„Musiałam pokazać, ile dobra wyniknęło z tego bardzo trudnego okresu“

Danijela Wyreżyserowała film pokazujący pracę trzech kobiet, które zgłosiły się na ochotnika w czasie kryzysu Chorwacja, Zagrzeb

Mieszkańcy Zagrzebia przeżyli w marcu bardzo ciężki okres. Nie tylko nieoczekiwanie pojawił się COVID-19 ze skutkami, których wszyscy doświadczyliśmy, ale też miasto było epicentrum trzęsienia ziemi, które pozostawiło po sobie jedynie zgliszcza. Stare budynki zostały całkowicie zniszczone, wstrzymano transport publiczny, a ludzie pozostali bez dachu nad głową. Danijela patrzyła na to wszystko i pomyślała, że nadszedł czas, aby pokazać coś pozytywnego. „Są w tym kraju kobiety, które bezinteresownie dzielą się swoją wiedzą i czasem, angażując się w inicjatywy społeczne. Mój film „Kobiety dadzą radę!” jest o nich. Opowiada o trzech kobietach pomagających ludziom podczas epidemii koronawirusa. Śledzi ich losy od 24 kwietnia do 10 maja. Pokazuje on, jak obywatele działali i udzielali pomocy potrzebującym w tym niewiarygodnie trudnym okresie”, wyjaśnia. Ten 22-minutowy film jest dostępny na Youtube.

„Mam nadzieję, że jesteśmy teraz na stabilnej drodze do ożywienia gospodarki“

Viri W zamknięciu zobaczyła okazję do ulepszenia swojej restauracji Hiszpania, San Román de Candamo, Asturia

COVID-19 właścicielom restauracji w całej Europie zafundował huśtawkę nastrojów. Viri, która została zmuszona do zamknięcia swojej restauracji „El Llar de Viri”, wie o tym aż za dobrze. „Decyzja o zamknięciu wszystkich restauracji całkowicie nas zaskoczyła, po prostu nie mogliśmy w to uwierzyć. Przeszliśmy przez wiele różnych faz. Najpierw niepewność, potem dezorientacja. Potem jest taka faza, że nie można już tkwić bezczynnie i po prostu chce się coś zrobić”, wyjaśnia. Viri w pełni wykorzystała ten nowy sposób myślenia. Zaczęła przygotowywać pakiety żywnościowe dla klientów i uruchomiła ogródek warzywny. „Teraz mam składniki pod ręką”, zachwyca się. Po udanym ponownym otwarciu Viri z radością patrzyła na przyjazne twarze swoich najbardziej lojalnych klientów. Nadal jest ostrożna co do przyszłości, ale z pewnością jeszcze bardziej będzie się cieszyć każdą chwilą spędzoną wśród klientów.

„Wszyscy chcemy pomagać w miarę swoich możliwości“

Marc, Patrick i Nader Stworzyli narzędzia niezbędne do zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa Malta, Irlandia i Włochy

W tych niespokojnych czasach Europa potrzebowała siły umysłów, a to, jak szybko pojawiły się wspaniałe pomysły, jest niesamowite. Na przykład Uniwersytet Maltański opracował prototyp urządzenia do dezynfekcji respiratorów. „Urządzenia te są tanie, stosunkowo proste w budowie, i można je szybko wytworzyć w dużych ilościach”, wyjaśnia Marc. We Włoszech, gdzie epidemia uderzyła z całą siłą, Nader i jego startup specjalizujący się w druku 3D udzieliły szpitalom bardzo cennej pomocy. Zespół przekształcił maski do nurkowania w maski do wspomagania oddechu i rozprowadził je w całym kraju. Dostarczył też przyłbice. Także w Irlandii zwykli ludzie pośpieszyli z pomocą. Patrick wcześniej destylował whiskey i gin. „Kiedy dowiedzieliśmy się, że w północno-zachodniej Irlandii skończyły się zapasy środków sanitarnych, przeorientowaliśmy produkcję. Zaczęliśmy dostarczać środki sanitarne do aptek, sklepów i organizacji charytatywnych. Otrzymali je też lekarze”, wspomina. Dzięki tym wszystkim staraniom UE może skoncentrować się na produkcji szczepionek i przygotowaniu na kolejne nawroty epidemii, na co przeznaczyła w sumie 314 mln euro.

„Robię to dla mojej matki i wszystkich matek, które przez ten czas były przerażone i osamotnione“

Melanie, Daniel, Anni i Marios Robili więcej, niż musieli, by pomóc innym lekarzom i pacjentom w czasie kryzysu Malta, Finlandia, Cypr

COVID-19 pokazał nam, że lekarze w całej Europie zrobiliby wszystko, aby pomóc w tych trudnych czasach. Pierwszą rzeczą, jaką mogli zaoferować, była ich wiedza. Na Malcie Melanie wyprodukowała serię filmów wyjaśniających pojęcia stale omawiane w wiadomościach, ale rzadko wyjaśniane szczegółowo. W jednym z jej filmów kardiolog wyjaśnia takie pojęcia, jak „spłaszczenie krzywej” w sposób zrozumiały dla wszystkich. W Finlandii Anni odpowiadała na Instagramie na zadawane pytania i szybko zgromadziła 25 000 zwolenników. W tym samym czasie Daniel (Gozo) i Marios (Cypr) zaczęli działać, by pomóc współpracownikom na linii frontu. Daniel, pielęgniarz, na swoim koncie na Facebooku podziękował wszystkim, którzy przekazywali jedzenie i wspierali pracowników służby zdrowia, w tym jego samego. Marios ogłosił na Facebooku, że przerywa emeryturę i wraca do pracy w zawodzie, i wyjaśnił bardzo osobiste i głęboko etyczne powody takiej decyzji. Nie tylko on: wielu posłów do Parlamentu Europejskiego postąpiło tak samo podczas pandemii.

„Nadszedł czas, by okazać solidarność między obywatelami“

Yasmina Dostarcza darmowe posiłki ludziom, którzy najbardziej ich potrzebują Holandia, Rotterdam

Yasmina i jej przyjaciele zainicjowali Freshtable w styczniu 2020 r. Wpadli na pomysł, by przygotowywać klientom zdrowe, ekologiczne i zbilansowane posiłki, do odbioru w określonym czasie i miejscu. Nawet nie wyobrażali sobie, jak COVID-19 zwiększy popyt na podobne inicjatywy. Podczas epidemii Freshtable zapewnił uchodźcom możliwości pracy, a nawet zaczął dostarczać darmowe posiłki osobom starszym, które najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu. „Zastanawialiśmy się, jak najlepiej pomóc osobom zagrożonym”, wyjaśnia Yasmina. „W maju prowadziliśmy kampanię 'Share A Meal', w ramach której przekazywaliśmy potrzebującym paczki z posiłkami. Pomocą objęliśmy przede wszystkim kobiety ze schronisk i szczególnie narażone rodziny wielodzietne w Rotterdamie. Naszym zamiarem jest ciągłe pomaganie ludziom w miarę możliwości, a nasi klienci mogą nawet kupić posiłek dla kogoś w potrzebie”. Freshtable otrzymał fundusze z unijnego Europejskiego Korpusu Solidarności, która stwarza młodym ludziom możliwości pracy w charakterze wolontariuszy lub w ramach projektów solidarnościowych.

„Nasz wirtualny doradca oparty na sztucznej inteligencji analizuje dane milionów obywateli pod kątem objawów COVID-19“

Jama Za pośrednictwem swojej firmy Symptoma udostępnia milionom ludzi na całym świecie badania przesiewowe pod kątem COVID-19 z wykorzystaniem sztucznej inteligencji Austria, Attersee

Austriacki start-up Symptoma zainwestował 14 lat badań w swojego cyfrowego asystenta zdrowia. Na jego przykładzie widać, jak cenne może być takie certyfikowane urządzenie medyczne podczas COVID-19. Wystarczy, że wejdziesz na stronę symptoma.com, wpiszesz swoje objawy, odpowiesz na kilka pytań, a otrzymasz wynik. Wynik wskazuje prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem. „Symptoma.com jest prawdopodobnie pierwszym i jedynym wirtualnym asystentem, który bada obywateli pod kątem ryzyka COVID-19”, mówi Jama. „Wirtualny asystent jest dostępny w ponad 36 językach i określa ryzyko COVID-19 z dokładnością 96,32%”. Test jest dostępny za darmo i jest w pełni anonimowy. Lekarze mogą z niego śmiało korzystać w celu ustalenia priorytetów w najbardziej naglących przypadkach, a organy służby zdrowia i naukowcy mogą uzyskać wgląd w rozprzestrzenianie się choroby i odpowiednio reagować. Serwis Symptoma.com otrzymał finansowanie Komisji Europejskiej z instrumentu „Horyzont 2020” dla MŚP. Więcej na temat tego internetowego narzędzia, obecnie poddawanego przeglądowi partnerskiemu, można przeczytać na stronie symptoma.com/covid-19.

„Moja firma otrzymała pomoc dzięki UE“

Isabel Utrzymała firmę dzięki pomocy UE Hiszpania, Cabo de Palos

13 marca hiszpańska prowincja Murcja zamknęła granice, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ten skądinąd konieczny krok spowodował nagły i całkowity zastój ruchu turystycznego, który jest głównym źródłem dochodów w tym regionie. Isabel Laguardia, właścicielka szkoły nurkowania, odczuła to bardzo dotkliwie. Musiała zamknąć szkołę i zawiesić wszystkie plany zatrudnienia pracowników na zwykle pracowite ferie wielkanocne oraz sezon letni. Unia Europejska szybko podjęła działania, by chronić małe przedsiębiorstwa takie jak firma Isabel. Przyjęła nowe przepisy, które uelastyczniły zasady pomocy państwa. Rząd Hiszpanii może teraz szybciej udzielać wsparcia finansowego firmom, dzięki czemu unikną one zwalniania pracowników w czasie pandemii. Dzięki takim przepisom państwa członkowskie mogą skuteczniej podejmować działania, by wspierać obywateli i przedsiębiorstwa (w tym małe przedsiębiorstwa) borykające się z trudnościami finansowymi z powodu kryzysu. Wszystkie państwa członkowskie będą mogły wprowadzić systemy pomocy, w ramach których przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 800 tysięcy euro na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb.

„Pomagamy przedsiębiorcom, których działalność ucierpiała z powodu pandemii COVID-19“

Claudine Wspólnie z kolegami z Luksemburskiej Izby Handlowej stworzyła platformę #JobSwitch Luksemburg, Luksemburg

Podczas gdy jedne firmy musiały zostać zamknięte na skutek pandemii COVID-19, inne uginały się pod ciężarem zleceń. Aby zaradzić tej sytuacji, Claudine i jej koledzy z Luksemburskiej Izby Handlowej stworzyli platformę #JobSwitch. „Stworzyliśmy specjalną infolinię dla firm. Odpowiadaliśmy na wątpliwości, przekazywaliśmy informacje na bieżąco i stworzyliśmy narzędzie, które umożliwiało pracownikom zamkniętych firm podjęcie pracy w przedsiębiorstwach, którym pracowników brakowało” - wyjaśnia Claudine. Platforma, która była dostępna do końca kwietnia, odniosła wielki sukces. Skorzystało z niej około 1400 osób a 500 z nich znalazło nową pracę. Oprócz #JobSwitch Izba Handlowa wdrożyła program pomocy dla przedsiębiorców oraz stworzyła system gwarancji bankowych dla firm z problemami finansowymi.

„Zaśpiewajmy! Zwłaszcza teraz!“

Matthias Organizuje sesje chóralne online dla tych, którzy mają ochotę się przyłączyć Niemcy, Regensburg

Nic nie odwraca lepiej uwagi od problemów niż muzyka. A zatem dlaczego nie wykorzystać jak najlepiej czasu podczas blokady i zaśpiewać kilku piosenek? Cantemus-TV od kilku miesięcy daje taką możliwość mieszkańcom Regensburga i okolic. „Jako dyrygent chóru Cantemus chciałem, aby ludzie w różnym wieku mieli możliwość wyrażania się poprzez muzykę” - wyjaśnia Matthias. „Dlatego właśnie stworzyliśmy platformę online pod nazwą „Cantemus-TV”,; aby zaprosić dzieci, młodzież i rodziny do wspólnego śpiewania. Wierzymy, że śpiewanie pomaga w walce z nudą i zmartwieniami, a przy tym stwarza ciepłą atmosferę i daje ludziom poczucie pewności”. Cantemus-TV zachęca widzów do aktywnego uczestnictwa w próbach chóru i do zamieszczania własnych wykonań. Według Matthiasa to zupełnie nowy sposób na uczestnictwo we wspólnocie i okazywanie solidarności.

„Cały czas zapewniamy bezpieczeństwo i odpowiednią jakość życia osobom z niepełnosprawnościami“

Ioannis Zapewnia ochronę osób z niepełnosprawnościami w Grecji Grecja, Ateny

Krajowa Konfederacja Osób z Niepełnosprawnościami (NCDP) od 1989 r. reprezentuje osoby z niepełnosprawnościami i cierpiące na choroby przewlekłe. Informuje organizacje członkowskie na temat działań rządu na rzecz osób z niepełnosprawnościami i nie zraża się kryzysem wywołanym przez COVID-19. „Nie ograniczyliśmy naszej działalności nawet po ogłoszeniu przez Ministerstwo Zdrowia kampanii pt. „Zostajemy w domu”. Nasi pracownicy pracowali z domu i codziennie odpowiadali na zapytania telefoniczne” - mówi Joannis. Wspólnie z kolegami Joannis, biorąc pod uwagę nowe wyzwania stojące przed osobami z niepełnosprawnościami, przedstawił konkretne propozycje premierowi, właściwym ministrom, posłom a nawet władzom regionalnym i lokalnym. Ich cele pozostają niezmienione. Chcą chronić osoby z niepełnosprawnościami, cierpiące na choroby przewlekłe oraz ich rodziny, aby zagwarantować im bezpieczeństwo i odpowiednią jakość życia.

„Nasi pracownicy i ochotnicy robią, co w ich mocy, aby pomóc naszym członkom i wszystkim innym w potrzebie“

Kinga Pomaga węgierskim rodzinom w przezwyciężaniu skutków gospodarczych kryzysu Węgry, Budapeszt

Narodowe Stowarzyszenie Dużych Rodzin na Węgrzech (laureat Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2018 przyznawanej przez Parlament Europejski) ciężko pracuje, aby pomóc rodzinom stawić czoła ekonomicznym konsekwencjom pandemii. „Informujemy naszych członków o możliwości uzyskania porad prawnych i zniżek. Służymy również radą na temat zdrowia psychicznego, problemów finansowych oraz kłopotów związanych z edukacją domową”. Stowarzyszenie , które otrzymało pomoc charytatywną ze strony wielu firm w całym kraju, zorganizowało w kwietniu konkurs fotograficzny. W ramach konkursu zachęcano rodziny, aby uchwyciły w kadrze momenty spędzone wspólnie podczas blokady.

„Potrzeba solidarności i koordynacji wśród organizacji społeczeństwa obywatelskiego“

Baiba Zaproponowała rządowi łotewskiemu środki nadzwyczajne celem pokrycia podstawowych wydatków osób w potrzebie Łotwa, Ryga

Jak poradzić sobie po pandemii COVID-19, jeśli straciło się pracę albo ucierpiało z powodu drastycznej obniżki pensji? Aby pomóc obywatelom, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, Łotewskie Narodowe Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów zaproponowało rządowi podjęcie pewnych środków nadzwyczajnych. „Nalegaliśmy, aby obywatele, którzy nie mogli zrealizować swoich podstawowych potrzeb, otrzymali zasiłek kryzysowy. Połowa wydatków zostanie im zwrócona” - mówi Baiba. Wnieśliśmy też wkład w decyzję o redukcji zadłużenia konsumentów oraz odroczeniu płatności podatkowych. Konsumenci znajdujący się w szczególnie trudnej sytuacji mogą złożyć wniosek o zasiłek na ogrzewanie”. Baiba jest również członkinią Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Podkreśla, że okres po pandemii COVID-19 będzie wymagał silnego i stabilnego EKES-u, którego członkowie będą mieli odpowiednią wiedzę i będą w pełni zaangażowani na rzecz reprezentowania interesów organizacji społeczeństwa obywatelskiego.