skip to content
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
09/02/2023

Volodõmõr Zelenskõi: „Venemaa ohustab kogu Euroopa eluviisi!“

Neljapäeval, 9. veebruaril toimus Brüsselis Euroopa Parlamendis erakorraline pidulik istung, millel osales Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi.

„Me saame väga hästi aru, et Ukraina ei võitle üksnes enda, vaid ka meie väärtuste eest,“ kinnitas Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola istungi avasõnavõtus. „Ukraina on Euroopa riik ning selle koht on Euroopa Liidus,“ lisas ta.

Veel märkis president Metsola, et Ukrainast peaks saama ELi liige nii kiiresti, kui vähegi võimalik. Samuti tuleks talle anda pikamaaraketid ja hävituslennukid, sest Ukraina peab saama kaitsta vabadust, mida liiga paljud on pidanud iseenesestmõistetavaks.

President Zelenskõi juhtis tähelepanu sellele, et Venemaa püüab hävitada Ukraina suveräänsust, aga ka euroopalikku eluviisi. „Euroopa rajaneb reeglitel, võrdsusel ja õiglusel ning Ukraina jagab neid väärtusi. Kremli režiim püüab aga euroopalikke väärtusi iga hinna eest hävitada,“ sõnas Zelenskõi. „Kuid Ukraina võitleb Euroopa eest ja Euroopa nimel.“

Volodõmõr Zelenskõi tänas ka kõiki eurooplasi, kes on aidanud Ukrainal Venemaa rünnakuid tõrjuda või toetanud Euroopa Liitu pagenud ukrainlasi. Eelkõige väljendas ta aga lootust, et Euroopal ja Ukrainal on ühine tulevik. „Selleks, et see unistus teoks saaks, peame kõigepealt taastama rahu ja julgeoleku. Euroopa vaenlased üritavad hävitada meie unistust Euroopast. Me peame nad seljatama,“ nentis ta.

Tegemist oli president Zelenskõi esimese ametliku visiidiga Euroopa Parlamenti. Varem on ta esinenud parlamendi ees videokõnedega (vahetult pärast Venemaa sissetungi 1. märtsil 2022 ning Sahharovi auhinna tseremoonial 14. detsembril 2022).

President Zelenskõi kõnet saab täispikkuses vaadata siin.

Lisateave
 
 Roberta Metsola kõne inglise keeles
 Euroopa Parlamendi veebisait „Stand With Ukraine“
 Ajajoon: ELi toetus Ukrainale 2022. aastal
 Ajajoon: EL jätkab Ukraina toetamist 2023. aastal
 Pildid, videod ja helimaterjalid
 Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi külastas Euroopa Parlamenti. Foto: © Euroopa Liit 2023 – EP
 
Maris KURME
Pressinõunik
(+32) 2 28 43512 (BXL)
(+32) 477 99 06 65
maris.kurme@europarl.europa.eu
 
Kadi HERKÜL
Pressinõunik
(+372) 630 69 42
(+372) 511 75 10
kadi.herkuel@europarl.europa.eu