skip to content
12/03/2018

Uudiskiri 104/2018 12.03.2018

Sel korral uudiskirjas: Euroopa noorteürituse EYE2018 fotokonkurss, Sahharovi mõttevabaduse auhinna 30. aastapäevale pühendatud näitus “Nemad kaitsevad meie vabadusi” Eesti Rahvusraamatukogus ja Euroscola konkurss Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 teemal.

Euroopa noorteürituse EYE2018 fotokonkurss

 

Kui sa oled vähemalt 18-aastane, elad ELis ning sulle meeldib pildistada, siis osale Euroopa noorteürituse #EYE2018 Instagrami fotokonkursil! Osalemiseks tee pilt, mis iseloomustab sinu arvates üht alljärgnevast viiest teemast:

Konkursile saad esitada nii palju fotosid kui soovid ning osaleda mitmes kategoorias korraga. Kasuta fotot jagades nii viidet #EYE2018 kui ka enda valitud kategooria teemaviidet. Lisaks ära unusta märkida @europeanparliament ja @ep_eye.

Fotode esitamise tähtaeg on 22 aprill 2018.

6 õnnelikku võitjat osalevad EYE noorteüritusel Strasbourgis (1.-2. juuni 2018). Võitjateks kuulutatakse iga kategooria andekaim foto ning üks publiku lemmik töö (foto, mis saab Instagramis kõige rohkem „meeldimisi“). Noorteürituse EYE raames korraldatakse näitus võidufotodest ning parimatest konkursile esitatud piltidest.

Rohkem infot EYE2018 kohta leiab siit (inglise keeles) ning Euroopa Parlamendi Instagramist.

Tähelepanelikku silma ja head pildistamist!

Sahharovi mõttevabaduse auhinna 30. aastapäevale pühendatud näitus “Nemad kaitsevad meie vabadusi” Eesti Rahvusraamatukogus.

Reedel, 9. märtsil kell 11 toimub Sahharovi mõttevabaduse auhinna 30. aastapäevale pühendatud näituse “Nemad kaitsevad meie vabadusi” avamine Eesti Rahvusraamatukogus.

Alates 1988. aastast annab Euroopa Parlament välja Andrei Sahharovi nimelist mõttevabaduse auhinda, millega tunnustatakse isikuid, kes on aidanud kaasa võitlusele inimõiguste eest. Auhinna esimesed laureaadid olid Nelson Mandela ja Anatoli Martšenko. 2017. aastal pälvis auhinna Venezuela demokraatlik opositsioon.
Auhinna 30. aastapäeva tähistamiseks tutvustab Euroopa Parlament koos nelja Magnumi fotograafiaühingu fotograafiga tänapäeva inimõiguslaste lugusid.
Fotoprojekt “Nemad kaitsevad meie vabadusi” heidab pilgu kahe naise ja kahe mehe igapäevaellu, kes võitlevad inimõiguste eest Kambodžas, Tuneesias, Etioopias ning Bosnias ja Hertsegoviinas.
Näituse avavad Eesti Rahvusraamatukogu fuajeegaleeris Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet ja Eesti Rahvusraamatukogu kommunikatsiooni- ja turundusjuht Terje Talv.
Näitus jääb avatuks 31. märtsini 2018.

Näitusest lähemalt
Samrith Vaing, Kambodža, pildistanud Jérôme Sessini
Prantsuse fotograaf Jérôme Sessini pildisari jälgib Kambodža inimõiguslast Samrith Vaingi, kes toetab bunongi rahvusvähemust nende võitluses rahvusvaheliste suurettevõtetega, kes hõivavad selle rahvakillu maad.
Asma Kaouech, Tuneesia, pildistanud Newsha Tavakolian
Iraani fotograaf Newsha Tavakolian kujutab oma 25 fotol Asma Kaouechi igapäevatööd, mille eesmärk on Tuneesia noorte radikaliseerumise ärahoidmine. Fotosari jäädvustab uue põlvkonna tuneeslaste võitlusi ja lootusi, mis said alguse 2011. aasta revolutsioonist.
Ameha Mekonnen, Etioopia, pildistanud Enri Canaj
Enri Canaj jälgib oma kaameraga Etioopia juristi Ameha Mekonneni. Endine riigiametnik Ameha juhib praegu Inimõiguste Nõukogu – organisatsiooni, mis kaitseb ajakirjanike ja blogijate õigust arvamusvabadusele.
Jadranka Miličević, Bosnia ja Hertsegoviina, pildistanud Bieke Depoorter
Belgia fotograafi Bieke Depoorteri 25 kaadrit toovad esile Jadranka Miličevići sügavalt isikliku külje, mis on jätnud jälje tema igapäevatööle. Jadranka põgenes 1992. aastal Balkani sõja ajal Sarajevost Serbiasse. Ta on asutanud kaks vabaühendust – Cure ja Care –, et abistada vägivalla ja diskrimineerimise ohvriks langenud naisi.

Euroscola konkurss Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 teemal.

Kuulutame välja Euroscola konkursi gümnaasiumi-ja kutseõppeasutuse õpilastele vanuses 16-19 eluaastat. Seekord on teemaks Euroopa kultuuripärandiaasta 2018. Koguge ja jäädvustage klassiga lugu oma kodukoha kultuuripärandist, mida tahaksite teistega jagada ning osalege konkursil! Parimad klassid saavad võimaluse sõita sügisel 2018 Euroopa Parlamenti Strasbourgi ning osaleda Euroscola päeval. Tähtaeg loo esitamiseks on 23. aprill 2018!

Päranditegijate konkursil osalemiseks tuleb esitada kogutud lugu jagamist võimaldavas vormis (video, fotod, laul, luuletus, esitlus vms) koduleheküljel www.parandiaasta.ee, laadides selle üles formaadis .docx, .pdf, .jpg, .mp4, või .waw. Teksti maksimaalseks pikkuseks on 5000 tähemärki, helifaili või video pikkus kuni 3 min.

Lugusid hinnatakse eelkõige loo kaasakiskuvuse, pärandobjekti loo mitmekülgse tutvustamise oskuse, jutustatud loo jagatavuse, ja objektile uudse lähenemise poolest.

Parim meeskondlikult oma töö teinud klass Eesti gümnaasiumist või kutseõppeasutusest (noored vanuses 16-19 aastat) sõidab auhinnareisile Strasbourgi, Euroopa Parlamenti, et osaleda noorteprogammis Euroscola. Võidureis 20-24 õpilasele ja 2 õpetajale toimub sügisel 2018. Vaata lähemalt Euroscola programmi kohta: http://www.europarl.europa.eu/eston…/…/noored/euroscola.html.

Lugude esitamise tähtaeg on 23. aprill, võitjad kuulutatakse välja 9. mail, Euroopa päeval Tallinna Vabaduse väljakul ja Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 veebis.

Päranditegijate konkurssi korraldab Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 raames Muinsuskaitseamet koostöös Euroopa Komisjoni Eesti Esinduse, Euroopa Parlamendi infobürooga Eestis, Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi ja Pärandivaderite algatusega.