skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
26/11/2019

Oleg Sentsovile anti üle 2018. aasta Sahharovi auhind

2018. aasta Sahharovi auhinna laureaat, Ukraina filmirežissöör ja inimõiguste aktivist Oleg Sentsov võttis auhinna vastu 26. novembril, Strasbourgis.

Sentsovil oli võimalik 2018. aasta mõttevabaduse auhinnale isiklikult järele tulla, kuna ta vabastati vangistusest Venemaa ja Ukraina vangide vahetuse käigus 7. septembril 2019. Oleg Sentsov vahistati 2014. aastal, oma kodupaiga Krimmi Venemaa poolt annekteerimise vastu protesteerimise eest Kiievi Iseseisvuse väljakul.

Auhinda üle andes sõnas EP president David Sassoli Oleg Sentsovile: „On selge, et sa oled jäänud kindlaks oma põhimõtetele ja tõekspidamistele, mille eest oled pidanud tasuma kõrget vabaduse hinda. Ükski inimene ei peaks iialgi sellist hinda tasuma.“

Sassoli tunnustas vabadusvõitlejate julgust arvamust avaldada, kui inimõigusi on rikutud. „Sentsov vabastati, aga paljud teised - sealhulgas blogijad ja ajakirjanikud, nagu Stanislav Asejev, viibivad endiselt Ida-Ukrainas vangistuses. Me teeme üleskutse nende vabastamiseks.“

Auhinda vastu võttes, ütles Oleg Sentsov: „Tohutu au ja vastutus on seda auhinda vastu võtta. Ma ei võta seda isikliku tunnustusena, vaid auhinnana kõigile Ukraina poliitvangidele, kes on viibinud Venemaa vanglates ja kõigile, kes seal endiselt on.“ Ta kiitis ELi ja selle demokraatlikke väärtusi, ning kritiseeris Venemaa “militaristlikku” tegevust.

 

Oleg Sentsov

Oleg Sentsov on Ukraina filmirežissöör, kes mõisteti 20 aastaks vangi „terrorirünnakute kavandamise“ eest Venemaa de facto võimu vastu Krimmis. Organisatsiooni Amnesty International hinnangul on tegu sõjakohtus peetud ebaõiglase kohtuprotsessiga.

Sentsov sümboliseerib neid ligikaudu 70 Ukraina kodanikku, kelle Vene okupatsiooniväed Krimmi poolsaarel ebaseaduslikult vahistasid ja pikaks ajaks vangi mõistsid.

Sentsov pidas näljastreiki mai keskpaigast kuni 6. oktoobrini, mil ta sundsöötmise ähvarduse tõttu streigi lõpetas.

Vaata meie videot Oleg Sentsovist.

2018 aasta finalistid

2018 aasta auhinna finalistid olid 11 vabaühendust, kes kaitsevad inimõigusi ja päästavad Vahemerel sisserändajaid, ning Nasser Zefzafi, Marokos Rifi piirkonnas tegutseva korruptsiooni, rõhumise ja võimu kuritarvitamise vastu võitleva massilise protestiliikumise Hirak juht.

Sahharovi auhind

Euroopa Parlament annab igal aastal välja nõukogude füüsiku ja poliitilise dissidendi Andrei Sahharovi järgi nimetatud Sahharovi auhinna mõttevabaduse eest. 1988. aastal asutatud auhinnaga tunnustatakse inimõigusi ja põhivabadusi kaitsvaid isikuid ja organisatsioone.

 

Lisateave

Sahharovi auhind

Varasemad laureaadid

Multimeediakeskus