„Meie vaktsiin kaitseb inimesi koroonaviiruse eest praegu ja ka edaspidi“

Matti Katsetab koroonaviiruse vaktsiini, mis võib pakkuda kaitset ka muude koroonaviiruste eest Rootsi, Stockholm

Kuna praegu on kõigi tähelepanu keskpunktis COVID-19, on kerge unustada, et see kuulub suuremasse viiruste rühma. Aga lisaks sellele, et praegune pandeemia tuleb kontrolli alla saada, tuleb juba praegu mõelda, kuidas tagada, et välja töötatav vaktsiin aitaks ka tulevaste, teistsuguste koroonaviiruse puhangute vastu. Professor Matti Sällberg otsib sellele probleemile lahendust aprilli algusest saadik, kui tema meeskond sai ELilt projekti OPENCORONA raames rahalist toetust. „Meie vaktsiin on ainulaadne. Suur osa kliinilisi uuringuid keskendub ainult ogavalgule, kuid meie meetod hõlmab ka muid valke, mis ei ole koroonaviirusele nii ainuomased. Eesmärk on muuta vaktsiin tulevikukindlaks,“ selgitab teadlane. Kliinilise uuringu 1. etapp viiakse peagi läbi Karolinska Instituudi haiglas Rootsis. Euroopa Liit on Karolinska instituudile eraldanud projekti OPENCORONA raames läbi viidavateks teadusuuringuteks 3 miljonit eurot.

„„Language Buddy Online“ on aidanud leida rootsi keele harjutamiseks kaaslase juba 2100 inimesel üle kogu Rootsi“

Natassia Annab sisserändajatele võimaluse praktiseerida vabatahtlikega veebi teel rootsi keelt Rootsi, Stockholm

Alates 2013. aastast on vabaühendus „Kompis Sverige“ (Rootsi sõber) aidanud ühiskondlike tegevuste, töötubade ja oma programmi abil Rootsi ühiskonnaga ühineda rohkem kui 19 500 uuel elanikul. „Language Buddy Online“ sündis, kuna saadi aru, et koroonakriisi ajal ei ole rootsi keelt õppivatel sisserändajad võimalik sotsiaalseid kontakte luua. „Kompis Sverige“ leidis vähem kui 48 tunniga probleemile lahenduse uue veebiprogrammi näol. „Rootsi keele õppijad viiakse kokku seda ladusalt rääkiva inimesega. Seejärel saavad nad teha videokõne ja teineteisega tutvuda. Eesmärk on anda paremad võimalused keeleõppeks ja kergendada isolatsioonis olemist,“ räägib Natassia, kes on „Kompis Sverige“ kaasasutaja. Asjast huvitatud saavad end registreerida selleks ette nähtud veebisaidil, et leida endale keeleõppekaaslased. Praeguseks on sel veebisaidil end registreerinud juba üle 3000 inimese.

„Nägin, et mul on võimalus ühiskonnale kasulik olla.“

Edward Avas Stockholmi suurima haigla juures ajutise juuksuritöökoja. Rootsi, Stockholm

Kaitsemaski kandmine võib olla ebamugav. Eriti siis, kui pole mahti habet ajada ning mask ei istu enam hästi ja hakkab hõõruma. Nii juhtub näiteks pikki vahetusi tegevatel meedikutel. Seda muret kuulis ühelt oma kliendilt meestejuuksur Al, kes peab Stockholmis juuksurisalongi Honest Al's Barbershop, ning leidis probleemile lahenduse. Nimelt hakkas ta pakkuma haigla personalile tasuta habemeajamist oma juuksuribussis otse haigla kõrval. Ali sõnul saavad tema kliendid nii ka hetkeks puhata. „See on hetk lõõgastumiseks. Nad töötavad ju kogu päeva justkui sõjatsoonis ja veidike aega iseendale on väga tähtis“, leiab ta. Algatus leidis nii sooja vastuvõtu, et Al kutsus appi ka ühe oma konkurendi, et too teise haigla juures sama teenust pakuks. „See on meid lähendanud ja plaanime avada koos uue juuksurisalongi. Hoolimisel ja rõõmul on uskumatult suur jõud muuta inimestevahelisi suhteid.“

„Rootslaste abivalmidust jagub kõikjale ja kõigile“

Mattis ja Oskar Lõi veebisaidi, et viia kokku abipakkujad ja abivajajad Rootsi, Stockholm

Rasketel aegadel on inimesed, kes ei saa teha oma igapäevaseid asjatoimetusi, tänulikud ka kõige pisema abi eest. See ei käi ainult riskirühmade kohta, kes peavad püsima eneseisolatsioonis, vaid ka nende inimeste kohta, kes peavad karantiinis olema terviseprobleemide pärast. Mattis ja Oskar tahtsid viia kokku inimesed, kes vajavad abi, ja inimesed, kes sooviksid neid aidata. Nende platvormi Karantänsamverkan (koostöö karantiinis) eesmärk on pakkuda eneseisolatsioonis olijatele turvalist ja lihtsat võimalust võtta ühendust inimestega, kes saaksid ja tahaksid neid aidata. Mittetulundusprojekti algatasid kaks venda ja nende sõber Simon Ström. Projekti veebileht on üles ehitatud väga lihtsalt. Seal on vaid kaks nuppu – „Vajan abi“ ja „Tahan aidata“. Kui sisestada oma postiindeks, viiakse selle järgi abivajav inimene kokku lähedal elava abipakkuva inimesega. Praeguseks on algatusega liitunud 1000 vabatahtlikku.

„Saame nähtamatust vaenlasest jagu vaid teaduse, tehnoloogia, ettevõtlikkuse ja vapruse abil.“

Mouna Töötab välja esimest COVID-19 antikehade testi Rootsis Rootsi, Stockholm

Mouna saabus Rootsi pagulasena pärast ränki läbielamisi. Tänaseks on temast saanud Rootsi meditsiinitehnoloogiatööstuse silmapaistev spetsialist. Ta on meditsiinidoktor, neuroteadlane, ettevõtja ja ka tuntud teleesineja. Mouna on olnud teerajaja ennetava- ja personaalmeditsiini valdkonnas. Koroonaviiruse vastases võitluses tuli ta välja eraalgatusega luua esimene COVID-19 antikehade test Rootsis. Sellele testile on andnud teadusliku heakskiidu Rootsi Akademiska Ülikooli haigla ja Uppsala Ülikool. DELETION OF LAST SENTENCE

„Tuleviku helged pead istuvad kodus, seega kutsusime tänased helged pead neid aitama.“

Sophie ja Måns Tasuta abi põhi- ja keskkooliõpilastele reaalainete õppimiseks. Rootsi, Stockholm

Lapsevanematel ei ole sugugi lihtne oma järeltulijatele matemaatikat ja füüsikat õpetada, kui koolid on kinni. Samas on ühiskonnas küllalt palju neid, kes seda oskaksid - nii tudengid, õpetajad kui lihtsalt asjatundjad. Sophie ja Måns tulid mõttele luua võrgustik DoTheMath, mis koondab vabatahtlikke, kes on lahkesti nõus aitama. Sellega on liitunud juba 1700 huvilist, kes on aidanud tuhandeid õpilasi. Kui soovite oma riigis samasuguse võrgustiku luua, siis võtke ühendust aadressil dothemathpress@gmail.com ja saate asjatundlikku nõu.

„Kui me kuulsime, et tervishoius napib käte desinfitseerimisvahendit, otsustasime oma tootmist kohandada, et abiks olla .“

Anna Annetas etanooli, et saaks toota rohkem käte desinfitseerimisvahendit. Rootsi, Åhus

Rootsi firma Absolut on tuntud eelkõige viinatootjana. Koroonaviiruse pandeemia ajal otsustas ettevõte kasutada oma ressursse käte desinfitseerimisvahendi tootmiseks. Absolut varustas etanooliga ettevõtet KiiltoCleanAB (kogu Ida-Euroopas tegutsev puhastusfirma), et tagada Rootsi meditsiinipersonalile piisavas koguses käte desinfitseerimisvahendit. Kogu Euroopas on ettevõtted oma tegevust kohandanud, et aidata võidelda koroonaviirusega vastu.