skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

2015

Tava ikdiena, bizness, valsts attīstība - Eiropas Parlaments (EP) 2015.gadā pieņēmis daudzus Latvijas iedzīvotājiem būtiskus lēmumus.
Lasīt tālāk
Ņemot vērā nesenās izmaiņas drošības vidē pie ES ārējām robežām, ES dalībvalstīm ir stingrāk jāpiemēro astoņi ES ieroču eksporta kritēriji, saka Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Tas uzsver, ka ieroču tirdzniecība nav tiešās ES drošības interesēs, un nedrīkst pieļaut, ka dalībvalsts lēmumus par ieroču eksporta licenču izsniegšanu pieņem, pamatojoties uz politiskiem vai ekonomiskiem apsvērumiem.
Lasīt tālāk
Ceturtdien, 17.decembrī, Eiropas Parlaments atbalstīja īpašas izmeklēšanas komitejas izveidi, kurā darbosies 45 EP deputāti, lai izmeklētu ES noteikumu pārkāpumus saistībā ar automobiļu izmešu testu rezultātu viltošanu un iespējamo ES dalībvalstu un Eiropas Komisijas nespēju nodrošināt ES standartu ievērošanu. Komiteja 6 mēnešu laikā iesniegs starpposma ziņojumu, un 12 mēnešu laikā pēc darba uzsākšanas sagatavos gala ziņojumu.
Lasīt tālāk
Jaunie ES datu aizsardzības tiesību akti, par kuru galīgo redakciju Eiropas Parlaments un ES Padome neoficiāli vienojās otrdien, bet apstiprināja EP Pilsoņu Brīvību komitejā ceturtdienas rītā, radīs vienotus un digitālajam laikmetam pielāgotus datu aizsardzības noteikumus visā Eiropas Savienībā. Tie uzlabo arī tiesisko paredzamību uzņēmējiem un palielina iedzīvotāju uzticēšanos digitālajam vienotajam tirgum. Viens no jaunajiem noteikumiem, piemēram, paredz, ka būs jāsaņem nepārprotama personas piekrišana datu apstrādei, un uzņēmējiem, kas to neievēros, paredzēti stingri naudas sodi.
Lasīt tālāk
Pilnu  INFOGRAFIKU var apskatīt zem šīs saites.
Trešdien pieņemtajā ierosinājumā Eiropas Parlaments norāda vēlamos likumdošanas un politikas soļus, lai uzlabotu uzņēmumu ienākuma nodokļa pārredzamību, koordināciju un saskaņotību ES līmenī. EP iniciatīva ir atbilde 2014. gada novembrī publiskotajai informācijai (Luxleaks) par Luksemburgas šaubīgajiem nodokļu darījumiem ar lieliem starptautiskiem uzņēmumiem.
Lasīt tālāk
Eiropas Komisijai ir jāatsauc izsniegtā atļauja lietot pārtikā un dzīvnieku barībā ģenētiski modificētās kukurūzas šķirni NK603xT25, kas ir noturīga pret glifosāta herbicīdiem, saka EP trešdien pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti uzsver, ka Pasaules veselības organizācija glifosātu klasificējusi "varbūtēji kancerogēnu", un mudina Komisiju pārtraukt izsniegt atļaujas ģenētiski modificētām sugām, kamēr nav uzlabota ES atļauju izsniegšanas procedūra.
Lasīt tālāk
ES līderu 17.un 18.decembra samitā jāatbalsta Eiropas robežu un krasta apsardzes dienesta izveidošana un jāpieņem lēmums par ciešāku sadarbību terorisma apkarošanā, teica EP deputāti trešdienas debatēs ar Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Žanu-Klodu Junkeru un Padomes prezidentvalsts pārstāvi Nikolasu Šmitu. Daži EP deputāti uzsvēra vajadzību rīkoties, lai nepieļautu Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības.
Lasīt tālāk
"Raifs Badavi bija pietiekami drosmīgs, lai izteiktu savu viedokli un stātos pretī viņu barbarismam. Tāpēc viņš tika pērts," 16. decembrī Strasbūrā, saņemot 2015. gada Saharova balvu ieslodzītā Saūda Arābijas cilvēktiesību aktīvista Raifa Badavi vārdā, sacīja viņa sieva Ensafa Haidara. Piešķirot balvu, Eiropas Parlaments godina Raifa Badavi cīņu par vārda un domas brīvību Saūda Arābijā.
Lasīt tālāk
Komisijas priekšlikums pārveidot Frontex aģentūru par Eiropas robežu un krasta apsardzes dienestu, ko steidzamas nepieciešamības gadījumā varētu nodarbināt pat bez attiecīgās dalībvalsts piekrišanas, guva plašu atbalstu Eiropas Parlamenta otrdienas vakara debatēs ar Komisijas priekšsēdētāja pirmo vietnieku Frānsu Timmermanu un komisāru Dimitri Avramopulu.
Lasīt tālāk
Pilnīga ES elektroenerģijas tīkla integrācija varētu samazināt rēķinus par vismaz 2 EUR/MWh un tādējādi ļaut ES elektrības patērētajiem ap 2030.gadu ietaupīt jau līdz 49 miljardiem EUR gadā līdz 2030.gadam, saka EP deputāti rezolūcijā, ko pieņēma otrdien. Lai sasniegtu šo mērķi, dalībvalstīm vispirms jāveic 150 miljardu EURO ieguldījumu nacionālo elektrotīklu savienošanā.
Lasīt tālāk
ES Enerģētikas savienībai ir jānodrošina iedzīvotāji ar drošu, ilgtspējīgu un cenu ziņā pieejamu enerģiju, saka EP deputāti otrdien pieņemtajā rezolūcijā. Lai to panāktu, ES dalībvalstīm ir jāsadarbojas, lai ierobežotu atkarību no ārējās enerģijas piegādes, integrējot enerģijas iekšējo tirgu, ierobežojot pieprasījumu un vairāk paļaujoties uz atjaunojamiem energoresursiem
Lasīt tālāk
Otrdien Eiropas Parlaments pieņēma izmaiņas noteikumos par preču zīmēm, lai padarītu reģistrāciju lētāku, ātrāku un uzticamāku. Jaunie noteikumi, kam jau piekritusi arī ES Ministru padome, ļaus aizturēt arī viltotu preču tranzītu cauri ES teritorijai.
Lasīt tālāk
Saskaņā ar jaunāko Eiropas Parlamenta pasūtīto Eirobarometra aptauju, arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka mūsu valsts ir guvusi labumu no dalības ES. Šādu viedokli pauduši 66% respondentu, kas ir par 6 procentpunktiem vairāk nekā vidēji ES. Turklāt salīdzinājumā ar 2013.gada jūniju tā domā par 9 procentpunktiem vairāk Latvijas iedzīvotāju. Pieaugusi arī Latvijas iedzīvotāju interese par ES poliskajiem procesiem – tas ir svarīgi 57% (+ 15 procentpunkti salīdzinājumā ar 2013.g.jūniju), kas ir vairāk nekā vidēji ES (54%) un viens no straujākajiem kāpumiem Eiropā.
Lasīt tālāk
Teroristu uzbrukumi Parīzē vēlreiz atgādinājuši par steidzamo vajadzību pēc koordinētas ES dalībvalstu rīcības, lai novērstu ES iedzīvotāju radikalizāciju un apkarotu terorismu - trešdien pieņemtajā rezolūcijā uzsver Eiropas Parlaments. Rezolūcijā izvirzīti konkrēti priekšlikumi visaptverošai cīņai pret ekstrēmismu, kas īpaši jāīsteno cietumos, tiešsaistē, kā arī ar izglītības un sociālās integrācijas palīdzību.
Lasīt tālāk
Politiķu vēlme celt savu akciju vērtību ar izteikumiem, kas pielīdzina bēgļus teroristiem, tikai vairo naidu un maldus, kas savukārt motivē cilvēkus pievienoties teroristu grupējumiem, trešdienas debatēs uzvēra daudzi EP deputāti. Tā vietā, lai ierobežotu Eiropas brīvības un mazinātu toleranci, dalībvalstīm ir jācenšas stiprināt drošība, pastiprinot izlūkdienestu sadarbību un apmaiņu ar datiem. Jāveic ieguldījumi arī cīņai pret terorismu vajadzīgajās prasmēs un tehnoloģijā, teica EP deputāti.
Lasīt tālāk
Trešdien pieņemtajā rezolūcijā EP izklāsta ieteikumus par to, kā panākt taisnīgāku uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanu visā Eiropas Savienībā. EP deputāti uzskata, ka ES dalībvalstīm ir jāvienojas par kopēju obligātu prasību lielajiem starptautiskajiem uzņēmumiem ziņot par ikvienā dalībvalstī gūto peļņu un maksātajiem nodokļiem, kā arī jāievieš kopēja konsolidēta uzņēmumu ienākuma nodokļa bāze, jānosaka kopējas definīcijas nodokļu terminiem, kā arī jāievieš pārredzamība un publiskums līdz šim slepenajiem dalībvalstu nodokļu nolēmumiem.
Lasīt tālāk
Trešdien Eiropas Parlaments pieņēma Eiropas Savienības budžetu nākamajam gadam, nosakot 2016.gada budžeta izdevumu apjomu - 155 miljardi eiro maksājumu saistībās un 143,9 miljardus eiro faktiskajiem maksājumiem, atbilstoši EP un ES Padomes 15.novembrī panāktajam kompromisam. Sarunās EP sarunvedējiem izdevās panākt vairāk finansējuma bēgļiem un migrācijai, studentu apmaiņas programmai “Erasmus+” un pētniecības un izstrādes programmai “Apvārsnis 2020” (Horizon 2020).
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs otrdien, 24. novembrī, Strasbūras plenārsēžu zālē paziņoja, ka filma 2015. gada Eiropas Parlamenta LUX kino balvu ieguvusi filma "Mustangs" - Francijas, Vācijas, Turcijas un Kataras kopražojums. Tas ir stāsts par piecām māsām no Turcijas, kam draud izdošana pie vīriem pret pašu gribu, bet kas nolemj savu dzīvi dzīvot pašas un izraujas no tradīcijas jūga.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments trešdien vakarā pieņēma oficiālu pieprasījumu mainīt ES vēlēšanu likumu, norādot: 2019.gada Eiropas vēlēšanu kampaņā ir oficiāli jāizvirza ES mēroga kandidāti uz Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatu. Šiem kandidātiem pašiem jākandidē Eiropas Parlamenta vēlēšanās, un tos oficiāli jāizvirza vismaz 12 nedēļas pirms vēlēšanām.
Lasīt tālāk
Latvijas dzimšanas dienas nedēļā Rīgā notiks LUX Kino balvas dienas - ikvienam valsts iedzīvotājam būs iespēja bez maksas noskatīties trīs ievērojamas filmas, kas izvirzītas Eiropas Parlamenta LUX Kino balvai.
Lasīt tālāk
Tā kā pieaug bezpilota lidaparātu jeb dronu lietošana komerciālām vajadzībām vai hobijam, ir jānodrošina, lai tie neradītu draudus sabiedrības drošībai un personu privātumam, saka EP deputāti rezolūcijas projektā, ko pieņēma ceturtdien.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta (EP) priekšsēdētājs Martins Šulcs un politisko grupu vadītāji 29. oktobrī nolēma 2015. gada Saharova balvu par domas brīvību piešķirt blogerim no Saūda Arābijas Raifam Badavi. Viņš pašlaik izcieš 10 gadu cietumsodu par sociālu, politisku un reliģisku debašu uzsākšanu savā tīmekļa vietnē, kas tika uzskatītas par islāmu zaimojošām. Apbalvošanas ceremonija notiks 16. decembrī Strasbūrā.
Lasīt tālāk
Iespējams, esat jau dzirdējuši par čia sēklām un noni sulu, vai pat pagaršojuši tos. Eiropas Savienībā šos produktus pieskaita pie "jaunās pārtikas" – produktiem, kas pirms 1997. gada nav ievērojamā daudzumā patērēti cilvēku uzturā. Eiropas Parlaments 28. oktobra plenārsesijā ar 359 balsīm par, 202 pret un 127 atturoties pieņēma jaunus noteikumus, kas vienkāršos atļauju izsniegšanu jauniem pārtikas produktiem, tajā pašā laikā saglabājot aizsardzību cilvēku veselībai.
Lasīt tālāk
Trešdien EP deputāti atbalstīja Eiropas Komisijas plānu noteikt stingrākus dalībvalstu ierobežojumus sešām galvenajām atmosfēru piesārņojošām vielām, t.sk., slāpekļa oksīdam, sēra dioksīdam un cieto daļiņu piesārņojumam. Gaisa piesārņojums izraisa 400 000 priekšlaicīgu nāvju gadā. Jaunie ierobežojumi ļautu līdz 2030.gadam ietaupīt arī 40 miljardus eiro izmaksu, ko rada gaisa piesārņojums.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments trešdien noraidīja likumprojektu, kas mainītu pašreizējo ģenētiski modificētas pārtikas vai barības pārdošanas un lietošanas regulējumu un ļautu ES dalībvalstīm savās teritorijās ierobežot vai aizliegt ES līmenī atļautas ĢMO pārtikas un barības pārdošanu un lietošanu. EP deputāti pauduši bažas, ka šis tiesību akts varētu nebūt īstenojams praksē vai arī novest pie robežkontroles atjaunošanas starp dalībvalstīm. Viņi aicina Komisiju izstrādāt jaunu priekšlikumu.
Lasīt tālāk
ES dalībvalstu ministru kopīgais plāns par to, kā nodrošināt apmaiņu ar informāciju par nolēmumiem nodokļu jomā attiecībā uz starptautiskiem uzņēmumiem, ir „zaudēta iespēja” dot prettriecienu agresīvai nodokļu plānošanai, saka Eiropas Parlaments otrdien pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti pauž sarūgtinājumu par Ekonomikas un finanšu padomes (ECOFIN) 6.oktobra vienošanos, kas nepamatoti ierobežo „automātiskās apmaiņas” direktīvas piemērošanas jomu un liedz Eiropas Komisijas piekļuvi informācijai.
Lasīt tālāk
Automobiļu izmešu testu rezultātu viltošana ir rūpīgi jāizmeklē un atbildīgajiem jāsaņem atbilstošs sods, otrdien pieņemtajā rezolūcijā uzsver Eiropas Parlamenta (EP) deputāti. Viņuprāt, izmešu testēšanas sistēma ir jāuzlabo: tai jānodrošina atbilstība ES izmešu robežvērtībām, un transportlīdzekļi, kas šīs normas pārsniedz, ir operatīvi jāidentificē. Viņi arī iesaka apsvērt ES līmeņa uzraudzības iestādes izveidošanu.
Lasīt tālāk
Otrdien EP deputāti apstiprināja noteikumus, kas ceļotājiem, kuri internetā iegādājas „komplekso ceļojumu” (piemēram, aviobiļete + viesnīca + automobiļa noma), piemēros tāda paša līmeņa aizsardzību kā tiem, kuri šādas ceļojumu paketes pērk no ceļojumu aģentūrām. EP deputāti noteikumos ieviesuši papildinājumus, kas paplašina ceļotāju tiesības lauzt līgumu un saņemt izsmeļošu informāciju par to, kam jāuzņemas atbildība sarežģījumos.
Lasīt tālāk
Otrdien Eiropas Parlaments pieņēma jauno telekomunikāciju tiesību aktu paketi, kas no 2017.gada jūnija vairs neļaus piemērot viesabonēšanas uzcenojumu, iedzīvotājam lietojot mobilo tālruni citā ES dalībvalstī. Jaunie noteikumi nodrošina arī vienlīdzīgas tiesības uz piekļuvi internetam.
Lasīt tālāk
Turpinot tradīcijas, Latvijas iedzīvotāju astoņi ievēlētie Eiropas Parlamenta deputāti atskaitās par sava darba prioritātēm un konkrētiem rezultātiem Latvijai EP jaunā sasaukuma (2014.-2019.) pirmā gada laikā - tas darbu sāka 2014.gada jūlijā.
Lasīt tālāk
Visi Latvijas jaunieši vecumā no 16 līdz 30 gadiem aicināti piedalīties Eiropas mēroga projektā - Kārļa Lielā balva 2016. Konkursa mērķis ir ES mērogā iepazīstināt ar projektiem, kas veicina saprašanos un veido kopīgu eiropeisko identitāti, kā arī praktiski demonstrē uzskatāmus piemērus par eiropiešu kā vienas kopienas dzīvi.
Lasīt tālāk
Svinīgā ceremonijā Eiropas Parlamentā Briselē, piedaloties augstām EP amatpersonām, sveikti 2015.gada Eiropas Pilsoņu balvas laureāti, t.sk. laureāte no Latvijas - labdarības organizācijas Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta. Kopumā svinīgajā ceremonijā sveikti 47 Eiropas Pilsoņu balvas laureāti no ES dalībvalstīm.
Lasīt tālāk
Saskaņā ar jaunāko Eiropas Parlamenta pasūtīto Eirobarometra aptauju, vidēji 66% respondentu ES uzskata, ka lēmumi par migrāciju vairāk jāpieņem ES līmenī, nevis nacionālo valdību līmenī. Latvijā šādu viedokli paudusi vairāk nekā puse aptaujāto - 52%.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībai un tās dalībvalstīm ANO klimata sarunās Parīzē ir jāpanāk apņemšanās līdz 2030.gadam par 40% samazināt siltumnīcefekta gāzu izmešus, un palielināt finansējumu klimatam, EP norāda trešdien vakarā pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti iesaka novirzīt EU oglekļa dioksīda tirgus ienākumus klimata finansēšanai, savukārt aviācijas un kuģniecības nozarēm līdz 2016.gada beigām sākt pasākumus izmešu samazināšanai.
Lasīt tālāk
Pirmais Jaunatnes dienu pasākums (European Youth Event - EYE) 2014. gada maijā Strasbūrā pulcēja tūkstošiem jauniešu no visas Eiropas un ļāva dalīties ar idejām par Eiropas nākotnes uzlabošanu. Vēlāk jauniešu idejas tika apkopotas un iesniegtas Parlamenta komitejās. Jaunatnes dienas atgriežas ar 2016. gada izlaidumu. Reģistrējies jau tagad!
Lasīt tālāk
ES jaunie noteikumi par maksājumu pakalpojumiem varētu turpmāk mazināt to izmaksas, ļaujot tirgū ienākt jauniem dalībniekiem, kas piedāvā klienta vārdā veikt maksājumu ar mobilo vai tiešsaistes rīku starpniecību. Atjauninātos noteikumus EP deputāti pieņēma ceturtdienas balsojumā. Noteikumi, kam neoficiāli piekritušas arī dalībvalstis, uzlabos arī maksājumu pakalpojumu drošību, atrunājot datu aizsardzības un finansiālās atbildības noteikumus, kas jāievēro visiem tiešsaistes maksājumu pakalpojumu nodrošinātājiem.
Lasīt tālāk
Trešdienas vakarā EP deputāti debatēs ar ES enerģētikas komisāru Migelu Kaneti un Luksemburgas prezidentūras pārstāvi Nikolasu Šmitu pauda bažas par nesen paziņotajiem Gazprom un vairāku Eiropas enerģētikas uzņēmumu plāniem dubultot Nord Stream gāzes vada jaudu.
Lasīt tālāk
Francijas prezidents Fransuā Olands un Vācijas kanclere Angela Merkele trešdien oficiāli uzrunāja Eiropas Parlamentu, pēc tam uzklausot EP politisko grupu vadītāju replikas par pašreizējo stāvokli Eiropas Savienībā, kas saskaras ar vēl nebijušiem izaicinājumiem.
Lasīt tālāk
Trešdienas balsojumā Eiropas Parlaments atbalstīja jaunus ES sēra dioksīda un slāpekļa oksīda izmešu ierobežojumus no vidējas jaudas sadedzināšanas iekārtām, ko izmanto, piemēram, elektrības ražošanai vai dzīvojamo ēku apkurei. Noteikumus neoficiāli jau atbalstījuši arī ES dalībvalstu ministri. Jomās, kur šie izmeši pārkāpj ES gaisa kvalitātes standartus, ES dalībvalstīm būs jāizvērtē iespēja noteikt stingrākus ierobežojumus.
Lasīt tālāk
Pēc šodienas balsojuma Eiropas Parlamentā turpmāk vairāk iedzīvotāju un mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) varēs izmantot vienkāršotu ES procedūru, lai risinātu pārrobežu strīdus par nelielām naudas summām. Šīs izmaiņas, kas vēl oficiāli jāapstiprina ES dalībvalstu ministriem, paaugstina vienkāršotajai procedūrai pakļautās “nelielās summas” griestus - no 2000 eiro uz 5000 eiro.
Lasīt tālāk
Foto: Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas arhīvs;
Siguldas novada pašvaldība;
Rēzeknes pilsētas pašvaldība.
ES līmenī jāaizsargā ne vien tradicionālās receptes un pārtikas produkti, bet arī reģionālas un vietējas nozīmes nelauksaimnieciski un amatnieku produkti, kuru izgatavošanas pamatā ir tradicionālas prasmes vai zināšanas (kā, piemēram, Latgales keramika vai Baldones dūņas u.c.). To Eiropas Parlaments pieprasa otrdien pieņemtajā rezolūcijā. Tas palīdzētu ekonomikai, veicinātu tūrismu, stiprinātu patērētāju uzticēšanos, kā arī palīdzētu saglabāt kultūras mantojumu un tradicionālās prasmes.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments ārkārtas balsojumā ceturtdien atbalstīja priekšlikumu pārcelt 120 000 patvēruma meklētāju no Grieķijas, Itālijas un Ungārijas uz citām ES dalībvalstīm.
Lasīt tālāk
Ģeogrāfiskās izcelsmes aizsardzība vajadzīga arī reģionālas un vietējas nozīmes nelauksaimnieciskām precēm un amatnieku produktiem, kuru izgatavošanas pamatā ir tradicionālas zināšanas un metodes. Tas ļautu vairāk aizsargāt vietējo kultūras mantojumu, kā arī veicinātu izaugsmi, pieņemtajā rezolūcijā norāda EP Juridisko lietu komitejas deputāti. EP deputāti mudina Komisiju cik vien drīz iespējams ierosināt Eiropas instrumentu nelauksaimniecisku produktu ģeogrāfisko norāžu aizsardzībai.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments prasa ES Padomei izveidot sarakstu ar Krievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par Igaunijas virsnieka Estona Kohvera, Ukrainas lidotājas Nadjas Savčenko, kinorežisora Oļega Sencova un aktīvista Oleksandra Kolčenko nolaupīšanu un nelikumīgo notiesāšanu, un sarakstā iekļautajām amatpersonām noteikt ES vīzu izsniegšanas aizliegumu un iesaldēt viņiem vai viņu ģimenes locekļiem piederošos finanšu aktīvus Eiropas Savienībā.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments šodienas balsojumā Strasbūrā atbalstīja ārkārtas pasākumus pirmo 40 000 patvēruma meklētāju pārvietošanai no Itālijas un Grieķijas uz citām ES dalībvalstīm. Tas notika īsi pēc tam, kad Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Junkers uzrunā "Par stāvokli Eiropas Savienībā" paziņoja par nākamo ārkārtas pasākumu 120 000 bēgļu pārvietošanai, sarakstu ar "drošajām" bēgļu izcelsmes valstīm, uz kurām patvēruma meklētājus drīkstētu sūtīt atpakaļ, kā arī saistošu ilgtermiņa mehānismu bēgļu pārcelšanai.
Lasīt tālāk
"Pašlaik galvenā prioritāte ir bēgļu krīzes atrisināšana," šodien Eiropas Parlamentā (EP) Strasbūrā, uzstājoties ar savu pirmo runu par stāvokli Eiropas Savienībā (ES), sacīja Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājs Žans Klods Junkers. "ES apdraud migrācija, ekonomikas krīze un kari tās kaimiņu apgabalos – mums jāsniedz savs ieguldījums šo izaicinājumu risināšanā," atklājot debates sacīja EP priekšsēdētājs Martins Šulcs.
Lasīt tālāk
ES Padomes ierosinājums samazināt 2016.gada budžetu, atņemot finansējumu migrācijai, vājinot pētniecības nozari un arī ES ietekmi pasaulē, ir nepieņemams un nekonsekvents, teica EP deputāti debatēs pēc tam, kad Luksemburgas prezidentūra bija Parlamentu iepazīstinājusi ar dalībvalstu kopīgo nostāju par ES budžeta projektu 2016.gadam. Budžeta apjoms ir līdzvērtīgs vienam procentam no ES nacionālā kopienākuma.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments otrdienas balsojumā prasa Komisijas sākotnēji ierosināto lauksaimniecības dzīvnieku klonēšanas aizliegumu paplašināt, un noteikt arī klonēto lauksaimniecības dzīvnieku pēcteču un no viņiem iegūto produktu aizliegumu un importu Eiropas Savienībā.
Lasīt tālāk
Topošajiem priekšlikumiem par ES autortiesību likumu reformu digitālajā laikmetā jānodrošina taisnīgs līdzsvars starp autoru un patērētāju interesēm, teica EP deputāti ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Viņi aicināja uzlabot piekļuvi tiešsaistes saturam pāri dalībvalstu robežām, vienlaikus atzīstot teritoriālo (ģeogrāfiski ierobežoto) licenču nozīmi īpaši attiecībā uz televīziju un filmu uzņemšanu.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībai jāsāk efektīvāk lietot dabas resursus. Līdz 2030. gadam palielinot resursu produktivitāti par 30%, ES IKP varētu pieaugt gandrīz par 1%, un radīt papildus 2 miljonus pastāvīgu darba vietu, norāda EP deputāti ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Šim nolūkam ES jānosaka mērķi atkritumu apjoma samazināšanai, jāuzlabo Ekodizaina direktīva, un jāmazina saikne starp izaugsmi un resursu patēriņu. Deputāti aicina Eiropas Komisiju līdz 2015. gada beigām iesniegt atbilstošus likumprojektus.
Lasīt tālāk
Lieliem un biržas sarakstos iekļautiem uzņēmumiem būtu jāatklāj ikvienā dalībvalstī gūtā peļņa, maksātie nodokļi un saņemtās valsts subsīdijas, Eiropas Parlaments pieprasa trešdien apstiprinātajā direktīvas projektā. EP deputāti vēlas uzlabot pārredzamību nodokļu jomā un veicināt to, lai akcionāri uzņemtos ilgtermiņa atbildību par uzņēmumu darbību, kā arī spētu ietekmēt uzņēmumu vadības atalgojumu.
Lasīt tālāk
ES tirdzniecības nolīgumam ar ASV ir jādod ES uzņēmējiem vairāk piekļuves ASV tirgum, bet tas nedrīkst pazemināt Eiropas Savienības standartus - datu aizsardzības, pārtikas drošības un citās jomās, saka EP deputāti šodien pieņemtajā rezolūcijā. Viņi pieprasa privātās arbitrāžas sistēmu (ISDS) investoru un valstu strīdu risināšanai aizvietot ar jaunu mehānismu, kurā darbojas publiski iecelti tiesneši, un kas pakļauta pārredzamības prasībām.
Lasīt tālāk
Grieķijas premjerministra Alekša Cipra klātbūtnē Eiropas Parlamenta (EP) deputāti šodien piedalījās karstās debatēs par to, kā risināt Grieķijas krīzi. Daži EP deputāti kritizēja premjeru par konkrētu priekšlikumu trūkumu, taču citi slavēja viņa nostāju un daži pat aicināja uz Grieķijas izstāšanos no eirozonas.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments trešdienas balsojumā apstiprināja ar ES ministriem panākto vienošanos par ES siltumnīcefekta gāzu emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas (ETS) reformu. Reformas mērķis ir samazināt oglekļa dioksīda izmešu kredītpunktu pārpalikumu ETS sistēmā, lai paaugstinātu cenu par piesārņošanas tiesībām. Jaunā ETS tirgus stabilitātes rezerves sistēma darbu sāks 2019. gadā.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībai ir jāpalīdz lauksaimniekiem gūt taisnīgākus ienākumus, salīdzinājumā ar citiem pārtikas piegādes ķēdes dalībniekiem, jāievieš rīki, kas ļautu noturēties tirgus svārstībās, un jāpalīdz atrast jauns eksporta tirgus produktiem, kurus importa aizlieguma dēļ vairs nevar realizēt Krievijas tirgū, saka EP deputāti divās rezolūcijās, ko pieņēma otrdien. Viņi arī aicina dalībvalstis vairāk stimulēt lauksaimniekus uz spēku apvienošanu ražotāju organizācijās.
Lasīt tālāk
Jūnija beigās Latvija nodeva ES Padomes prezidentūras stafeti Luksemburgai. Šodien, atklājot plenārsesijas debates Eiropas Parlamentā Strasbūrā, Latvijas ministru prezidente Laimdota Straujuma sacīja, ka Latvijas pirmā prezidentūra notikusi izaicinājumu pilnā un dinamiskā periodā. Dzīve ienesa savas korekcijas sākotnēji uzstādītajās prioritātēs:"Teroristu uzbrukumi un humanitārā krīze pie Eiropas robežām prasīja nekavējošu Eiropas Savienības rīcību. Savukārt, šobrīd visu domas ir par Grieķiju." Debatēs, kurās piedalījās Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers, EP deputāti izteica savu viedokli arī par Grieķijas krīzi.
Lasīt tālāk
Otrdien 9:30 (LV laiks) Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ar mūsu valsts premjeri Laimdotu Straujumu ("Vienotība") pārrunās Latvijas Prezidentūras ES Padomē rezultātus. EP politisko grupu novērtējumi sekos, bet - kā šo pusgadu vērtē pašas Latvijas eiroparlamentārieši.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments (EP) atbalstījis Eiropas Komisijas (EK) novembrī iesniegto €315 miljardu "Junkera investīciju plānu", kura mērķis ir veicināt dzīvotspējīgu ieguldījumu finansēšanu Eiropā. Likumdošanas sarunās ar ES Padomi EP izdevās pielāgot fonda finansēšanas struktūru, panākt ietekmi uz fonda vadītāju izraudzīšanos un nodrošināt vairāk demokrātiskās pārredzamības.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments pauž nožēlu, ka nesenās apsūdzības par korupciju starptautiskajā futbola federācijā FIFA ir nopietni iedragājušas starptautiskā futbola reputāciju. Ceturtdien pieņemtajā ziņojumā EP deputāti pieprasa pilnīgu neiecietību pret korupciju futbolā uzsverot, ka steidzami vajadzīgas padziļinātas strukturālas reformas FIFA organizācijā.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments trešdien pieprasīja Komisijai izvērtēt stāvokli Ungārijā un izveidot ES mehānismu, lai uzraudzītu demokrātijas, tiesiskuma un cilvēktiesību ievērošanu dalībvalstīs. Nāvessoda atjaunošana Ungārijā pārkāptu ES Līgumus un Pamattiesību Hartu, savukārt Ungārijas valdības uzsāktā aptauja par migrāciju ir tendencioza, maldinoša un neobjektīva, uzskata EP deputāti.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībai ir būtiski jāpārvērtē tās attiecības ar Krieviju, ko smagi iedragājis Krievijas tīšais demokrātisko principu, pamattiesību un starptautisko tiesību pārkāpums, kā arī vardarbība pret kaimiņvalstīm un to politiskā destabilizācija, norāda EP deputāti trešdien pieņemtajā rezolūcijā. Eiropas Savienībai tagad jāizstrādā nevardarbīgs ārkārtas rīcības plāns, lai radītu pretsvaru agresīvajai un šķeltnieciskajai politikai.
Lasīt tālāk
Eiropas Pilsoņu balvas komiteja paziņojusi 47 šāgada balvas laureātus no visas ES: no Latvijas tā piešķirta labdarības fonda Ziedot.lv vadītājai Rūtai Dimantai. Balvu pasniedz pilsoņiem un organizācijām par izciliem sasniegumiem, veicinot ES iedzīvotāju savstarpējo sapratni un ciešāku integrāciju, kā arī sekmējot pārrobežu sadarbību ES ietvaros, kas stiprina Eiropas garu.
Lasīt tālāk
Topošajam ES un ASV tirdzniecības nolīgumam ievērojami jāpalielina ES uzņēmēju piekļuve ASV tirgum, bet nav pieļaujami kompromisi attiecībā uz ES standartiem. Tas nedrīkst ierobežot ES, dalībvalstu un pašvaldību tiesības uz regulējumu sabiedrības interesēs, pauž Eiropas Parlamenta (EP) Starptautiskās tirdzniecības komitejas deputāti rekomendācijā, ko pieņēma ceturtdienas vakarā. Viņi arī pieprasa reformēt un uzlabot investoru un valstu strīdu risināšanas mehānismu.
Lasīt tālāk
Latvijas eiroparlamentāriešu žūrija 2015. gada Eiropas Pilsoņu balvai apstiprinājusi labdarības fonda ziedot.lv vadītāju Rūtu Dimantu. "Cilvēki kā Rūta Dimanta latviešiem liek justies vienotiem. Viņas veikums kalpo kā ievērojams pierādījums tam, kā apvienot sabiedrību un atvērt cilvēku sirdis cēliem mērķiem," uzsver nacionālās žūrijas pārstāvji, Eiropas Parlamenta (EP) deputāti Sandra Kalniete, Krišjānis Kariņš, Andrejs Mamikins un Roberts Zīle.
Lasīt tālāk
Kad pirms diviem gadiem mēs tikāmies pēdējā Austrumu partnerības samitā Viļņā, neviens nevarēja paredzēt tālākos dramatiskos notikumus. Krimas nelegālā aneksija ir satricinājusi Eiropas drošības arhitektūru, un konflikts Austrumukrainā turpina būtiski ietekmēt mūsu attiecības ar Krieviju. Tomēr laikā starp pasākumiem Viļņā un Rīgā viena lieta ir mainījusies: krietni uzlabojusies ES kopējā spēja reaģēt uz cilvēku cerībām par labāku nākotni un izaicinājumiem reģionā.
Lasīt tālāk
Uzņēmumi, kas Eiropas Savienībā importē alvu, tantalu, volframu un zeltu no konfliktu skartām un augsta riska teritorijām, jāpakļauj ES sertifikācijas procesam, lai nodrošinātu, ka ES līdzekļi neveicina bruņotus konfliktus un cilvēktiesību pārkāpumus pasaulē, norāda EP deputāti trešdien pieņemtajos ierosinājumos likumprojektam, ko atbalstīja ar 402 balsīm par, 118 pret un 171 atturoties.
Lasīt tālāk
Uzņēmumu faktiskie īpašnieki būs jāreģistrē ES dalībvalstu centrālajos reģistros, kas būs pieejami gan kompetentajām iestādēm, gan personām, kam ir likumīga interese par šo informāciju, piemēram, pētnieciskajiem žurnālistiem. To paredz trešdien apstiprinātā vienošanās starp Eiropas Parlamentu un ES Padomi. Jaunās direktīvas mērķis ir cīnīties pret noziegumiem nodokļu jomā un teroristu organizāciju finansēšanu. Apstiprināti arī jaunie noteikumi, kas uzlabos naudas līdzekļu pārvedumu izsekojamību.
Lasīt tālāk
Otrdien EP deputāti pieņēma rezolūciju, kurā ierosina pasākumus pacientu drošības uzlabošanai Eiropas Savienībā, risinot cilvēku un dzīvnieku pieaugošo rezistenci pret antibiotikām un novēršot "nevēlamos notikumus" veselības aprūpes laikā, piemēram, slimnīcās iegūtām infekcijām, kas skar 8-12% pacientu ES slimnīcās.
Lasīt tālāk
Par demokrātijas veicināšanu, kā arī Eiropas Parlamenta (EP) padarīšanu daudz redzamāku, dzirdamāku un saprotamāku, ceturtdien, 14. maijā, Āhenē, Vācijā, šā gada Kārļa Lielā balva tika pasniegta EP Prezidentam Martinam Šulcam. Tāpat novērtēta viņa loma t.s. Spitzenkandidaten* procesā pirms 2014. gada EP vēlēšanām.
Lasīt tālāk
2015. gada Eiropas jaunatnes Kārļa Lielā balvas pasniegšanas ceremonijā kā uzvarētājs godināts Luksemburgas Universitātes studentu projekts "@RealTime WW1", kas sociālajā tīklā Twitter publicē ierakstus par I Pasaules karu. Balvā jaunieši ieguva 5000 eiro. No Latvijas uz balvu pretendēja BEST - Riga organizētais "Eiropas BEST inženieru sacensības 2014" fināls.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta (EP) prezidents Martins Šulcs piedalīsies Austrumu partnerības samitā Rīgā, 21. un 22. maijā, lai paustu EP viedokli par Austrumu partnerības politikas nākotnes virzienu.
Lasīt tālāk
Ceļotāji, kas paši internetā komplektē savas brīvdienas, saņems tādu pašu aizsardzību kā tie, kas iegādājas ceļojumus no tradicionālajiem ceļojumu aģentiem, - šādu vienošanos panākuši Eiropas Parlaments (EP) un ES Padome.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībai jādara viss iespējamais, lai novērstu jaunas traģēdijas Vidusjūrā. Tai jāpaplašina operācijas “Triton” pilnvaras, lai tā varētu veikt meklēšanu un glābšanu visā ES piederošajā Vidusjūras daļā, norāda EP trešdien pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti prasa arī saistošas kvotas patvēruma meklētāju sadalei starp ES dalībvalstīm, lielākas iemaksas pārvietošanas programmās, vairāk sadarbības ar trešām valstīm un stingrākus pasākumus pret cilvēku kontrabandistiem.
Lasīt tālāk
Pateicoties Eiropas Sociālā fonda noteikumu grozījumiem, ko trešdien apstiprināja EP, dalībvalstis 2015. gadā varēs saņemt ES finansējumu miljarda eiro apmērā, lai 650 000 jauniešu varētu iesaistīt darba tirgū. Jaunatnes nodarbinātības iniciatīvai piešķirtais finansējums papildinās Eiropas Sociālā Fonda līdzekļus 20 dalībvalstu reģionos, kur jaunatnes bezdarbs pārsniedz 25%.
Lasīt tālāk
Eiropas Komisijai vēlākais 2016.gadā jāiesniedz priekšlikums noteikumiem par uzturvērtības un sastāvdaļu norādīšanu uz alkoholisku dzērienu etiķetēm, prasa Eiropas Parlaments trešdien pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti aicina pieņemt jaunu ES stratēģiju alkohola jomā, kas vērstos pret alkohola lietošanu nepilngadīgo vidū, braukšanu alkohola reibumā un alkohola lietošanu grūtniecības laikā.
Lasīt tālāk
Otrdien EP deputāti atbalstīja likumprojektu ar mērķi ierobežot biodegvielas ražošanu no šim nolūkam īpaši audzētiem kultūraugiem, kas paātrinās pāreju uz alternatīvām biodegvielas ražošanas metodēm, Likuma mērķis ir mazināt siltumnīcefekta gāzu izmešus, ko netieši rada tas, ka arvien vairāk lauksaimniecības platību atvēl biodegvielas graudaugu audzēšanai.
Lasīt tālāk
Parlaments otrdien apstiprināja daudzgadu pārvaldības plānu Baltijas mencas, brētliņas un reņģes krājumu apsaimniekošanai. Šis ir pirmais plāns, ko pieņems, īstenojot kopējo zivsaimniecības politiku (KZP), kas stājās spēkā 2014.gadā. Tas vairāk balstīts ilgtermiņa pārvaldībā, nevis ikgadējos plānos, lai arī zvejnieki varētu labāk plānot savu uzņēmējdarbību.
Lasīt tālāk
Jaunajā ES meža stratēģijā uzsvars ir jāliek uz mežu ilgtspējīgu apsaimniekošanu, atbalstot izejvielu efektīvu izmantošanu un veicinot meža nozares konkurētspēju, lai radītu jaunas darbavietas, teikts neleģislatīvajā rezolūcijā, kuru Eiropas Parlaments pieņēma otrdien.
Lasīt tālāk
Saskaņā ar šodien Eiropas Parlamentā apstiprinātajiem noteikumiem ES dalībvalstīm būs krasi jāsamazina visbiežāk izplatīto un piesārņojošāko plastmasas maisiņu patēriņš.
Lasīt tālāk
Saskaņā ar Eiropas Parlamenta šodienas balsojumu, no 2018. gada 31. marta visos jaunajos vieglo auto un mikroautobusu modeļos būs jāiebūvē avārijas zvanu ierīces, kas automātiski brīdina glābšanas dienestus par negadījumu (eCall). Eiropas Savienībā ceļu satiksmes negadījumi 2014. gadā ir paņēmuši 25,700 dzīvību. Jaunā ierīce varētu samazināt šo skaitu par 10% gadā.
Lasīt tālāk
Armēnijai un Turcijai jāizmanto genocīda atceres simtgadei veltītie pasākumi, lai atjaunotu diplomātiskās attiecības, atvērtu robežu un liktu pamatu ekonomiskajām attiecībām, saka Eiropas Parlaments (EP) trešdien vakarā pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti uzsver, ka Turcijai ir jāatzīst genocīds, lai tādējādi “liktu pamatu patiesam turku un armēņu izlīgumam”, kā arī pauda atbalstu pāvesta Franciska 12. aprīļa uzrunai par armēņu genocīdu.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta (EP) Veselības komiteja otrdien vakarā vienojusies par ierosinājumiem pacientu drošības uzlabojumiem, tostarp - ar inovācijām un atbildīgākām ārstēšanas metodēm cīnīties pret pieaugošo mikrobu rezistenci pret cilvēku un veterinārajām antibiotikām.
Lasīt tālāk
Tā kā 2014. gadā stājās spēkā jaunā Kopējā zivsaimniecība politika (KZP), Eiropas Parlamenta Zivsaimniecības komitejas locekļi otrdien, 31. martā, apstiprināja pirmo ilgtermiņa plānu zvejošanas uzraudzībai un kontrolei. Tas attiecas uz mencu, brētliņu un reņģu zvejniecību Baltijas jūrā un dod lielākas iespējas zvejniekiem prognozēt izmaiņas.
Lasīt tālāk
ES dalībvalstīm ir pārredzamāk jāpieņem lēmumi par nodokļiem, jo netaisnīgas nodokļu sistēmas kropļo konkurenci starp uzņēmumiem un var izraisīt arī netaisnīgu konkurenci starp dalībvalstīm, brīdināja EP deputāti trešdienas vakara debatēs ar nodokļu komisāru Pjēru Moskovisi.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta deputāti trešdien vēlu vakarā atbalstīja priekšlikumu aizdot Ukrainai €1,8 miljardus, lai palīdzētu tai segt steidzamus izdevumus, kuriem trūkst līdzekļu valsts budžetā. Naudu aizdevumam Eiropas Savienība aizņemsies starptautiskajos finanšu tirgos un pēc tam aizdos to tālāk Ukrainai. Līdzekļus izmaksās apmaiņā pret Ukrainas apņemšanos risināt strukturālās problēmas, kas daļēji izraisījušas pašreizējo krīzi.
Lasīt tālāk
Šī gada Eiropas Jaunatnes Kārļa Lielā balvas Latvijas uzvarētājs ir BEST-Riga organizētais "Eiropas BEST inženieru sacensības 2014" fināls, kas pērn augustā Rīgā pulcēja 116 labākos inženierzinātņu studentus no visas Eiropas. BEST-Riga maijā pārstāvēs Latviju Kārļa Lielā balvas konkursa finālā Āhenē, pretendējot uz vienu no trim galvenajām balvām attiecīgi 5000, 3000 un 2000 eiro apmērā.
Lasīt tālāk
Šonedēļ Euronest Parlamentārās asamblejas ceturtajā kārtējā sesijā Erevānā, Armēnijā, Eiropas Parlamenta deputāti kopā ar Austrumu sadarbības valstu deputātiem diskutēs par EP atbildes rīcību saistībā ar notiekošajām radikālajām izmaiņām Eiropas Savienības austrumu kaimiņvalstīs, ko radījusi Krievijas agresija Ukrainā un ar Ukrainu, Moldovu un Gruziju noslēgtie ES asociācijas līgumi. Latviju šajā sesijā pārstāvēs EP deputātes Sandra Kalniete un Tatjana Ždanoka.
Lasīt tālāk
EP deputāti prasa veikt neatkarīgu starptautisku Krievijas opozīcijas politiķa Borisa Ņemcova slepkavības izmeklēšanu, teikts rezolūcijā, ko EP pieņēma ceturtdien. Deputāti to nosauca par "nozīmīgāko politisko slepkavību Krievijas jaunāko laiku vēsturē" un pauž nopietnas bažas par demokrātijas stāvokli un cilvēktiesībām Krievijā, kas kļūst par valsti, ko raksturo "represijas, naida kurināšana un bailes".
Lasīt tālāk
Trešdien pieņemtajā rezolūcijā Parlaments aicina ieguldīt vairāk pūļu, lai izmeklētu bērnu seksuālu izmantošanu tiešsaistē, sauktu pie atbildības pārkāpējus, aizsargātu cietušos un dzēstu nelikumīgu interneta saturu. Deputāti uzsver, ka ES datu aizsardzības reforma paredz izmaiņas, kas ļaus efektīvāk aizsargāt bērnu tiesības tiešsaistē. Vairāk nekā 80 % upuru ir jaunāki par 10 gadiem.
Lasīt tālāk
Lai nodrošinātu vīriešu un sieviešu patiesu līdztiesību, jāmaina sabiedrības pārvaldes metodes, saka Eiropas Parlaments rezolūcijā, ko pieņēma otrdien ar 441 balsīm par, 205 pret un 52 atturoties. Neraugoties uz uzlabojumiem dažās jomās, vēl daudz jāpaveic, lai nodrošinātu patiesi vienādu atalgojumu, likvidētu "karjeras griestus" sievietēm, sniegtu iespēju līdzsvarot darbu un privāto dzīvi, risināt vecāku atvaļinājumus, kā arī aizsargāt sieviešu piekļuvi kontracepcijai un abortam.
Lasīt tālāk
EP deputāti otrdien pieņēma noteikumus, kas ļaus projektēt "apaļīgāka" dizaina kravas automobiļus, kā arī ievieš svara un garuma "atlaides", ja kravas pārvadātājs izmanto alternatīvās degvielas dzinējus vai veic videi draudzīgākos intermodālos pārvadājumus. Par jaunajiem noteikumiem EP jau vienojies ar Padomi Itālijas prezidentūras laikā pagājušā gada decembrī.
Lasīt tālāk
Komisijas maksu, ko bankas iekasē no mazumtirgotāja par maksājumu ar karti apstrādi, turpmāk ierobežos ES mēroga "griesti", lēma Eiropas Parlaments otrdienas balsojumā. "Griesti" būs spēkā uz komisijas maksu par maksājumu karšu darījumiem gan citās ES dalībvalstīs, gan vienas dalībvalsts robežās, un tie samazinās izmaksas arī pircējiem.
Lasīt tālāk
Obligātas mācību prakses iespējas studiju laikā, vienota platforma augstskolu un uzņēmēju sadarbībai, kā arī kultūras tradīciju laušana (piemēram, darbs galvenokārt tiek meklēts tāds, lai būtu iespējams nopelnīt) ir iespējamie risinājumi jauniešu bezdarba apkarošanai, uzskata Latvijas augstskolu un apmaiņas programmu studenti.
Lasīt tālāk
Latvijas iedzīvotāji jūtas salīdzinoši labi informēti par Eiropas Parlamenta (EP) darbu un aktualitātēm, liecina jaunākā Eirobarometra aptauja. Tā atzinuši 35% respondentu, kas ir par 5 procentpunktiem labāks rādītājs nekā visā Eiropas Savienībā (ES) kopumā. 76% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atzina, ka ir dzirdējuši par EP no masu medijiem, šajā rādītājā krietni pārsniedzot vidējo līmeni ES (58%).
Lasīt tālāk
Parlaments ceturtdien pieņēma lēmumu izveidot īpašu parlamentāro komiteju, kas izvērtēs ES dalībvalstu lēmumus nodokļu jomā un citus “līdzīga rakstura” pasākumus, kā arī nāks klajā ar atzinumiem un ierosinājumiem. Komitejā būs 45 deputāti un tā sākotnēji izveidota uz sešiem mēnešiem.
Lasīt tālāk
Trešdien Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju, kurā aicina aizsargāt Eiropas Savienību pret teroristu uzbrukumiem, vienlaikus nepārkāpjot iedzīvotāju tiesības uz privātumu. EP deputāti iestājas par radikālisma novēršanas programmām, kontroles pastiprināšanu uz Šengenas robežām un labāku informācijas apmaiņu starp ES dalībvalstīm. Viņi mudina dalībvalstis pieņemt nostāju par Datu aizsardzības paketi, lai tos varētu apspriest vienlaikus ar ES pasažieru datu reģistra (PDR) priekšlikumu.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments trešdien pieņēma grozījumus direktīvā par dalībvalstu apmaiņu ar satiksmes noteikumu pārkāpēju datiem, kas paredz autovadītājus turpmāk sodīt arī par Lielbritānijā, Īrijā un Dānijā veiktiem pārkāpumiem. Jauno noteikumu mērķis ir nodrošināt taisnīgu attieksmi pret šoferiem visā Eiropas Savienībā un uzlabot drošību uz ceļiem.
Lasīt tālāk
Trešdien pieņemtajā rezolūcijā EP deputāti pieprasa norādīt izcelsmes valsti gaļai, kas ir pārstrādātu produktu, piemēram, cīsiņu, pelmeņu vai saldētās picas sastāvā. Pašlaik izcelsmes valsts obligāti jānorāda tikai svaigai liellopu gaļai. Viņi aicina Komisiju izstrādāt atbilstošas izmaiņas tiesību aktos, lai atjaunotu sabiedrības uzticēšanos pēc „zirga gaļas skandāla” un citiem gadījumiem, kad pārtikas produktu tirgū notikusi patērētāju maldināšana.
Lasīt tālāk
EP deputāti ar komisāri Marianni Tīsenu otrdienas rītā apsprieda priekšlikumu jau 2015.gadā piešķirt miljardu eiro Jaunatnes Nodarbinātības iniciatīvai. Lielākā daļa runātāju atbalstīja ieceri paātrināt līdzekļu apguvi cīņai pret jaunatnes bezdarbu, vienlaikus arī izstrādājot ilgtermiņa risinājumus un īstenojot strukturālās reformas.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta Pilsoņu Brīvību komitejā ceturtdien apstiprināja noteikumus, kas uzliek visām ES dalībvalstīm nepilngadīgiem aizdomās turētajiem nodrošināt advokāta palīdzību visos kriminālprocesa posmos. EP pieprasa arī veikt individuālu un kvalificētu izvērtējumu ikvienam aizturētajam bērnam, kā arī nosaka pienākumu viņus uzklausīt, ļaut paust viedokli tiesā, kā arī nodrošināt brīvības atņemšanu atsevišķi no pieaugušajiem, arī pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments 3. un 4. februārī rīko "Eiropas Parlamentu nedēļu", pulcējot parlamentāriešus no visas Eiropas Savienības, lai apspriestus ekonomikas, budžeta un sociālos jautājumus. Otrās dienas programmai "saimnieks" ir arī ES Padomes Prezidējošās valsts Latvijas Saeima.
Lasīt tālāk
Maksa, ko bankas iekasē no mazumtirgotājiem par pircēju maksājumu karšu apstrādi, tiks ierobežota saskaņā ar ES izstrādātajiem noteikumiem. To otrdien balsojumā apstiprināja Eiropas Parlamenta Ekonomikas un monetāro lietu komitejas deputāti. Šis balsojums apstiprina neoficiālo vienošanos ar ES Padomi, kas tika panākta decembrī. Ierobežojumi attieksies gan uz pārrobežu, gan iekšzemes karšu darījumiem un samazinās izmaksas karšu lietotājiem.
Lasīt tālāk
ES ieviestās sankcijas pret Krieviju var atcelt tikai tad, kad tā mainīs savu agresīvo politiku Ukrainā, ievēros pamieru, atsauks karaspēku no Ukrainas un pārstās atbalstīt separātistus, teikts rezolūcijā, par kuru Parlaments balsoja otrdien. EP deputāti nosoda teroraktus Ukrainā un mudina ES izstrādāt plānu pret Krievijas īstenoto informatīvo karu, vairāk palīdzēt Ukrainai īstenot reformas, kā arī humanitārajā, veselības un aizsardzības jomā.
Lasīt tālāk
Trešdien, 14. janvārī, Latvijas Ministru prezidente Laimdota Straujuma Eiropas Parlamenta plenārsesijā pirmo reizi "starmešu gaismā", visas Eiropas iedzīvotāju un viņu tieši vēlētā likumdevēja priekšā, iepazīstinātu ar Latvijas prezidentūras ES Padomē prioritātēm un tās pamatotu. Ņemot vērā nesenos terora aktus Francijā, Straujuma uzvēra, ka ir svarīgi aizstāvēt Eiropas vērtības. Debatēs deputāti atzinīgi novērtēja apņemšanos strādāt pie pasažieru datu reģistra ar mērķi uzlabot drošību. Viņi arī uzsvēra nepieciešamību strādāt pie ieguldījumiem un ekonomikas izaugsmes, kā arī pie vienotā digitālā tirgus izveides.
Lasīt tālāk
Otrdien Eiropas Parlaments atbalstīja tiesību aktu, kas ļaus ES dalībvalstīm ierobežot vai aizliegt ģenētiski modificētu augu kultivēšanu savās teritorijās, pat ja to būs atļāvusi Eiropas Savienība. Priekšlikumu, par ko Parlaments un Padome neoficiāli vienojās pagājušā gada decembrī, iesniedza jau 2010. gadā, tomēr kopīgas nostājas panākšana dalībvalstīm prasīja četrus gadus.
Lasīt tālāk
Eiropas Attīstības gadā svarīgi strādāt tā, lai attīstības politika īstenotos dzīvē un izietu ārpus dokumentu kalniem un politikas koridoriem – parādot, ka Tūkstošgades attīstības mērķi ir palīdzējuši īstiem cilvēkiem, kam ir īsts vārds un seja - piektdien Attīstības gada atklāšanas pasākumā Rīgā uzsvēra Eiropas augstākā līmeņa politiķi.
Lasīt tālāk