Teisipäeval andis parlament oma lõpliku heakskiidu määrusele, mis näeb ette Euroopa esimese mitut orbiiti hõlmava satelliidisüsteemi IRIS2 (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite) rajamise. Sellega luuakse turvaline sidelahendus, mida hakkavad kasutama ELi valitsusasutused ja ametkonnad, hädaabiteenistused ja Euroopa Liidu esindused kogu maailmas. Süsteemi maksumus on 2,4 miljardit eurot.
Määrus tugevdab ELi strateegilist autonoomiat valdkonnas, mida ähvardab üha rohkem küberohte, eriti alates Venemaa sissetungist Ukrainasse.
Parlament keskendus nõukoguga peetud läbirääkimistel kava keskkonnamõjule ja kestlikkusele, täiendava kosmoseprügi ja valgusreostuse vältimisele ning süsteemi põhjustatava heite neutraliseerimisele.
Tsitaat
„Määrus annab Euroopale IRIS2 satelliidid ja tugevdab ELi autonoomiat kosmoses,“ kommenteeris raportöör Christophe Grudler (Renew, Prantsusmaa). „Uut võrgustikku saavad kasutada nii valitsusasutused kui ka kodanikud ning selle abil jõuab internet ka kõige halvemini ühendatud maanurkadesse. Ühtlasi hoiavad need satelliidid kosmosekeskkonda ja on võimalikult säästvad,“ lisas ta.
Järgmised sammud
Parlament kiitis uue õigusakti heaks 603 poolt- ja 6 vastuhäälega, erapooletuid oli 39. Nüüd peab uue määruse heaks kiitma ELi nõukogu, seejärel dokument allkirjastatakse ja avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.
Taust
Satelliitside on digi- ja rohepöörde kontekstis strateegiliselt oluline nii valitsustele kui ka kodanikuühiskonnale. See täiendab maavõrke ning aitab tagada ühenduvuse ka juhul, kui maavõrgud puuduvad või ei tööta.
Praegu puudub ELil nii kosmoses kui ka mitmel pool maal taristu, mille abil pakkuda valitsusasutustele, ettevõtetele ja kodanikuühiskonnale turvalist satelliitsideteenust. ELi rahvusvahelised partnerid ja rivaalid aga investeerivad sellistesse võimalustesse. Seepärast esitas Euroopa Komisjon 15. veebruaril 2022 ettepaneku tugevdada ELi kommunikatsiooniteenuste võrgustikku ning töötada välja ja võtta kasutusele mitut orbiiti kasutav süsteem, mis hõlmaks nii kosmost kui ka maapealset taristut.
|