skip to content
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
23/03/2023

Kinos Artis linastuvad LUXi publikuauhinna nominendid

27.-31. märtsini linastuvad kinos Artis 2023. aasta Euroopa kinopubliku auhinna LUX viis finalisti: „Alcarràs“, „Põletavad päevad“, „Lähestikku“, „Kurbuse kolmnurk“ ja „Virvatuli“. Kõik seansid on tasuta.

   

Kinos Artis linastuvad LUXi publikuauhinna nominendid

Kuni 12. juunini 2023 on avatud ka LUXi publikuhääletuse veebileht, kus kõik filmihuvilised saavad anda oma hinnangu viiele finalistile. Võitja selgub publiku ja Euroopa Parlamendi liikmete hääletuse tulemusel, kus mõlema osapoole hääled moodustavad 50% lõpptulemusest.

Võidufilm kuulutatakse välja 14. juunil 2023 Euroopa Parlamendi täiskogu istungil Strasbourgis.

Euroopa Parlamendi kultuuri- ja hariduskomisjoni esimees Sabine Verheyen (EPP, Saksamaa): „Tänavuse LUXi publikuauhinna märksõna on armastus. Armastus Euroopa kino, Euroopa kultuuri ja kõigi inimeste vastu. Koroonakriisist, sõjast ja inflatsioonist räsitud kinod vajavad meie tuge. Ja meie kõik väärime toredaid hetki. Sestap – vaadake ja hinnake LUXi filme ning näidake, et armastate Euroopa kino.“

Taust

2007. aastal asutas Euroopa Parlament filmiauhinna LUX, mis toetab Euroopa väärtusi peegeldavate filmide levitamist.

2020. aastast kannab preemia nime Euroopa kinopubliku auhind LUX ning seda annavad välja Euroopa Parlament ja Euroopa Filmiakadeemia koostöös Euroopa Komisjoni ja kinovõrgustikuga Europa Cinemas.

 

LUXi publikuauhinna nominendid 2023

„Alcarràs“ (režissöör Carla Simón, Hispaania-Itaalia)

Kataloonia külakeses elab perekond Solé, kes on mitmendat põlvkonda virsikukasvatajad. Tänavune saak võib aga jääda neile viimaseks, sest maaomanik señor Pinyol sureb ning tema poeg otsustab maa maha müüa. Uus omanik plaanib rajada virsikuaia asemele päikesepargi. Nüüd püüab perekond meeleheitlikult leida viisi, kuidas säilitada maa, mis neid elatab.

„Põletavad päevad“ (Kurak Günler / Burning Days, režissöör Emin Alper, Türgi-Prantsusmaa-Saksamaa-Holland-Kreeka-Horvaatia)

Noor pühendunud prokurör Emre suunatakse tööle väikelinna, kus valitseb veepuudus ja lokkavad poliitilised skandaalid. Õige pea kistakse noormees vastu tahtmist kohalikku poliitikasse ja intriigidesse. Ta saab lähedaseks opositsioonilise ajalehe omanikuga ning levima hakkavad vastikud kuulujutud.

„Lähestikku“ (Close, režissöör Lukas Dhont, Belgia-Prantsusmaa-Holland)

Kaks 13-aastast poissi, Léo ja Rémi, on südamesõbrad, kuid nende suhe katkeb ootamatult. Léo, kes ei suuda juhtunut mõista, pöördub Rémi ema Sophie poole.

„Kurbuse kolmnurk“ (Triangle of Sadness, režissöör Ruben Östlund, Rootsi-Saksamaa-Prantsusmaa-Suurbritannia)

Ruben Östlundi pidurdamatult satiiriline „Kurbuse kolmnurk“ paiskab segi elurollid ja sotsiaalse hierarhia. Modellipaar Carl ja Yaya kutsutakse luksuskruiisile koos pururikka Vene oligarhi, Briti relvaärikate ja Marxi tsiteeriva alkohoolikust kapteniga. Alguses tundub, et tegemist on Instagrami väärilise idülliga, aga siis paiskub kõik pea peale.

„Virvatuli“ (Fogo-Fátuo / Will-o'-the-Wisp, režissöör João Pedro Rodrigues, Portugal-Prantsusmaa)

Portugali kroonimata kuningas Alfredo rändab oma surivoodil tagasi kaugetesse noorusmälestustesse ja aegadesse, mil ta unistas saada tuletõrjujaks. Talle meenub kohtumine tuletõrjeinstruktor Afonsoga, päevad täis armastust ja kirglikku usku, et nad suudavad maailma muuta.

 
 
 

Kadi HERKÜL

Pressinõunik

 

(+372) 630 69 42

 

(+372) 511 75 10

 

kadi.herkuel@europarl.europa.eu

LUXi publikupreemia veebileht