetut kahjulikku mõju keskkonnale, võib pädev asutus käitise tegevuse niikauaks peatada, kuni nõuetele vastavus on lõike 1 punktide b ja c kohaselt taastatud.
2.  Kui käesolevas määruses sätestatud eeskirjade rikkumisest tuleneb otsene oht inimeste tervisele või see ähvardab avaldada olulist vahetut kahjulikku mõju keskkonnale, peatab pädev asutus käitise tegevuse niikauaks, kuni nõuetele vastavus on lõike 1 punktide b ja c kohaselt taastatud.
Muudatusettepanek 59
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 11 – lõige 1
1.  Liikmesriigid määravad ühe või mitu pädevat asutust, kes vastutavad käesoleva määruse kohaldamise ja selle nõuete täitmise tagamise eest.
1.  Liikmesriigid määravad ühe või mitu pädevat asutust, kes vastutavad käesoleva määruse kohaldamise ja selle nõuete täitmise tagamise eest, ja teavitab sellest vastavalt komisjoni.
Muudatusettepanek 60
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 12 – lõige 1
1.  Komisjon töötab ettevõtjate, vedajate ja sertifitseerijate sealhulgas mikro- ja väikeettevõtjate ning keskmise suurusega ettevõtjate – esindajatega konsulteerides ning koostöös pädevate asutustega välja teadlikkuse suurendamise materjalid ja koolitusmaterjalid käesolevas määruses sätestatud kohustuste nõuetekohase täitmise kohta.
1.  Hiljemalt ... [12 kuud pärast käesoleva määruse jõustumist] töötab komisjon ettevõtjate, vedajate ja sertifitseerijate esindajatega, sealhulgas mikro- ja väikeettevõtjate ning keskmise suurusega ettevõtjate, sotsiaalpartnerite, kodanikuühiskonna esindajate ja valitsusväliste organisatsioonidega konsulteerides ning koostöös pädevate asutustega välja teadlikkuse suurendamise materjalid ja koolitusmaterjalid, mis võivad olla juhiste ja kursuste vormis, käesolevas määruses sätestatud kohustuste nõuetekohase täitmise kohta, ning rahastab neid.
Muudatusettepanek 61
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 12 – lõige 2 – esimene lõik
Liikmesriigid tagavad, et ettevõtjad ja vedajad, eelkõige mikro- ja väikeettevõtjad ning keskmise suurusega ettevõtjad saavad juurdepääsu käesoleva määruse järgimisega seotud teabele ja abile.
Liikmesriigid tagavad, et ettevõtjad ja vedajad saavad juurdepääsu käesoleva määruse järgimisega seotud teabele ja abile.
Muudatusettepanek 62
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 12 – lõige 2 – esimene lõik a (uus)
Ilma et see piiraks kohaldatavate riigiabi eeskirjade kohaldamist, võib esimeses lõigus osutatud abi mikro- ja väikeettevõtjatele ning keskmise suurusega ettevõtjatele pakkuda järgmisel kujul:
a)  spetsiaalne juhtimiskoolitus ja töötajate koolitamine, sealhulgas koolitusprogrammide korraldamine;
b)  korralduslik ja tehniline tugi.
Muudatusettepanek 63
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 12 – lõige 2 – teine lõik – sissejuhatav osa
Ilma et see piiraks kohaldatavate riigiabi eeskirjade kohaldamist, võib esimeses lõigus osutatud abi pakkuda järgmisel kujul:
Ilma et see piiraks kohaldatavate riigiabi eeskirjade kohaldamist, võib esimeses lõigus osutatud abi mikro- ja väikeettevõtjatele ning artikli 4 lõikes 2 kirjeldatud piirmäärast väiksemates kogustes plastigraanuleid käitlevatele käitistele anda ka järgmises vormis:
Muudatusettepanek 64
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 12 – lõige 2 – teine lõik – punkt b
(b)  juurdepääs rahastamisvõimalustele;
b)  juurdepääs rahastamisvõimalustele, sealhulgas nõuetele vastavuse saavutamiseks vajalike seadmete soetamise eesmärgil;
Muudatusettepanek 65
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 12 – lõige 2 – teine lõik – punkt c
(c)  juhtkonna ja töötajate erikoolitus;
välja jäetud
Muudatusettepanek 66
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 12 – lõige 2 – teine lõik – punkt d
(d)  korralduslik ja tehniline tugi.
välja jäetud
Muudatusettepanek 67
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 13 – lõige 1
1.  Artikli 4 lõike 7 esimese lõigu punktis c osutatud kohustuse täitmise võimaldamiseks töötatakse vastavalt määrusega (EL) nr 1025/2012 kehtestatud korrale välja harmoneeritud standardis esitatav metoodika kao suuruse hindamiseks.
1.  Artikli 4 lõike 7 esimese lõigu punktis c ja lisas IVa osutatud kohustuse täitmise võimaldamiseks töötatakse vastavalt määrusega (EL) nr 1025/2012 kehtestatud korrale välja harmoneeritud standardis esitatav metoodika kao suuruse hindamiseks.
Muudatusettepanek 68
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 14 – lõige 2
2.  Pädev asutus hindab lõikes 1 osutatud põhjendatud kaebust ja võtab selle kontrollimiseks vajaduse korral meetmeid, mis muu hulgas hõlmavad kontrollide tegemist ja asjaomase isiku või organisatsiooni ärakuulamist. Kui kaebus leitakse olevat põhjendatud, kohaldab pädev asutus vajalikke meetmeid kooskõlas artikli 4 lõikega 3.
2.  Pädev asutus hindab lõikes 1 osutatud põhjendatud kaebust ja võtab selle kontrollimiseks vajaduse korral meetmeid, mis muu hulgas hõlmavad kontrollide tegemist ja asjaomase isiku või organisatsiooni ärakuulamist. Kui kaebus leitakse olevat põhjendatud, kohaldab pädev asutus vajalikke meetmeid kooskõlas artikli 4 lõikega 3, artikli 9 lõikega 2 ja artikli 10 lõikega 2.
Muudatusettepanek 69
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 15 – lõige 2
2.  Lõikes 1 osutatud karistused hõlmavad trahve, mis on proportsionaalsed rikkumise toime pannud juriidilise isiku käibega või füüsilise isiku sissetulekuga. Trahvide suurus arvutatakse nii, et oleks tulemuslikult tagatud, et rikkumise eest vastutav isik jääb ilma rikkumisest tulenevast majanduslikust kasust. Korduvate rikkumiste korral suurendatakse järk-järgult trahvimäära. Juriidilise isiku toime pandud rikkumise korral on sellise trahvi maksimummäär vähemalt 4 % ettevõtja aastakäibest asjaomases liikmesriigis trahviotsusele eelnenud majandusaastal.
2.  Lõikes 1 osutatud karistused hõlmavad trahve, mis on proportsionaalsed rikkumise toime pannud juriidilise isiku käibega või füüsilise isiku sissetulekuga. Trahvide suurus arvutatakse nii, et oleks tulemuslikult tagatud, et rikkumise eest vastutav isik jääb ilma rikkumisest tulenevast majanduslikust kasust. Korduvate rikkumiste korral suurendatakse järk-järgult trahvimäära. Juriidilise isiku toime pandud rikkumise korral on sellise trahvi maksimummäär vähemalt 3 % ettevõtja aastakäibest liidus trahviotsusele eelnenud majandusaastal.
Muudatusettepanek 70
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 15 – lõige 3 a (uus)
3a.  Liikmesriigid püüavad tagada, et lõikes 1 osutatud karistustest saadavat tulu või samaväärset rahalist väärtust kasutatakse projektide toetamiseks, mille eesmärk on puhastada enne... [käesoleva määruse jõustumise kuupäev] plastist saastatud alad ja vältida plastigraanulireostust.
Esimeses lõigus osutatud karistustest saadavast tulust rahastatavad projektid võivad aidata edendada teadusuuringuid, et uurida plastigraanulite mõju inimeste tervisele ja keskkonnale, toetada plastigraanulireostuse alast teadus- ja arendustegevust, rakendada teadlikkuse suurendamise programme ning rahastada spetsiaalselt mikro- ja väikeettevõtjatele mõeldud koolitusprogramme.
Hiljemalt ... [60 kuud pärast käesoleva määruse jõustumist] ja seejärel igal aastal esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande selle kohta, kuidas on eelmisel aastal karistustest saadud tulu kasutatud ja kuidas selline kasutamine on aidanud kaasa plastigraanulireostuse vähendamisele, sealhulgas teabe toetusesaajate ning esimeses ja teises lõigus sätestatud eesmärkidega seotud kulutuste taseme kohta.
Muudatusettepanek 71
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 17 – lõige 1
Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 19 vastu delegeeritud õigusakte I–IV lisa muutmiseks, et võtta arvesse teaduse ja tehnika arengut.
Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 19 vastu delegeeritud õigusakte I–IVb lisa muutmiseks, et võtta arvesse teaduse ja tehnika arengut.
Muudatusettepanek 72
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 17 – lõige 2 – punkt a
(a)  artiklites 4 ja 5 sätestatud kohustuste kohaldamisel saadud kogemusi;
a)  artiklites 3, 4, 5, 8 ja 9 sätestatud kohustuste kohaldamisel saadud kogemusi;
Muudatusettepanek 73
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 17 a (uus)
Artikkel 17a
Läbivaatamine
Komisjon jälgib käesoleva määruse kohaldamist ja asjakohaseid arenguid IMOs. Hiljemalt ... [8 aastat pärast käesoleva määruse jõustumist] avaldab komisjon põhjaliku aruande käesoleva määruse üldise kohaldamise ja tulemuslikkuse kohta ning esitab vajaduse korral seadusandliku ettepaneku käesoleva määruse muutmiseks.
Muudatusettepanek 74
Ettepanek võtta vastu määrus
Artikkel 17 b (uus)
Artikkel 17b
Jälgitavus
Hiljemalt ... [24 kuud pärast käesoleva määruse jõustumist] avaldab komisjon aruande plastigraanulite keemilise jälgitavuse kehtestamise võimaluse kohta. Aruandes esitatakse vähemalt järgmine teave:
a)   sellise ainulaadse ja eristatava keemilise allkirja kasutuselevõtu tehniline teostatavus, mis ei kahjusta keskkonda ega inimeste tervist;
b)   kõigi keemiliste allkirjade liidu andmebaasi loomine.
Kohasel juhul lisatakse esimeses lõigus osutatud aruandele seadusandlik ettepanek.
Muudatusettepanek 75
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 1 a (uus)
1a)  aasta jooksul käideldud plastigraanulite arv tonnides;
Muudatusettepanek 76
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 3 a (uus)
3a)  teave iga kohapeal plastigraanulites sisalduva polümeeri keemilise olemuse kohta, sealhulgas teave füüsikalis-keemiliste omaduste ja ohtude kohta;
Muudatusettepanek 77
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 7 – lõige 2 – sissejuhatav osa
Ettevõtjad kaaluvad vähemalt järgmist, võttes arvesse käitise laadi ja suurust ning selles toimuva tegevuse ulatust:
Ettevõtjad kehtestavad vähemalt järgmise, võttes arvesse käitise laadi ja suurust ning selles toimuva tegevuse ulatust:
Muudatusettepanek 78
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 7 – lõige 2 – punkt a
(a)  ärahoidmiseks: vaakumtihendid voolikutel ja torustikus; rebenemis- ja löögikindlad pakendid, mis ei lagune veekeskkonnas; seadmed kindlate ühenduspunktide loomiseks olemasolevate teiseste tõketega; laadimissüsteemid, mis on konstrueeritud selliselt, et ülekandetorusid saab pärast peale- ja mahalaadimist täielikult tühjendada; kindlalt suletud mahutid või välissilod graanulite ladustamiseks; automatiseeritud süsteemid graanulite transpordiks;
a)  ärahoidmiseks: vaakumtihendid voolikutel ja torustikus; rebenemis- ja löögikindlad, veekindlad, kindlalt suletud ja märgistatud pakendid, mis ei lagune nõudlikus veekeskkonnas; seadmed kindlate ühenduspunktide loomiseks olemasolevate teiseste tõketega; laadimissüsteemid, mis on konstrueeritud selliselt, et ülekandetorusid saab pärast peale- ja mahalaadimist täielikult tühjendada; löögikindlad, veekindlad, kindlalt suletud ja märgistatud mahutid või välissilod graanulite ladustamiseks; automatiseeritud süsteemid graanulite transpordiks, et vältida graanulitolmu levimist õhus ja kohapeal;
Muudatusettepanek 79
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 7 – lõige 2 – punkt b
(b)  laialikandumise tõkestamiseks: peale- ja mahalaadimisalade välisservadele paigaldatud püüdurid; tööstuslikud tolmuimejad ja käsi-tööriistad koheseks koristuseks; äravoolukatted siseruumides ja välistingimustes, sademevee äravoolu- või filtreerimissüsteemid mõistlikult prognoositavate üleujutuste või tormidega toimetulekuks; reoveepuhastussüsteem;
b)  laialikandumise tõkestamiseks: peale- ja mahalaadimisalade välisservadele paigaldatud kogumisalused ja püüdurid; maa-alused säilitusmahutid, millel on väljapuistumiskohtade, näiteks üleminekukohtade all terasvõred; tööstuslikud tolmuimejad ja käsi-tööriistad koheseks koristuseks; sise- ja välistingimustes kasutatavad äravoolukatted kõigil torudel, mille avade suurus on väiksem kui kohapeal käideldavad väikseimad plastigraanulid, sademevee äravoolu- või filtreerimissüsteemid mõistlikult prognoositavate üleujutuste või tormidega toimetulekuks; reoveepuhastussüsteem;
Muudatusettepanek 80
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 7 – lõige 2 – punkt c
(c)  ärakoristamiseks: tööstuslikud tolmuimejad sise- ja väliskasutuseks; kokkukogutud graanulite jaoks ette nähtud sobivad mahutid, mis on kaetud, märgistatud ja kinnitatud, et hoida ära edasist väljapuistumist ja kadu; käsi-tööriistad (nt põrandaharjad, prügikühvlid, ämbrid, parandusteibid); tugevdatud kogumiskotid.
c)  ärakoristamiseks: tööstuslikud tolmuimejad sise- ja väliskasutuseks; kokkukogutud graanulite jaoks ette nähtud sobivad mahutid, mis on löögikindlad, veekindlad, kindlalt suletud, märgistatud ja kinnitatud, et hoida ära edasist väljapuistumist ja kadu; käsi-tööriistad (nt põrandaharjad, prügikühvlid, ämbrid, parandusteibid); tugevdatud kogumiskotid.
Muudatusettepanek 81
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 7 – lõige 2 a (uus)
Käesolevas punktis osutatud teatavat liiki seadmete paigaldamisega seotud erandid peavad olema võimalikud ettevõtjatele, kes suudavad neid erandeid pädevatele asutustele põhjendada, võttes arvesse käitise laadi ja suurust ning selles toimuva tegevuse ulatust.
Ettevõtjad, kes on mikroettevõtjad, võtavad arvesse vähemalt käesolevas punktis sätestatud elemente, võttes arvesse käitise laadi ja suurust ning selles toimuva tegevuse ulatust.
Muudatusettepanek 82
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 8 – lõige 2 – sissejuhatav osa
Ettevõtjad kaaluvad vähemalt järgmist, võttes arvesse käitise laadi ja suurust ning selles toimuva tegevuse ulatust:
Ettevõtjad kehtestavad vähemalt järgmised meetmed, võttes arvesse käitise laadi ja suurust ning selles toimuva tegevuse ulatust:
Muudatusettepanek 83
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 8 – lõige 2 – punkt a
(a)  ärahoidmiseks: teatavates pakendites transporditavate graanulite mahupiirangud (nt graanulid peavad olema pakendatud ja suletud 25 kg kottidesse ning järgitakse laadimispiirangut kuni 1 tonn kaubaaluse kohta); pakendite, mahutite ja ladustamisrajatiste korrapärane kontrollimine ja hooldamine; kogumisaluste kasutamine üleminekukohtades ning peale- ja mahalaadimisel; selge kord mahutite avamiseks, täitmiseks, sulgemiseks ja tihendamiseks laadimise alustamisel ja lõpetamisel; ärahoidmiskorra tulemuslikkuse füüsiline kontrollimine ja seire;
a)  ärahoidmiseks: teatavates pakendites transporditavate graanulite mahupiirangud (nt graanulid peavad olema pakendatud rebenemis- ja löögikindlatesse pakenditesse, mis ei lagune veekeskkonnas, ja suletud 25 kg kottidesse ning järgitakse laadimispiirangut kuni 1 tonn kaubaaluse kohta); pakendite, mahutite ja ladustamisrajatiste korrapärane kontrollimine ja hooldamine; kogumisaluste kasutamine üleminekukohtades ning peale- ja mahalaadimisel; selge kord mahutite avamiseks, täitmiseks, sulgemiseks ja tihendamiseks laadimise alustamisel ja lõpetamisel; ärahoidmiskorra tulemuslikkuse füüsiline kontrollimine ja seire;
Muudatusettepanek 84
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 8 – lõige 2 – punkt b
(b)  laialikandumise tõkestamiseks: püüdurite korrapärane kontrollimine, puhastamine ja hooldamine; äravoolukatete, sademevee äravoolu- või filtreerimissüsteemide korrapärane kontrollimine, puhastamine ja hooldamine; tegevuskohast lahkuvate ja/või sinna sisenevate sõidukite, väljamineva vee rajatiste ja avalikul alal olevate, käitist piiravate tarade korrapärane kontrollimine ja puhastamine, kui see on asjakohane; katkise pakendi viivitamatu asendamine või parandamine; katkiste ja äravisatud pakendite või mahutite kontrollimine enne kõrvaldamist või parandamist, et neisse ei jääks graanuleid; reoveepuhastussüsteemi hooldamine;
b)  laialikandumise tõkestamiseks: püüdurite korrapärane kontrollimine, puhastamine ja hooldamine; äravoolukatete, sademevee äravoolu- või filtreerimissüsteemide korrapärane kontrollimine, puhastamine ja hooldamine; tegevuskohast lahkuvate ja/või sinna sisenevate sõidukite, väljamineva vee rajatiste ja avalikul alal olevate, käitise piirides olevate tarade korrapärane kontrollimine ja puhastamine, kui see on asjakohane; katkise pakendi viivitamatu asendamine või parandamine; katkiste ja äravisatud pakendite või mahutite kontrollimine enne kõrvaldamist või parandamist, et neisse ei jääks graanuleid; reoveepuhastussüsteemi korrapärane kontrollimine, puhastamine ja hooldamine;
Muudatusettepanek 85
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 8 – lõige 2 – punkt c
(c)  ärakoristamiseks: keskkonda sattumise ärahoidmiseks koristatakse väljapuistunud plastigraanulid viivitamata ja hiljemalt toimingu lõpetamisel ning kogutakse selleks ette nähtud mahutisse. Võimaluse korral kasutatakse väljapuistunud plastigraanuleid uuesti toorainena, et vähendada raiskamist. Kui väljapuistunud plastigraanuleid ei saa uuesti toorainena kasutada, kogutakse need kokku ja kõrvaldatakse kooskõlas jäätmeid käsitlevate õigusaktidega.
c)  ärakoristamiseks: keskkonda sattumise ärahoidmiseks koristatakse väljapuistunud plastigraanulid viivitamata ja hiljemalt toimingu lõpetamisel ning kogutakse selleks ette nähtud veekindlasse, kindlalt suletud ja märgistatud mahutisse. Võimaluse korral kasutatakse väljapuistunud plastigraanuleid uuesti toorainena, et vähendada raiskamist. Kui väljapuistunud plastigraanuleid ei saa uuesti toorainena kasutada, kogutakse need kokku ja kõrvaldatakse kooskõlas jäätmeid käsitlevate õigusaktidega; koos kahjustatud mahutitega;
Muudatusettepanek 86
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 8 – lõige 2 a (uus)
Käesolevas punktis osutatud meetmete võtmisega seotud erandid peavad olema võimalikud ettevõtjatele, kes suudavad neid erandeid pädevatele asutustele põhjendada, võttes arvesse käitise laadi ja suurust ning selles toimuva tegevuse ulatust.
Ettevõtjad, kes on mikroettevõtjad, võtavad arvesse vähemalt käesolevas punktis sätestatud elemente, võttes arvesse käitise laadi ja suurust ning selles toimuva tegevuse ulatust.
Muudatusettepanek 87
Ettepanek võtta vastu määrus
I lisa – lõige 1 – punkt 9 – sissejuhatav osa
(9)  Lisaks punktides 1–8 kirjeldatud elementidele võtavad keskmise suurusega ettevõtjad ja suurettevõtjad, kes käitavad käitisi, kus eelneval kalendriaastal käideldi üle 1 000 tonni plastigraanuleid, ka järgmisi meetmeid:
9)  Lisaks punktides 1–8 kirjeldatud elementidele võtavad ettevõtjad, kes ei ole mikroettevõtjad, ka järgmisi meetmeid:
Muudatusettepanek 88
Ettepanek võtta vastu määrus
III lisa – lõige 1 – punkt 1
(1)  ärahoidmiseks: kontrollima peale- ja mahalaadimise ajal ja pärast seda, et graanulid on enne pealelaadimis-/mahalaadimiskohast lahkumist transpordivahendi välispinnalt nõuetekohaselt eemaldatud; teavitama selgelt laadimisnõuetest; ennetama graanulite väljapuistumist, sealhulgas veo ajal, nt kasutades tehniliselt sobivaid transpordivahendeid ja mahuteid, mille juures kasutatakse vajaduse korral sobivat tihenduslahendust; tagama, et näiteks kahveltõstukitel / hüdraulilistel seadmetel kasutatakse kaitsekatteid pakendi läbistamise ärahoidmiseks; puhastama regulaarselt koormaruume ja mahuteid, et minimeerida väljapuistunud graanulite kadu; visuaalselt kontrollima koormaruumide avasid ja terviklikkust enne vedu ja võimaluse korral veo ajal, sealhulgas mitmeliigilise transpordi terminalides, raudteeterminalides ning sisevee- ja meresadamates;
1)  ärahoidmiseks: kontrollima peale- ja mahalaadimise ajal ja pärast seda, et graanulid on enne pealelaadimis-/mahalaadimiskohast lahkumist transpordivahendi välispinnalt nõuetekohaselt eemaldatud; selge ja nähtav märgistus ohutu laadimise ja ladustamise nõuete kohta; ennetama graanulite väljapuistumist, sealhulgas veo ajal, nt kasutades tehniliselt sobivaid transpordivahendeid ja mahuteid, mille juures kasutatakse vajaduse korral sobivaid veekindlaid, kindlalt suletud rebenemis- ja löögikindlaid pakendeid, mis ei lagune veekeskkonnas; kogumisalused ja püüdurid; tagama, et näiteks kahveltõstukitel / hüdraulilistel seadmetel kasutatakse kaitsekatteid pakendi läbistamise ärahoidmiseks; puhastama regulaarselt koormaruume, mahuteid ja haagiseid, ja kontrollima regulaarselt nende head seisundit, et piirata ja minimeerida väljapuistunud graanulite kadu; visuaalselt kontrollima koormaruumide avasid ja terviklikkust enne vedu ja võimaluse korral veo ajal, sealhulgas mitmeliigilise transpordi terminalides, raudteeterminalides ning sisevee- ja meresadamates;
Muudatusettepanek 89
Ettepanek võtta vastu määrus
III lisa – lõige 1 – punkt 1 a (uus)
1a)  Täiendavalt võetavad meetmed ja spetsiaalselt mere- ja siseveetranspordi suhtes kohaldatavad seadmed:
a)  esitama selge teave plastigraanuleid sisaldavate mahutite kohta;
b)  ladustama plastigraanuleid heas seisukorras mahutites ja vältida väljaulatuvaid osi, mis võivad rebida kotte ja kaste, ning hoidma mahuteid lastiruumis, mitte tekil;
c)  tõkestab plastigraanulite kadu, koristab selle ära ja väldib seda pardalemineku ala, teki, lastiruumi või veomahuti siseruumi puhastamisel.
Muudatusettepanek 90
Ettepanek võtta vastu määrus
III lisa – lõige 1 – punkt 2
(2)  laialikandumise tõkestamiseks ja ärakoristamiseks: parandama võimaluse korral kahjustatud pakendi (nt kasutades poome, tõkkeid ja teipi) ja tagama ülejäänud graanulite püsimise koormaruumis; koguma väljapuistunud graanulid suletavasse mahutisse või kotti nõuetekohaseks kõrvaldamiseks; kui graanuleid veetakse tsisternis, avama põhjaava/koonuse alles pärast puhastamisalasse sisenemist; asendama mahutivoodri üksnes sobivas mitteavalikus kohas, kus on võimalik tõkestada väljapuistunud graanulite laialikandumist; teavitama vastavalt vajadusele vahejuhtumi toimumiskoha liikmesriigi asjaomaseid ametiasutusi, näiteks rahvusvahelisi ja riiklikke päästeteenistusi või keskkonnaasutusi;
2)  laialikandumise tõkestamiseks ja ärakoristamiseks: asendama või parandama võimaluse korral kahjustatud pakendi (nt kasutades poome, tõkkeid ja teipi) ja tagama ülejäänud graanulite püsimise mahutis või koormaruumis; koguma väljapuistunud graanulid suletavasse veekindlasse mahutisse, mis on märgistatud ja kindlalt suletud nõuetekohaseks kõrvaldamiseks; kui graanuleid veetakse tsisternis, kasutama kõigepealt asjakohaseid kogumisaluseid ja püüdureid enne põhjaava/koonuse avamist alles pärast puhastamisalasse sisenemist; asendama mahutivoodri üksnes sobivas mitteavalikus kohas, kus on võimalik tõkestada väljapuistunud graanulite laialikandumist; teavitama viivitamata vahejuhtumi toimumiskoha liikmesriigi asjaomaseid ametiasutusi, näiteks rahvusvahelisi ja riiklikke päästeteenistusi või vastavalt vajadusele keskkonnaasutusi;
Muudatusettepanek 91
Ettepanek võtta vastu määrus
III lisa – lõige 1 – punkt 3
(3)  pardavarustus: vähemalt üks kaasaskantav valgustusseade, käsi-tööriistad (nt põrandaharjad, prügikühvlid, ämbrid, parandusteibid); suletavad kogumismahutid / tugevdatud kogumiskotid.
(Ei puuduta eestikeelset versiooni.)
Muudatusettepanek 92
Ettepanek võtta vastu määrus
III lisa – lõige 1 – punkt 3 a (uus)
3a)  Koolitus: loovad töötajate konkreetsetel rollidel ja kohustustel põhineva teadlikkus- ja koolitusprogrammi, milles käsitletakse plastigraanulite kao väljapuistumise ja kao ärahoidmist, laialikandumise tõkestamist ja ärakoristamist, seadmete paigaldamist, kasutamist ja hooldamist, täitemenetlusi ning plastigraanulite kao seiret ja aruandlust;
Muudatusettepanek 93
Ettepanek võtta vastu määrus
IV a lisa (uus)
IVa LISA
PLASTIGRAANULITE KAO JÄLGIMISVORM
Vahejuhtumi toimumise koht: [Tekstikast]
Graanulikao jälgimisvorm
Vahejuhtumi toimumise kuupäev: [kuupäev]
Vahejuhtumi toimumise aeg: [aeg]
Kao toimumiskoht:
[ ] Tootmispiirkond
[ ] Ladustamiskoht
[ ] Tootmiskoht
[ ] Transport
Graanulikao kirjeldus:
[Tekstikast]
Kaotatud graanulite hinnanguline kogus:
[Tekstikast]
[Tekstikast – kaotatud graanulite hinnanguline kogus artiklis 13 osutatud standardmetoodika alusel]
Kao põhjus:
[ ] Seadmete rike
[ ] Inimlik eksimus
[ ] Keskkonna- või ilmastikutegurid (täpsustada): [Tekstikast]
[ ] Muu (täpsustada): [Tekstikast]
Kohe võetud meetmed:
[Tekstikast]
Ärakoristamismeetmed:
[ ] Pühkimine
[ ] Tolmuimeja kasutamine
[ ] Imavad materjalid
[ ] Tõkestamine
[ ] Kõrvaldamine
Keskkonnamõju hindamine:
[ ] Pinnase saastatus
[ ] Vee saastatus
[ ] Õhu saastatus
[ ] Mõju elusloodusele
Tunnistaja andmed (vajaduse korral):
Nimi: [Tekstikast]
Telefon: [Tekstikast]
E-posti aadress: [Tekstikast]
Vormi esitaja:
Nimi: [Tekstikast]
Seisukoht: [Tekstikast]
Telefon: [Tekstikast]
E-posti aadress: [Tekstikast]
Lisad (nt fotod, aruanded):
[Faili üleslaadimine]
Lisamärkused: [Tekstikast]
Muudatusettepanek 94
Ettepanek võtta vastu määrus
IV b lisa (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

IVb LISA

 

Plastigraanulite märgistamine

Piktogramm

20240423-P9_TA(2024)0307_ET-p0000002.png

Tunnussõna

Oht

Ohulause

Keskkonnale kahjulik

Hoiatuslaused ennetamise kohta

Vältida sattumist keskkonda

Hoiatuslaused reageerimise kohta

Väljapuistunud graanulid kokku koguda

Hoiatuslaused kõrvaldamise kohta

Taaskasutada toorainena, võtta ringlusse või kõrvaldada sisu...

 

... vastavalt kohalikele/piirkondlikele/riiklikele/rahvusvahelistele õigusaktidele (täpsustada).

(1) Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata.
(2) Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata.

Viimane päevakajastamine: 24. aprill 2024Õigusteave - Privaatsuspoliitika