skip to content
 
03/01/2023

Euroopa kinopubliku auhind LUX

 .

Euroopa Parlamendi poolt loodud filmiauhind, mille eesmärk on toetada Euroopa filmilevi, on läbinud uuenduskuuri. Võidufilmi valivad kinopublik ja parlamendiliikmed koos.

2023. aasta auhinnale kandideerivad seekord 5 filmi.

Filmid tehti teatavaks 10. detsembril 2022.

Nendeks on:

„Alcarràs“ (režissöör Carla Simón, Hispaania-Itaalia)


Kataloonia külakeses elab perekond Solé, kes on mitmendat põlvkonda virsikukasvatajad. Tänavune saak võib aga jääda neile viimaseks, sest maaomanik señor Pinyol sureb ning tema poeg otsustab maa maha müüa. Uus omanik plaanib rajada virsikuaia asemele päikesepargi. Nüüd püüab perekond meeleheitlikult leida viisi, kuidas säilitada maa, mis neid elatab.

„Põletavad päevad“ (Kurak Günler / Burning Days, režissöör Emin Alper, Türgi-Prantsusmaa-Saksamaa-Holland-Kreeka-Horvaatia)

Noor pühendunud prokurör Emre suunatakse tööle väikelinna, kus valitseb veepuudus ja lokkavad poliitilised skandaalid. Õige pea kistakse noormees vastu tahtmist kohalikku poliitikasse ja intriigidesse. Ta saab lähedaseks opositsioonilise ajalehe omanikuga ning levima hakkavad vastikud kuulujutud.

„Lähestikku“ (Close, režissöör Lukas Dhont, Belgia-Prantsusmaa-Holland)

Kaks 13-aastast poissi, Léo ja Rémi, on südamesõbrad, kuid nende suhe katkeb ootamatult. Léo, kes ei suuda juhtunut mõista, pöördub Rémi ema Sophie poole.

„Kurbuse kolmnurk“ (Triangle of Sadness, režissöör Ruben Östlund, Rootsi-Saksamaa-Prantsusmaa-Suurbritannia)

Ruben Östlundi pidurdamatult satiiriline „Kurbuse kolmnurk“ paiskab segi elurollid ja sotsiaalse hierarhia. Modellipaar Carl ja Yaya kutsutakse luksuskruiisile koos pururikka Vene oligarhi, Briti relvaärikate ja Marxi tsiteeriva alkohoolikust kapteniga. Alguses tundub, et tegemist on Instagrami väärilise idülliga, aga siis paiskub kõik pea peale.

„Virvatuli“ (Fogo-Fátuo / Will-o'-the-Wisp, režissöör João Pedro Rodrigues, Portugal-Prantsusmaa)

Portugali kroonimata kuningas Alfredo rändab oma surivoodil tagasi kaugetesse noorusmälestustesse ja aegadesse, mil ta unistas saada tuletõrjujaks. Talle meenub kohtumine tuletõrjeinstruktor Afonsoga, päevad täis armastust ja kirglikku usku, et nad suudavad maailma muuta.

 
Selgusid 2023. aasta LUXi publikuauhinna nominendid