Kadangi jaunimo klausimai yra nacionalinės politikos sritis, jų derinimas ES lygmeniu nėra įmanomas. Todėl ES atlieka pagalbinį vaidmenį, ypač kalbant apie judumą ir galimybes visoje Europoje. Pavyzdžiui, programos „Erasmus+“ 1 pagrindiniu veiksmu, kuris skirtas asmenų judumui, skatinami jaunimo mainai ES viduje ir su trečiosiomis šalimis. Tai, kad keletą pastarųjų metų Europos Sąjunga stiprina savo politiką jaunimo atžvilgiu, parodo Europos solidarumo korpuso programa ir projektas „DiscoverEU“.

Teisinis pagrindas

ES veiklos jaunimo srityje pagrindas yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 165 ir 166 straipsniai.

Į Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartiją įtrauktas straipsnis dėl vaiko teisių (24 straipsnis), taip pat straipsnis dėl vaikų darbo uždraudimo ir jaunų žmonių apsaugos darbe (32 straipsnis).

Tikslai

SESV 165 straipsnyje nustatyta, jog Sąjunga imasi veiksmų, kad skatintų plėtoti jaunimo ir jaunimo srities darbuotojų mainus bei ragintų jaunimą dalyvauti Europos demokratiniame gyvenime. Remdamasi 166 straipsniu, Sąjunga gali įgyvendinti profesinio mokymo politiką, kuria būtų remiami ir papildomi valstybių narių veiksmai. Vadovaujantis šiuo straipsniu, Sąjungai pavesta sudaryti geresnes profesinio mokymo galimybes ir skatinti pedagogų bei jų auklėtinių, ypač jaunimo, judumą.

Be šių nuostatų, vaikai ir jaunimas naudojasi ES politikos teikiamais pranašumais ir kitose srityse, pvz., švietimo, mokymo ir sveikatos apsaugos srityse arba su vaikų ir jaunimo teisėmis ir apsauga susijusiose srityse.

Laimėjimai

A. Strateginė sistema

2019–2027 m. ES jaunimo strategija „Įtraukti, susieti jaunuolius ir suteikti jiems galių“

2019–2027 m. ES jaunimo strategija grindžiama 2018 m. lapkričio 26 d. Tarybos rezoliucija. Jos tekste ypatingą dėmesį siūloma skirti šiems aspektams:

  • skatinti jaunimą dalyvauti pilietiniame ir demokratiniame gyvenime;
  • suburti jaunus žmones iš visos Europos Sąjungos ir už jos ribų, kad būtų skatinama savanoriška veikla, judumas mokymosi tikslais, solidarumas bei kultūrų tarpusavio supratimas;
  • remti jaunimo įgalėjimą užtikrinant kokybę, inovacijas ir pripažinimą jaunimo darbo srityje.

2021 m. birželio mėn. Komisija, įgyvendindama šią strategiją, pirmąja Europos Sąjungos jaunimo reikalų koordinatore paskyrė Bilianą Sirakovą. Jos uždavinys – stiprinti tarpsektorinį bendradarbiavimą Komisijoje.

B. ES finansavimas jaunimo programoms

1. „Erasmus+“

Programa „Erasmus+“ yra ES švietimo, mokymo, jaunimo ir sporto rėmimo programa. 10,3 proc. 2021–2027 m. laikotarpio programos „Erasmus+“ biudžeto, t. y. daugiau kaip 2,5 mlrd. EUR, numatyta skirti jaunimo srities veiklai.

2021 m. „DiscoverEU“ tapo neatsiejama programos „Erasmus+“ jaunimo paprogramės dalimi. Šia iniciatyva aštuoniolikmečiams suteikiama galimybė keliauti po Europą iki vieno mėnesio. Tai leidžia jiems atrasti Europos įvairovę ir kultūros paveldą bei užmegzti ryšius su žmonėmis iš visos Europos.

2. Europos solidarumo korpusas

Europos solidarumo korpuso veikla prasidėjo 2018 m. spalio mėn. Šios iniciatyvos tikslas – suteikti 18–35 metų jaunuoliams galimybę įsitraukti į solidarumo veiklą savanoriaujant, atliekant stažuotę ar imantis įvairių (sveikatos priežiūros, aplinkos apsaugos ir kt.) sričių darbo užsienyje arba savo šalyje.

C. Kitos Sąjungos iniciatyvos

1. Sustiprinta Jaunimo garantijų iniciatyva

2013 m. sukurta Jaunimo garantijų iniciatyva – tai programa, pagal kurią užtikrinama, kad jaunuoliai per keturis mėnesius nuo tada, kai tampa bedarbiais ar baigia formaliojo švietimo įstaigą, gautų kokybišką darbo, studijų tęsimo, pameistrystės arba stažuotės pasiūlymą. Kadangi programa buvo sėkminga, 2020 m. ji buvo sustiprinta remiantis Tarybos rekomendacija „Tiltas į darbo rinką. Sustiprinta Jaunimo garantijų iniciatyva“.

2. Vaiko apsaugos politika

Lisabonos sutartyje ES buvo iškeltas tikslas skatinti vaiko teises. Vadovaujantis Pagrindinių teisių chartija, vaiko teisių apsaugą užtikrina ES institucijos ir valstybės narės.

2011 m. vasario 15 d. Komisija priėmė komunikatą „ES vaiko teisių darbotvarkė“. Jo tikslas – dar kartą patvirtinti stiprų visų ES institucijų ir visų valstybių narių įsipareigojimą skatinti, saugoti ir užtikrinti vaiko teises visose susijusiose ES politikos srityse bei ryžtą paversti šį įsipareigojimą konkrečiais rezultatais.

2016 m. Europos Parlamentas ir Taryba priėmė direktyvą dėl procesinių garantijų vaikams, kurie baudžiamajame procese yra įtariamieji ar kaltinamieji. Šia direktyva turėtų būti užtikrinama, kad vaikai, kurie yra įtariamieji ar kaltinamieji baudžiamajame procese, būtų pajėgūs suprasti ir sekti šį procesą bei naudotis savo teise į teisingą bylos nagrinėjimą. Vadovaujantis ja taip pat turėtų būti užtikrinama pakartotinio vaikų nusikalstamumo prevencija ir skatinama jų socialinė integracija.

Be to, vaiko teisės ir smurto prieš vaikus, jaunimą, moteris ir kitas rizikos grupes prevencija užtikrinamos bei skatinamos įgyvendinant 2021–2027 m. Teisių ir vertybių programą.

2021 m. kovo 24 d. Komisija priėmė komunikatą „ES vaiko teisių strategija“. Svarbiausias šios strategijos tikslas – vaikams užtikrinti kuo geresnį gyvenimą tiek ES, tiek visame pasaulyje.

3. Jaunimas ir žiniasklaida

Internetinės technologijos suteikia vaikams ir jaunimui puikią galimybę naudotis skaitmeniniais mokymosi ištekliais bei dalyvauti viešose diskusijose. Tačiau dėl šiuolaikinių technologijų vaikai taip pat gali atsidurti ypač pažeidžiamoje padėtyje. Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyva užtikrinama nepilnamečių apsauga nuo galimai nesaugaus turinio, nesvarbu, ar jis būtų siūlomas tradicinių transliuotojų, ar naudojantis užsakomosiomis paslaugomis (žr. Faktų suvestinę 3.6.2 „Audiovizualinė ir žiniasklaidos politika“).

4. Europos jaunimo portalas

Europos jaunimo portalas – tai interneto svetainė, skirta padėti visos Europos jaunimui susipažinti su daugybe galimybių, kurias ES siūlo juos dominančiose srityse ir kurios apima savanorystę, darbą, mokslą, kultūrą, kūrybiškumą ir t. t.

5. Europos jaunimo savaitė

Kas dvejus metus Komisija kartu su Parlamentu rengia Europos jaunimo savaitę. Jos tikslas – atkreipti dėmesį į jaunimo veiklą visose šalyse, kurios dalyvauja programoje „Erasmus“, ir supažindinti su įvairiomis judumo galimybėmis, kurios jaunimui siūlomos ES.

6. 2022-ieji – Europos jaunimo metai

2021 m. gruodžio 22 d. Europos Parlamentas ir Taryba priėmė sprendimą (ES) 2021/2316 dėl Europos jaunimo metų (2022 m.). Bendras tikslas – sustiprinti ES, valstybių narių ir regionų bei vietos valdžios institucijų, taip pat pilietinės visuomenės veikėjų pastangas įgalinti, pagerbti, remti ir įtraukti jaunimą, įskaitant mažiau galimybių turinčius jaunuolius. Europos jaunimo metai vyko po COVID-19 pandemijos, siekiant turėti ilgalaikį teigiamą poveikį jaunimui. ES įsipareigojo užtikrinti ilgalaikį 2022 m. Europos jaunimo metų įnašų ir tikslų poveikį. Siekdama šio tikslo, 2024 m. sausio mėn. Komisija paskelbė „tinkamumo jaunimui patikrą“. Šia iniciatyva bus užtikrinta, kad būtų sistemingai atsižvelgiama į politikos poveikį jaunimui.

7. Europos jaunimo sostinė

Europos jaunimo sostinėsiniciatyva gimė per 2009 m. Europos jaunimo forumą. Kasmet Europos miestas išrenkamas būti Europos jaunimo sostine ir jam suteikiama galimybė atkreipti dėmesį į novatoriškas iniciatyvas, kurių imasi jaunimas ir kurios įgyvendinamos jaunimo labui.

8. Konkursas „Youth4Regions“

Konkursas „Youth4Regions“ skirtas jauniesiems žurnalistams, kurie domisi ES regionine politika. Konkurso nugalėtojai gali dalyvauti mokymuose Europai aktualiais klausimais, pasisemti žinių iš patyrusių žurnalistų ir pasinaudoti galimybe prisijungti prie spaudos atstovų kelionių į valstybes nares, kurias rengia Komisija.

9. Jaunimo veiksmų planas

2022 m. spalio 4 d. Komisija ir Vyriausiasis įgaliotinis pranešė apie Jaunimo veiksmų planą (2022–2027 m.), kuriuo siekiama viso pasaulio jaunimą įtraukti į ES išorės veiksmus. 2022 m. lapkričio 28 d. Taryba priėmė išvadas, kuriomis siekiama remti viso pasaulio jaunimo dalyvavimą formuojant politiką skatinant jaunimo dalyvavimą ir aktyvumą tarptautiniuose forumuose ir skiriant reikiamus išteklius, daugiausia dėmesio skiriant aktyvistų apsaugai, įgalėjimui, sveikatai ir judumui.

Europos Parlamento vaidmuo

2021 m. gegužės 18 d. Europos Parlamentas ir Taryba patvirtino 2021–2027 m. laikotarpio Europos solidarumo korpuso programą. Europos Parlamentas pritarė tam, kad šiam projektui būtų skirtas specialus vieną milijardą eurų viršijantis biudžetas. Tai leis į programą įsitraukti apie 350 000 jaunuolių. Parlamentas primygtinai reikalavo, kad programa taptų prieinamesnė ir įtraukesnė jaunimui, įskaitant mažiau galimybių turinčius jaunuolius 2023 m. lapkričio 21 d. Europos Parlamentas priėmė Europos solidarumo korpuso programos laikotarpio vidurio vertinimą. Rezoliucijoje raginama padvigubinti kito Europos solidarumo korpuso ciklo biudžetą (po 2028 m.), kad būtų patenkintas dalyvavimo programoje poreikis. EP nariai pabrėžė, kad reikia didinti informuotumą apie programą, nes jos matomumas išlieka ribotas.

2023 m. spalio 5 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl naujos Europos strategijos dėl vaikams geresnio interneto (VGI+). Šia strategija užtikrinama, kad naujajame skaitmeniniame dešimtmetyje vaikai ir jaunimas būtų apsaugoti, gerbiami ir įgalinami internete. Parlamentas pabrėžė skaitmeninio švietimo svarbą siekiant užtikrinti saugumą internete ir ragino parengti Europos kovos su patyčiomis ir patyčiomis kibernetinėje erdvėje mokyklose strategiją.

2021 m. vasario 10 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl COVID-19 poveikio jaunimui ir sportui. Be to, 2022 m. rugsėjo 13 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl įvairių jaunimo užsiėmimų uždarymo dėl COVID-19 poveikio vaikams ir jaunimui ES. Rezoliucijoje atkreipiamas dėmesys į pablogėjusią vaikų ir jaunimo psichikos sveikatą ir gerovę ir raginama laikytis holistinio ES požiūrio sprendžiant psichikos sveikatos problemas. Joje taip pat atkreipiamas dėmesys į tai, kad, siekiant didinti informuotumą apie psichikos sveikatą ir prieigą prie (psichologinės) pagalbos paslaugų, būtina užtikrinti finansavimą.

Siekdamas skatinti aktyvų pilietiškumą ir įtraukti jaunimą į savo veiklą, 2014 m. Parlamentas surengė Europos jaunimo renginį (EYE), kuris vyksta kas dvejus metus Strasbūre. Be to, Jaunimo centro interneto svetainė buvo sukurta kartu su „Jaunimo idėjomis“, kurioje jaunimas kviečiamas pateikti savo idėjas apie ES. Kai kurios iš idėjų bus perduotos Europos Parlamento nariams ir politikos formuotojams.

Siekdamas skatinti jaunimą patį kurti Europos projektus, 2008 m. Parlamentas kartu su Acheno miesto Tarptautinės Karolio Didžiojo premijos fondu įsteigė Europos Karolio Didžiojo jaunimo premiją, kasmet skiriamą už projektus, kuriais puoselėjamas tarpusavio supratimas Europoje ir pasaulyje. Be to, siekdamas padėti jaunimui gilinti žinias apie ES demokratiją ir vertybes, Parlamentas įgyvendina ugdomąsias programas „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“ ir „Euroscola“.

Daugiau informacijos šia tema pateikiama Biudžeto kontrolės komiteto interneto svetainėje.

 

Lina Sasse / Kristiina Milt