Kohéziós Alap

Az 1994-ben felállított Kohéziós Alap azon tagállamok környezetvédelemmel, valamint transzeurópai hálózatokkal kapcsolatos projektjeinek nyújt támogatást, amelyekben az egy főre jutó bruttó nemzeti jövedelem az uniós átlag 90%-ánál kevesebb.

Jogalap

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 177. cikke (elsősorban annak második bekezdése).

Célkitűzések

A Kohéziós Alap az Európai Unió gazdasági, társadalmi és területi kohéziójának megerősítése céljából jött létre, a fenntartható fejlődés elősegítése érdekében. A 2021 és 2027 közötti programozási időszakban az alábbiakra nyújt támogatást:

  • környezeti beruházások, beleértve a fenntartható fejlődéssel és az energiával összefüggő olyan területeket, amelyek környezeti előnyökkel járnak;
  • a közlekedési infrastruktúrához tartozó transzeurópai hálózatok (TEN-T);
  • technikai segítségnyújtás.

Az Unió környezetvédelmi célkitűzéseinek megvalósítását célzó projektek esetében az Alap hozzájárulást nyújthat a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos területekhez is. Ilyen például az energiahatékonyság, a megújuló energiák, valamint – a transzeurópai hálózatokon kívüli közlekedési szektorban – a vasúti, folyami és tengeri közlekedés, az intermodális közlekedési rendszerek és kölcsönös átjárhatóságuk, a közúti, tengeri és légi közlekedés irányítása, a tiszta városi közlekedés és a tömegközlekedés.

A Kohéziós Alap olyan programokat finanszíroz, amelyekért az Európai Bizottság és a tagállamok nemzeti és regionális hatóságai közösen felelősek. A tagállamok kiválasztják, hogy mely projekteket finanszírozzák, és felelősséget vállalnak azok napi irányításáért. A források felhasználására vonatkozó szabályokat a közös rendelkezésekről szóló rendelet határozza meg.

Támogatható országok

Az Alapot azon tagállamok számára tartják fenn, amelyekben az egy főre jutó bruttó nemzeti jövedelem (GNI) az uniós átlag 90%-ánál kevesebb. A 2021 és 2027 közötti programozási időszakban az alábbi 15 ország jogosult a Kohéziós Alapból származó finanszírozásra: Bulgária, Ciprus, Csehország, Észtország, Görögország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Portugália, Románia, Szlovákia és Szlovénia.

Költségvetés és pénzügyi szabályok

A Kohéziós Alapra vonatkozó szabályokat a 2021 és 2027 közötti időszakra az Európai Regionális Fejlesztési Alapról és a Kohéziós Alapról szóló rendelet állapítja meg. Támogatja a „Beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe” célkitűzés alá tartozó projekteket, főként a környezetvédelmi és közlekedési infrastrukturális projekteket, köztük a transzeurópai hálózatokat (TEN-T).

A rendelet fenntartja az uniós kohéziós politika tematikus koncentrációját. A Kohéziós Alap két konkrét célkitűzést támogat majd: a zöldebb, karbonszegény és körforgásos gazdaságot (2. szakpolitikai célkitűzés), valamint a jobban összekapcsolt Európát (3. szakpolitikai célkitűzés).

A kohéziós politika meghatározza azon tevékenységek listáját is, amelyeket a Kohéziós Alap a 2021 és 2027 közötti időszakban nem támogathat. Ide tartozik az atomerőművek leszerelése vagy építése, a repülőtéri infrastruktúra (a legkülső régiók kivételével) és bizonyos hulladékkezelési (pl. hulladéklerakókkal kapcsolatos) műveletek. A Kohéziós Alap ezenkívül nem támogathat lakhatási beruházásokat, kivéve, ha azok az energiahatékonyság vagy a megújuló energia használatának előmozdításával kapcsolatosak.

A 2021 és 2027 közötti időszakban az Európai Unió (2018-as árakon, tehát a valuta 2018-as értékében kifejezve) 42,6 milliárd EUR-t különít el a Kohéziós Alap számára, ebből 10 milliárd EUR-t az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközre, amely egy olyan uniós finanszírozási program, amely a transzeurópai infrastruktúra fejlesztését támogatja olyan területeken, mint a közlekedés, az energia és a digitális szolgáltatások. A társfinanszírozási arány a projektek értékének legfeljebb 85%-a lehet.

A Kohéziós Alap összes pénzügyi előirányzatának 37%-a várhatóan az Unió éghajlat-politikai célkitűzéseihez járul hozzá.

A 2021 és 2027 közötti időszakban a Kohéziós Alapból az egyes tagállamoknak nyújtott finanszírozás összege:

Tagállam Költségvetés (millió EUR)
Bulgária 1 467
Csehország 7 389
Észtország 952
Görögország 3 508
Horvátország 1 372
Ciprus 207
Lettország 1 204
Litvánia 1 645
Magyarország 3 015
Málta 192
Lengyelország 10 750
Portugália 3 946
Románia 4 094
Szlovénia 834
Szlovákia 1 868
Összesen 42 556*

* Beleértve a technikai segítségnyújtást is (114 millió EUR).

Forrás: Európai Bizottság, 2018-as árakon számítva.

Az Európai Parlament szerepe

A 2021–2027-es időszakra vonatkozó új kohéziós politikát meghatározó rendeleteket a rendes jogalkotási eljárás keretében fogadták el, így a Parlament teljes körű jogosultsággal rendelkezett módosítások előterjesztésére. Ez lehetővé tette a Parlament számára, hogy elérje, hogy a javasolt szabályok rugalmasabbá váljanak, illetve jobban megfeleljenek a tagállamok szükségleteinek.

A 2021–2027-es kohéziós politika végrehajtásának megkezdéséről szóló, 2022. április 6-i állásfoglalásában a Parlament megállapította, hogy a kohéziós politikai tárgyalások késedelmének elsődleges oka a Covid19-világjárvány volt, és ez később akadályozta a 2021–2027-es finanszírozási időszakra vonatkozó jogalkotási keret elfogadását. Attól tartva, hogy a következő programozási időszakban csökken a költségvetés, a Parlament felkérte a Bizottságot, hogy terjesszen elő vészhelyzeti tervet a programok késedelmes megkezdése miatti esetleges nem teljes mértékű felhasználás kezelésére. Az állásfoglalás kiemeli, hogy a 2021–2027-es kohéziós politika végrehajtásának késedelme akadályozza a tagállamokat abban, hogy reagáljanak a válságokra, többek között Oroszország Ukrajna elleni agressziójára.

A témával kapcsolatos további információkért látogasson el a Regionális Fejlesztési Bizottság honlapjára.

 

Kelly Schwarz