"Mēs nedrīkstam atslābināties, ja reiz esam tikuši tik tālu!“

Valentins Koordinē kontaktu izsekošanu Kipras Veselības ministrijā Kipra, Nikosija

Valentins Silvestrs ir epidemiologs. Viņš ir arī kontaktu izsekošanas koordinators Veselības ministrijas Pārnēsājamu slimību uzraudzības un kontroles nodaļā. Viņa komanda identificē infekcijas pārneses ķēdes un tās pārrauj, nosakot izolāciju gan cilvēkiem, kas ir inficējušies, gan cilvēkiem, kas bijuši kontaktā ar inficētajiem. Komanda strādā ļoti sarežģītos apstākļos un nes lielu personīgo upuri. Valentins ar savu ģimeni un draugiem nav ticies jau vairāk nekā astoņas nedēļas. Dažreiz viņš jūtas ļoti noguris, un viņa mugura un kakls bieži sāp no garās darba dienas. Tajā pašā laikā viņš izjūt atvieglojumu, redzot, ka infekcijas gadījumu skaits samazinās. “Es esmu tik priecīgs, ka mūsu mazajai valstij klājas tik labi,” viņš atzīst. Visi ir pratuši tik labi sadarboties, un tas viņam dod optimismu nākotnei. "Vēl nav laiks atpūsties," viņš brīdina. “Mēs nedrīkstam atslābināties. Mums ir jāaizsargā savi iedzīvotāji un jāstiprina sabiedrības veselības aprūpes sistēmas."

"Krīzei beidzoties, mēs būsim stiprāki“

Nektārija un Pariss Strādā Nacionālajā krīžu pārvaldības centrā Nikosijā Kipra, Nikosija

Nektārija Kakutsi un majors Pariss Samutiss strādā Kipras Ārlietu ministrijas Nacionālajā krīžu pārvaldības centrā. Viņi dienu un nakti atbild uz jautājumiem un pieprasījumiem no kipriešiem visā pasaulē. Cilvēkiem, kas nepaspēja atgriezties mājās no ārzemēm, bija vajadzīga izmitināšana, finansiāla palīdzība, medikamenti un psiholoģiskais atbalsts. Nektārija un Pariss koordinēja repatriācijas lidojumus un sniedza cilvēkiem visdažādākā veida palīdzību. Steidzamākās situācijas, kādas viņiem nācās risināt, bija palīdzības sniegšana cilvēkiem ar smagām veselības problēmām un vecākiem, kas palikuši ārzemēs tālu prom no saviem bērniem. “Šo uzdevumu sarežģīja ceļošanas ierobežojumi, ko bija noteikušas lielākā daļa valstu. Tomēr prieks, ko redzam to cilvēku acīs, kuri atgriezušies mājās, ir visu mūsu pūļu vērts. Mēs pārvarēsim krīzi un, tai beidzoties, būsim stiprāki,” viņi saka. Desmitiem tūkstošu eiropiešu, kuri epidēmijas dēļ bija palikuši ārvalstīs, ar ES palīdzību izdevies atgriezties mājās.

"Katra dzīvība ir no svara“

Konstantins Cīņā ar pandēmiju iesaistās dažādos veidos: sākot no darba neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā un beidzot ar valsts mēroga koordināciju Kipra, Nikosija

Konstantins Konstantinu ir infekcijas slimību speciālists Valsts veselības aprūpes pakalpojumu organizācijā un jau no paša koronavīrusa pandēmijas sākuma dažādos veidos ir piedalījies cīņā pret to. Konstantins saprata, ka par šo jauno veselības apdraudējumu trūkst ticamas informācijas, tāpēc viņš uzņēmās darbu Kipras Veselības ministrijā, kur koordinēja pamatnostādņu izplatīšanu un pastāvīgu atjaunināšanu, kuras attiecībā uz Covid­19 bija sniegusi Pasaules Veselības organizācija, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs un citas starptautiskas iestādes. Tagad Konstantins dienu sāk, ārstējot pacientus Nikosijas galvenās slimnīcas Covid­19 nodaļā, un beidz vēlu naktī pēc ilgām telefonsarunām un e-pastu apmaiņas ar kolēģiem par pacientu ārstēšanu un pēc cilvēku konsultēšanas par to, kā aizsargāt sevi un savus tuviniekus.

"Palīdzot vienam cilvēkam, mēs palīdzam visiem“

Halins Brīvprātīgi palīdz veikt Covid­19 testus Kipra, Nikosija

Laboratoriju diagnostika ir ļoti būtiska cīņā pret Covid­19, jo to testi ļauj iegūt informāciju, kas palīdzēs vīrusa diagnostikā, ārstēšanā un profilaksē. Tādi zinātnieki kā Halins nodarbojas ar šādu risinājumu meklēšanu. Halins ir kiprietis no turku kopienas, un viņš brīvprātīgi palīdz darbā ar polimerāzes ķēdes reakcijas diagnostikas testiem. Patlaban risinājumu meklēšanā iesaistīti daudzi eksperti, un arī ES vēlas viņiem palīdzēt, tādēļ tā atvēlējusi 47,5 miljonus € 17 jauniem ar Covid­19 saistītiem projektiem.

"Bērniem ir jāsmaida“

Vikija un Fotiss Padara bērnu ikdienu krāsaināku sociālās distancēšanās laikā Kipra, Nikosija

Ierobežojumi, kuri ieviesti Covid­19 vīrusa izplatības apturēšanai un kuru dēļ esam spiesti palikt mājās, ir radikāli mainījuši mūsu ikdienu. Pieņemt šīs izmaiņas nevienam nav viegli, un tas īpaši ietekmē bērnus — iespēja sarunāties ar draugiem un kopābūšana ar ģimeni ir ļoti svarīga viņu izaugsmei un labklājībai. Šajos ārkārtas apstākļos Vikijai un Fotisam radās ideja, kā mazo cilvēku mājās ienest vairāk prieka. Kopā ar brīvprātīgo komandu viņi sāka straumēt pasakas “Facebook” lapā “The Fairytale Museum”. Tajā populāri aktieri, raidījumu vadītāji un politiķi tiešraidē lasa savas iecienītākās bērnības pasakas, tajā pašā laikā neaizmirstot atgādināt par nepieciešamību ievērot piesardzības pasākumus. Šajā projektā iesaistīti vēl desmitiem brīvprātīgo, kas ierunā pasakas ar tālruņu palīdzību, tādējādi vairodami prieku bērniem, kas šajā laikā spiesti palikt mājās.

"Arī krīzes laikā ikvienam bērnam ir pamattiesības uz izglītību“

Josifs Atbalsta tiesības uz izglītību Covid­19 krīzes laikā Kipra, Nikosija

Covid­19 epidēmijas uzliesmojuma dēļ cilvēki nevar tikties cits ar citu. Skolēni un mācībspēki nav izņēmums. Tā kā skolas tagad ir slēgtas, skolēni ir sekojuši mācību vielai un sadarbojušies ar skolotājiem tiešsaistē, izmantojot personālos datorus un līdzīgas ierīces. Organizācija “Hope for Children” sadarbībā ar Kipras Izglītības ministriju cenšas nodrošināt, lai ikvienam Kiprā būtu pienācīga piekļuve e-mācībām. Visā valstī tā ziedo jaunu elektronisko aprīkojumu vidusskolas skolēniem, kam tā trūkst. Novērsdama atšķirības, ko rada sociālā un ekonomiskā nevienlīdzība, organizācija rūpējas par to, lai arī šajos grūtajos laikos ikviens skolēns saņemtu pienācīgu izglītību.

"Es cīnos par to, lai cilvēki, kam klājas visgrūtāk, nebūtu vieni“

Marioss Palīdz slimniekiem tikties ar tuviniekiem un sniedz atbalstu vecāka gadagājuma cilvēkiem Kipra, Larnaka

Marioss pēc profesijas ir ārsts. Tagad viņš ir pensijā, taču joprojām aktīvi palīdz vietējai kopienai cīņā ar krīzi. Sociāli distancēties nav viegli, taču tas ir īpaši grūti slimniekiem un cilvēkiem ar trauslu veselību. Tāpēc Marioss pārrunās ar slimnīcu personālu cenšas panākt, ka slimniekus drīkst apmeklēt viņu dzīvesbiedri, lai viņi no dzīves nešķirtos, būdami vieni. Viņš arī rūpējas par vecāka gadagājuma cilvēkiem ar hroniskām kaitēm un sniedz medicīnisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu vecāka gadagājuma cilvēkiem, kas atrodas karantīnā. Šādā veidā viņš palīdz novērst iespējamību, ka šie cilvēki no dzīves aiziet citu iemeslu dēļ.