„Mõtlesime vahendite nappuse leevendamiseks kõigest ühe nädalaga välja maski, mida saab toota 3D-printeriga“

Alexandr Mõtles välja 3D-prinditava kaitsemaski Tšehhi, Praha

Kui kaitsevarustus oli nii Tšehhis kui ka mujal otsakorral, töötas Alexandr koos oma Tšehhi Informaatika, Robootika ja Küberneetika Instituudi (CIIRC CTU) kolleegidega vaid nädalaga välja 3D-prinditava kaitsemaski. Maskil CIIRC RP95-3D on vahetatav P3 filter, mis vastab sertifitseeritult kõige kõrgemale kaitsetasemele. Projekt on saanud lisaks akadeemikute kiidusõnadele ning avaliku- ja erasektori sponsorite toetusele raha ka Euroopa Liidult.

„Hoolitseme selle eest, et inimesed jääksid ka vaimus terveks“

Marie Tegeleb koolidele ja ettevõtetele suunatud vaimse toega Tšehhi, Praha

Praeguse COVID-19 puhangu ajal koondavad eurooplased palju tähelepanu, aega ja energiat oma kehalise tervise kaitsele. Järjest enam hakatakse muretsema aga ka inimeste vaimse tervise pärast, sest enneolematult ärev olukord ja isoleeritus võivad põhjustada nii depressiivset mõtlemist kui ka käitumist. Marie töötab vabaühenduses Nevypusť Duši, mida võiks tõlkida üleskutsena „hoia oma vaimu!“. Koos kolleegidega korraldab ta koolidele ja ettevõtetele suunatud vaimse tervise kampaaniaid, üritusi ja seminare. Nendes keskendutakse eelkõige teavitus- ja ennetustööle ning jagatakse infot selle kohta, kuidas hätta sattudes käituda ja kust abi leida. Vabaühendus kannab ka veebis üle reaalajas toimuvaid üritusi ja seminare vaimse tervise hoidmise kohta praegusel raskel ajal. Samuti levitatakse materjale ja ülevaatlikke juhendeid selle kohta, kuidas stressi, ärevuse, depressiivsete mõtete ja muude vaimse tervise probleemidega toime tulla.

„Praegu on meil õnneliku lõpuga lugusid hädasti vaja!“

Zuzana Teeb koostööd Tšehhi kirjanike ja kuulsustega, et lastel oleks YouTube’is piisavalt unejutte Tšehhi, Praha

Zuzana töötab veebiraamatupoes Martinus.cz ning aitab lastega kodus viibivaid vanemaid sellega, et palus Tšehhi kirjanikel ja tuntud inimestel oma lemmikmuinasjutud kaamerasse lugeda. Raamatupood avaldab oma YouTube’i kontol üle päeva uue muinasjutuvideo ning aitab nii lastel kiiremini magama jääda ja kindlasti ka värvilisi unenägusid näha. Mõnes mõttes oleme me üksteisest eraldatumad kui kunagi varem, see aga tähendab, et me peame kokku hoidmise nimel eriti pingutama. Euroopa riigid, piirkonnad ja ka kodanikud, nagu Zuzana, püüavad kõik oma kaasmaalasi aidata. Ka Euroopa Liit eraldas oma solidaarsusfondist riikidele koroonavastase võitluse toetamiseks kuni 800 miljonit eurot.