„Töötame ELi rahalisel toel välja uut koroonaviiruse testi“

Maarten Leiutas uut tüüpi kiirtesti Holland, Eindhoven

Eindhoveni tehnikaülikoolis töötav professor Maarten Merkx on tänu ELi toetusele töötanud välja uut tüüpi kiirtesti, millega tuvastatakse veres viiruse antikehasid valgust kiirgavate valkude abil. Nüüd püüab ta testi koroonaviirusele sobivaks kohandada. Meetodi eelis seisneb selles, et testi saab teha otse veres ning vastusesignaali saab tuvastada nutitelefoni kaameraga. Professoril on ka plaan töötada välja samadel komponentidel põhinev testriba. Ta ise nimetab seda pimeduses helendavaks paberipõhiseks diagnostikaks. Kui veres leitakse viiruse antikehasid, tähendab see, et inimene on haigust juba põdenud või sellega vähemalt kokku puutunud. See teave on nakkushaiguste ja COVID-19 leviku tõkestamiseks väga kasulik. Antikehade kiirtest on erakordselt oluline kõigile, kes töötavad riskirühmadega, aga see on kasulik ka kõigile tavainimestele, kes tahavad riskirühma kuuluvate lähedaste külastamise või tööle naasmise kohta õigeid otsuseid teha.

„Uurime ELi toel, kuidas viirusepuhanguid paremini tuvastada ja ohjata“

Marion Juhib ELi toetatavat projekti, mille eesmärk on töötada välja uute nakkushaiguste tuvastamise ja jälgimise tehnoloogia Holland, Rotterdam

Võitlus koroonaviirusega ja valmistumine uuteks pandeemiateks on toonud kokku Euroopa andekaimad teadlased. Professor Marion Koopmans on Rotterdamis asuva Erasmuse ülikooli meditsiinikeskuse viroloogiaosakonna juht, kes on pühendanud kogu oma karjääri viiruste tundma õppimisele. Professor Koopmansi hinnangul muutuvad viirusepuhangud tulevikus üha tavapärasemaks, kuna maailma elanikkond aina kasvab ning kliima ja maakasutusviisid muutuvad. Seepärast keskendub ta oma töös ettevalmistusele ning püüab koos oma kolleegidega muuta viiruse geneetilisi andmeid selliseks, et neid saaks kasutada viiruse vastu. Samuti töötavad nad välja diagnostilisi kiirteste, et näha, kui laialdaselt on viirus levinud ja kas osadel inimestel on juba immuunsus tekkinud või mitte. Professor Koopmans nõustab koos teiste ekspertidega ka Euroopa Komisjoni presidenti Ursula von der Leyenit ja aitab tal otsustada, kuidas koroonaviiruse pandeemiat Euroopa tasandil ohjama peaks.

„Tänu ELi rohelistele piiriületuskoridoridele saan kaubad ikkagi kohale viia. See on hea tunne!“

Fred Viib esmatarbekaupu igale poole ELi liikmesriikidesse tänu ELi rohelistele piiriületuskoridoridele Holland, Utrecht

Kuigi ELi sisepiirid on suletud, ületavad neid aeg-ajalt ikkagi mõned kaubaveokid. Euroopa sõltub nendest veokitest, kuna nendega tuuakse kohale toitu ja esmaabikaupu. Fred on üks tuhandetest veokijuhtidest, kellest me sõltume. Poodides on piisavalt kaupa ja haiglates elutähtsat varustust just tänu tema raskele tööle. Euroopa Liit aitab seda lihtsamaks teha. 23. märtsil palus Euroopa Komisjon, et liikmesriigid lubaksid kõigil kaubaveokitel piirikontrolli läbida 15 minutiga. Samuti andis komisjon nõu, kuidas transporditöölisi COVID-19 eest kõige paremini kaitsta.

„Aktiivne õppimine on väga oluline. Ja kodu on selleks parim koht!“

Annieke Töötas algkoolilaste jaoks välja koduõppemeetodi. Holland, Nijensleek

Annieke Otten töötab De Broni algkoolis Nijensleekis õpetajana. Kui kehtestati liikumispiirangud, otsustas ta seda võimalust ära kasutada ja muuta õppimise kodus nii vanemate kui ka laste jaoks tõhusamaks. Nõnda töötas ta välja veebis õpetamise meetodi "The learning challenge". Tema leiutatud koduõppemeetodit on hakatud edukalt kasutama kogu riigis. Meetod põhineb mängudel, pusledel ja mõistatustel ning aitab lapsi keeleõppes ja aritmeetikas. Lapsed õpivad murdarve apelsiniviilude ja arvutamist müntide abil. Keeletunnis tuleb näiteks näpata sahvrist kõik s-tähega algavad esemed. Annieke laeb neli korda nädalas üles uued keele- ja matemaatikaülesanded, millele pääseb ligi Facebooki ja Instagrammi lehe "Learning Challenge" kaudu. Neid ülesandeid kasutavad paljud õpetajaid üle kogu riigi.

„See on tõsi, et lapse kasvatamiseks on vaja tervet küla.“

Klinton Organiseerib tegevusi, et õpilased püsiksid füüsiliselt aktiivsed. Holland, Utrecht

Lapsed on meie riigi ja Euroopa tulevik. Seepärast on ülimalt tähtis, et nad saaksid korraliku hariduse. Madalmaade õpetajad, sealhulgas Klinton, korraldavad veebis tegevusi, kus lapsed ja vanemad saavad koos osaleda. See ei anna mitte ainult lastele tegevust, vaid ka ühendab perekondi. Kuna haridus on väga paljudele esmatähtis, pakub Euroopa Liit kõigile vabalt kättesaadavaid materjale. Kodus veedetud aeg annab haruldase võimaluse pereliikmetega rohkem suhelda ja koos uusi asju proovida. Klinton ja teised õpetajad kogu liidus annavad endast parima, et hoida õpilaste huvi ja ergutada nende arengut.

„Kuna meie ettevõttel on võimalik aidata, on meil kohustus seda ka teha“

Arno Toodab oma piiritusetehases meditsiinisektori toetamiseks desinfektsioonivahendit Holland, Groningen

Hooghoudti pere on Hollandis Groningeni linnas piiritust tootnud juba alates 1888. aastast. Pandeemia puhkedes tundsid nad kohustust oma kodulinna aidata. Selleks andis neile mõtte piiritusetootmise ekspert Frank Leystra, kes alustas desinfektsioonivahendi tootmist, kui nägi, et meditsiinitöötajatel ei jagu seda piisavalt. Esimesed tellimused sai Hooghoudti pere päästeteenistuselt Ambulance Care Groningen ja hooldekodult TSN Home Care. Samuti tegi pereettevõte koostööd Groningeni ülikooli meditsiinikeskusega. Enneolematu kriis nõuab just selliseid erakordseid lahendusi! Ka ELi 750 miljardi euro suurune rahastamispakett aitab viiruse põhjustatud hädaolukorda leevendada ning juba eraldatud 37 miljardit eurot aitab päästa elusid, töökohti ja ettevõtteid.

„Kohalike elanike aplaus teeb palju rõõmu ja innustab väga!“

Jan Tuli appi pandeemiaga võitlevale meeskonnale Holland, Leiderdorp

Jan on üldarst, kes töötab praegu Leiderdorpi linna haigla koroonaviiruse osakonnas. Kuigi seal on veel rahulik, suureneb töökoormus lähinädalatel eeldatavasti üsna järsult. Kohalikud elanikud toetavad meditsiinitöötajaid, plaksutades neile igal õhtul kodurõdudel või akendel. See läheb meditsiinitöötajatele väga korda ja annab neile jõudu raskustega toime tulla. Kuigi me ei ole kõik meditsiinitöötajad, saame sellegipoolest haiglatöötajatele toeks olla.