„Vďaka európskej sieti môžeme ľahšie radiť lekárom, ako liečiť pacientov s COVID-19“

Alexis Spája odborníkov z celej Európy a umožňuje im podeliť sa o najlepšie postupy v liečbe pacientov s koronavírusom Francúzsko, Lyon

Pred vypuknutím pandémie stál profesor Alexis Arzimanoglou na čele @ERN.EpiCARE, jednej z 24 skupín odborných lekárov v Európskej únii, ktorí sa stretávajú online a spoločne sa snažia stanoviť najlepšie spôsoby liečby pacientov so zriedkavými alebo komplexnými chorobami. Skupina EpiCARE sa napríklad zaoberá prípadmi zriedkavých a komplexných typov epilepsie. Profesor Arzimanoglou a jeho tím teraz vzhľadom na svoje odborné skúsenosti poskytujú intenzívne poradenstvo lekárom v celej Európe, pokiaľ ide o otázky používania liekov na liečbu záchvatov v prípade pacientov s epilepsiou, ktorí zároveň potrebujú antivirotiká proti koronavírusu. Vďaka spolupráci v rámci siete EpiCARE bolo oveľa ľahšie usporiadať webináre, na ktorých sa tímy z krajín ako Taliansko, Španielsko a Francúzsko, kde sa vírus objavil najskôr, mohli o svoje skúsenosti podeliť s lekármi z európskych, ako aj neeurópskych krajín. Modelom tejto siete sa inšpirovala aj Európska únia, ktorá vytvorila systém podpory klinického manažmentu ochorenia COVID-19, čo je webová asistenčná služba, ktorá zdravotníckym pracovníkom a nemocniciam v celej Európe umožňuje rýchlejšie komunikovať a vymieňať si informácie o tom, ako bojovať proti koronavírusu.

„Ešte nikdy nebolo také dôležité prejaviť solidaritu“

Marie-Elisabeth Má na starosti projekty na pomoc bezdomovcom Francúzsko, Bordeaux

Cez deň je Marie-Elisabeth zamestnankyňou sekcie pre zahraničné vzťahy na radnici mesta Bordeaux, no i tak si vie ešte večer nájsť čas, aby sa ako dobrovoľníčka zapojila do aktivít francúzskeho Červeného kríža. Za roky dobrovoľníckej činnosti sa nestretla s ničím, čo by sa dalo porovnať s krízou spôsobenou šírením koronavírusu. Marie-Elisabeth ani na chvíľu nezaváhala a rozhodla sa, že v Červenom kríži bude tráviť ešte viac času. Vzala si na starosť projekty určené na pomoc bezdomovcom. „Navštevujem ich trikrát týždenne. Našou úlohou je rozdať im jedlo, spacie vaky a – čo je asi najdôležitejšie – venovať im pozornosť a prejaviť im záujem,“ vysvetľuje. „Keď nerobím toto, zapájam sa do miestneho programu ‚strážnych anjelov‘, ktorí sa starajú o dezinfekciu vstupných priestorov domovov dôchodcov.“ Pomáhať členským štátom zvládať núdzové situácie v oblasti verejného zdravia je aj jednou z priorít EÚ. Najviac postihnuté krajiny doteraz dostali z prostriedkov Únie pomoc vo výške 800 miliónov eur.

„Každodenné rozdávanie jedla bezdomovcom bolo pre nás spôsobom, ako pokračovať v našej službe verejnosti“

Sandrina Pomohla premeniť kultúrny priestor v Paríži na výdajňu potravín pre bezdomovcov Francúzsko, Paríž

Kultúrne centrum Carreau du Temple existuje len šesť rokov, ale už teraz je neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho života Paríža. Každý rok pritiahne 300 000 ľudí, ktorí sa tu venujú svojmu obľúbenému športu, navštevujú rôzne podujatia alebo výstavy moderného umenia. Ešte pôsobivejšie je však to, čo nastalo po vypuknutí pandémie COVID-19. V priebehu jedného týždňa sa centrum Carreau du Temple zmenilo na výdajňu, ktorá denne vydáva 1 000 jedál ľuďom v núdzi. „Boli sme veľmi smutní, že sme museli zrušiť viac než 50 kultúrnych a športových podujatí, ale ešte horšie bolo uvedomiť si, že zákaz vychádzania postihol aj bezdomovcov. Boli hladní a miesta, kde zvyčajne vedeli nájsť nejaké jedlo, boli zatvorené,“ spomína si Sandrina. Carreau du Temple s rozlohou 1 800 m2 bolo pre francúzske združenie Aurore ideálnym miestom na bezpečné a plynulé rozdávanie jedla. Sandrina to považuje za perfektné riešenie, pretože takto môže Carreau du Temple ďalej slúžiť ľuďom.

„Je našou povinnosťou, aby sme sa ako virológovia zapojili do celosvetového výskumu COVID-19“

Caroline Zmenili zameranie svojho výskumu financovaného Úniou, aby našli možnosti liečby COVID-19 Francúzsko, Montpellier

Vypuknutie pandémie COVID-19 bolo zlomovým bodom pre mnohých virológov v celej Európe. Niektorí z nich, ako Caroline, sa dokonca rozhodli, že prerušia prebiehajúce výskumné projekty, aby sa mohli zamerať na vírus SARS-CoV-2, zodpovedný za ochorenie COVID-19. „Cieľom môjho projektu ANTIViR, ktorý financuje Európska únia, je preskúmať prírodné mechanizmy obrany proti chrípke typu A a HIV-1. Spolu s ďalšími výskumníkmi z inštitútu IRIM sme si povedali, že ako virológovia sme povinní zapojiť sa do výskumu COVID-19,“ vysvetľuje Caroline. „Pracujem aj na projekte s názvom FluAttack, ktorého cieľom je nájsť liečivé prípravky na liečbu chrípky. Okrem týchto prípravkov teraz testujeme aj ďalšie molekuly a prírodné výťažky, pretože chceme nájsť aktívne zložky proti ochoreniu COVID-19.“ Toto nové zameranie výskumu bolo možné len vďaka podpore Európskej únie. Vďaka prostriedkom Únie môžu výskumníci efektívne pracovať a rýchlo reagovať, a tak nám všetkým zaistiť bezpečnejšiu budúcnosť.

„Starší ľudia sa v dôsledku tejto krízy stali ešte osamelejšími a ustráchanejšími. Jednoducho som im musel pomôcť“

David Raz týždenne telefonuje so staršími ľuďmi, aby sa necítili osamelí Francúzsko, Paríž

Zákaz vychádzania znášajú seniori mimoriadne ťažko. Mnohí z nich patria do rizikových skupín a musia žiť v izolácii. Práve takýmto ľuďom chce pomôcť združenie Paris en Compagnie (Paríž vám robí spoločnosť). S podporou Parížskej mestskej rady spolupracuje so stovkami dobrovoľníkov, ktorí sa snažia byť nablízku starším ľuďom vo svojom okolí. Raz týždenne volávajú osamelým seniorom, aby si ich vypočuli a pokúsili sa ich nejako rozveseliť. Jedným z týchto dobrovoľníkov je aj David Reviriego: „Bol som veľmi dojatý príbehmi starších ľudí, ktorých izoláciu, osamelosť a úzkosť koronakríza ešte prehĺbila. Ich problémy sa zavedením zákazu vychádzania len zhoršili, takže nad možnosťou stať sa členom združenia Paris en Compagnie som nerozmýšľal ani chvíľu. Myslím, že ak na tejto kríze má byť aj niečo pozitívneho, tak to bude práve zviditeľnenie osudu starších ľudí a potreby pomôcť im“.

„Zákazníci môžu vďaka našej mape nájsť a skontaktovať lokálnych výrobcov“

Celine a Ludovic Pomáhajú lokálnym výrobcom prekonať koronakrízu Francúzsko, Beaumontel

O lokálnych výrobcoch sa nehovorí často, avšak dôsledky karantény vo Francúzsku nesú veľmi ťažko. Nútené zatvorenie trhov, reštaurácií a školských jedální lokálnych výrobcov výrazne zasiahlo. V Normandii táto situácia vyvolala otázku: ako môžeme dosiahnuť, aby obyvatelia v týchto ťažkých časoch nakupovali u lokálnych výrobcov? Región Normandia a miestne združenie zodpovedné za lokálnu menu – tzv. rollon – spoločne našli riešenie. Vytvorili regionálnu mapu, ktorá je už od 8. apríla dostupná na internete. Mapa, ktorú nazvali „Au Rendez-Vous des Normands“ (Miesto stretnutia Normanov), obsahuje kontaktné údaje viac než 1 200 lokálnych výrobcov, ktorí ponúkajú ovocie a zeleninu, mäso, ryby a plody mora či mliečne výrobky. Odkedy sa mapa objavila na internete, zaznamenala už viac než 3 000 pozretí.

„Nie som hrdinka ani vojak. Jednoducho sa len starám o psychiatrických pacientov“

Brigitte Pracuje ako zdravotná sestra na geriatrickom oddelení psychiatrickej nemocnice Francúzsko, Lyon

Brigitte pracuje ako zdravotná sestra v psychiatrickom ústave Le Vinatier vo francúzskom meste Bron v regióne Rhône. V dôsledku pandémie prešla nemocnica výraznou reorganizáciou, aby mohla zabezpečiť starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19. Mnohí z pacientov boli poslaní domov, aby uvoľnili lôžka pre pacientov nad 65 rokov, ktorým diagnostikovali COVID-19 a ktorí si vyžadujú nemocničnú starostlivosť. Pacienti i zdravotnícky personál musia dodržiavať veľmi prísne pravidlá. Mnohí z Brigittiných pacientov však majú demenciu, čo vytvára ďalšie problémy, keďže si nedokážu dobre zapamätať dôležité informácie. Brigitte zdôrazňuje, že ľudský kontakt je pri starostlivosti o takýchto pacientov úplne najdôležitejší, ale preventívne opatrenia, ako je nosenie rúšok, komunikáciu sťažujú. Spolu so svojimi kolegami robia všetko, čo je v ich silách, aby pacientom poskytli najlepšiu možnú starostlivosť. Keďže návštevy v nemocnici boli obmedzené ešte pred zavedením obmedzenia pohybu, opatrovatelia začali na spojenie s najbližšími využívať telefón a videohovory cez internet.

„Zdravotníci, nie ste v tom sami! Naši psychológovia, praktickí lekári a psychiatri sú k dispozícii 24 hodín denne“

Eric Prostredníctvom horúcej telefónnej linky zabezpečuje psychologickú podporu pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí stoja v boji proti pandémii v prvej línii Francúzsko, Paríž

Napriek tomu, že čísla potvrdzujú povzbudivý vývoj pandémie, čoraz viac opatrovateľov a iných zdravotníkov zažíva syndróm vyhorenia. Žiaľ, stavy úzkosti a stresu sú medzi sociálnymi a zdravotnými pracovníkmi čoraz bežnejším javom. Združenie SPS – Soins aux Professionnels en Santé (v preklade „Starostlivosť o zdravotníckych pracovníkov“) – sa snaží podať v tejto situácii pomocnú ruku a od novembra 2016 poskytuje bezplatnú psychologickú podporu. Anonymná linka dôvery, ktorú združenie prevádzkuje, zaznamenala od 23. marca vyše 2 500 volaní z celého Francúzska, pričom každé tretie pochádzalo z regiónu Île-de-France. Linka je k dispozícii nepretržite a niet telefonátu, na ktorí by jej pracovníci neodpovedali. Zavolať na ňu môžu opatrovatelia, zdravotné sestry a lekári, ktorí trpia úzkosťami, vyčerpanosťou či inými pracovnými problémami. Celé dni a noci sa venovali svojim pacientom, teraz potrebujú pomoc oni. Naším poslaním je byť im k dispozícii, prejaviť im podporu a v zápase s pandémiou stáť pri nich.

„Výrobcovia koňaku podporujú spoločné úsilie, s ktorého hodnotami sú zajedno“

Patrick Organizuje výrobcov koňaku na podporu nemocníc, pohotovostných služieb, lekární a laboratórií Francúzsko, Cognac

Koňak patrí k najslávnejším nápojom v Európe a jeho kvalita sa cení po celom svete . Výrobcovia tejto živej vody — pálenky — spojili sily na pomoc pri záchrane ľudských životov vo svojom regióne. Spolupracujú s laboratóriami a lekárňami a dodávajú im alkohol a ďalšie nevyhnutné zložky na výrobu prostriedkov na dezinfekciu rúk. Okrem toho darovali peniaze a ochranné rúška nemocniciam, laboratóriám a pohotovostným službám. Ako oni, tak aj Európska únia vyznáva hodnoty ako súcit a podpora tých, ktorí sa ocitli v núdzi.

„Sami sme možno rýchlejší, spoločnými silami sa však dostaneme ďalej!“

Jérémy, Jean-Christophe a Virgile Pomáha podnikom zasiahnutým krízou spôsobenou pandémiou koronavírusu Francúzsko, Štrasburg

Jérémy, Jean-Christophe a Virgile sú zakladateľmi spoločnosti so sídlom v Štrasburgu, ktorá vytvorila platformu „Sauve Ton PRO!“ (sauvetonpro.fr). Ide o bezplatnú, neziskovú webovú stránku, ktorej cieľom je pomôcť obchodníkom, ktorí museli zatvoriť svoje podniky. Spotrebitelia majú vďaka tejto iniciatíve možnosť podporiť miestne organizácie kúpou poukážky, ktorú použijú po skončení zákazu vychádzania. Udrží sa tým tok peňazí a miestnym podnikom to pomôže vyrovnať sa s hospodárskymi dôsledkami krízy. Súbežne s podobnými iniciatívami vyvíjajú úsilie v tomto smere aj poslanci Európskeho parlamentu, ktorí na podporu podnikov a zamestnancov prijali balík finančných prostriedkov vo výške 37 miliárd eur. Európska únia vynakladá všetko úsilie nato, aby sme z tejto krízy vyviazli silnejší než kedykoľvek predtým, a teda takisto vypracúva stabilný, nový rozpočet pre Európu.

„Aj o zdravotníkov sa predsa niekto musí postarať“

Marie Dodáva jedlo pracovníkom nemocníc a prináša tak potešenie ľuďom pracujúcim pod obrovským tlakom. Francúzsko, Paríž

Marie je marketingovou riaditeľkou v spoločnosti, ktorej činnosť je úzko spätá s prácou tých najlepších kuchárov. Aj ona sa chcela nejako odvďačiť zdravotníckym pracovníkom, ktorí v boji proti pandémii COVID-19 stoja v prednej línii. Preto prostredníctvom iniciatívy s názvom Les chefs avec les soignants (Kuchári podporujú zdravotníkov) nabáda všetkých majiteľov reštaurácií, ktorí nezatvorili svoje prevádzky a naďalej poskytujú svoje služby (napríklad formou donášky jedál zákazníkom), aby sa k nej pridali a ponúkali jedlá pre zdravotnícky personál. Dobrá večera má v tomto mimoriadne náročnom období v každodennom programe zdravotníckych pracovníkov veľmi dôležité miesto – príjemné posedenie s kolegami môže výrazne prispieť k uvoľneniu nahromadeného napätia. K iniciatíve sa tiež pripojili mnohé organizácie, ktoré dodávajú suroviny a prísady na prípravu jedál. Svojím dielom prispievajú aj miestne úrady a novinári. Krajiny, regióny a mestá v celej Európe ponúkajú pomoc svojim susedom. Využívajú pritom Fond solidarity Európskej únie, ktorý vyčlenil na pomoc krajinám v boji proti koronavírusu prostriedky až vo výške 800 miliónov eur.

„Solidarita je jediným východiskom z tejto krízy“

David Koordinuje činnosť oddelenia pohotovosti Francúzsko, Paríž

David je laboratórny technik, ktorý sa onedlho stane zdravotníckym manažérom. Hoci nie je lekárom, pracuje v nemocnici, kde si dokončuje kvalifikáciu a pomáha koordinovať činnosť pohotovosti. V súčasnej situácii sú nezdravotnícki pracovníci nesmierne dôležití – tým, že preberajú úlohy ako dopĺňanie zásob, organizácia a usmerňovanie pacientov či ďalšie činnosti, výrazne odbremeňujú lekárov a zdravotné sestry. Tí sa potom môžu plne sústrediť na starostlivosť o zdravie pacientov. Nato, aby ľudia a inštitúcie dokázali túto krízu zvládnuť, je potrebná solidarita. David je jedným z mnohých Európanov, ktorí jej svojimi skutkami dávajú konkrétnu tvár.