„Tahtsin näidata, kui palju head tehti sel raskel ajal“

Danijela Tegi filmi kolmest naisest, kes töötasid kriisi ajal vabatahtlikena Horvaatia, Zagreb

Zagrebi elanikud kogesid märtsis väga keerulisi aegu. Linna ei tabanud ootamatult üksnes koroonaepideemia ja sellega seotud tagajärjed, vaid ka laastav maavärin. Vanad majad hävinesid täielikult, ühistransport lakkas töötamast ning paljud inimesed jäid lageda taeva alla. Danijela otsustas, et tahab selle hävitustöö kõrval näidata inimestele midagi positiivset. „Meie riigis on palju naisi, kes vabatahtlikuna pühendunult panustavad oma aega ja teadmisi erinevatesse heategevusprojektidesse. Minu film „Naised saavad hakkama!“ on just sellistest naistest. See jälgib kolme naist 24. aprilli ja 10. mai vahel. Filmis on näha, kuidas inimesed toetasid abivajajaid sel uskumatult raskel ajal,“ räägib Danijela. 22-minutilist filmi saab vaadata Youtube’is.

„Loodan, et olukord on selgelt paranemas“

Viri Nägi liikumispiirangute tõttu võimalust muuta oma restoran veelgi paremaks Hispaania, San Román de Candamo, Asturias

COVID-19 pandeemia tekitas restoraniomanikele üle Euroopa tohutut ebakindlust. Viri koges seda isiklikult, kui oli sunnitud sulgema oma restorani „El Llar de Viri“, kuna Hispaania kehtestas laialdased liikumispiirangud. „Otsus kõigi restoranide sulgemise kohta tabas meid nagu välk selgest taevast. Me ei suutnud seda alul uskuda,“ kirjeldab Viri. „Võiks öelda, et me läbisime mitu etappi. Kõigepealt tundsime suurt ebakindlust, seejärel lihtsalt hämmingut. Ühel hetkel aga saad aru, et lihtsalt mitte midagi teha ei ole ka võimalik.“ Viri otsustas käised üles käärida. Ta rajas köögiviljaaia ning hakkas klientidele toidupakke kokku panema. „Kogu meie tooraine kasvab siinsamas,“ ütleb ta õhinal. Virile tegi püsiklientidega kohtumine pärast restorani taasavamist suurt rõõmu. Kuigi ta ei tea veel täpselt, mis tulevik toob, naudib ta iga hetke oma klientidega.

„Anname endast kõik, et aidata!“

Marc, Patrick ja Nader Lõid vajalikud abivahendid, et piirata viiruse levikut Malta, Iirimaa ja Itaalia

Euroopa on nendel rasketel aegadel vajanud kõiki helgemaid päid. On tõeliselt muljet avaldav, kui kiiresti tuldi välja suurepäraste ideedega. Näiteks Malta Ülikool arendas välja prototüübi, mis desinfitseerib respiraatoreid. „Seadme saab valmis teha üpriski lihtsalt, kiirelt ja odavalt,“ seletab Marc. Haiglad said epideemiast kurnatud Itaalias palju abi Naderilt ja tema 3D-printimise idufirmalt. Tiim meisterdas sukeldumismaskidest sobivad maskid juhitava hingamise aparaadile ning toimetas need haiglatesse üle kogu maa. Appi tõttas Iirimaal ka Patrick, kes varasemalt tegutses viski ja džinni valmistajana. „Kuulsime, et Loode-Iirimaal on suur puudus desinfitseerimisvahenditest ning otsustasime muuta oma toodangut. Viisime desinfitseerimisvahendeid arstidele, poodidesse, apteekidesse ja heategevusorganisatsioonidele,“ meenutab Patrick. Kõikide nende jõupingutuste kõrval on EL eraldanud 314 miljonit eurot vaktsiinide väljatöötamiseks ning valmisoleku suurendamiseks uuteks viiruspuhanguteks.

„Teen seda oma ema ja kõikide teiste emade nimel, kes on tundnud hirmu ja üksildust praegusel ajal“

Melanie, Daniel ja Marios Andsid endast kriisi ajal kõik, et aidata teisi arste ja patsiente Malta, Soome, Küpros

COVID-19 näitas, mida arstid üle Euroopa on valmis tegema, et inimesi rasketel aegadel aidata. Esmajoones on selleks oma teadmiste jagamine. Maltal filmis Melanie videoid, milles seletatakse üksikasjalikult lahti keerukaid, kuid meedia poolt tihti kasutatavaid COVID-19-ga seotud mõisteid. Nii seletab ühes videos kardioloog lihtsalt ja arusaadavalt kõigile, mida tähendab „kõvera tasandamine“. Soomes hakkas Anni vastama inimeste küsimustele Instagramis, kus teda hakkas lühikese aja jooksul jälgima 25 000 inimest. Samal ajal aitasid eesliinitöötajad Daniel (Gozo) ja Marios (Küpros) oma kolleege. Daniel tänas Facebookis kõiki, kes olid toonud neile süüa ja toetanud eesliinitöötajaid. Marios teatas samuti Facebookis, et naaseb pensionilt haiglasse tööle. Sama tegid ka mitmed Euroopa Parlamendi liikmed.

„Just nüüd tuleb meil kokku hoida!“

Yasmina Jagab tasuta toitu inimestele, kes seda kõige rohkem vajavad Holland, Rotterdam

Yasmina algatas oma sõpradega Freshtable-nimelised talgud 2020. aasta jaanuaris. Ettevõtmise eesmärk oli valmistada tervislikku mahetoitu, millele kliendid ettemääratud ajal ja kohas järele tulevad. Keegi ei oleks osanud arvata, kui vajalikuks muutuvad sellised ettevõtmised COVID-19 tõttu. Freshtable andis tööd pagulastele ning viis toidu tasuta kätte kriisi tõttu kõige rohkem kannatanud eakatele. „Püüame leida lahendusi haavatavamate ühiskonnagruppide toetamiseks,“ räägib Yasmina. „Mais viisime läbi kampaania Jaga toitu!, mille raames annetasime toidupakke abivajajatele. Töötasime Rotterdamis selle nimel, et abi saaksid näiteks naiste varjupaigad ja raskustes suurpered. Püüame alati aidata. Ka meie kliendid võivad osaleda, makstes kinni toidu, mille viime neile, kes seda vajavad.“ Freshtable-it rahastati Euroopa solidaarsuskorpuse raames. Viimane pakub noortele võimalusi töötada heategevuslikes projektides või vabatahtlikena.

„Meie tehisintellektil põhinevat juturobotit on koroonaviiruse tuvastamiseks kasutanud miljonid inimesed“

Jama Ettevõte Symptoma võimaldab miljonitel inimestel üle maailma kasutada koroonaviiruse tehisintellektipõhist tuvastusprogrammi Austria, Attersee

Austria iduettevõte Symptoma arendas 14 aastat kestnud teadustöö põhjal välja digitaalse meditsiiniseadme. COVID-19 pandeemia ajal on see sertifitseeritud seade osutunud väga väärtuslikuks. Külastage symptoma.com lehekülge, sisestage oma sümptomid, vastake mõnele küsimusele ja juba saategi oma tulemuse. Mida kõrgem punktiskoor, seda tõenäolisem on, et olete nakatunud. „Symptoma.com on tõenäoliselt esimene ja ainuke tehisintellektipõhine juturobot, mis aitab tuvastada koroonaviiruse võimalikku esinemist,“ ütleb Jama. „Meie juturobotit saab kasutada 36-s keeles ja ta on tuvastanud COVID-19 riski 96,32-protsendilise täpsustega.“ Testi saab teha tasuta ning see on täiesti anonüümne. Arstid saavad seetõttu keskenduda neile, kes kõige kiiremini ravi vajavad ning tervishoiutöötajad ja teadlased saavad haigusest parema ülevaate. Symptoma.com on saanud rahalist toetust Euroopa Komisjoni programmi „Horisont 2020“ VKEde rahastamisvahendist. Lisateavet nende uuringu kohta leiate siit: symptoma.com/covid-19 (hetkel läbivaatamisel ekspertide poolt).

„EL toetas mu ettevõtet“

Isabel Hoidis ettevõtte tänu ELi abile elus Hispaania, Cabo de Palos

13. märtsil sulges Hispaania piirkond Murcia koroonaviiruse leviku takistamiseks oma piiri. Selle vajaliku sammu tõttu seiskus aga kogu turism, millest Murcia suurel määral sõltub. Otsus tabas rängalt sukeldumiskeskuse omanikku Isabel Laguardiat. Ta oli sunnitud keskuse sulgema ja loobuma töötajate palkamisest kevadvaheajaks ja suvehooajaks. EL tõttas väikestele ettevõtetele kiiresti appi ning muutis uue õigusaktiga riigiabi andmise varasemast tunduvalt hõlpsamaks. See võimaldas Hispaania valitsusel ettevõtteid kiiresti toetada ja koroonaviiruse puhangu ajal koondamisi ära hoida. Nüüd saavad liikmesriigid COVID-19 tõttu raskustesse sattunud inimesi ja ettevõtteid, eriti väikeettevõtteid kiirelt ja tõhusalt aidata. Toetuskavade raames saab ettevõttele kiireloomuliste kulude katteks eraldada kuni 800 000 eurot.

„Aitame ettevõtjatel koroonakriisi põhjustatud segadusega toime tulla“

Claudine Lõi koos oma Luksemburgi kaubandus-koja kolleegidega platvormi #JobSwitch Luksemburg, Luxembourg

Mõned ettevõtted olid koroonakriisi ajal sunnitud uksed sulgema, teised aga ägasid kasvanud nõudluse all. Olukorra tasakaalustamiseks lõi Claudine koos oma Luksemburgi kaubanduskoja kolleegidega platvormi #JobSwitch. „Me lõime ettevõtetele spetsiaalse nõuandetelefoni, tegelesime nende muredega, andsime neile jooksvat teavet ja lõime vahendi, mis aitas töö kaotanud inimesi lisatööjõudu vajavatesse ettevõtetesse ümber suunata,“ selgitab Claudine. Platvormi kasutati kuni aprilli lõpuni ja see osutus äärmiselt edukaks. Registreerus ligikaudu 1400 kandidaati ning üle 500 neist leidis uue töö. Lisaks platvormile #JobSwitch käivitas kaubanduskoda ka ettevõtjate toetusprogrammi ning pakkus finantsraskustes ettevõtetele pangatagatist.

„Nüüd alles laulame!“

Matthias Korraldab veebis kooriproove kõigile, kes tahavad kaasa laulda Saksamaa, Regensburg

Kõige parem meelelahutaja on muusika ning kodus olles saab igaüks laulu lahti lüüa. Cantemus-TV pakub juba mitu kuud Regensburgi ja selle ümbruse rahvale kaasalaulmise võimalust. „Ma töötan Regensburgis koori Cantemus juhina ning tahan, et igas vanuses inimesed saaksid end muusikaliselt väljendada,“ räägib Matthias. „Sellest soovist saigi alguse veebipõhine Cantemus-TV, mis võimaldab lastel, noortel ja tervetel peredel meiega kaasa laulda.“ Laulmine peletab igavust ja leevendab muret, samas teeb see südame soojaks ja kasvatab enesekindlust. Cantemus-TV kutsub inimesi kooriliikmete korraldatavatel proovidel aktiivselt kaasa lööma ning ka ise kunstilisi etteasteid korraldama. Matthiase sõnul leiavad küünarnukitunne ja ühtsus nii täiesti uudse väljendusvormi.

„Meie jaoks on kõige olulisem, et puudega inimestel oleks turvaline ja kvaliteetne elu!“

Ioannis Kaitseb Kreekas puudega inimesi Kreeka, Ateena

Kreeka Puudega Inimeste Liit (NCDP) esindab puudega inimesi ja krooniliselt haigeid juba 1989. aastast saadik. Liit teavitab liikmesorganisatsioone puudega inimesi puudutavatest riiklikest meetmetest ega lõpetanud tööd ka viirusepandeemia tõttu. „Jätkasime tööd täies mahus ka siis, kui tervishoiuministeerium kojujäämise kampaaniat alustas. Meie töötajad jätkasid tööd kodukontorist ja igapäevastele päringutele vastati telefonitsi,“ kirjeldab Ioannis. Ioannis töötas koos oma kolleegidega välja puudega inimeste uusi probleeme puudutavad konkreetsed ettepanekud peaministrile, ministritele, parlamendiliikmetele ja isegi piirkondlikele ja kohalikele ametiasutustele. Nende eesmärk on üks: kaitsta puudega inimeste, krooniliste haigete ja nende pereliikmete õigusi ning tagada kõigile turvaline ja kvaliteetne elu.

„Meie töötajad ja vabatahtlikud teevad liikmete ja abivajajate toetuseks kõik endast oleneva“

Kinga Annab Ungari peredele kriisi majanduslike tagajärgedega toimetulekuks nõu ja abi Ungari, Budapest

Euroopa Parlamendi 2018. aasta Euroopa Kodaniku auhinna pälvinud Ungari Suurperede Ühendus teeb pingsat tööd selle nimel, et pered haiguspuhangu majanduslike tagajärgedega toime tuleksid. „Me jagame oma liikmesperedele pidevalt teavet, näiteks soodustuste ja juriidilise abi kohta. Lisaks anname me nõu vaimse heaolu, finantsraskuste ja koduõppega seotud teemadel.“ Mitmed firmad tegid ühendusele riigi eri paigust annetusi ning ühendus ise korraldas aprillis fotokonkursi, kus kutsus peresid üles jäädvustama karantiini ajal ühiselt veedetud hetki.

„Kodanikuühiskonna organisatsioonid peavad üksteist toetama ja oma tegevust koordineerima!“

Baiba Tegi Läti valitsusele ettepaneku katta erandkorras puudustkannatavate inimeste kõige elementaarsemad kulud Läti, Riia

Kuidas peaksid edasi elama inimesed, kes kaotasid COVID-19 puhangus töö või suure osa sissetulekust? Läti Tarbijakaitse Liit soovitas riigi valitsusel võtta selliste inimeste toetamiseks kasutusele erakorralised hädaabimeetmed. „Meie nõudmisel saavad kriisihüvitist ka inimesed, kes ei suuda enam eluks kõige vajalikuma eest maksta. Pool nende kuludest hüvitatakse,“ räägib Baiba. „Lisaks aitas liit töötada välja otsused laenuleevendusmeetmete, maksutähtaja edasilükkamise ja ebakindlas olukorras inimestele küttetoetuse andmise kohta.“ Baiba on ka Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee (EMSK) liige. Tema hinnangul peab EMSK koroonapandeemia järel tugevalt ja stabiilselt tegutsema ning selle kogenud liikmed peavad kodanikuühiskonna organisatsioonide huvide esindamisele täielikult pühenduma.