skip to content
 

Skončilo podzimní kolo soutěže Euroscola

 .
07/11/2016
 .

V pondělí 7. listopadu ve 14:00 bylo ukončeno podzimní kolo soutěže Euroscola, ve kterém měli studenti druhých a třetích ročníků středních škol za úkol vytvořit video na dané téma. Do soutěže se přihlásilo na dvě desítky soutěžních videí. Nejčastěji byla zpracována témata Filmové ceny LUX a Sacharovovy ceny. Všechna videa jsou unikátní a tvůrcům děkujeme za účast v soutěži. Videa je možné zhlédnout na našich FB stránkách www.facebook.com/epiopraha/videos, kde mají samostatný playlist.

Výherci podzimního kola

Celkem 5 tříd vyhrává hlavní cenu v soutěži Euroscola, kterou je finanční příspěvek na cestu na celoevropské setkání studentů z 28 členských států EU do Evropského parlamentu, které se uskuteční ve Štrasburku ve Francii v prvním pololetí roku 2017. Finanční příspěvek je maximálně pro 24 studenů + 2 doprovody. Setkání Euroscola ve Štrasburku se škola může zúčastnit pouze 1x v kalendářním roce.

 • Třída 2.TM ze Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově a jejich video o energetických štítcích
 • Třída 2.A z Gymnázia a SOŠ Moravské Budějovice a jejich video o Sacharovově ceně
 • Třída O 2.B z VOŠ Mezinárodního obchodu a OA v Jablonci nad Nisou a jejich video o LUX Film Prize
 • Třída 2.G z Gymnázia Valašské Klobouky a jejich video o Sacharovově ceně
 • Třída H 2.A ze Střední školy Havířov - Prostřední Suchá a jejich video o Sacharovově ceně

Náhradníci

 • Třída 3.AI z OA České Budějovice a jejich video o LUX Film Prize
 • Třída 2.B PL z VOŠ sociální a SPgŠ Prachatice a jejich video o LUX Film Prize
 • Třídy 3.D a 3.E z Gymnázia Třinec a jejich videa o LUX Film Prize a geoblockingu
 • Třída 3.A z OA a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Šumperk a jejich video o LUX Film Prize

Výhercům gratulujeme. Vedení školy budeme v příštích dnech kontaktovat o Vaší výhře spolu s informacemi, jak postupovat dále.

 
 .

Začíná podzimní kolo soutěže Euroscola

 .
02/09/2016
 .

V pondělí 5. září začíná podzimní kolo soutěže Euroscola, které bude opět kreativní. Loni jste se do soutěže mohli zapojit s fotokoláží zachycující dobročinnou akci, kterou jste uskutečnili v rámci třídy nebo školy. V letošním kole bychom z vás chtěli udělat YouTubery Evropského parlamentu. Soutěže, která trvá do 7. listopadu, se mohou zúčastnit studenti druhých a třetích ročníků středních škol v České republice.

IKEP
IKEP
 .

Staň se YouTuberem Evropského parlamentu a vyhraj cestu do Štrasburku!

Vytvoř youtuberské video, pošli nám ho, my ho umístíme na facebookovou stránku Informační kanceláře Evropského parlamentu v ČR (www.facebook.com/epiopraha) a necháme žít virálním životem. Tvůrce pěti videí, která oslovila nejvíce lidí, pošleme i s jejich třídou do Štrasburku.

 .

Jak na to?

 • 1. Za svou třídu natočte video na dané téma. Autorem může být jednotlivec nebo celá třída.
 • 2. Zvolte si jedno ze šesti témat, které chcete vysvětlit ostatním uživatelům internetu a rozšířit nebo prohloubit jejich znalosti.
 • 3. Nastudujte si zvolené téma a rozmyslete, jak video režisérsky zrealizujete, připravte si scénář, rekvizity, případně kulisy.
 • 4. Natočte video o rozsahu 1-4 minuty.
 • 5. Video případně sestříhejte a otitulkujte.
 • 6. Video nám v období od 10. října - 4. listopadu 2016 zašlete prostřednictvím www.wetransfer.com na email EPPraha@ep.europa.eu. Do zprávy napište jméno/jména autorů, dále úplný název vaší školy a vaši třídu. Následně vám zašleme potvrzující email, že jsme video obdrželi.
 • 7. Od 10. října budou zveřejňována došlá videa na naší facebookové stránce (www.facebook.com/epiopraha), kde je můžete sdílet a lajkovat, aby se dostala ke všem vašim facebookovým kamarádům a oslovila co nejvíce lidí. Autoři pěti videí, která oslovila nejvíce lidí, vyhrají pro svou třídu finanční příspěvek na cestu do Štrasburku.

Témata ke zpracování

 • Sacharovova cena
 • Filmová cena LUX
 • Energetické štítky
 • Geo-blocking
 • Rozhodování v EU
 • Volby do Evropského parlamentu
 .

Časový harmonogram soutěže

 • 5. září v 9:00 - vyhlášení soutěže
 • 10. října - 4. listopadu do 12:00 - zasílejte svá videa prostřednictvím www.wetransfer.com na emailovou adresu EPPraha@ep.europa.eu, videa následně zveřejníme na facebookové stránce Informační kanceláře Evropského parlamentu v ČR (www.facebook.com/epiopraha)
 • 7. listopadu ve 14:00 - ukončení soutěže a vyhlášení vítězů

Jak by video mohlo vypadat?

YouTube je plný nejrůznějších videí a vlogů, ze kterých můžete čerpat náměty na zpracování vašeho videa. Některá videa jsou vytvořena velmi jednoduše bez jakýchkoliv efektů nebo střihačských dovedností. Videa, která mají grafické efekty, jsou však uživateli internetu velmi vyhledávaná.

Inspirace, jakým způsobem video zpracovat:

Jak vzniká vítr?
Ako funguje blesk?
Jak funguje Google
Jak funguje jaderná elektrárna

 .

Hodnocení

Autoři pěti videí, která oslovila na facebookové stránce www.facebook.com/epiopraha nejvíce lidí, vyhrají pro svou třídu finanční příspěvek na cestu do Štrasburku. Čím virálnější video vytvoříte, tím více lidí oslovíte.

Vaše video umístěné na naší facebookové stránce (www.facebook.com/epiopraha) bude žít virálním životem. Videa sdílejte a lajkujte, aby se dostala ke všem vašim facebookovým kamarádům a oslovila co nejvíce lidí. Parametr „oslovení lidé“ je facebookový nástroj, který měří počet lidí, ke kterým příspěvek dorazil přímo či virálně.

 .

Kdo se může zúčastnit?

Soutěže se mohou zúčastnit studenti druhých a třetích ročníků středních škol v České republice.

 .

Hlavní cena

Hlavní cenou v soutěži je finanční příspěvek na cestu na celoevropské setkání studentů z 28 členských států EU do Evropského parlamentu, které se uskuteční ve Štrasburku ve Francii. Finanční příspěvek je maximálně pro 24 studenů + 2 doprovody. Setkání Euroscola ve Štrasburku se škola může zúčastnit pouze 1x v kalendářním roce. Termíny setkání Euroscola ve Štrasburku jsou předběžně naplánované na první polovinu roku 2017.    

 .

Kdo je YouTuber a co je vlog  

Youtuber je osoba, která na internetovém serveru YouTube nahrává videa. Video blogger (zkráceně vlogger) vytváří a publikuje videa na různá témata. Video blog, zkráceně nazývaný vlog, je blog, při kterém se dotyčná osoba nevyjadřuje písemně ale ústně, točí sebe nebo své okolí. Točit vlogy je pro některé jednodušší, než psát dlouhé odstavce a pro diváka bývá požitek často zábavnější. Mezi vlogy se můžou řadit různá instruktážní videa, humorná videa, nebo pravidelná shrnutí novinek.