skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
22/10/2020

Valgevene demokraatlik opositsioon pälvis Sahharovi mõttevabaduse auhinna

2020. aasta Sahharovi mõttevabaduse auhinna saab Valgevene demokraatlik opositsioon, teatas Euroopa Parlamendi president David Sassoli.

 

„Õnnitlen Valgevene opositsiooni esindajaid julguse, vastupidavuse ja otsusekindluse eest. Nad seisavad palju tugevama vastase ees ja on jätkuvalt vankumatud. Nende poolel on miski, mida toores jõud kunagi alistada ei suuda: tõde. Minu sõnum teile, kallid laureaadid, on jääda tugevaks ja jätkata võitlust. Teadke, et toetame teid,” sõnas president Sassoli.

"Lisaks tahan rääkida ühe selle aasta finalisti, Guapinoli keskkonnarühma kuulunud Arnold Joaquín Morazán Erazo hiljutisest mõrvast Hondurases. Äärmiselt oluline on alustada juhtumi usaldusväärne, sõltumatu ja viivitamatu uurimine ning süüdlased vastutusele võtta,“ lisas ta.

 

2020. aasta laureaat

Valgevene opositsiooni esindab koordinatsioonikogu (sh opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja, Nobeli kirjanduspreemia laureaat Svjatlana Aljaksijevitš, muusik ja poliitiline aktivist Maria Kalesnikava, poliitilised aktivistid Volha Kavalkova ja Veranika Tsapkala, videoblogija ja poliitvang Sjargei Tsihhanovski, Valgevene inimõiguste organisatsiooni Viasna juht Ales Bialiatski, Sjargei Dõleuski, telekanali NEXTA asutaja Stsiapan Putsila ning 2010. aasta valimiste presidendikandidaat ja hilisem poliitvang Mikola Statkevitš).

Alates vaidlusalustest presidendivalimistest 9. augustil on Valgevenes toimunud laialdased protestid autoritaarse presidendi Aliaksandr Lukašenka vastu. Valgevene võimud on meeleavaldused vägivaldselt maha surunud.

Sahharovi auhinna pidulik tseremoonia toimub 16. detsembril.

Kolmapäeval võttis parlament vastu ka uued soovitused, milles nõutakse ELi ja Valgevene suhete põhjalikku läbivaatamist.

 

Taustainfo

Sahharovi mõttevabaduse auhind, mille esimesed laureaadid olid 1988. aastal Nelson Mandela ja Anatoli Martšenko, on Euroopa Liidu kõrgeim tunnustus inimõiguste kaitsjatele. Euroopa Parlament annab Sahharovi mõttevabaduse auhinda välja igal aastal, et tõsta esile üksikisikute, ühenduste või organisatsioonide silmapaistvat tegevust inimõiguste kaitsel. Auhind on nime saanud Nõukogude füüsiku ja poliitilise dissidendi Andrei Sahharovi järgi Laureaadid saavad 50 000 euro suuruse rahalise preemia.

Eelmisel aastal pälvis auhinna uiguuri majandusteadlane Ilham Toht, kes võitleb Hiina uiguuri vähemuse õiguste eest.

 

Eelinfo ajakirjanikele

Kolmapäeval, 28. oktoobril kell 14 (Eesti aeg) toimub Balti riikide saadikute ühine pressibriifing ELi-Valgevene suhetest. Osalevad raportöör Petras Auštrevičius (Renew, Leedu), Sven Mikser (S&D, Eesti), Sandra Kalniete (EPP, Läti) ja Andrius Kubilius (EPP, Leedu). Briifing toimub Zoom’i keskkonnas.

Lisateave

 

Sahharovi auhind 2020: kandidaadid

Video: Sahharovi auhind 2020 - Valgevene demokraatlik opositsioon

Video: Sahharovi auhinna laureaat 2020

2020. aasta Sahharovi auhinna kolme finalisti tutvustus (räägivad parlamendiliikmed David McAllister, Tomas Tobé ja Maria Arena)

Sahharovi auhinna kogukond

Tasuta fotod, video- ja helimaterjalid – Sahharovi auhind 2020

Alates 9. augustist on Valgevenes toimunud laialdased protestid autoritaarse režiimi vastu

 

Viktor ALMQVIST

Press Officer

 

(+32) 2 28 31834 (BXL)

 

(+33) 3 881 72420 (STR)

 

(+32) 470 88 29 42

 

viktor.almqvist@europarl.europa.eu

 

EP_HumanRights

 

Inga HÖGLUND

Pressinõunik

 

(+32) 2 283 22 82 (BXL)

 

(+32) 498 98 33 29

 

inga.hoglund@europarl.europa.eu

 

Kadi HERKÜL

Euroopa Parlamendi büroo pressinõunik

 

(+372) 630 69 42

 

(+372) 511 75 10

 

kadi.herkuel@europarl.europa.eu