skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
25/11/2021

Svjatlana Tsihhanovskaja: "Euroopa peab autokraatiale julgemalt vastu astuma"

Kolmapäeval Euroopa Parlamendi ees esinenud Valgevene demokraatliku opositsiooni juht Svjatlana Tsihhanovskaja kutsus Euroopat üles toetama häälekamalt Valgevene rahvast.

„Svjatlana on Valgevene demokraatia ja vabaduse eest võitlejate sümbol ning paljude Valgevene poliitvangide hääl. (...) Sealne režiim ei kõhelnud kasutamast kaitsetuid mehi, naisi ja lapsi (...), et destabiliseerida Euroopa Liitu,” ütles Euroopa Parlamendi president David Sassoli avasõnas. „Parlament kutsub kõiki Euroopa institutsioone kaitsma inimeste põhiõigusi,“ rõhutas Sassoli.

Svjatlana Tsihhanovskaja alustas oma kõnet tagasivaatega Valgevene režiimi hirmutegudele meeleavaldajate vastu pärast eelmise aasta augustis toimunud võltsitud presidendivalimisi. Ta rääkis neist, kelle Valgevene julgeolekujõud on vangistanud või isegi tapnud, nagu inimõiguslane Ales Bialiatski, blogija Raman Pratasevitš, poliitiline aktivist Maria Kalesnikava, kunstiõpetaja Raman Bandarenka, ajakirjanikud Daria Tšultsova ja Jekaterina Andrejeva, olümpiasportlane Kristina Tsimanovskaja ja paljud teised.

Rääkides tänasest migrandikriisist ELi ja Valgevene piiridel küsis Tsihhanovskaja: "Kui me ka eeldame, et migrantide kasutamine relvana on hetkel peatatud, siis kas te tõesti usute, et sellega lõpevad Valgevene režiimi kuritarvitused ja ähvardused riigi piiridel?" Hoiatavate näidetena juhtis Tsihhanovskaja tähelepanu narkootikumide ja muu salakaubanduse kasvule, sõjalistele provokatsioonidele ja isegi tuumakatastroofi ohule ELi välispiiril.

Valgevene suhtes on vaja kolmeosalist strateegiat

Svjatlana Tsihhanovskaja rõhutas, et Valgevene demokraatlik liikumine ei saa enam oodata, kuna Euroopa tegudeni jõuab. Solidaarsus- ja mureavaldustele peavad järgnema konkreetsed sammud ning Euroopa peab autokraatiaga julgemalt silmitsi seisma.

Euroopa sanktsioonidest kõneldes ütles Tsihhanovskaja: "Võin teile kinnitada, et need toimivad ning järjekindlat sanktsioonipoliitikat tuleb jätkata. Sanktsioonid lõhestavad eliiti ja hävitavad korruptsiooniahelaid Lukašenka ümber.“

Tsihhanovskaja rõhutas ka seda, et vaja on suuremat solidaarsust Euroopa ja Valgevene demokraatlike jõudude vahel. "Me ei tohi unustada Valgevene meelsusvange ja peame aitama neid, kes olid sunnitud riigist lahkuma. Me peame käima seda teed üheskoos, sest sellest ei sõltu mitte üksnes Valgevene, vaid ka kogu Euroopa demokraatia,” ütles Tsihhanovskaja.

Valgevene hübriidrünnaku julgeoleku- ja humanitaartagajärjed

Teisipäeval arutas täiskogu Sloveenia välisministri Anže Logari ja Euroopa Komisjoni asepresidendi Margaritis Schinasega olukorda ELi-Valgevene piiril ning selle julgeoleku- ja humanitaartagajärgi.


Nii kõne (24.11.2021) kui arutelu (23.11.2021) on järelvaadatavad.

Lisateave
 
 Pressiteade: Kriis Poola-Valgevene piiril (10.11.2021)
 Pressiteade: Lukašenka režiim tuleks viia Rahvusvahelise Kohtu ette (07.10.2021)
 Euroopa Parlamendi delegatsioon Valgevenega suhtlemiseks
 Fotod, videod ja helimaterjalid
 Svjatlana Tsihhanovskaja kutsus Euroopat üles toetama jõulisemalt Valgevene demokraatlikke jõude. © European Union 2021
 
Kadi HERKÜL
Pressinõunik
(+372) 630 69 42
(+372) 511 75 10
kadi.herkuel@europarl.europa.eu