"Mūsu sparu uztur mūsu cerība un vēlme palīdzēt“

“PNEUMA” komanda Izstrādāja lētu un viegli montējamu plaušu ventilatoru slimnīcām Portugāle, Porto

Slimnīcās ir liels pieprasījums pēc plaušu ventilatoriem. Tāpēc grupa dažādu speciālistu no Porto, kuru vada “INESC TEC”, izstrādājusi lētu un viegli montējamu ierīci “PNEUMA”. Mērķis, radot šo alternatīvo ventilatoru, bija rezervēt tradicionālās plaušu ventilācijas ierīces smagākajiem gadījumiem. Šī ir alternatīva tehnoloģija invazīvai ventilācijai, un tā palīdz pacientiem, kam ir akūta elpošanas mazspēja un kam nepieciešama elpošanas ātruma regulēšana. Tā ir risinājums akūtajai ventilatoru trūkuma problēmai. Eiropā norisinās nozīmīgi pasaules mēroga pētījumi un inovācija medicīnas jomā — pētnieki sadarbojas pāri robežām, lai kopīgiem spēkiem uzlabotu veselības aprūpes sistēmas. ES atbalsta jaunuzņēmumus un mazos un vidējos uzņēmumus jaunu ideju realizēšanā cīņai pret šo vīrusu. Eiropas Inovācijas padomes programmas “Accelerator” līdzekļu vākšanas iniciatīva šim mērķim atvēlējusi 164 miljonus euro.

"Māksla ir cilvēces spogulis. Tā mūs iedrošina, dāvā cerību un padara gaišāku mūsu ikdienu“

Ana Pārvalda platformu, kurā mākslinieki var uzstāties, saņemot par to atalgojumu no skatītājiem Portugāle, Torresvedrasa, Lisabona

Domā kā mākslinieks, rīkojies kā uzņēmējs, radi kultūru! Šis moto pieder mākslas institūta “Arte Instititute” radītajai platformai “RHI Stage” (RHI-Think.com), kurā mākslinieki var uzstāties, saņemot par to atalgojumu. Covid­19, kas ietekmējis Eiropas dalībvalstis, ir skāris daudzas nozares. Kultūras nozare nav izņēmums. ES ir izveidojusi programmu “Radošā Eiropa”, lai sniegtu aizdevumus mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kas darbojas kultūras un radošajās nozarēs. Tā arī radījusi fondus, no kuriem iespējams saņemt atbalstu aizdevumu un garantiju veidā. Ir iepriecinoši redzēt, ka cilvēku kopienas visā ES labprāt atbalsta mākslinieku darbu un ar mākslas palīdzību solidarizējas ar māksliniekiem.

"Ļaujot cilvēkiem palikt mājās, mēs glābjam dzīvības“

"Vizinho amigo" Pērk un piegādā produktus cilvēkiem, kas nevar iziet no mājām Portugāle, Lisabona

“Vizinho Amigo” (kas tulkojumā nozīmē “draudzīgs kaimiņš”) ir brīvprātīgo jauniešu grupa, kas sniedz palīdzību cilvēkiem, kuriem ir paaugstināts risks inficēties ar vīrusu, piemēram, vecāka gadagājuma cilvēkiem un slimiem cilvēkiem. Tā kā šīm iedzīvotāju grupām inficēšanās ir ļoti bīstama veselībai, viņiem ir īpaši ieteicamies izvairīties no vietām, kur pulcējas cilvēki, tostarp lielveikaliem vai aptiekām. Tāpēc viņiem nolēma palīdzēt “draudzīgo kaimiņu” brīvprātīgo grupa. Viņi apkopoja pieprasījumus un iepirka pārtiku, zāles un citas nepieciešamās preces, kuras viņi šiem cilvēkiem piegādāja un atstāja uz durvju sliekšņa. Viņi arī strādā pie tā, lai uzlabotu sabiedrības informētību par viņu pakalpojumiem, izplatot bukletus tuvākajā apkārtnē un sadarbojoties ar vietējām pašvaldībām. Šādu savstarpējās solidaritātes garu ir parādījušas arī ES dalībvalstis, jo īpaši palīdzot dalībvalstīm, kuras pandēmija skārusi vissmagāk. Piemēram, Slovākija nosūtījusi Itālijai maskas un dezinfekcijas līdzekļus, savukārt Austrija nosūtījusi Horvātijai aizsargcimdus un dezinfekcijas līdzekļus. Vācijas slimnīcās ārstē kritiski slimus pacientus no Itālijas un Francijas, savukārt Čehija dāvājusi Itālijai un Spānijai aizsargtērpus. Šie visi ir lieliski piemēri tam, kā mēs krīzi pārvaram kopā.

"Šis ir mūsu visu kopīgs uzdevums“

"SOS.COVID19" Organizē kolektīvo finansēšanu kampaņām, kuru mērķis ir iegādāties individuālo aizsargaprīkojumu Portugāle, Lisabona

Veselības aprūpes sistēma saskaras ar lielu aizsargaprīkojuma pieprasījumu speciālistiem, piemēram, medmāsām un ārstiem, kas slimnīcās rūpējas par pacientiem. Tāpēc, lai atbalstītu mūsu veselības aprūpes speciālistus cīņā ar Covid­19, nepieciešams viņiem nodrošināt labus individuālās aizsardzības līdzekļus (IAL). “SOS.COVID19.Portugal” ir Portugāles sociālā solidaritātes kustība, ko dibinājušas 8 sievietes un kas šo problēmu risina. Viņas organizē kolektīvo finansēšanu, lai slimnīcas apgādātu ar vairāk IAL. Šī kustība radīja vēl vienu kolektīvās finansēšanas kampaņu, kuras mērķis ir apgādāt ar IAL veco ļaužu aprūpes namus. Lai palēninātu un apturētu šo pandēmiju, ES līmenī tika izveidota sistēma “RescEU”, ar kuras palīdzību apkopots un izdalīts medicīniskais aprīkojums un IAL, vienlaikus raugoties, lai aprīkojums nonāktu tur, kur tas visvairāk nepieciešams.

"Mēs meklēsim jaunus risinājumus, kā palīdzēt cīnīties ar šo pandēmiju“

Migels Ražo dzīvībai svarīgus produktus, tādējādi atbalstot Portugāles valsts veselības aprūpes sistēmu Portugāle, Porto

Pateicoties sadarbībai starp reģionālo veselības pārvaldi, alus ražošanas uzņēmumu Super Bock Group un spirta dedzinātavu Levira, 12 slimnīcas Portugāles ziemeļu reģionos saņēmušas Covid-19 izplatības apturēšanai un ārstēšanai tik nepieciešamos dezinfekcijas līdzekļu krājumus. Līdz šim slimnīcām izdalīti aptuveni 18 000 litru roku dezinfekcijas gēla, kura izgatavošana balstās uz bezalkoholiskā alus ražošanas procesu. Šis piemērs parāda, kā privāti uzņēmumi sniedz atbalstu un solidarizējas ar valsts medicīnas nozares profesionāļiem, kuri ar koronavīrusu cīnās frontes priekšējās rindās.

"Sabiedrība, kurā ir novatori, ir autonomāka un noturīgāka“

VIVA Lab — 8 cilvēku komanda Izstrādā atvērtā pirmkoda projektus, lai ražotu aizsargaprīkojumu medicīnas nozarē strādājošajiem Portugāle, Porto

VIVA Lab darbojas izglītības, inovācijas un dizaina jomā. Pandēmijas laikā viņi sāka izgatavot maskas, sejsegus un aizsargbrilles slimnīcām Porto. Viņi darba vietā uzstādīja montāžas līniju un izveidoja brīvprātīgo tīklu, tostarp projektā iesaistot šuvējas. Līdz šim viņiem izdevies piegādāt slimnīcām 4500 sejsegu, 1300 aizsargbriļļu un 500 masku. Tā kā projekta pamatā ir atvērtā pirmkoda risinājumi un tie ir pieejami bez maksas, tos jau sākušas izmantot citas brīvprātīgo grupas Brazīlijā, Itālijā un Spānijā. Visā Eiropas Savienībā valstis, reģioni un pilsētas sniedz palīdzīgu roku saviem tuvākajiem tur, kurā tā visvairāk nepieciešama. Šādi praksē izpaužas Eiropas solidaritāte. Pilnīgs pārskats par visiem ES pasākumiem cīņā ar Covid-19 pieejams šeit: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response_lv

"Reizēm ar vienkāršu “paldies” ārstiem un medmāsām nepietiek. Mums visiem kaut kas arī jādara“

Euriko Ar 3D drukas tehnikas palīdzību ražo aprīkojumu medicīnas speciālistiem Portugāle, Setubala

Euriko strādā konsultāciju uzņēmumā FAN3D, kas specializējas aditīvajā ražošanā (3D drukāšanā). Patlaban uzņēmums ar 3D drukas tehnikas palīdzību izgatavo medicīnisko aizsargaprīkojumu medicīnas darbiniekiem. Šis ir tikai viens atsevišķs eiropiešu solidaritātes piemērs. Francija līdz šim ziedojusi 1 miljonu masku Itālijai, bet Vācija piegādājusi Itālijai 7 tonnas medicīniskā aprīkojuma, tostarp plaušu ventilatorus un anestēzijai izmantojamās maskas, tādā veidā palīdzot glābt cilvēku dzīvības.

"Šobrīd slimnīcās vairāk nekā jebkad cīņā ar pandēmiju daudz ko var izšķirt tehniskais atbalsts“

André Palīdz slimnīcām veikt medicīnisko iekārtu apkopi un remontu Portugāle, Valdekambra

Andrē strādā pie tīmekļa platformas, kas palīdz slimnīcām efektīvāk sazināties ar citām medicīnas iestādēm. Viņa darbs ir cieši saistīts ar medicīniskā aprīkojuma apkopi un remontu. Pienācīga medicīniskā aprīkojuma nodrošināšana šīs krīzes laikā bijusi viens no galvenajiem uzdevumiem, kam ES veltījusi visus spēkus. Andrē palīdz tehniskajiem speciālistiem apkopt un remontēt iekārtas, kas medicīnā strādājošajiem tik ļoti nepieciešamas, lai varētu sniegt pienācīgu aprūpi pacientiem. Tādā veidā viņš risina loģistikas problēmas, ar kādām šobrīd saskaras veselības nozare.

"Mūsu darba mērķis ir atrast vietēja līmeņa risinājumus, kas var palīdzēt globāli, jo mēs vēlamies palīdzēt cilvēcei cīnīties ar Covid-19, remontējot novecojušu medicīnisko aprīkojumu, kā, piemēram, plaušu ventilatorus“

Žoao Liek lietā savas tehniskās prasmes, lai palīdzētu medicīnas iestādēm Portugāle, Kaškaiša

Žoao dibinātajā projektā Open Air piedalās ar tehniskām zināšanām apveltīti brīvprātīgie, kas strādā pie tādiem projektiem kā atklātā pirmkoda plaušu ventilatori. Viņi arī remontē novecojušus plaušu ventilatorus, tādējādi palīdzot medicīnas iestādēm. Citu viņu izstrādāto projektu pamatā ir tādi mērķi kā profilakse, vīrusa izplatības apturēšana, palīdzības sniegšana no attāluma un loģistiskais atbalsts, kā arī viņi radījuši mobilās lietotnes un citus tehniskos risinājumus. Šī projekta mērķis ir meklēt vietēja līmeņa risinājumus, kas varētu palīdzēt visā pasaulē. Tādā veidā Žoao ar saviem kolēģiem, gluži tāpat kā ES, dod savu ieguldījumu, lai cīņā ar krīzi atbalstītu vietējo kopienu, bet tajā pašā laikā piedāvā globāli izmantojamus risinājumus.

"Iemācoties, kā apturēt vīrusa izplatību, jūs varat izglābt pasauli“

Virus Fight Club Radīja izglītojošu spēli viedtālruņiem, lai mācītu PVO labākās prakses ieteikumus Portugāle, Braga

Šī deviņu cilvēku grupa radīja lietotni Virus Fight Club, kurā spēlētāji ceļo pa pasauli, lai cīnītos ar Covid-19. Spēle ir pieejama visām vecuma grupām, un tajā Pasaules Veselības organizācijas oficiālā informācija ir apvienota ar izklaides elementiem, piedāvājot interesantu izklaidi šajā grūtajā laikā. Svarīgs spēles elements ir bieža roku mazgāšana, kā arī masku izdale inficētajiem personāžiem. Šādas iniciatīvas radoši papildina Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra darbu, kas ietver operatīvu riska novērtējumu gatavošanu un uzliesmojuma epidemioloģisko datu atjaunināšanu.