"Izmantojot medicīnisko aprīkojumu, kas nopirkts ar ES finansiālo atbalstu, mēs varam izārstēt vairāk pacientu“

Pjotrs Palīdz pierobežas kopienām pārvarēt ārkārtas situācijas veselības jomā Polija, Tomašova Lubeļska

Koronavīrusam robežas nepastāv, un robežu nav arī mūsu centieniem to apkarot. Reģionā, kur robežojas Polija, Baltkrievija un Ukraina, ES finansētais projekts “RESCUE” ir palīdzējis apgādāt slimnīcas ar ātrās medicīniskās palīdzības automašīnām un plaušu ventilācijas iekārtām, lai ārsti ES nomaļākajās vietās varētu pārrobežu mērogā cīnīties pret koronavīrusa pandēmiju. Pjotra Gozdeka pārziņā ir iekšķīgo un kardioloģisko slimību ārstēšana Tomašovas Lubeļskas veselības centrā. “Tā kā dzīvojam tuvu kaimiņos, mūsu pacienti — neatkarīgi no tā, kurā robežas pusē viņi dzīvo, — var saņemt kvalitatīvāku veselības aprūpi. Pateicoties slimnīcu savstarpējiem kontaktiem, varam apmainīties ar pieredzi tādu milzīgu veselības krīžu situācijās, kāda neapšaubāmi ir SARS-Cov2 pandēmija.” Nodrošināts tiek ne tikai aprīkojums — projektā paredzēti specializēti mācību kursi 69 ārstiem, 48 glābējiem un 137 medmāsām, un tiek gatavotas arī mācības 4500 iedzīvotājiem.

"Palīdzības sniegšana un brīvprātīgais darbs ir neatņemama skautu dzīves sastāvdaļa“

Anna Palīdzēja izdalīt vairāk nekā 3000 maltīšu gados vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem, kas iztiek no sociālās palīdzības Polija, Velička

Lai paveiktu lielas lietas, ne vienmēr ir vajadzīga armija brīvprātīgo. Kopš marta vidus Veličkas pilsētā, kas atrodas netālu no Krakovas, daži pieaugušie skauti no Polijas Skautu un gaidu asociācijas (ZHP) kopš marta vidus sniedz visdažādākā veida palīdzību. Viņu dzīve ir krasi mainījusies. Tagad viņiem pārsvarā ir divi pienākumi: rīkot tiešsaistē interesantus pasākumus jaunajiem skautiem un atbalstīt gados vecākus cilvēkus un cilvēkus, kas pārtiek no sociālās palīdzības. Skautu grupa jau ir apgādājusi cilvēkus, kam klājas visgrūtāk, ar vairāk nekā 3000 maltītēm, kā arī ar individuālo aizsargaprīkojumu un pārtikas produktiem . “Palīdzības sniegšana un brīvprātīgais darbs ir neatņemama skautu dzīves sastāvdaļa,” saka Anna. “Veļičkas iedzīvotāji uz mums var paļauties vienmēr, ne tikai koronavīrusa krīzes laikā.”

"Atbalstīt citus cilvēkus ir pilnīgi dabiski, jo īpaši tad, ja palīdzi cilvēkiem, kas glābj citu cilvēku dzīvības“

Kžistofs, Gabriela un Dagmāra Sniedz bezmaksas psiholoģisko atbalstu veselības aprūpes speciālistiem, kam tas nepieciešams Polija, Varšava

Aplausi medicīnas aprūpes darbiniekiem, protams, ir skaists simbolisks žests. Taču, pieaugot spriedzei slimnīcās, arī atbalstītāju entuziasms tuvojas izsīkuma robežai. Sāk zust spēki, pieaug stress, un veselības aprūpes speciālistiem ir iemesls bažīties pašiem par savu vai tuvinieku veselību. Šo risku ļoti labi apzinās Polijas Lazarska universitātes Profilakses centrs. Tāpēc tas sāka sniegt bezmaksas psiholoģisko atbalstu ārstiem, medmāsām, palīgpersonālam un laboratorijas diagnostiķiem. Pieredzējuši psihologi četras dienas nedēļā piedāvā konsultācijas, izmantojot īpašu palīdzības tālruņa līniju. “Ar iniciatīvu #PomagamyRozmawiamy (#PalīdzamRunājam) mēs vēlamies piedāvāt praktisku palīdzību visiem tiem, kas ar Covid­19 pandēmiju cīnās frontes pirmajās rindās. Ar individuālām sarunām mēs mazinām spriedzi un stresu un, cerams, palīdzam medicīnas darbiniekiem labāk tikt galā ar grūtajām situācijām, ar kurām viņi saskaras ik dienas,” skaidro psihologu grupa.

"Tas, kas man visvairāk palicis prātā, ir mūsu pasažieru paustā pateicība“

Olga Stjuarte repatriācijas lidojumos Polija, Varšava

#LOTdoDomu (“Lido uz mājām ar LOT”) bija viena no organizatoriski un loģistiski sarežģītākajām gaisa pārvadājumu operācijām Polijas civilās aviācijas vēsturē. 22 dienu laikā Polijas nacionālā aviokompānija izlidoja uz 71 pilsētu 53 valstīs visā pasaulē. Šī operācija tika sagatavota rekordīsā laikā, lai palīdzētu tautiešiem atgriezties mājās no ārzemēm, kur viņi bija palikuši Covid­19 pandēmijas dēļ, nošķirti no savām ģimenēm. “Šie lidojumi daudzējādā ziņā atšķīrās no mūsu regulārajiem reisiem. Katrs lidojums šķita aizvien vairāk līdzināmies glābšanas misijai,” stāsta Olga, apkalpes locekle dažos no šiem lidojumiem. Aviokompānija veica 388 lidojumus no sešiem kontinentiem, uzņemot pasažierus no Peru, Meksikas, Argentīnas, Japānas, ASV, Austrālijas un daudzām citām valstīm. Kopumā “LOT” pārveda mājās vairāk nekā 54 000 Polijas iedzīvotāju.

"Mēs palīdzam mazajiem uzņēmumiem, regulāri atbildot tiem uz juridiska rakstura jautājumiem saistībā ar pandēmiju“

Malgoša un Katažina Sniedz bezmaksas juridiskās konsultācijas pandēmijas skartajiem uzņēmumiem Polija, Poznaņa

Covid­19 un tā ietekme uz uzņēmējdarbību pārsteidza nesagatavotus daudzus uzņēmējus. Ko uzņēmumiem darīt, lai novērstu piegādes ķēdes traucējumus? Kā uzņēmumiem jāpiemēro nepārvaramas varas noteikumi? Lai palīdzētu atbildēt uz šādiem jautājumiem, Polijas juriste Malgoša nolēma izveidot “Youtube” kanālu, kurā uzņēmējiem tiek skaidroti dažādi likumu aspekti. “Es palīdzēju uzņēmējiem saprast jaunākos noteikumus un to, kādu valsts finansiālo atbalstu viņi var saņemt,” viņa paskaidro. “Tā kā Polijā noteikumi par Covid­19 tiek pastāvīgi atjaunināti, mēs ar Katažinu savu koncepciju paplašinājām.” Tagad mazajiem uzņēmumiem viņas galvenokārt palīdz, izmantojot tīmekļseminārus un sniedzot bezmaksas konsultācijas pa tālruni. Tā kā daudzi darbinieki strādā no mājām, uzņēmumi bieži vēršas pēc padoma par datu aizsardzības un darba ņēmēju privātuma jautājumiem. Informācija par iniciatīvu ir pieejama uzņēmuma tīmekļa vietnē un tā “Facebook” lapā.