"Mans uzņēmums saņēma palīdzību, pateicoties Eiropas Savienībai“

Isabela Pateicoties ES palīdzībai, saglabāja uzņēmuma darbību Spānija, Palosa rags

13. martā Mursijas reģions Spānijā slēdza robežas, tā mēģinot apturēt koronavīrusa infekcijas izplatīšanos. Šis solis, kaut arī tas bija ļoti nepieciešams, pilnībā apturēja reģionam tik nozīmīgās tūrisma nozares darbību. Isabelai Lagvardijai pieder niršanas centrs, tādēļ viņai tas bija īpaši smags trieciens. Centru nācās slēgt. Tas pārvilka svītru visiem plāniem nodarbināt personālu Lieldienu brīvdienās un vasaras sezonā, kad parasti darba ir ļoti daudz. Lai palīdzētu aizsargāt šādus mazos uzņēmumus, ES strauji pieņēma jaunus tiesību aktus, kas ļauj valsts atbalstu piešķirt ar elastīgākiem noteikumiem. Tagad Spānijas valdība var ātrāk piedāvāt uzņēmumiem finansiālu atbalstu, lai tiem koronavīrusa uzliesmojuma laikā nebūtu jāatlaiž darbinieki. Šādi noteikumi ļauj dalībvalstīm ātri un efektīvi atbalstīt iedzīvotājus un uzņēmumus, jo īpaši mazos uzņēmumus, kuri Covid-19 dēļ nonākuši ekonomiskās grūtībās. Visas dalībvalstis varēs izveidot atbalsta shēmas, lai piešķirtu uzņēmumam līdz 800 000 € neatliekamo vajadzību apmierināšanai.

"Mēs turpināsim cīnīties, lai apturētu infekcijas izplatību“

Ainoa Covid­19 pandēmijas laikā strādā par ārsti pansionātā Spānija, Valensija

26 gadus vecā Ainoa bija gatava sākt strādāt savā specializācijā, proti, dzemdniecībā un ginekoloģijā, taču pandēmijas dēļ viņas plāni mainījās. Tā kā viņa vēlējās iesaistīties cīņā pret Covid­19, viņa nolēma strādāt par ārsti pansionātā. Spānijā daudzi ar koronavīrusu saistīti nāves gadījumi ir notikuši pansionātos, kur kopā dzīvo daudz cilvēku ar trauslu veselību. Cīņa gan vēl nav galā, tomēr Ainoa jūtas atvieglota, ka viņas pansionātā nav ziņots par nevienu saslimšanas gadījumu. Lai gan šis Ainoa ir pagaidu darbs un drīz viņa sāks pastāvīgu darbu slimnīcā, šī pieredze gan profesionāli, gan personiski viņai bijusi ļoti bagātinoša — atziņas, ko viņa guva, strādājot ar vecāka gadagājuma cilvēkiem, ļāvušas viņai augt kā cilvēkam. “Drīz mēs to uzveiksim. Mums izdosies," viņa saka.

"Es iemācījos rīkoties ar šujmašīnu, jo jutu pienākumu iet palīgā“

Elena Uzšuvusi gandrīz 4000 aizsargmasku Spānija, Madride

Kad pandēmija skāra Spāniju, Elena juta, ka viņai kaut kā jāpalīdz ārstiem un medmāsām, kas cīnās par dzīvību glābšanu. Īsā laikā viņa iemācījās šūt ar mammas veco šujmašīnu, un pavisam drīz no mājās atrodamā auduma viņa sāka šūt maskas. Viņa sašuva 25 maskas un nogādāja tās aprūpes namā, kas atrodas viņas apkaimē. Tad viņa uzzināja, ka kāds kaimiņš ir izveidojis grupu, kurā katrs dalībnieks apņemas piecās dienās izgatavot 200 masku. Policija visiem piegādāja materiālus, pēc tam savāca gatavās maskas un nogādāja tās policijas iecirknī, no kurienes tās tika izplatītas tālāk. Šis bija Elenas pirmais izaicinājums, uz kuru viņa atsaucās. Taču drīz viņa pievienojās vēl vienai grupai, kas šuva virssvārčus medicīnas darbiniekiem, kuri strādā Madrides aprūpes namos. Nesen viņa iesaistījās grupā “Sponge Cakes”, kas katru nedēļu piegādā pašceptus cepumus patversmēm, Sarkanajam Krustam un citām organizācijām, kuras apgādā ar pārtiku trūcīgākās ģimenes. To visu viņa paspēj, strādājot tāldarbā un rūpējoties par saviem trim bērniem.

"Cilvēku solidaritātes gars ļauj mums novērtēt neizmērojamo cilvēcisko, intelektuālo un politisko devumu, par ko mums jāpateicas Eiropas Ekonomikas kopienas dibinātājiem“

Eusevio Koordinē pārtikas ziedojumu izsniegšanu vairāk nekā 25 000 cilvēku Spānija, Taragona

Eusevio Alonso Redondo pārrauga Taragonas pārtikas banku, kas ik dienas apgādā ar pārtiku vairāk nekā 25 000 cilvēku visā provincē. Eusevio pēc profesijas ir notārs, bet tagad, būdams pensijā, palīdz koordinēt darbu pārtikas bankā. Katru dienu tā saņem vairākas tonnas pārtikas produktu no lauksaimniecības pārtikas uzņēmumiem, lielveikaliem un lauku kooperatīviem. Lai palīdzētu grūtībās nonākušajiem, pārtikas bankai pa 10 vai 15 euro ziedo pat trūcīgas ģimenes. “Vai var būt vēl lielāka solidaritāte par šo?” jautā Eusevio. Atbalsts, kādu cilvēki visā Eiropā sniedz grūtībās nonākušajiem, ļāvis Eusevio novērtēt Eiropas Ekonomikas kopienas dibinātāju nenovērtējamo cilvēcisko, intelektuālo un politisko devumu, kas bruģēja ceļu Romas līguma noslēgšanai 1957. gadā. Kā viņš pats saka, “Mīlestība un solidaritāte iet roku rokā. Un šo mantojumu mēs atstāsim nākotnei.”

"Dezinformācija ir tikpat bīstama kā Covid­19“

Dāvids Palīdz eiropiešiem saprast šīs pandēmijas raksturu un mērogu Spānija, Madride

Dāvids ir žurnālists, kas specializējies veselības jomā. Viņš regulāri sniedz informāciju par Covid­19, galvenokārt veicot reportāžas no Spānijas veselības aizsardzības iestāžu preses konferencēm. Kā jau ziņu aģentūras “Europa Press” darbiniekam viņa paņēmiens cīņā pret vīrusu ir sniegt cilvēkiem pārbaudītus datus un faktus, lai cīnītos pret maldinošu un nepatiesu informāciju. Tāpat kā visi Spānijas iedzīvotāji, viņš ir strādājis no mājām un stingri ievērojis ieviestos pārvietošanās ierobežojumus, kas ļoti apgrūtinājis viņa žurnālista darbu. Taču, šādi strādājot, Dāvids sargā sevi un citus cilvēkus un tajā pašā laikā, regulāri sniedzot jaunāko informāciju “Europa Press” lasītājiem, palīdz glābt dzīvības. Spēkā pieņemas ne vien koronavīrusa pandēmija, bet arī maldinošas informācijas pandēmija. Ir plaši pieejama visdažādākā veida dezinformācija: sākot ar kaitīgiem veselības padomiem un beidzot ar visneiedomājamākajām sazvērestības teorijām. Prese pret to cīnās ar pārbaudītām, zinātniskām un uz faktiem balstītām ziņām un analīzi. ES eksperti un politiķi arī regulāri rīko videokonferences, lai dalītos pieredzē par efektīvām metodēm dezinformācijas apkarošanā.

"Šo nepieredzēto grūtību pārvarēšanai būs vajadzīgs kas vairāk par vienkāršu inovāciju. Neatsverama loma ir sadarbībai un solidaritātei“

Tomass Cenšas izstrādāt vakcīnu pret Covid­19 Spānija, Santjago de Kompostela

Ja izdotos izstrādāt vakcīnu pret Covid­19, tas mainītu visu. Pie šāda projekta Santjago de Kompostelas Universitātes “CIQUS” ēkas laboratorijā strādā četru cilvēku komanda: Tomass Pose, Natālija Bareiro, Rebeka Menaja un Hosē Manuels Martiness Kostass. Viņu darba pamatā ir jebkuras izcelsmes šūnu programmēšana, lai iegūtu mikrosfēras, kas absorbē vīrusa olbaltumvielas. Tāpat kā jebkurā citā projektā, kura mērķis ir izstrādāt vakcīnu, viņu darba mērķis ir izraisīt mūsu ķermenī imūnreakciju, kas aptur vīrusu. Tomass uzskata, ka vakcīnas izstrāde varētu aizņemt vairāk nekā gadu, jo izstrādes procesā jāveic līdz pat trim klīniskajiem izmēģinājumiem — tikai tad vakcīnu var uzskatīt par drošu lietošanai ar cilvēkiem. Tomēr inovatīvā sistēma, kas radīta tieši šajā laboratorijā, vieš lielas cerības. Nesen komanda saņēma 150 000 € lielu atbalstu no Zinātnes, inovācijas un augstākās izglītības ministrijas paspārnē esošā veselības institūta “Instituto de Salud Carlos III”. Šo naudu izlietos, lai sāktu jaunu nozīmīgu projekta posmu.

"Lai arī ko tu darītu, dari to ar mīlestību un iztēli!“

Jolanda un Aitana Karantīnas laikā palīdz vecāka gadagājuma cilvēkiem un cilvēkiem ar veselības problēmām Spānija, Madride

Patlaban daudzās valstīs tieši vecākie cilvēki ir visapdraudētākie un cieš visvairāk. Risks saslimt ar Covid-19 ir visām vecuma grupām. Tomēr vecāki cilvēki biežāk cieš no smagām slimībām, jo novecošana izraisa fizioloģiskas pārmaiņas un iespējamas veselības problēmas. Jolanda un viņas meita Aitana ir nospraudušas sev uzdevumu palīdzēt vecāka gadagājuma cilvēkiem šajā grūtajā laikā. Aitana rūpējas par to, lai viņas vecvecākiem būtu pietiekami daudz ēdamā, un palīdz viņiem sastādīt iepirkumu sarakstu. To viņa nodod mātei, kura pēc tam iegādājas un piegādā visu nepieciešamo, iepirkumus atstājot ārpus durvīm. Viņas ar vecvecākiem regulāri sazinās ar videozvanu starpniecību, lai vecvecāki nejustos vientuļi un justu lielāku atbalstu. Jolanda palīdz arī citiem vecāka gadagājuma kaimiņiem, kas paši nespēj sev palīdzēt. Iznesot viņiem atkritumus un piegādājot no aptiekas nepieciešamās zāles, viņa atvieglo dzīvi cilvēkiem, kuri ir mazāk aizsargāti no Covid-19.

"Valkāt maskas vai nevalkāt? Kā sevi pasargāt? Es centos palielināt cilvēku informētību, daloties savās ārsta zināšanās, un ceru, ka manis teiktais kaut dažus cilvēkus pārliecināja palikt mājās“

Mindaugs Ārsts, kas strādā Spānijas slimnīcā un sniedz lietuviešiem padomus ar “YouTube” starpniecību Spānija, Ļeida

Pirms Covid­19 epidēmijas uzliesmojuma Mindaugs Gudelis strādāja par ārstu futbola klubā “FC Barcelona”. Sākoties epidēmijai, viņš piedāvāja savu palīdzību Ļeidas slimnīcai Spānijā un papildus tam Lietuvas sociālajos medijos sāka dalīties ar videomateriāliem, kas satur interesantu un faktos balstītu informāciju. Šie video ātri ieguva lielu popularitāti.

"Solidaritāte nozīmē, ka esam gatavi sevi pakļaut riskam, lai aizsargātu citus“

Ignasio Apgādāja ar maskām Spānijas Civilo gvardi, kas līdz tam strādāja bez aizsardzības Spānija, Madride

Ignasio no saviem draugiem, kas dzīvo Singapūrā, saņēma masku krājumu. Kādu dienu pa ceļam uz darbu viņš pamanīja, ka Civilās gvardes darbinieki, kuru pienākums ir raudzīties, lai cilvēki pārvietošanās ierobežojumu laikā ievērotu visus drošības noteikumus, paši strādā bez jebkāda aizsargaprīkojuma. Ignasio šiem policistiem piedāvāja savu masku krājumu, un viņus šāds dāsnums dziļi aizkustināja.

"Mums rūp, lai visi varētu saņemt vajadzīgo atbalstu“

Patrīcija Sniedz psiholoģisku palīdzību cīņā ar Covid­19 Spānija, Madride

Cilvēki, kam nav iespējams strādāt no mājām, saskaras ar ekonomiskām problēmām. Tomēr šis karantīnas laiks var smagi ietekmēt arī cilvēku garīgo veselību, jo cilvēkiem trūkst sociālās mijiedarbības un aktivitāšu brīvā dabā. Lai palīdzētu ikvienam tikt galā ar šo grūto situāciju, 10 speciālistu grupa ir sagatavojusi rokasgrāmatu par karantīnas psiholoģisko ietekmi un risinājumiem tās pārvarēšanai. Rokasgrāmata, kas pazīstama ar nosaukumu “psiCOVIDa-10”, ir pieejama ikvienam. Rokasgrāmatas autori ir īpaši domājuši par atbalsta sniegšanu vecāka gadagājuma cilvēkiem, ģimenēm ar bērniem un/vai bērniem ar invaliditāti, slimnieku aprūpētājiem, tāldarbiniekiem, veselības aprūpē strādājošajiem un citiem krīzes skartajiem profesionāļiem.

"Viesmīlības nozarē strādājošie ik dienu iegulda no sevis tik daudz, ka tagad viņi ir pelnījuši, lai arī mēs viņus atbalstītu“

Sāra Palīdz Spānijas un Portugāles viesmīlības nozarē strādājošajiem Spānija, Madride

Tā kā tik daudz cilvēku bija spiesti palikt mājās, koronavīrusa krīze īpaši smagi skāra viesmīlības nozari. Lai to atbalstītu, Sāras uzņēmums līdz šim ir ziedojis 1 miljonu € darbiniekiem, kas cietuši Covid­19 krīzes dēļ. Uzņēmums arī piedāvā tiešsaistes apmācības programmas visiem viesnīcu un ēdināšanas nozarē strādājošajiem. Mēs vēl nezinām, kad šī krīze beigsies. Taču Eiropas Savienība šobrīd velta visus spēkus jauna, spēcīga ES budžeta izveidei, kas mums palīdzēs no krīzes izkļūt stiprākiem.

"Bija brīnišķīgi redzēt, ar cik lielu pašaizliedzību, atdevi un pozitīvu enerģiju strādā mani kolēģi un slimnīcas darbinieki“

Matilde Kopā ar kolēģiem Madridē gādā slimnīcām papildu gultas, lai varētu ārstēt vairāk pacientu, kuri ir smagi slimi ar koronavīrusu Spānija, Madride

Matilde ir profesore Komplutenses Universitātē un anestezioloģe Gregorio Marañón Universitātes slimnīcā (HGUGM) Madridē. Sākoties epidēmijai, viņa palīdzēja sagādāt HGUGM slimnīcai jaunas gultas, lai varētu uzņemt un ārstēt smagā stāvoklī esošus pacientus. Tādā veidā slimnīcā vienlaicīgi bija iespējams ārstēt nevis 40 pacientus, kā tas bija pandēmijas sākumā, bet 115 pacientus krīzes grūtākajos brīžos. Tas ļāva ārstēt ļoti smagi slimus pacientus un glābt daudzu cilvēku dzīvības. Matildi nebeidz pārsteigt, ar cik lielu pašaizliedzību un enerģiju visu smago krīzes laiku strādā visi viņas kolēģi. Lai nodrošinātu, ka arī šiem pašaizliedzīgajiem medicīnas darbiniekiem ir pieejams efektīvam darbam nepieciešamais aprīkojums, Eiropas Komisija nolēma aizsargāt individuālā aizsargaprīkojuma krājumu pieejamību, aizliedzot to eksportēt ārpus ES.

"Cīņā ar pandēmiju mēs paļaujamies uz datiem“

Amparo Pateicoties viņas pētnieciskajam darbam, infekcijas gadījumi tiek atklāti un informācija nodota ātrāk Spānija, Madride

Amparo strādā veselības pētnieciskajā institūtā Instituto de Salud Carlos III. Viņas darbs ir palīdzēt iegūt pēc iespējas vairāk informācijas no Covid-19 uzraudzības sistēmām un citiem sekundāriem datu avotiem. Šo informāciju izmanto vietējās un valsts veselības iestādes, lai cīnītos ar pandēmiju. Kopā ar kolēģiem viņa arī piedalās ES programmas “Apvārsnis 2020” finansētajā projektā I-MOVE-COVID-19. Ar programmas “Apvārsnis 2020” starpniecību 17 par labākajiem atzītajiem projektiem ir piešķirts 47,5 miljonus € liels finansējums. Tas palīdzēs ātrāk izprast Covid-19 un uzlabot klīnisko pārvaldību. Šobrīd tiek gatavoti priekšlikumi par to, lai ar Novatorisku zāļu ierosmes starpniecību piešķirtu vēl 45 miljonus € terapijai un diagnostikai, tādējādi palīdzot cīnīties gan ar pašreizējo, gan jebkuru nākamo koronavīrusa uzliesmojumu.

"Kāpēc es to daru? Lai informētu, iedvesmotu un piešķirtu šai pasaules krīzei redzamu veidolu“

Eduardo Fotografē to, kas norisinās Covid-19 cīņas “frontes līnijā” Spānija, Madride

Fotožurnālistiem, kā, piemēram, Eduardo, kurš strādā ziņu aģentūrā Europa Press, ir dota milzu atbildība, jo viņi ir mūsu acis uz apkārtējo pasauli. Būdami klusi liecinieki vēsturiskiem notikumiem, viņi kalpo patiesībai un nepieļauj minējumus, kompromisus vai iejaukšanos. Kāpēc fotogrāfija viņiem — un tomēr arī mums — ir tik svarīga? Fotogrāfijas ir mūsu laikmeta universālā valoda. Fotožurnālisti sašķiro pasaules haosu attēlos, kas ievieš skaidrību apkārt valdošajā nekārtībā. Pateicoties viņiem, mēs pievēršam uzmanību lietām, kuru mums trūkst, notikumiem un cilvēkiem, kas dzīvo pilnīgi citā pasaules malā. Koronavīrusa uzliesmojuma dēļ ir izplatījusies dezinformācija, kas kavē mūsu pūliņus apturēt pandēmiju. Eiropas Savienība ir apņēmusies palielināt cilvēku informētību par dezinformācijas bīstamību ne tikai tāpēc, ka tā apdraud cilvēku veselību, bet arī tāpēc, ka tā apdraud demokrātiju. Tāpat kā mēs ievērojam sociālās distancēšanās noteikumus un mazgājam rokas, mums ir pienākums apturēt neīstu padomu un manipulatīvas informācijas izplatīšanu.

"Lai kādam palīdzētu, nav jābūt varonim. Pietiek ar to, ka esi cilvēks“

Sāra Izgatavo sejas aizsargmaskas veselības aprūpē strādājošajiem Spānija, Madride

Kaut arī mums jāpaliek mājās, lai palīdzētu apturēt vīrusa izplatību, tas nenozīmē, ka mēs nevaram palīdzēt cilvēkiem, kas ar vīrusu cīnās frontes pašās pirmajās rindās. Sāra nolēma palīdzēt ražot sejas aizsargmaskas veselības aprūpē strādājošajiem, izgatavojot tās savās mājās Madridē. Sāra pēc profesijas ir skolotāja, un viņa savu no nodarbībām brīvo laiku izmanto, lai paustu solidaritāti un līdzjūtību apkārtējiem cilvēkiem. Visā Eiropas Savienībā mēs redzam piemērus tam, kā vienas pašas personas rīcība spēj palīdzēt daudziem. Cīņā pret vīrusu ārkārtīgi liela nozīme ir kopības sajūtai. Pasakiet šodien “paldies” kādam, kuru pazīstat un kurš kaut kādā veidā veicina Eiropas solidaritāti.

"“Mūzika ir kļuvusi par spēka un iedrošinājuma avotu un vēstījumu“

Anamarija Pusdienlaikos sniedz no sava balkona koncertus Spānija, Alvasete

Viens izpalīdzīgs žests var aizsākt ķēdes reakciju, kas turpina pieņemties spēkā. Tieši tā notika ar Anamariju un viņas vīru. Viņi abi ir vijolnieki, un kādu dienu viņi pēkšņi nolēma iepriecināt kaimiņus ar koncertu no sava balkona. Nākamajā dienā no cita balkona viņiem pievienojās altists, bet aiznākamajā — vēl kāds kaimiņš ar saksofonu. Tagad tuvākās apkārtnes iedzīvotāji katru dienu gaida viņu pusdienlaika koncertu, jo mūzika un apjausma, ka šajā sarežģītajā laikā viņi nav vieni, uztur viņos prieku par dzīvi. Visā Eiropā mēs redzam iedzīvotājus, kas ar savu vienreizējo talantu dod kādu ieguldījumu. Viņi ir #EiropiešiPretCovid19. Varbūt arī jums piemīt kāds talants vai prasme, ar ko jūs varētu padarīt gaišāku apkārtējo cilvēku dzīvi. Eiropā mums visiem ir sava loma. Kopīgiem spēkiem mēs pārvarēsim krīzi.

"Mēs zinām, cik ļoti mēs esam cilvēkiem vajadzīgi, un mēs nevaram viņus pievilt“

Sesīlija Piensaimniece. Turpina strādāt, lai krīzes laikā nodrošinātu cilvēkiem pašus svarīgākos pārtikas produktus Spānija, Villakehida, Leona

Sesīlija kopā ar vīru vada ģimenes piensaimniecības uzņēmumu. Lai turpinātu ražošanu, šobrīd saimniecībā viņi strādā vieni paši. Viņi apzinīgi turpina strādāt arī krīzes laikā, rūpēdamies par to, lai tādi pamatprodukti kā piens būtu pieejami daudzām ģimenēm, kas ar to rēķinās. Tāpat kā daudzas citas ģimenes saimniecības, viņi saņem atbalstu no ES kopējās lauksaimniecības politikas. Taču, pats galvenais, viņi lepojas ar to, ko dara, jo zina — cilvēki paļaujas uz to, ka viņi turpinās nodrošināt pašus svarīgākos produktus, kurus mēs parasti uztveram kā pašsaprotamus. Pāris ir apņēmies turpināt nenogurstoši strādāt šajā sarežģītajā laikā, lai arī cik grūti tas viņiem nāktos.