„Ar geri laikai, ar sunkmetis – visada galite mumis pasikliauti“

Alberto Kilus COVID-19 pandemijai savanoriškai ėmėsi savo traktoriumi dezinfekuoti gatves Ispanija, Laguna de Negrillos, Leonas

Alberto visada dirbo bendruomenės labui. Dirbdamas savo ekologiniame ūkyje jis rūpinosi, kad kokybiški maisto produktai pasiektų Laguna de Negrillos (Leonas) ir kitų vietovių gyventojus. Kilus COVID-19 pandemijai jo kasdienė rutina nėmaž nepasikeitė. Išskyrus tai, kad ėmė dirbti ir sekmadieniais. Pastangos neliko nepastebėtos – jos patraukė net Jungtinų Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) dėmesį. „Iš tikrųjų ir toliau dirbome kaip įprasta, tačiau kai kuriems ūkininkams ir man kilo mintis padėti valdžios institucijoms dezinfekuoti gatves ir kitas viešas vietas, kuriose gali sklisti užkratas“, – aiškina Alberto. „Mes pristatėme idėją, o vyriausybė pateikė reikiamas gaires.“ Netrukus Albertas subūrė savanorių komandą. Juos įtikino vienintelė žinia: „Jei galime suremti pečius ir apsaugoti vyresnio amžiaus žmones nuo galimos infekcijos, nedelskime.“ Kur galėjo, savanoriai naudojo traktorius. Kitur dirbo be technikos ir tokiu būdu parodė tvirtą pasiryžimą padėti savo bendruomenei.

„Didmeninės prekybos rinkos užtikrino, kad, nepaisant su transportu ir logistika susijusių sunkumų, bus tiekiamas platus produktų asortimentas“

„Centro Agroalimentare Roma“ Per karantiną rūpinosi, kad visi Romos gyventojai galėtų gauti maistingų maisto produktų Italija, Roma

COVID-19 protrūkis paveikė daugelį dalykų, kuriuos laikėme savaime suprantamais. Vienas akivaizdžiausių pavyzdžių – maisto produktų įsigijimas: kaip gauti maisto, kai esi izoliacijoje, o dauguma parduotuvių uždaryta? Romoje piliečiai pasikliovė konsorciumu „Centro Agroalimentare Roma“. „Matėme, kad didėja vaisių ir daržovių paklausa“, – pasakoja konsorciumo nariai. „Mūsų prekybos punktai nenustojo veikę ir mes galėjome aprūpinti namie likti priverstus žmones pagrindinėmis regioninėmis prekėmis.“ Maža to, matydami, kad kai kuriems gyventojams trūksta pinigų ir jie negali įsigyti maisto produktų, konsorciumo nariai surėmė pečius su vietos grupėmis ir tarnybomis ir vien per 2020 metų kovo ir balandžio mėnesius išdalino du milijonus maisto porcijų. Jų veiksmai buvo koordinuojami internetu naudojant saitažodį #TogetherWeWillDoThis. Neseniai į jų veiklą dėmesį atkreipė Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO).

„Vaikams migrantams kaip niekada reikia mūsų pagalbos“

Younes ir Brooks Mokytojo padėjėjas Younes padeda pažeidžiamoms šeimoms dorotis su krizės iššūkiais Marokas, Rytų ir Tanžero‑Tetuano regionai

Younes vaikams, kuriems reikia švietimo orientavimo, teikia paramą ir padeda rasti mokyklą. Jo veikla, finansuojama pagal projektą „Hijra Wa Himaya“, visada buvo svarbi, bet per pandemiją kasdienį darbą papildė nauji iššūkiai. Brooks pagal šį projektą sulaukė pagalbos. Nuo vasario Younes padeda šiam dešimtmečiui. Nepaisant karantino, Brooks vasarą galėjo mokytis prancūzų kalbą. „Gavau planšetinį kompiuterį su interneto ryšiu. Galėjau ruošti namų darbus kaip mano draugai, o Younes net padėjo man mokytis“, – džiaugiasi jis. „Dėl krizės mūsų darbas tampa tik svarbesnis“, – pažymi Younes. „Ėmėme skubiai teikti vaikams pagalbą tiesiogiai, internetu ir telefonu bei psichologinę ir socialinę paramą telefonu.“ ES ir UNICEF perorientavo dar vieną programą, kad vienišoms motinoms būtų užtikrinta daugiau teisių ir didesnis savarankiškumas. Pagal šią ES finansuojamą ir „Institut National de Solidarité“ vykdomą programą parama teikiama 250 nuo krizės nukentėjusių vienišų motinų (kai kurios iš jų augina kūdikius).

„Turi daugybę talentų, naudokis jais dabar“

Grupė „RolliGang“: Alexander, Benny, Johannes, Orazio ir Sarah Sukūrė dainą, kurioje geros valios žmonės visoje Vokietijoje raginami imtis veiksmų Vokietija, Miunchenas

Kiekvienas iš mūsų per krizę yra jautęsis prislėgtas Juk šiuo metu siaučiant koronavirusui tiek daug priežasčių pulti į neviltį: izoliavimas, darbo praradimas, žlugę gyvenimo planai arba blogiausia – artimų draugų ar šeimos narių netektis. Vis dėlto negalime pamiršti, kad kai kuriems iš mūsų su tokiais sunkumais teko dorotis dar iki COVID-19 pandemijos. Vokiečiams Alexanderiui, Benny‘ui, Johannesui, Orazio ir Sarah‘i sunkumai – ne naujiena. Visą gyvenimą jie kovoja su negalia. Šiais netikrumo laikais jie nusprendė suvienyti jėgas ir praskaidrinti mums nuotaiką nauja grupės „RolliGang“ daina. „Žmogus – visų svarbiausia, svarbu ne pinigai. Didvyris tas tikriausias, kas rūpinas kitais“ – sakoma dainoje. Tai jaudinanti odė gerumui, vilčiai, teisingumui ir vienybei, odė, kuri rezonuoja su daugybės herojų darbais visoje Europoje. Dainą „Wir schaffen diese Krise“ („Mes įveiksim šitą krizę“) galima rasti „YouTube“ kanale.

„Jaučiau poreikį parodyti, ką gero atnešė šis labai sunkus laikotarpis“

Danijela Sukūrė filmą apie tris per krizę savanoriavusias moteris Kroatija, Zagrebas

Kovo mėnuo Zagrebo gyventojams buvo labai sunkus. Jiems teko patirti ne tik netikėtą COVID-19 protrūkį su visomis mums žinomomis pasekmėmis: jie atsidūrė ir didelę žalą padariusio žemės drebėjimo epicentre. Seni pastatai visiškai sugriuvo, neveikė viešasis transportas ir daug žmonių liko be pastogės. Šią padėtį mačiusiai Danijelai kilo mintis parodyti ką nors teigiamo. „Šioje šalyje yra moterų, kurios aukoja savo žinias ir laiką savanoriškai socialinei veiklai. Apie jas sukūriau filmą „Tai gali moterys!“ Filme vaizduojamos trys moterys, padėjusios visuomenei per koronaviruso protrūkį nuo balandžio 24 d. iki gegužės 10 d. Jame rodoma, kaip piliečiai vieni kitiems padeda šiuo neįtikėtinai sunkiu laikotarpiu“, – aiškina ji. Šį 22 minučių trukmės filmą galima pamatyti platformoje „Youtube“.

„Tikiuosi, kad dabar jau tiesiai žengiame atsigavimo link“

Viri Karantinu pasinaudojo kaip galimybe patobulinti savo restorano koncepciją Ispanija, San Roman de Candamo, Astūrija

Visos Europos restoranų savininkams COVID-19 emociniu požiūriu prilygo amerikietiškiems kalneliams. Viri tai puikiai žino, nes Ispanijoje paskelbus karantiną jai teko laikinai uždaryti savo restoraną „El Llar de Viri“. „Sprendimas uždaryti restoranus mus užklupo visiškai nepasiruošusius, tiesiog negalėjome tuo patikėti. Išgyvenome įvairias būsenas. Iš pradžių – nežinią, paskui – sumišimą. Vėliau negalėjome sėdėti sudėję rankų, norėjome ko nors imtis“, – aiškina ji. Viri optimaliai išnaudojo šią neįprastą situaciją. Ji ėmė ruošti maisto paketus savo klientams ir pradėjo auginti daržoves. „Mūsų ingredientai mums tapo pasiekiami ranka“, – entuziastingai pasakoja ji. Vėl atsidarius restoranui, Viri buvo kaip niekada laiminga matydama draugiškus ištikimiausių klientų veidus. Ji vis dar nedrąsiai žvelgia į ateitį, bet kol kas tikrai džiaugiasi kiekviena su savo klientais praleista akimirka.

„Visi norime padėti kaip galėdami geriau“

Marc, Patrick ir Nader Sukūrė svarbias viruso plitimo prevencijos priemones Malta, Airija ir Italija

Šiuo sunkiu laiku Europai reikia visų jos šviesių protų. Tiesiog nuostabu, kaip greitai atsirado puikių idėjų! Pavyzdžiui, Maltos universitetas sukūrė respiratorių dezinfekavimo įrenginio prototipą. „Šiuos įtaisus gana lengva surinkti, jie nebrangūs ir jų galima daug pagaminti per trumpą laiką“, – aiškina Marc. Pandemijai siaučiant Italijoje, jos ligoninėms Nader pradedančioji 3D spausdinimo įmonė teikė labai reikalingą pagalbą. Ši įmonė iš nardymo kaukių gamino teigiamo oro slėgio (PAP) kaukes ir jas tiekė visos šalies ligoninėms. Tuo tarpu viskio ir džino gamintojas Patrick padėjo Airijoje. „Kai sužinojome, kad Airijos šiaurės vakarų dalyje trūksta dezinfekcinių priemonių, pakeitėme savo gamybą. Jas teikėme vaistinėms, medikams, parduotuvėms ir labdaros organizacijoms“, – prisimena jis. Dėl visų šių pastangų ES gali sutelkti dėmesį į vakcinų gamybą ir pasirengimą kitiems protrūkiams. Šiai veiklai ji skyrė 314 mln. eurų.

„Darau tai dėl savo mamos ir visų motinų, kurios šiuo laikotarpiu išgyvena baimę ir atskirtį“

Melanie, Daniel, Anni ir Marios Jų pagalba kolegoms gydytojams ir ligoniams krizės metu pranoko visus lūkesčius Malta, Suomija, Kipras

COVID-19 parodė, kaip visos Europos gydytojai yra pasirengę kuo galėdami padėti šiuo sunkiu laiku. Pirmiausia, jie pasidalijo savo žiniomis. Maltoje Melanie sukūrė filmukų seriją, kuriuose ji aiškina žiniose nuolat aptariamas, tačiau retai išsamiai paaiškinamas sąvokas. Viename iš filmukų ši kardiologė paprastais žodžiais aiškina tokias sąvokas kaip kreivės išlyginimas. Suomijoje Anni tinkle „Instagram“ atsakinėdama į visuomenės klausimus greitai pritraukė 25 000 sekėjų. Tuo tarpu Daniel iš Gozo ir Marios iš Kipro ėmėsi svarbių veiksmų, kad padėtų priešakinės linijos darbuotojams. Daniel savo „Facebook“ paskyroje dėkojo visiems maistą aukojusiems ir priešakinės linijos kovotojus su virusu, įskaitant ir jį – slaugytoją, rėmusiems asmenims. Marios per tinklą „Facebook“ pranešė, jog nors ir yra pensininkas grįžta į darbą, kad padėtų kolegoms medikams, bei paaiškino nuoširdžias šio sprendimo priežastis. Tokį sprendimą priėmė ne tik jis – taip per protrūkį pasielgė ir daug Europos Parlamento narių.

„Laikas parodyti piliečių solidarumą“

Yasmina Skurdžiausiai gyvenantiems žmonėms nemokamai tiekia maistą Nyderlandai, Roterdamas

Yasmina su savo draugais 2020 m. sausį pradėjo šviežio valgio iniciatyvą „Freshtable“. Šis sumanymas apima sveiko, ekologiško ir tvaraus maisto ruošimą klientams, o šie jį gali atsiimti sutartoje vietoje sutartu laiku. Tuomet „Freshtable“ kūrėjai nė neįtarė, kad dėl COVID-19 panašių iniciatyvų poreikis išaugs. Per pandemijos protrūkį ši iniciatyva padėjo įsidarbinti pabėgėliams, ją vykdant pradėta nemokamai tiekti maistą labiausiai nuo krizės nukentėjusiems vyresnio amžiaus žmonėms. „Ieškojome įvairių būdų, kaip padėti pažeidžiamiems asmenims“, – aiškina Yasmina. „Gegužę vykdėme kampaniją „Pasidalyk maistu“ ir skurdžiausiems gyventojams nemokamai tiekėme maisto paketus. Pirmiausia stengėmės patenkinti Roterdamo moterų prieglobsčio įstaigų ir pažeidžiamų šeimų poreikius. Ketiname ir toliau padėti visiems, kam galime, o mūsų klientai taip pat gali nupirkti maisto skurdžiau gyvenantiems žmonėms“. Šiam sumanymui buvo skirtas ES finansavimas pagal Europos solidarumo korpuso iniciatyvą. Ji jaunimui teikia galimybę savanoriauti arba dirbti įgyvendinant solidarumo projektus.

„Mūsų dirbtiniu intelektu grindžiamas pokalbių robotas patikrino milijonus piliečių dėl COVID-19 simptomų“

Jama Jo bendrovė „Symptoma“ milijonams žmonių visame pasaulyje teikia dirbtiniu intelektu grindžiamo patikrinimo dėl COVID-19 paslaugas Austrija, Aterzė

Austrijos startuolio „Symptoma“ vykdomi moksliniai tyrimai kuriant virtualų sveikatos priežiūros asistentą truko 14 metų, o COVID-19 pandemija tik patvirtina šios sertifikuotos medicinos priemonės naudą. Apsilankę svetainėje „symptoma.com“ suveskite savo simptomus, atsakykite į keletą klausimų ir jums bus pateiktas rezultatas. Kuo didesnis taškų skaičius, tuo didesnė tikimybė, kad asmuo yra užsikrėtęs šiuo virusu. „Symptoma.com“ veikiausiai yra pirmasis ir vienintelis dirbtiniu intelektu grindžiamas ir piliečius dėl COVID-19 tikrinantis pokalbių robotas“, – sako Jama. „Šis pokalbių robotas konsultuoja 36 kalbomis, o COVID-19 riziką nustato 96,32 proc. tikslumu“. Testas nemokamas ir visiškai anoniminis. Gydytojai gali pasitikėdami juo naudotis, kad svarbiausius išteklius galėtų skirti skubiausiems atvejams. Tuo tarpu sveikatos institucijos ir mokslininkai gali daugiau sužinoti apie šią ligą ir atitinkamai į ją reaguoti. „Symptoma.com“ buvo suteiktas Europos Komisijos finansavimas pagal programos „Horizontas 2020“ MVĮ priemonę. Daugiau apie jų tyrimus, šiuo metu vertinamus kolegų, galite sužinoti svetainėje „symptoma.com/covid-19“.

„Padedant ES mano verslas sulaukė pagalbos“

Isabel ES padėjo jai išsaugoti verslą Ispanija, Paloso kyšulys

Kovo 13 d. Ispanijos Mursijos regionas, mėgindamas sustabdyti COVID-19 plitimą, uždarė savo sienas. Priėmus šį būtiną sprendimą staiga visiškai sustojo turizmo veikla, kurios dėka klesti šis regionas. Nardymo centro savininkė Isabel Laguardia nukentėjo itin skaudžiai. Jai teko uždaryti centrą ir atidėti planus pasamdyti daugiau darbuotojų Velykų atostogoms ir vasarai, kai turistų būna daugiausia. ES skubiai ėmėsi veiksmų, kad apsaugotų tokius smulkius verslus kaip Isabel nardymo centras. Naujuose teisės aktuose nustatytos lankstesnės valstybės pagalbos taisyklės. Dabar Ispanijos vyriausybė gali greičiau finansiškai paremti įmones, kad joms per COVID-19 krizę netektų atleisti darbuotojų. Šios taisyklės sudaro galimybę valstybėms narėms imtis skubių ir veiksmingų priemonių siekiant paremti piliečius ir įmones, ypač nedideles, dėl COVID-19 patiriančias ekonominius sunkumus. Visos ES šalys galės sukurti schemas, pagal kurias įmonės galės gauti iki 800 000 eurų dotaciją būtinoms reikmėms.

„Padedame tiems verslininkams, kurių veikla dėl COVID-19 krizės labai sutriko“

Claudine Kartu su kolegomis Liuksemburgo prekybos rūmuose įkūrė platformą „#JobSwitch“ Liuksemburgas, Liuksemburgas

Kai kurioms įmonėms dėl COVID-19 teko užsidaryti, o kai kurios priešingai – susidūrė su staigiai išaugusia didele paklausa. Siekdama subalansuoti šiuos poreikius Claudine kartu su savo kolegomis iš Liuksemburgo prekybos rūmų įsteigė platformą „#JobSwitch“. „Turėjome įmonėms skirtą pagalbos liniją. Atsakydavome į joms rūpimus klausimus, teikėme informaciją tikruoju laiku ir sukūrėme priemonę, kuri padėjo užsidariusių darboviečių darbuotojams įsidarbinti įmonėse, kuriose darbuotojų trūko“, – aiškina Claudine. Iki balandžio pabaigos veikusi platforma susilaukė daug sėkmės. Paraiškas joje pateikė apie 1400 kandidatų ir 500 žmonių rado naują darbą. Be platformos „#JobSwitch“, prekybos rūmai pradėjo verslininkams skirtą programą ir suteikė finansinių sunkumų patiriančioms įmonėms skirtą banko garantiją.