Schulz gratuluje Polsce 25ciu wspaniałych lat po komunizmie

Bruksela -
03-06-2014

W przeddzień 25tej rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, po dziesięcioleciach sprawowania władzy przez komunistów, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział:

"Gratuluję Polsce tych dwudziestu pięciu lat, podczas których przeszła drogę od władzy komunistów i gospodarki planowej do demokracji i wolnego rynku. Z kraju satelickiego ZSRR, Polska przekształciła się w szanowane państwo członkowskie Unii Europejskiej. Mimo dużych obszarów biedy i mimo niestabilnej sytuacji na Ukrainie, Polska przeżywa obecnie najlepszy chyba okres w swojej burzliwej historii, podążając szybko ku dobrobytowi w przyjaznym otoczeniu międzynarodowym.

Te pierwsze częściowo wolne wybory, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, po ponad czterdziestu latach komunizmu, pomogły doprowadzić do upadku muru berlińskiego, końca zimnej wojny oraz przywrócenia demokracji w Europie Wschodniej i Centralnej. Wyznaczyły drogę ku zjednoczeniu Europy i rozszerzeniu Unii Europejskiej.

Jakież zmiany zaszły w Polsce! W 1989 roku szalała w Polsce hiperinflacja, a długie kolejki ustawiały się przed pustymi półkami sklepowymi. Polska posiada obecnie dynamiczną klasę średnią, nowoczesne autostrady, czystsze powietrze, rozwijające się centra wielkomiejskie i mocny system bankowy.

Życzę Polsce więcej takich dobrych lat, podczas których rozwiąże problemy, z którymi przychodzi jej się zmierzyć, tak jak wielu innym krajom -- wysokim bezrobociem, rosnącymi różnicami w dochodach oraz integracją młodego pokolenia na rynku pracy."

Dodatkowych informacji udzielają:

europarl.president.press@europarl.europa.eu