Unia Europejska i jej partnerzy handlowi

UE już od lat odchodzi od wytwarzania pracochłonnych produktów o niskiej wartości, aby wyspecjalizować się w produkcji towarów markowych o wyższej wartości. Ze względu na otwartą gospodarkę handel ma zasadnicze znaczenie dla UE, która jest założycielem i kluczowym podmiotem Światowej Organizacji Handlu (WTO). Ponadto, w celu pokonania barier w handlu oraz wyrównania szans dla przedsiębiorstw działających na jej rynku Unia negocjuje obecnie szereg umów o wolnym handlu.

Podstawa prawna

Art. 207 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, że wspólna polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Unii Europejskiej.

Przewodnia rola UE

Największe gospodarki na świecie to UE, Chiny i Stany Zjednoczone, które w 2023 r. wytworzyły odpowiednio około 17,5 %, 17 % i 25,7 % światowego produktu krajowego brutto (PKB). Ze względu na swój PKB wynoszący około 17 bln EUR oraz otwartość jej rynku UE odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu światowego systemu handlu, między innymi poprzez wspieranie WTO. Otwartość gospodarcza przyniosła UE istotne korzyści, biorąc pod uwagę, że ponad 30 mln miejsc pracy w UE zależy od handlu zewnętrznego oraz że według szacunków światowy wzrost gospodarczy będzie generowany głównie poza Europą. Nowi uczestnicy rynku oraz innowacje technologiczne, w szczególności cyfryzacja, zmieniły zarówno strukturę handlu zagranicznego, jak i rządzące nim mechanizmy. Obecnie gospodarka światowa jest wysoce zintegrowana, a tradycyjny handel wyrobami gotowymi został w dużym stopniu zastąpiony przez globalne łańcuchy dostaw.

Mimo że światowy kryzys finansowy z 2009 r. miał negatywny wpływ na wyniki gospodarcze UE, zdołała ona utrzymać stosunkowo silną pozycję w handlu towarami, umacniając jednocześnie swoją wiodącą rolę w handlu usługami. Pandemia COVID-19 spowolniła wzrost gospodarczy i wywołała dyskusję na temat repatriacji produkcji do Europy (tzw. „reshoring”). Repatriacja produkcji będzie prawdopodobnie stosowana selektywnie w sektorach krytycznych, podczas gdy globalne łańcuchy dostaw ulegną w pewnym stopniu fragmentacji z powodu coraz większej liczby odrębnych dostawców towarów i usług.

Rola Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego

Handel zagraniczny był jednym z pierwszych obszarów, w odniesieniu do którego państwa członkowskie postanowiły połączyć swoje siły. W związku z tym upoważniły one Komisję do działania w ich imieniu w kwestiach związanych z handlem, w tym przy negocjowaniu międzynarodowych porozumień handlowych. Innymi słowy UE, działając jako jeden podmiot, negocjuje dwustronne i wielostronne porozumienia handlowe w imieniu wszystkich należących do niej państw członkowskich. Doświadczenia związane z uczestnictwem w systemie rozstrzygania sporów w ramach WTO pokazują, że Unia jest w stanie bronić swoich interesów w międzynarodowych sporach handlowych. UE wykorzystuje również międzynarodowe instrumenty handlowe w celu promowania wartości i strategii politycznych, a także stara się rozszerzyć własne praktyki regulacyjne na cały świat, tradycyjnie opowiadając się za otwartym i sprawiedliwym międzynarodowym systemem handlowym.

W 2009 r. Traktat z Lizbony wzmocnił pozycję Parlamentu Europejskiego, czyniąc tę instytucję współodpowiedzialną – na równi z Radą – za uchwalanie przepisów w zakresie handlu i inwestycji. Ponadto w traktacie przyznano Parlamentowi większe uprawnienia do negocjowania i ratyfikowania międzynarodowych umów handlowych, ponieważ uzyskanie zgody Parlamentu jest teraz obowiązkowe. Niektóre elementy polityki handlowej pozostają jednak w gestii państw członkowskich. 16 maja 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej opublikował opinię, która w jasnym świetle ukazała podział między kompetencjami krajowymi a unijnymi.

Polityka handlowa i jej kierunki

Kiedy w pierwszej dekadzie XXI wieku wielostronne negocjacje w ramach WTO w sprawie dauhańskiej agendy rozwoju utknęły w martwym punkcie, UE musiała znaleźć alternatywne sposoby zagwarantowania lepszego dostępu do rynków państw niebędących członkiem UE. W tym celu wprowadzono nową generację kompleksowych umów o wolnym handlu, które wykraczają poza obniżki taryf celnych oraz handel towarami. Pierwsza taka umowa o wolnym handlu nowej generacji została podpisana z Koreą Południową, i po jej ratyfikacji przez Parlament, formalnie weszła w życie w grudniu 2015 r. Wyrazem nowej polityki są także: wielostronne porozumienie handlowe między UE a Peru, Kolumbią, a następnie Ekwadorem (od 2016 r.), stosowane od 2013 r., układ o stowarzyszeniu z państwami Ameryki Środkowej (Honduras, Nikaragua, Panama, Kostaryka, Salwador i Gwatemala), którego filar handlowy jest tymczasowo stosowany od 2013 r., kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa UE-Kanada (CETA), tymczasowo stosowana od września 2017 r., umowa o wolnym handlu UE-Singapur, obowiązująca od końca 2019 r., oraz umowa o wolnym handlu UE-Wietnam, obowiązująca od połowy 2020 r. Umowa o partnerstwie gospodarczym z Japonią weszła w życie 1 lutego 2019 r. 13 grudnia 2023 r. Unia i Chile podpisały zmodernizowaną zaawansowaną umowę ramową między UE a Chile, która została zatwierdzona przez Parlament Europejski 29 lutego 2024 r. 22 listopada 2023 r. Parlament Europejski zatwierdził umowę o wolnym handlu między UE a Nową Zelandią.

Od czasu zawieszenia negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie transatlantyckiego partnerstwa handlowo-inwestycyjnego (TTIP) w 2016 r., UE skupiła się na umowach ze Stanami Zjednoczonymi w konkretnych obszarach, takich jak cła na towary przemysłowe czy ocena zgodności. Negocjacje w sprawie umowy handlowej z członkami założycielami Mercosuru zostały zakończone w 2019 r., a projekt umowy oczekuje na ratyfikację. UE rozpoczęła również negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu z Indonezją, Tunezją, Filipinami i Australią. Negocjacje z Indiami zostały wznowione w 2021 r., a z Tajlandią w 2023 r., natomiast negocjacje z Malezją zostaną wznowione, gdy tylko zaistnieją ku temu sprzyjające warunki.

W 2020 i 2021 r. pandemia COVID-19 znacznie ograniczyła międzynarodowy handel towarami, w tym handel UE z jej głównymi partnerami handlowymi. Nieuzasadniona i niczym niesprowokowana wojna Rosji przeciwko Ukrainie wpłynęła na rynki energii i żywności.

W lutym 2021 r. Komisja przedstawiła swój przegląd polityki handlowej zatytułowany „Otwarta, zrównoważona i asertywna polityka handlowa”, którego celem jest wyznaczenie kierunku polityki handlowej do 2030 r. Przegląd polityki handlowej jest następcą strategii „Handel z korzyścią dla wszystkich” z 2015 r. i odzwierciedla zmiany geopolityczne, które zaszły od tego czasu, wprowadzając do słownictwa handlowego takie terminy jak „asertywność” i „odporność”, obok dobrze znanych pojęć „uczciwości” i „zrównoważonego rozwoju”. Jego celem jest dostosowanie polityki handlowej do obecnych wyzwań i ułatwienie transformacji ekologicznej i cyfrowej poprzez „otwartą strategiczną autonomię”.

Główni partnerzy handlowi UE

Europa jest największym na świecie eksporterem towarów i usług. W 2023 r. Stany Zjednoczone były głównym odbiorcą towarów z UE, z udziałem 19,7 % całkowitego wywozu, a na drugim miejscu znalazło się Zjednoczone Królestwo (13 %), wyprzedzając Chiny (8,8 %). Inni ważni partnerzy handlowi w odniesieniu do handlu towarami w 2022 r., w kolejności malejącej, to Szwajcaria (7%) i Turcja (4%).

Jeśli chodzi o handel usługami w 2022 r., Stany Zjednoczone były głównym partnerem handlowym UE, a w dalszej kolejności Zjednoczone Królestwo i Szwajcaria.

Inwestycje

UE jest największym na świecie inwestorem i jednym z głównych odbiorców bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) z innych krajów. Wejście w życie Traktatu z Lizbony w 2009 r. spowodowało dalsze rozszerzenie wyłącznych kompetencji UE w dziedzinie handlu międzynarodowego, które obejmują obecnie także bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Aby wyjaśnić dokładny zakres swoich kompetencji w odniesieniu do inwestycji, Komisja zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o opinię w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem. Opinia 2/15 TSUE z 2017 r. w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem potwierdziła, że większość aspektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych wchodzi w zakres wyłącznej kompetencji UE, z pewnymi wyjątkami (w szczególności rozstrzyganie sporów)[1].

Udział światowych BIZ w 2022 r. (w mld USD i % łącznej kwoty)

  Wartość przychodzących BIZ Wartość wychodzących BIZ
Świat w mld USD 44 252,759 (100%) 39 852,940 (100%)
UE 11 170,459 (25,24%) 12 726,307 (31,9%)
Stany Zjednoczone 10 461,684 (23,64%) 8 048,114 (20,19%)
Chiny 3 822,449 (8,64%) 2 931,653(7,4%)
Kanada 1 439,848 (3,25%) 2 033,032(5,1%)
Japonia 225,367 (0,5%) 1 948,555 (4,9%)
Zjednoczone Królestwo 2 698,563(6,1%) 2 203,114 (5,5%)

Źródło: Obliczenia Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Zewnętrznej Unii Europejskiej Parlamentu Europejskiego na podstawie danych Komisji Europejskiej/Eurostatu

W grudniu 2020 r. UE zasadniczo zakończyła negocjacje w sprawie kompleksowej umowy inwestycyjnej z Chinami, która oczekuje na ratyfikację. Umowy o ochronie inwestycji z Singapurem i Wietnamem zostały ratyfikowane odpowiednio w 2019 i 2020 r. UE rozpoczęła również negocjacje w sprawie inwestycji z Mjanmą/Birmą i rozpatrzy możliwość rozpoczęcia podobnych negocjacji z Tajwanem i Hongkongiem. Negocjacje z Iranem będą rozpatrywane po przystąpieniu tego kraju do WTO. W grudniu 2020 r. UE zawarła również umowę o handlu i współpracy ze Zjednoczonym Królestwem, na którą Parlament wyraził zgodę w maju 2021 r. Umowa między UE a Zjednoczonym Królestwem przewiduje zerowe stawki celne w handlu towarami, a także obejmuje inwestycje i kilka innych obszarów polityki.

Odwiedź stronę internetową Parlamentu Europejskiego poświęconą handlowi i globalizacji.

 

[1]UNCTAD Światowy Raport Inwestycyjny (2023 r.) Wartość wychodzących i przychodzących BIZ, podaną w mln USD, zmieniono w tej tabeli na mld USD, a udziały obliczono w następujący sposób: (wartość krajowa/światowa)*100.

Wolfgang Igler