skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Debates par Luksemburgā noplūdušo informāciju: deputāti aicina saskaņot dalībvalstu nodokļu sistēmas

13/11/2014

Eiropas Parlaments trešdien ārkārtas debatēs ar Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Žanu-Klodu Junkeru apsprieda nesen atklātībā nonākušo informāciju, ka vairākas starptautiskās korporācijas ar Luksemburgas valdību slepeni vienojušās par īpašiem nodokļu atvieglojumiem.

Junkers uzsvēra, ka Luksemburgā pieņemtie lēmumi par nodokļu apjomu nav bijuši pretlikumīgi, tomēr pieļāva, ka  “Luksemburgā, kā arī citās ES dalībvalstīs, zināmā mērā notikusi nodokļu apiešana”. Viņš skaidroja, ka tas notiekot “visur Eiropā, jo ES nodokļu sistēmas nav pietiekami saskaņotas”. Junkers arī paziņoja, ka Eiropas komisārs Moskoviči gatavošot priekšlikumu programmai  par automātisku apmainīšanos ar informāciju par dalībvalstīs noteikto nodokļu apmēru.

Eiropas Tautas partijas grupas priekšsēdētājs Manfrēds Vēbers (Vācija) pauda pārliecību, ka Junkers spēs atrisināt pašreizējās problēmas, piebilstot, ka “tā nav vis Eiropas Savienības, bet gan dalībvalstu kļūda, jo tās nav ieguldījušas pietiekamas pūles, lai saskaņotu uzņēmumu ieņēmumu nodokļa bāzi. Mums jānodrošina informācijas apmaiņa par dalībvalstu nolēmumiem nodokļu jomā, kā arī saskaņotas nodokļu bāzes”, viņš teica.

Sociālistu un demokrātu grupas priekšsēdētājs Džanni Pitella (Itālija) uzsvēra ka “viņš saprot iedzīvotāju sašutumu par lielajiem uzņēmumiem, kas nemaksā gūtās peļņas nodokli. Izvairīšanās no nodokļu maksāšanas ir visā pasaulē izplatīta parādība, un lielākais negods ir tas, ka tas pat nav nelikumīgi. Tāpēc likums ir jāmaina”. Pitella nāca klajā ar trim ierosinājumiem: pirmkārt, skaidri definēt  “nodokļu oāzes”,  otrkārt, nopietnāk sodīt pārkāpējus un, treškārt, pieprasīt nodokļu pārskatus katrai dalībvalstij.

Keja Svinbērna no Eiropas Konservatīvajiem un Reformistiem (Apvienotā Karaliste) arī aicināja veikt pasākumus pret agresīvu izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, un uzsvēra vajadzību pēc globālas ziņošanas sistēmas par katrā valstī spēkā esošajiem nodokļiem. Viņa arī uzsvēra, ka Eiropas Parlamentam vajadzētu sagaidīt komisāra Vestagera uzsāktās izmeklēšanas rezultātus, pirms izdarīt secinājumus.

Liberāļu un Demokrātu (ALDE) grupas priekšsēdētājs Gijs Verhofstads (Beļģija) norādīja, ka Eiropas Komisijai  izmeklēšana jāpabeidz līdz gada beigām, un tā jāveic ne tikai par trim valstīm, bet gan par nodokļu apiešanas problēmu kopumā. Viņš ieteica izveidot īpašas izmeklēšanas komisijas Eiropas Parlamentā un aicināja arī citas politiskās grupas atbalstīt viņa ierosinājumu. "Šis ir vēl viens gadījums, kas pierāda, ka mums vajadzīgs “vairāk Eiropas” – lai izveidotu kopīgu nodokļu atbilstības bāzi un konverģences kodeksu, jo nav zināms, kādā līmenī jāveic saskaņošana”, viņš teica.

Gabriēle Cimmere (Kreisie, Vācija) prasīja Junkeram paskaidrot, kāpēc viņš, būdams Luksemburgas premjera amatā, ļāvis uzņēmumiem izvairīties no nodokļu maksāšanas, tādējādi ierobežojot līdzekļus, kas būtu varējuši tikt ieguldīti nabadzības apkarošanā un nodarbinātības veicināšanā.

Savukārt Filips Lambērs (Zaļie, Beļģija) uzsvēra, ka pienācis laiks pārtraukt nodokļu karus Eiropā. "Šo karu uzvarētāji ir vienīgi starptautiskās korporācijas un bagātie, kamēr zaudētājs ir Eiropas publiskās finanses, proti, ES iedzīvotāji”. Viņš prasīja komisāram Vestageram paplašināt izmeklēšanas vērienu.

Pols Natols (EFDD, Apvienotā Karalista) teica: "Junkera kungs, vēlēšanu kampaņā jūs solījāt apkarot starptautisko korporāciju izvairīšanos no nodokļiem, bet vienlaikus pats pieļāvāt izvairīšanos no nodokļu maksāšanas Luksemburgā. Protams, ka iedzīvotāji ir skeptiski, jo jūs gribat, lai viņi tic jūsu vārdiem, nevis darbiem.  Jums pašlaik ir tikai divas iespējas – vai nu atkāpties pavisam, vai arī  apturēt savu darbību, līdz tiek pabeigta izmeklēšana."

Bruno Gollnišs (pie politiskām grupām nepiederošie, Francija) apvainoja Junkeru par skandālu izmantošanu savas ietekmes palielināšanai. Viņš uzsvēra, ka nodokļu saskaņošana nav vajadzīga, bet starpnacionālajiem uzņēmumiem ir jāmaksā nodokļi valstīs, kurās tie gūst peļņu.  Viņš arī pauda bažas, ka par ierosināto izmeklēšanu būs atbildīgi tieši Eiropas Komisijas ierēdņi, kurus vada Junkers.

Saites
EP live
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/plenary/video?debate=1415803880248&streamingLanguage=en

EbS+ (12.11.2014) http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm?sitelang=en&page=3&institution=0&date=11/12/2014

Kontakti papildinformācijai:
Marta Rībele,
EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja
marta.ribele@europarl.europa.eu
tālr. 29296524