skip to content
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
16/05/2022

Nädal Euroopa Parlamendis, 16. – 21. mai 2022

Selle nädala teemad: Eesmärk 55. Ühtne digiturg/ Frances Haugen. Ukraina/ kaubandus ja transport. Rahvusvaheline homo-, bi- ja transfoobia vastane päev (IDAHOBIT). Sõda Ukrainas/ energia/ sotsiaalne ja majanduslik mõju. Sõjakuriteod Ukrainas. Moldova presidendi pöördumine. Ülemaailmne ettevõtete tulumaksu miinimummäär. Muuseumiöö Euroopa Elamuskeskuses. 

Eesmärk 55. Teisipäeval ja kolmapäeval võtab keskkonnakomisjon vastu kuus „Eesmärk 55“ paketti puudutavat raportit, mille eesmärk on vähendada 2030. aastaks kasvuhoonegaaside heitkoguseid vähemalt 55% võrreldes 1990. aasta tasemega ning saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus. Raportid käsitlevad heitkogustega kauplemise süsteemi (ETS), lennunduse heitkogustega kauplemise süsteemi, süsinikdioksiidi piirimaksu, maakasutust ja metsandust (LULUCF) ning kliimameetmete sotsiaalfondi. 

Ühtne digiturg/ Frances Haugen. Kolmapäeval arutab siseturukomisjon Facebooki vilepuhuja Frances Haugeniga digiteenuste õigusakti (DSA) ja digiturgude õigusakti (DMA) mõju.

Ukraina/ kaubandus ja transport. Esmaspäeval hääletab rahvusvahelise kaubanduse komisjon Ukrainast pärit kaupade tollimaksudest vabastamist, et toetada riigi majandust. Meede võetakse vastu kiirmenetluse raames ning lõpphääletus toimub sellenädalasel täiskogu istungil.

Teisipäeval arutab transpordi- ja turismikomisjon Ukraina taristuministri Oleksandr Kubrakoviga transporditaristu olukorda, selle taastamist ja ELi toetusmeetmeid.

Rahvusvaheline homo-, bi- ja transfoobia vastane päev (IDAHOBIT). Teisipäeval kohtub president Roberta Metsola Facebooki otseülekandes Euroopa Parlamendi LGBTI töörühma esimeeste Marc Angeli ja Terry Reintkega. Arutusel on parlamendi töö LGBTIQ küsimustega. Lisaks toimub inimõiguste allkomisjoni arutelu LGBTIQ õiguste kaitsjatega.

Sõda Ukrainas/ energia/ sotsiaalne ja majanduslik mõju. Neljapäeval hääletavad parlamendiliikmed resolutsiooni, mis käsitleb Ukraina sõja sotsiaalseid ja majanduslikke tagajärgi ning ELi vastust. Arutusele tulevad ka energiajulgeolek ning gaasitarnete katkemine Poolasse ja Bulgaariasse.

Sõjakuriteod Ukrainas. Neljapäeval arutab ja hääletab parlament Ukraina sõjakuritegude toimepanijate vastutusele võtmist. Venemaa vägesid on süüdistatud arvukates rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumistes Ukrainas.

Moldova presidendi pöördumine. Kolmapäeval kell 16.00 peab Moldova president Maia Sandu parlamendiliikmetele kõne Ukraina sõjast ning selle tagajärgedest. Neljapäeval tuleb hääletusele ELi-Moldova assotsieerimislepingu aastaaruanne.

Ülemaailmne ettevõtete tulumaksu miinimummäär. Neljapäeval hääletavad parlamendiliikmed komisjoni ettepanekut, mis seab ettevõtete tulumaksu miinimummääraks 15%. Parlament soovib, et seadusesse kirjutataks sisse läbivaatamise klausel, mis võimaldaks muuta tulukünnist, mille ületamisel kohaldub rahvusvahelistele ettevõtetele minimaalne maksumäär.

Muuseumiöö Euroopa Elamuskeskuses. Tallinna Euroopa Elamuskeskus (Rävala pst 4) osaleb tänavu esmakordselt Muuseumiöö programmis. Keskus on laupäeval, 21. mail avatud kella 18.00-23.00. Eriprogrammis vestlevad kultuuriloolane Marju Kõivupuu ja ajakirjanik Erkki Bahovski, avatud on ELi teemaline matkemäng, samuti linastub Euroopa filmipubliku auhinnale kandideeriv mängufilm "Quo Vadis, Aida?".

Kõik üritused on tasuta, lisainfo ja registreerumine siin.

 

Kadi HERKÜL

Euroopa Parlamendi büroo pressinõunik

 

(+372) 630 69 42

 

(+372) 511 75 10

 

kadi.herkuel@europarl.europa.eu