skip to content
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
10/05/2023

Olaf Scholz: „EL peab laienema ja end reformima ning keskenduma geopoliitikale ja tulevikule!“

Teisipäeval arutas parlamendiga Euroopa tulevikku Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz, kelle hinnangul peab Euroopa olema maailmas mõjuvõimu säilitamiseks ühtsem ja paindlikum.

 

Kantsler Scholz rõhutas parlamendi ees, et Euroopa peab vaatama oma piiridest väljapoole, sest Euroopa heaolu ei ole võimalik tagada ülejäänud maailma olukorda arvestamata. „21. sajandi maailm on üha mitmepooluselisem. EL peab aga keskenduma kolmele tõigale. Esiteks, Euroopa tulevik on meie teha. Teiseks on meie tulevik seda parem, mida ühtsemad me oleme. Kolmandaks on hädavajalik olla avatud ja koostööaldis, mitte endasse kapselduda.“

Selleks et Euroopa oleks maailmas ka tulevikus mõjuvõimas, peab EL muutuma, märkis kantsler. „EL peab laienema ja end reformima ning keskenduma geopoliitikale ja tulevikule.“

Venemaa agressioonisõja kohta Ukrainas märkis Scholz, et ELil on aeg hakata mõtlema Ukraina üles ehitamisele. „Demokraatlik, heal järjel ja Euroopasse kuuluv Ukraina annab Putini imperialistlikele, revisionistlikele ja ebaseaduslikele püüdlustele kõige valusama hoobi,“ selgitas ta.

Mitmepooluselises maailmas peab Euroopa käsitlema oluliste partneritena ka lõunapoolseid riike, lisas Scholz. „Me peame tegelema toidujulgeoleku tagamise ja vaesuse vähendamisega, lisaks peab liit kindlasti täitma kliima- ja keskkonnaküsimustes antud lubadused.“

Euroopa Liidu laienemist kommenteerides sõnas kantsler: „Laienemispoliitika peab olema aus. Me peame oma lubadused täitma ning mõtlema esmajoones Lääne-Balkani riikidele.“ Samuti toetas ta ELi otsustusprotsesside muutmist ning kvalifitseeritud häälteenamuse kasutuselevõttu rohkemate välispoliitika- ja maksuteemade puhul.

Rände ja varjupaigaküsimustes peab Euroopa Liit kantsler Scholzi hinnangul keskenduma ebaseadusliku rände paremale ohjamisele ja reguleerimisele, reetmata seejuures Euroopa väärtusi. „Paljudes Euroopa piirkondades on kolmandatest riikidest pärit tööjõudu väga vaja. Me peame kõigi osapoolte huvides panema paika seaduslikud rändevõimalused ja tagama, et migrantide päritolu- ja transriitriigid võtavad tagasi need inimesed, kellel ei ole õigust Euroopasse jääda.“

Parlamendiliikmete seisukohad

Parlamendiliikmed nõustusid kantsler Scholzi reformiettepanekutest rääkides, et Euroopa Liidu juhid peavad ELi tuleviku kindlustamiseks julgelt tegutsema, ning ärgitasid Scholzi tegema kõik endast oleneva, et algatada veel enne 2024. aasta Euroopa Parlamendi valimisi aluslepingute muutmine. Mitu korda mainiti vajadust jätkata Ukraina toetamist Venemaa algatatud agressioonisõjas kuni õiglase rahu saavutamiseni. Samuti kritiseeriti Saksamaa loidust Ukraina abistamisel.

Parlamendiliikmed rõhutasid lisaks, et Euroopa peab leevendama Venemaa agressioonisõja majanduslikku mõju Euroopa kodanikele. Mitu korda osutati, et EL peaks võtma vastu uued õigusaktid sotsiaalse õigluse tagamiseks ning reformima õiglaste hindade saavutamiseks ka elektriturgu. Veel jäi kõlama vajadus keskenduda jätkuvalt rohe- ja digipöördele ning investeerida neisse veelgi rohkem, et saavutada kiiremini tehnoloogiline läbimurre.

Taust

Tegemist on järjekorras kümnenda Euroopa tuleviku aruteluga. Varem on täiskogu ees selles formaadis sõna võtnud Eesti peaminister Kaja Kallas, Itaalia peaminister Mario Draghi, Iirimaa peaminister Micheál Martin, Horvaatia peaminister Andrej Plenković, Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis, Soome peaminister Sanna Marin, Sloveenia peaminister Robert Golob, Leedu president Gitanas Nausėda ja Luksemburgi peaminister Xavier Bettel.

Lisateave

Arutelu videosalvestis

Euroopa Parlamendi presidendi Roberta Metsola ja Saksamaa liidukantsleri Olaf Scholzi ühine pressikohtumine

 
 

Maris KURME

Pressinõunik

 

(+32) 2 28 43512 (BXL)

 

(+32) 477 99 06 65

 

maris.kurme@europarl.europa.eu

 

Kadi HERKÜL

Pressinõunik

 

(+372) 630 69 42

 

(+372) 511 75 10

 

kadi.herkuel@europarl.europa.eu