skip to content
 
 
EP trükised
EP trükised
 

Kui palju euro "maksab" ja milline ta välja näeb?

Euro vahetuskurss võib kõikuda, nagu ka muude vääringute kursid.

Euro lühend on EUR ning ühes euros on 100 senti.
Euromünte on kaheksas vääringus: 1, 2, 5, 10, 20 ja 50 senti ning 1 ja 2 eurot.
Müntide üks külg on kõikides euroriikides ühesugune, teise külje kujundab iga riik ise. Kujunduse erinevus ei mõjuta kuidagi müntide kasutamist. Seega võib Saksamaa kujundusega euromünti probleemideta kasutada mis tahes muus euroriigis, nt Prantsusmaal või Itaalias.

Euro paberrahad on aga kõigis euroriikides ühesugused. Euro pangatähti on seitsmes vääringus: 5, 10, 20, 50, 100, 200 ja 500 eurot. Rahatähtede füüsilised mõõtmed olenevad väärtusest: kõige väiksem on 5-eurone pangatäht ning väärtuse suurenedes muutuvad rahatähed järjest suuremaks - kõige suurem on 500-eurone pangatäht.

Euro sümbol - €

Euro graafilise sümboli € kujundas komisjon. Kujundus on inspireeritud Kreeka tähest epsilon (e) ning viitab sõna "Euroopa" esitähele. Kaks paralleelset joont sümboliseerivad euro stabiilsust.

ECU/EURO

ECU (eküü) oli ELi siseselt kasutatav arvestusühik, mis koosnes osalevate riikide vääringute osakaaludest. Eküüd kasutati ELi riikide keskpankade vahelise arveldusvääringuna ning ühtsete põllumajandushindade ja eelarve kindlaksmääramisel arvestus-ühikuna. 1. jaanuaril 1999 asendati eküü euroga kursiga 1:1.

Kuidas euro välja näeb
Kehtivat vahetuskurssi saab vaadata Euroopa Keskpanga ametlikult euro kodulehelt