„Püüame aidata ja toetada neid rühmi, keda uus normaalsus kõige enam mõjutab“

Anca Aitab pandeemia ajal kohalikke ettevõtteid ja haiglatöötajaid Rumeenia, Bukarest

Ancal tuli mõte, kuidas aidata kohalikke ettevõtteid, kes olid kriisi ajal sunnitud äri sulgema. Ta kutsus oma Facebooki sõpru ostma nende ettevõtete kinkekaarte, et kasutada neid niipea, kui uksed jälle avatud. „Kampaania levis kõikjal sotsiaalmeedias vähem kui ööpäevaga,“ ütles ta. „Meiega teeb koostööd veebibroneeringute platvorm CardCadou ja praeguseks on meie algatusega liitunud rohkem kui 140 väike-ettevõtet üle kogu Rumeenia.“ Kuid Anca sellega ei piirdunud, vaid otsis aitamiseks uusi võimalusi. Ta töötas välja platvormi nimega Coffee for Hospitals, kus inimesed saavad osta kuponge, et haiglatöötajatele kohvi välja teha. „Tänu platvormile #cafeapentruspitale oleme ostnud tonnide viisi kvaliteetset kohvi haiglatele Bukarestis ja veel viies Rumeenia linnas“, ütles Anca. Vastukaja arstidelt ja õdedelt oli nii positiivne, et kohvi röstimisega tegelev firma The Barn Berlin otsustas kasutada sama ideed ka Saksamaal.

„Aitan inimestel kodu korrastada ja sisustada“

Diana Näitab, et eluruum mõjutab iga inimese heaolu Rumeenia, Bukarest

Pandeemia tõttu tuli paljudel üleöö kodutööle jääda ning seetõttu on mugava kodukeskkonna loomine muutunud eriti oluliseks. Diana töötas välja oma kodu korrastamise meetodi #MareaOrganizare (#TheGreatOrganizingProject), mis toetab kestlikku eluviisi. Meetod hõlmab tegevusi, ideid ja praktilisi näpunäited kodude lihtsaks, lõbusaks ja paindlikuks korrastamiseks. Inimesed, kes tema meetodit pandeemia ajal proovisid, ütlesid, et see aitas neil mõelda praktilistele ja positiivsetele asjadele ning muuta ka kodu palju hubasemaks. Süsteem, mis julgustab asjadest lahti saama, ei pruugi siiski tunduda loogiline ajal, mil enamik inimesi kogub hoopis varusid. Diana sõnul on koristamine ja korrastamine rahustavad tegevused. Enne toidupoodi tormamist tuleb tema meelest kindlasti kontrollida, mis on kodus juba olemas, visata ära tähtaja ületanud toidukaubad ja sättida kõik asjad nii, et neid oleks hästi näha.

„Käime riskirühma kuuluvate inimeste eest poes. Lihtne idee, mille teostamises osaleb palju sarnaselt mõtlevaid inimesi. Mis võiks olla veel euroopalikum?“

Marian Kaitseb kõige nõrgemaid Rumeenia, Bukarest

Praegu võib poes või apteegis käimine tunduda terviseprobleemide või puudega eakatele liiga riskantne. Neid aitab Rumeenia ühenduse „Geeks for Democracy“ toidu kojutoomise algatus „Groceries at your door“. Vabatahtlikud toovad abivajajatele koju toidupakke, mis on kokku pandud koostöös arsti ja toitumisspetsialistiga. Samuti tuuakse koju hügieeni- ja puhastustarbeid ning isegi ravimeid. „Meil on kokkulepe arstide ja patsientidega, et nad saavad ravimiretsepti emailiga otse apteeki saata,“ räägib Marian. „Groceries at your door“ tegutseb Bukarestis ja selle lähikonnas ning veel üheksas Rumeenia piirkonnas. Neil on üleriigiline kõnekeskus ja üle 450 vabatahtliku, kes tagavad, et kõik soovitud kaubad jõuavad abivajajateni. Koostööd tehakse ka muude vabaühendustega, kes tegelevad toidukaupade ja hügieenitarvete jagamisega.

„Praegusel raskel ajal vajab meie riik suuremat sotsiaalset solidaarsust“

Adi Juhib humanitaarabiprojekti „Solidar Social“ Rumeenia, Bukarest

Humanitaarabiprojekti „Solidar Social“ käivitaja on kokk Adi Hădean, kes kümnete teiste vabatahtlike kokkadega valmistab iga päev sooja toitu Bukaresti haiglate meditsiinitöötajatele ja isolatsioonis viibivatele eakatele inimestele. Meeskond valmistab ette ja toimetab kohale 1200 portsjonit sooja toitu. See sünnib tänu vabatahtlike abile ning eraettevõtete ja üksikisikute annetustele. „Projekt „Solidar Social“ sai alguse vajadusest, ning me aitame, tehes seda, mida me oskame kõige paremini: teeme inimestele süüa. Selleks, et kõik toimiks, peavad kõik panustama. 1200 portsjoni valmistamine ei ole lihtne. Vajame selleks igasugust abi, alates toiduainete hankimisest kuni logistikani ja isikukaitsevahendite annetamiseni,“ räägib kokk Adi Hădean. Praeguseks on organisatsiooni „Solidar Social“ meeskond viinud abivajajatele üle 26 000 portsjoni sooja sööki.  Adi Hădean plaanib pikemas perspektiivis laiendada oma humanitaarprojekti üle kogu Rumeenia, et aidata võimalikult palju abivajajaid.

„Püüan alati kasutada sotsiaalmeediat ühiskonna hüvanguks“

Alin On pühendunud valeuudiste paljastamisele Rumeenia, Bukarest

Kui Alin märkas, kuidas sotsiaalmeedias hakkas COVID-19 kohta levima valeinfot, otsustas ta oma vabaühenduse töö suunata selle tõrjumisele. Internet võimendab inimese loomuomadusi, s.t ka inetuid jooni. Inimesed saavad sotsiaalmeediast enneolematul hulgal teavet, kuid samal ajal suureneb ka valeinfo hulk. Just sel põhjusel lõi Alin Instagrami lugude sarja „Just“ (mis rumeenia keeles tähendab „vastab tõele“), mille eesmärk on parandada COVID-19 kohta levitatavat eksitavat teavet ja soodustada kriitilist mõtlemist. „Just“ avaldab uusi lugusid kaks korda nädalas ning neid käivad vaatamas ja lugemas tuhanded huvilised. Samuti esitatakse Justile palju küsimusi. Vaatajad saavad proovida ära arvata, kas tegemist on tõese uudistelooga või valeuudisega. Õige vastus on sageli üllatav. Alati tuleks kasutada usaldusväärseid allikaid ja vältida valeuudiste levitamist. Vaata meie lühijuhendist, kuidas COVID-19 kohta levitatavat väärinfot ära tunda: https://www.europarl.europa.eu/news/et/headlines/priorities/euroopa-liidu-vastus-koroonaviirusele/20200326STO75917/valeinformatsioon-kuidas-tunda-ara-ja-voidelda-covid-19-muutide-vastu

„Me peame üksteise eest hoolitsema, eriti praeguses raskes olukorras“

Ioana Toetab eakaid ja riskirühma kuuluvaid sugulasi Rumeenia, Oradea

Praegusel murettekitaval ja keerulisel ajal on ühtsustunne ja solidaarsus Euroopa jaoks väga tähtsad. Ioana nägi, et abivajajaid ei tule neil päevil sugugi kaugelt otsida. Abi võib olla praktiline ja seisneda näiteks sisseostude või asjatoimetuste tegemises, aga ka sotsiaalne – näiteks pakkudes inimestele telefoni- ja videokõnede vahendusel seltsi. Sotsiaalse distantseerumise tõttu tunnevad paljud end tavalisest üksildasemana. Selle vastu leiab aga mitmesugust rohtu. Näidates, mida #EuroopaCOVID19vastu meie jaoks isiklikult tähendab, saame sarnaselt Ioanale oma kogukonnale eeskujuks olla ning pakkuda inimestele positiivsust ja abi.