skip to content
 
 
 

Euroscola

 .

Co je Euroscola?

Euroscola je program Evropského parlamentu, který každý rok umožňuje mladým Evropanům ze všech členských zemí, aby se seznámili s činností a úlohou Evropského parlamentu. Hlavním cílem Euroscoly je umožnit studentům z celé Evropy zasednout v jednacím sále ve francouzském Štrasburku, kde se v běžném pracovním dni během plenárních zasedání schází od nového volebního období celkem 751 europoslanců.

V každé členské zemi probíhají národní výběrové soutěže, ze kterých vychází skupiny zúčastňující se setkání Euroscoly ve Štrasburku.

 .

Jak vypadá setkání Euroscola ve Štrasburku?

Jedná se o jednodenní setkání studentů středních škol z celé Evropy. Na začátku každého setkání je škola reprezentována jedním z žáků a stane se součástí vícejazyčné skupiny, která má asi 100 účastníků.

Hry, dotazníky a výzkumy jsou organizovány tak, aby vyžadovali společnou práci studentů jiných národností a jazykových profilů. V průběhu celého dne jsou tedy účastníci vedeni k tomu, aby plně využívali své jazykové znalosti.

 .

Komu je program Euroscola určen?

Program Euroscola umožňuje setkání studentů středních škol a gymnázií ve věku od 16 do 18 let z 28 členských států Evropské unie. Studenti musí znát nejméně jeden cizí jazyk, jímž jsou schopni komunikovat a diskutovat o nadějích a projektech budoucí Evropy. Program je určen zejména studentům s výrazným zájmem o evropská témata. Škola, jejíž student bude na základě pravidel soutěže vybrán, dostane možnost vypravit až 24 studentů s 2 doprovázejícími učiteli.

 .

Co studentům setkání přinese?

Program Euroscola nabízí studentům ve všech členských zemích EU možnost navštívit sídlo Evropského parlamentu, kde mohou v rámci debat se studenty z ostatních zemí konfrontovat své názory na současné dění v EU.

Evropský parlament vyvinul program Euroscola, aby EU nezůstala mladým lidem v Evropě záhadou. Při tom si mohou středoškoláci při setkání mladých lidí z celé Evropy vyzkoušet své jazykové schopnosti, vyjádřit jejich vlastní názor a nabýt tak zkušenost o evropské rozdílnosti a sjednocenosti. Zároveň se seznámí s prací Evropských institucí a nahlédnou na svou roli v budoucí organizaci Evropy. Program touto cestou usnadňuje interakci mezi mladými lidmi různých národností.

 .

Kdo pořádá národní kolo soutěže Euroscola?

Projekt Euroscola v ČR koordinuje Informační kancelář Evropského parlamentu v České republice. Realizátorem programu je Evropský parlament.

 
Euroscola - jak se připravit, ubytování a užitečné informace