„On suurepärane tunne olla osa üle Leedu voogavast headuselainest ja aidata nii kaasa võitlusele COVID-19ga.“

Tadas Töötab raamatukogus, kus keskendutakse uuenduslikele lahendustele võitluseks COVID-19ga. Leedu, Kaunas

Kaunase linna Vincas Kudirka nimeline avalik raamatukogu otsis kiiresti võimalusi, kuidas COVID-19 vastu võidelda ja hakkas valmistama lihtsaid, kuid tõhusaid puutevabu uksekäepidemeid. Raamatukogu kasutas kõiki kättesaadavaid 3D-printereid, et valmistada uste külge paigaldatavaid seadmeid, mis võimaldavad avada uksi käepidet puudutamata. Lisaks sellele on raamatukoguhoidjate ja IT-inseneride kollektiiv printinud meditsiinitöötajatele sadu kaitsemaske.

„Toidu raiskamise vältimiseks hakkasime seda pakkuma kohalikele haiglatele. Sellest kujunes ruttu välja arvestatav solidaarsusliikumine“

Odeta Organiseerib meditsiinitöötajatele ja toidupankadele inimeste annetustest tasuta süüa Leedu, Vilnius

Kuna Odeta restoraniketil Jurgis Ir Drakonas jäi piirangute ajal järele suur hulk toitu, mis oleks seistes riknenud, otsustas ta sellest siiski road valmistada ning pakkuda neid tasuta Vilniuse ja Kaunase haiglates töötavatele meedikutele. Kui ta algatusest sotsiaalmeedias teada andis, võtsid temaga ühendust paljud kaasmaalased ja ettevõtted, kes tahtsid ettevõtmisele hoogu juurde anda. Nende annetuste toel valmistab Odeta meditsiinitöötajatele siiani tasuta süüa ja annetab toitu ka toidupankadele ja seda vajavatele inimestele.

„Inimesed vajavad arstiabi ka muul põhjusel kui COVID-19“

Mindaugas Lõi karantiiniajal tasuta veebipõhist ja elementaarset meditsiininõustamist pakkuva teenuse Leedu, Vilnius

Kuna meditsiinisüsteem on pandeemia tõttu ümber korraldatud, ei ole paljudel enam võimalik oma tavapärase arsti, hambaarsti, füsioterapeudi või psühholoogi poole pöörduda. Seepärast lõi arst Mindaugas Facebookis lehekülje, mille kaudu saavad inimesed esitada meditsiinilisi küsimusi, millele vastatakse sõltuvalt küsimuse pakilisusest 10 minuti kuni 24 tunni jooksul. Nii saavad inimesed esmast meditsiinilist nõu, eesliinil pingutavate meditsiinitöötajate töökoormus väheneb ja avaliku sektori ressursse ei raisata asjadele, mis ei ole hädatarvilikud või ajakriitilised.

„Koos suudame midagi muuta!“

Gabija ja Ieva Alustasid haiglatele kaitsevarustuse hankimiseks ühisrahastamiskampaaniat Leedu, Vilnius

Gabija ja Ieva alustasid koos töökaaslastega telekanalist Laisves TV („Vabaduse TV“) ning veebipõhiste ajakirjanduskanalite ja vabaühenduste toel ühisrahastamiskampaaniat, et osta haiglatele kaitsevarustust. Eelkõige plaanisid nad toetada väiksemaid haiglaid, kus olukord on keerulisem kui linnades. Kahe nädalaga koguti kampaaniaga enam kui kaks miljonit eurot ning lisaks haarasid Gabija ja Ieva kaasa kohaliku moetööstuse, innustades seda kaitsevahendeid tootma.

„Korralikku kriisi ei tohi raisku lasta, vaid seda tuleb kasutada rahva ühendamiseks!“

Robertas Toodab meditsiinitöötajatele kaitsevahendeid Leedu, Vilnius

Robertas lükkas koos vabatahtlike abiga käima suuremahulise kaitsevahendite tootmise ning varustab Leedu meditsiinitöötajaid sadade tuhandete kaitsevahenditega. Kuue nädalaga toodeti enam kui 100 000 kirurgilist kaitsemaski, rohkem kui 240 000 ühekordset antibakteriaalset maski ja HEPA 10 maski ning üle 20 000 ühekordse kaitsekombinesooni ja kitli. Kaitsevahendite kriis on tänu Robertasele ja tema vabatahtlikele osaliselt lahenenud. Sellised algatused võimaldavad meditsiinitöötajatel oma tööd ohutult jätkata ning hoiavad neid loodetavasti ise haigestumast.

„See on meie kõige kiiremini ja sünergilisemalt valminud projekt!“

Eimantas ja Tomas Aitavad Leedu haiglatel meditsiinitarbeid osta Leedu, Vilnius

Eimantas ja Tomas kogusid oma Tesoneti töökaaslaste ja Leedu tehnoloogiakogukonna abiga Leedu haiglatele meditsiinitarvete ostmiseks kokku 440 000 eurot. Kogu projekt valmis nö põlve otsas ja võttis 72 tundi, selle tulemusena sai aga Leedu suurim haigla endale hädavajalikke hingamisaparaate ja muid tarvikuid, näiteks kaitseülikondi ja hooldekodudes kasutatavaid puuvillaseid maske. Sellised algatused on Euroopa Liidu rescEU programmi kõrval suureks abiks, ehkki ka rescEU kogub meditsiinitarvete varu, mida saab kiiresti saata liikmesriikidesse, kus vahendid on lõppemas.