skip to content
 
 
LUX filmiauhind 2019, 3 finalisti
LUX filmiauhind 2019, 3 finalisti
 
11/11/2019

Filmiauhind LUX

 .

LUX filmiauhind on 2007. aastal Euroopa Parlamendi poolt algatatud tunnustus andekatele filmitegijatele.

Selle kaks peamist eesmärki on: aidata kaasa avalikule arutelule Euroopa teemadel ning toetada Euroopa koostööprojektide levikut Euroopa Liidus. Filmide levitamine on Euroopa kino peamine kitsaskoht, mida raskendavad omakorda keelebarjäärid. LUX filmiauhind püüab neid probleeme lahendada.

LUX filmiauhind on aidanud Euroopa filmidel jõuda laiema publikuni, toetades subtiitrite tõlkimist ja filmide kinolevisse jõudmist. LUX auhinna kaudu toetab Euroopa Parlament kultuurilist mitmekesisust ja aitab eurooplasi ühendada.

Mis on LUX filmipäevad?

LUX filmiauhinna kolm finaalteost linastuvad samaaegselt kõigis 28 Euroopa riigis. Kõigi kolme filmi subtiitrid tõlgitakse 24 Euroopa Liidu ametlikku keelde. Seeläbi jõuab Euroopa kino mitmekesisus ja rikkalikkus võimalikult paljude eurooplasteni. Lisaks julgustatakse inimesi arutlema filme läbivatel teemadel. Nende teoste poolt tõstatatud teemad puudutavad meid kõiki, jutustavad meie lugusid, peegeldavad meie emotsioone ning argielu probleeme.

LUX 2019 filmipäevad toimuvad 6.- 8. detsembril Tallinnas, kinos "Artis".

Filmiauhind LUX 2019

2019. aasta Euroopa Parlamendi LUX filmiauhinna finalistid on "Cold Case Hammarskjäld," „The Realm“ ja „God Exists, Her Name Is Petrunya“.  

Poliitiline mõrvamüsteerium, võimust ja korruptsioonist kõnelev thriller, ning antikangelanna, kes esitab väljakutse patriarhaalsetele traditsioonidele - need kolm filmi on selleaastased Euroopa Parlamendi LUX filmiauhinna finalistid ja linastuvad LUX filmipäevade raames kinodes üle maailma.

„Cold Case Hammarskjäld,“ „The Realm“ ja „God Exists, Her Name Is Petrunya“ on erineva stiiliga filmid, aga neil on siiski ka midagi ühist: nad on Euroopa filmid, mille peategelaste lood panevad meid mõtlema poliitikast, väärtustest ja traditsioonidest - esitades seeläbi väljakutse meie eelarvamustele.

 

„Cold Case Hammarskjöld"

Dag Hammarskjöld hukkus 1961. aastal kahtlastel asjaoludel toimunud lennuõnnetuses, olles teel relvarahu sõlmimise läbirääkimistele, et lahendada konflikt Kongo Demokraatlikus Vabariigis Katangas. Kaalul olid märkimisväärsed majanduslikud huvid. Rootslasest ÜRO peasekretär oli edumeelne poliitik, kes soovis ära hoida lääneriikide, sealhulgas Suurbritannia ja Prantsusmaa mõjuvõimu taastamise Aafrikas pärast seda, kui koloniaalmaad olid sõltumatuse saavutanud. Mads Brüggeri pinget kruviv dokumentaalfilm heidab valgust sellele mõistatuslikule juhtumile. Kolmandat korda LUX filmiauhinna ajaloos jõuab finalistide hulka dokumentaalfilm.

 

„God Exists, Her Name Is Petruny"

Mis juhtub siis, kui üks naine osaleb traditsioonilisel meeste võistlusel ja saab kätte püha risti, mille õigeusu preester on jõkke heitnud? Petrunya saab just sellega hakkama ja vihastab välja nii mehed kui ka preestri, kes kutsub kohale politsei. Kuigi Petrunya ei ole algselt feminist, keeldub ta rahuldamast nõudmist rist tagastada ning võitleb võrdsete õiguste eest. „Miks minul ei ole õigust hea õnne aastale?“ küsib ta, viidates võistluse võitja „auhinnale“.

 

„The Real"

Kui kaugele on keegi valmis oma võimu säilitamise nimel minema? Selle haarava põneviku keskmes on poliitiline korruptsioon. Film räägib eduka poliitiku langusest ja tema näiliselt igipüsiva mõjuvälja lagunemisest. Vaatajale pakutakse kibedaid sõnalahinguid, närvikõditavaid autodega tagaajamisi ja kokkupõrkeid uuriva ajakirjandusega.

Cold Case Hammarskjöld, Mads Brügger (Taani/Norra/Rootsi/Belgia)
God Exists, Her Name Is Petrunya – Teona Strugar Mitevska (Põhja-Makedoonia/Belgia/Sloveenia/Horvaatia/Prantsusmaa)
The Realm – Rodrigo Sorogoyen (Hispaania/Prantsusmaa)