„Ravime tänu ELi toetusele ostetud meditsiiniseadmetele rohkem patsiente“

Piotr Aitab tervisekriisiga kimpus piirialade kogukondi Poola, Tomaszów Lubelski

Koroonaviirust ei peata ükski piir, kuid meie ei anna järele. ELi rahastatava projekti RESCUE raames saadeti Poola, Valgevene ja Ukraina piirialade haiglatele kiirabiautosid ja hingamisaparaate. Nii toetati rahvusvahelist pandeemiavastast võitlust ELi äärealadel. Piotr Gozdek juhib Tomaszów Lubelski tervisekeskuse sisehaiguste ja kardioloogia osakonda. „Siin piirialal saavad patsiendid kvaliteetset ravi sõltumata sellest, millisel pool piiri nad elavad.“ Haiglad hoiavad üksteisega pidevalt ühendust ja vahetavad kogemusi, mis on suurte tervisekriiside ajal hädavajalik. Lisaks korraldatakse projekti raames erialaseid koolitusi 69 arstile, 48 päästetöötajale ja 137 meditsiiniõele. Koolitusi plaanitakse ka piirkonna 4500 elanikule.

„Abistamine ja vabatahtlik töö on skautide jaoks elementaarne“

Anna Aitas jagada eakatele ja abivajajatele üle 3000 toiduportsjoni Poola, Wieliczka

Suurteks tegudeks ei ole alati vaja vabatahtlike armeed. Näiteks Poola skautide ja gaidide ühingu vähesed täiskasvanud liikmed on Krakówi lähedal asuvas Wieliczka linnas alates märtsi keskpaigast väga palju korda saatnud. Nende elu on täielikult muutunud ja koosneb praegu kahest põhitegevusest: nad korraldavad veebi teel noortele skautidele huvitavaid tegevusi ning toetavad eakaid ja abivajajaid. Nad on toimetanud kohale juba üle 3000 toiduportsjoni, lisaks ka isikukaitsevahendeid ja toidukaupu. „Abistamine ja vabatahtlik töö on skautide jaoks tavapärane,“ sõnab Anna. „Pandeemia või mitte, aga Wieliczka elanikud saavad me peale alati kindlad olla.“

„Aitamine ja toetamine on loomulik, eriti kui on tegemist inimestega, kes päästavad teiste elusid“

Krzysztof, Gabriela ja Dagmara Pakuvad tasuta psühholoogilist tuge tervishoiutöötajatele Poola, Varssavi

Tervishoiutöötajatele plaksutamine on südantsoojendav tänuavaldus, kuid ainult sellest enam ei aita, kui haiglate koormus üha kasvab. Meditsiinitöötajate kurnatus suureneb, pinge tõuseb ja neil tekib mure enda või oma lähedaste tervise pärast. Poola Łazarski ülikooli stressi ja läbipõlemise ennetuskeskus on sellest ohust teadlik. Meditsiinitöötajate aitamiseks käivitasid nad arstidele, meditsiiniõdedele, parameedikutele ja laboritöötajatele mõeldud tasuta psühholoogilise abi teenuse. Kogenud psühholoogid toetavad abivajajaid tugitelefoni teel esmaspäeviti, kolmapäeviti, neljapäeviti ja pühapäeviti. „Algatusega #AitameRäägime (#PomagamyRozmawiamy) soovime pakkuda reaalset abi COVID-19 pandeemiaga võitlevatele eesliinitöötajatele. Aitame meditsiinitöötajatega eraldi vesteldes leevendada nende pinget ja stressi ning loodetavasti saavad nad seejärel igapäevaste raskustega paremini hakkama,“ selgitavad teenuse algatajad.

„Reisijate tänulikkus läks mulle väga südamesse!“

Olga Lennusaatja repatrieerimislendudel Poola, Varssavi

#LOTdoDomu (Lenda LOT-iga koju) oli üks kõige keerulisema korralduse ja logistikaga lennuoperatsioone Poola tsiviillennunduse ajaloos. 22 päeva jooksul lendas Poola riiklik lennuettevõtja 71 linna 53 riigis üle kogu maailma. Operatsioon valmistati ette rekordilise kiirusega, et aidata kaasmaalasi, kes jäid COVID-19 pandeemia tõttu välismaale, oma perest kaugele. „Need lennud olid meie tavapärastest lendudest nii erinevad. Iga lennuga tundus üha enam, et tegemist on päästemissiooniga," ütleb mõnedel lendudel meeskonnaliikmena osalenud Olga. Lennuettevõtja tegi 388 lendu kuuelt kontinendilt, tuues reisijad tagasi Peruust, Mehhikost, Argentinast, Jaapanist, USAst, Austraaliast ja paljudest teistest riikidest. Kokku tõi LOT koju tagasi üle 54 000 Poola kodaniku.

„Toetame pidevalt väike-ettevõtteid, nõustades neid pandeemiaga seotud küsimustes“

Małgosia ja Katarzyna Annavad pandeemia tõttu kahju saanud ettevõtetele tasuta õigusalast nõu Poola, Poznań

COVID-19 ja selle tagajärjed on paljudel ettevõtjatel jalad alt löönud. Mida teha, kui tarneahelad ei toimi? Kuidas kehtib ettevõttele vääramatu jõu klausel? Et sellistele küsimustele vastata, otsustas Poola jurist Małgosia avada YouTube’is kanali „Õigusnõu ettevõtjatele”. „Annan ettevõtjatele infot kõige uuemate eeskirjade kohta ja võimaluste kohta saada riiklikku finantsabi,“ selgitas ta. „Kuna COVID-19 eeskirju Poolas pidevalt uuendatakse, oleme koos Katarzynaga seda kontseptsiooni edasi arendanud.“ Nüüd keskenduvad nad juriidiliste teadmiste jagamisele veebiseminaridel ja annavad väike-ettevõtetele tasuta konsultatsioone. Muu hulgas käsitletakse andmekaitset ja kodukontoris töötajate privaatsust. Infot algatuse kohta saab ettevõtte veebisaidilt ja Facebooki lehelt.