skip to content
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
08/06/2022

”Quo Vadis, Aida?” võitis Euroopa kinopubliku auhinna LUX

Täna keskpäeval toimunud tseremoonial andis Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola 2022. aasta LUXi publikuauhinna Bosnia režissööri Jasmila Žbanići filmile ”Quo Vadis, Aida?”.

„See film on üleskutse õiglusele nende Srebrenica naiste ja emade suhtes, kelle silme all mõrvati enam kui 8000 lähedast. Sellist julmust ja inimsusevastast kuritegu ei tohi kunagi unustada,“ ütles Roberta Metsola Strasbourgi parlamendihoones toimunud tseremoonial. „LUXi publikuauhind on sild poliitikute igapäevatöö ja Euroopa filmitegijate loometöö vahel. LUXi filmid peegeldavad kunstiliste vahenditega võitlust kodaniku- ja inimõiguste, õigluse, demokraatia ja vabaduse eest," lisas ta.

Režissöör Jasmila Žbanić ütles auhinda vastu võttes: „Kui valmistasin ette filmi Srebrenica genotsiidist, mõtlesin, et sõda Bosnias, Horvaatias ja meie regioonis oli viimane sõda Euroopas. Ja ma olin šokeeritud, kui mõistsin, et meie, eurooplased, lasime puhkeda sõjal Ukrainas. Ma palun teid tungivalt leida viis, et peatada sõda Ukrainas.”

Tseremoonial osalenud Srebrenica veresaunas ellujäänu, Srebrenica Emade Ühenduse president Munira Subašić lausus: „Ukrainas otsivad nutvad emad oma poegade surnukehi. Seepärast palun ma teid: lõpetage sõda Ukrainas, et võimalikult vähesed emad maailmas kannataksid.”

Lisaks filmile "Quo Vadis, Aida?" võistlesid tänavuse LUXi publikuauhinna eest Taani režissööri Jonas Poher Rasmusseni “Põgenemine” ja Austria režissööri Sebastian Meise “Suur vabadus”.

LUXi publikuauhinna tänavuste nominentide kohta saate rohkem lugeda siit.

Võidufilm „Quo Vadis, Aida?“

Bosnia režissööri Jasmila Žbanić filmi tegevus toimub 1995. aasta suvel Srebrenicas. Tõsielusündmustel põhineva filmi peategelane Aida töötab rahuvalvajate tõlgina, tema pere on üks kümnetest tuhandetest tsiviilelanikest, kes loodavad leida varjupaika ÜRO sõjaväebaasis. Aida mõistab, et tema peret ja rahvast ootab kohutav veresaun, ent kas ta saab selle peatamiseks midagi ette võtta?

Facebook live LUXi publikuauhinna võitjaga algab kell 15.15 (Eesti aeg).

LUXi publikuauhinna pressiseminari saab järele vaadata siit.

Taust

LUXi publikuauhinda annavad välja Euroopa Parlament ja Euroopa Filmiakadeemia koostöös Euroopa Komisjoni ja Europa Cinemas võrgustikuga. Võitja selgub Euroopa Parlamendi liikmete ja kinokülastajate hääletusel.

LUXi publikuauhind loodi 2007. aastal ning selle eesmärk on toetada Euroopa filmide levitamist. Kõik auhinnale nomineeritud filmid subtitreeritakse ELi 24 keeles.

Filmide valikuprotsessist saate lähemalt lugeda siit.