A schengeni övezet kiterjesztése Bulgáriára és Romániára
- fel kell számolni az ellenőrzést Románia és Bulgária, illetve a schengeni övezetbe tartozó országok közötti földi, vízi és légi határokon
- a jelenlegi határellenőrzés aláássa az európaiak bizalmát és negatív gazdasági hatással is jár
- Horvátországnak is csatlakoznia kellene az övezethez, amint teljesíti a követelményeket
Az uniós minisztereknek mihamarabb fel kellene vennie Bulgáriát és Romániát a schengeni övezetbe, mondták a képviselők.
A képviselők kedden ismét felszólították az uniós állam- és kormányfőkből álló Európai Tanácsot, hogy mihamarabb hozzon pozitív döntést Bulgária és Románia schengeni tagságáról. A nem törvényerejű állásfoglalást 514 szavazattal, 107 ellenszavazat és 38 tartózkodás mellett fogadták el.
A kétlépéses módszer - amelynek értelmében az első körben a belső vízi és légi határellenőrzést, majd a belső szárazföldi határellenőrzést számolnák fel - számos kockázatot hordoz és kedvezőtlen hatással van a schengeni zóna további bővítésére, vélik a képviselők. A döntést ezért egy jogi aktus keretében kell meghozni.
A Parlament emellett felszólítja a Tanácsot, hogy azonnal vegye fel Horvátországot a schengeni övezetbe, amint az teljesítette a feltételeket.
A belső határellenőrzés negatív hatásai
Nem pusztán Romániában és Bulgáriában járt negatív hatással, hogy elhalasztották a két ország schengeni csatlakozását. Az egész Unió számára kedvezőtlen döntés volt, fogalmaznak a képviselők.
A belső határellenőrzés fenntartása vagy a schengeni övezeten belüli újrabevezetése aláássa az európaiak bizalmát az uniós intézményekben és az integrációban, emeli ki a Parlament. Emellett kedvezőtlen hatása van az Unió belső piacára, valamint a bolgár és a román export-importra.
A képviselők hangsúlyozzák: nem szabad, hogy a schengeni zóna bővítését vagy a polgárok szabad mozgását olyan szakpolitikák hiányosságai vessék vissza, mint például az uniós migrációs vagy menekültpolitika.
A jelentéstevő szerint
„A Parlament ma túllépett a már többször hangoztatott kérésén, amelyben Románia és Bulgária azonnali felvételét kérte a schengeni zónába. Most azt kértük, hogy az azonnali csatlakozás a földi, vízi és légi határon egyszerre történjen meg. Kategorikusan elutasítjuk a részleges csatlakozást, mert az nem pusztán nélkülözi a jogi alapot, hanem számos gazdasági, társadalmi és politikai hátránnyal is jár az egész Unió számára” - mondta a témáért a Parlamentben felelős bolgár szocialista képviselő, Szergej Sztanisev.
Háttér
A Parlament már 2011 júniusában zöld utat adott Bulgáriának és Romániának a schengeni zónába, és álláspontját azóta több ízben megerősítette.
Bulgária és Románia jelenleg részben alkalmazza a schengeni övezetre vonatkozó szabályokat, a határaikon még van ellenőrzés. A két ország schengeni tagságáról szóló végső döntést az EU miniszterei hozzák meg egyhangúlag.
További információ
Az elfogadott szöveg itt lesz elérhető (2018.12.11.)
Kapcsolat
SZONTAGH Andrásné Annamária
Európai Parlament
Magyarországi Kapcsolattartó Irodája
Sajtóattasé
Telefon: +36 1 411 3552
Mobil: +36 30 603 0575
E-mail: andrasne.szontagh@europarl.europa.eu
PÁLFY Katalin
Európai Parlament
Magyarországi Kapcsolattartó Irodája
Sajtóattasé
Telefon: +36 1 411 3549
Mobil: +36 30 173 47 33
E-mail: katalin.palfy@europarl.europa.eu
BALÁZS Eszter
Sajtóreferens
Telefon: (+32) 2 28 42373 (BXL)
Telefon: (+33) 3 881 73839 (STR)
Mobil: (+32) 470 88 08 77
sajto-hu@europarl.europa.eu