skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Eiropas Parlaments apstiprina "Junkera investīciju plānu"

25/06/2015

Eiropas Parlaments (EP) atbalstījis Eiropas Komisijas (EK) novembrī iesniegto €315 miljardu "Junkera investīciju plānu", kura mērķis ir veicināt dzīvotspējīgu ieguldījumu finansēšanu Eiropā. Likumdošanas sarunās ar ES Padomi EP izdevās pielāgot fonda finansēšanas struktūru, panākt ietekmi uz fonda vadītāju izraudzīšanos un nodrošināt vairāk demokrātiskās pārredzamības.

EP deputāti noteikumus par fonda izveidi apstiprināja ar 464 balsīm par, 131 pret un 19 atturoties.  

Saudzēs pētniecības un infrastruktūras budžetu

EP likumdošanas sarunās ar ES Padomi par fonda noteikumiem centās uzlabot garantiju fonda finansēšanas struktūru, pārvaldības un funkcionēšanas noteikumus, kā arī demokrātisko pārredzamību.

Galvenās EP panāktās izmaiņas:

* Izdevās nosargāt vienu miljardu pētniecības un inovācijas programmas Horizon 2020 un Eiropas infrastruktūras (Eiropas enerģētikas, transporta un digitālos tīklu) savienošanas instrumenta līdzekļu, ko bija plānots novirzīt ES garantijas finansējumam. Tagad no  Horizon 2020 un infrastruktūras savienošanas fonda "Junkera plāna" atbalstam paredzēti attiecīgi 2,2 miljardi un 2,8 miljardi eiro, kas ir par €500 miljoniem mazāk nekā sākotnēji rosināja EK.

* Trūkstošo miljardu eiro programmu finansēšanai izmaksāts no 2014. un 2015.gadu budžetu neizlietotajiem līdzekļiem.

* EP būs tiesības apstiprināt investīciju fonda izpilddirektora un izpilddirektora vietnieka amatu kandidātus.

* Apstiprināto projektu saraksts būs publisks.

* Projektu atlases kritēriji un projektu mērķi būs jāpielāgo ES vispārīgajām prioritātēm.

Deputātu komentāri

Budžeta komitejas ziņotājs José Manuel Fernandes (Eiropas Tautas partija, Portugāle): "Junkera plāns ir inovatīvs instruments kas ievērojami stimulēs investīcijas ES. 240 miljardi eiro no plāna līdzekļiem paredzēti tieši ieguldījumiem, bet 75 miljardus novirzīs mazo un vidējo uzņēmumu – mūsu ekonomikas mugurkaula – stiprināšanai. Divas trešdaļas no privātajā sektorā strādājošajiem iedzīvotājiem nodarbināti mazajos un vidējos uzņēmumos, kas veido 99% no Eiropas uzņēmumu skaita. Politiķi nerada darbavietas, bet mēs varam palīdzēt tiem, kas to dara".

Ekonomikas un monetāro lietu komitejas deputāts Udo Bullmann (S&D, Vācija): "EP balsojums paver ceļu investīcijām, kas Eiropā ir steidzami vajadzīgas. Mēs nodrošinājām, lai ES ieguldītu ekonomikas modernizēšanā tā vietā, lai dotos atpakaļ laikā. Investīcijas pirmoreiz oficiāli atzīs Stabilitātes un Izaugsmes paktā, nevis nosodīs. Papildus mēs liekam punktu arī informācijas slēpšanas taktikai: pienākumi ir nepārprotami sadalīti un EP ir demokrātiski iesaistīts izpilddirektora iecelšanā".

Nākamie soļi

Tagad noteikumi jāapstiprina arī ES Padomei. Regula, kas īsteno "Junkera plānu", stāsies spēkā jūlija sākumā un tiek gaidīts, ka fonds pilnībā darbosies jau septembrī.

Kas tas ir?

"Junkera plāns", ar ko EK priekšsēdētājs Žans-Klods Junkers iepazīstināja pagājušā novembrī, paredz izveidot Eiropas Stratēģisko ieguldījumu fondu. Pieci miljardi eiro kapitāla nāks no Eiropas Investīciju bankas, savukārt 16 miljardi eiro būs garantiju fonds. Garantiju fondam 8 miljardus piešķirs no ES budžeta. EP un ES Padome vienošanos par noteikumu galīgo redakciju panāca astoņās trīspusējās tikšanās no 20.4. līdz 4.6.

Vairāk informācijas

Pieņemtais teksts būs pieejams te (meklēt pēc 24.06.2015)
Debašu videoieraksts (meklēt pēc 24.06.2015)
Fona informācija
Fona informācija
Junkera plāna mājaslapa

Kontakti papildinformācijai:
Marta Rībele,  
EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja
marta.ribele@europarl.europa.eu
tālr. 29296524