skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

2016

Eiropas Parlamenta ceturtdien apstiprinātie jaunie noteikumi paredz ātrāku vīzu režīma atjaunošanu trešo valstu pilsoņiem gadījumos, kad ES valstis saskarsies ar nelegālu migrācijas pieaugumu vai drošības riskiem.
Lasīt tālāk
ES ostas: EP deputāti atbalsta noteikumus par skaidrām lietošanas maksām un publisko atbalstu
Ar Eiropas Parlamenta (EP) trešdien apstiprinātajiem noteikumiem maksām un atbalstam, ko ES ostas saņem no kuģošanas kompānijām un valdībām, jākļūst skaidrākām.
Lasīt tālāk
Eiroparlamentārieši atbalsta jaunus noteikumus, lai veicinātu ceļošanu pa dzelzceļu
Trešdien Eiropas Parlamenta (EP) apstiprinātie noteikumi prasa turpmāk Eiropas Savienībā (ES) līgumus vietējo pasažieru dzelzceļa pakalpojumu nodrošināšanai slēgt konkursa kārtā. To mērķis ir arī veicināt ieguldījumus un komercpakalpojumu attīstību.
Lasīt tālāk
Eiroparlamentāriešu darba caurspīdības uzlabošana
Otrdien vakarā Eiropas Parlamenta deputāti ar 548 balsīm (pret balsojot 145 deputātiem, bet 13 atturoties) atbalstīja Eiropas Parlamenta Reglamenta vispārīgu revīziju. Izmaiņas, ko sagatavoja Ričards Korbets (Richard Corbett, S&D, Lielbritānija), precizē esošos noteikumus, lai uzlabotu pārredzamību un efektivitāti. Netiks pieļauta rasistiskas un nepatiesas runas un rīcība.
Lasīt tālāk
Lamija Adži Bašara un Nadia Murada saņem Saharova balvu
Islāma valsts vardarbību pārdzīvojušās Irākas jezīdu aktīvistes Nadia Murada (Nadia Murad) un Lamija Adži Bašara (Lamiya Aji Bashar) otrdien, 13. decembrī, saņēma Eiropas Parlamenta Saharova balvu par domas brīvību. Abas sievietes tika apbalvotas par jezīdu minoritātes un Islāma valsts seksuālās vardarbības upuru aizstāvēšanu. “Vairāk nekā 3500 bērnu un sieviešu tiek turētas Islāma valsts/Daesh gūstā. Katru dienu viņi mirst tūkstošiem reižu,” ceremonijā teica Lamija Adži Bašara.
Lasīt tālāk
ES 2017.gada budžets
Nākamā gada ES budžetā Eiropas Parlamenta (EP) deputāti nodrošinājuši lielāku atbalstu jauniešiem bez darba un Erasmus+, kā arī iniciatīvām mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam, transporta infrastruktūras projektiem un izpētei. ES 2017.gada saistību daļa noteikta 157,8578 miljardu eiro, bet maksājumu daļa - 134,49 miljardu eiro apjomā.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienības un Turcijas karogi
Eiropas Parlamenta deputāti vēlas uz laiku iesaldēt sarunas ar Turciju par tās pievienošanos Eiropas Savienībai. Ceturtdien atbalstītajā rezolūcijā EP deputāti norāda, ka jebkurā gadījumā Turcijai jāpaliek cieši saistītai ar ES. Viņi arī apņemas pārskatīt savu nostāju, kad “nesamērīgie, represīvie pasākumi”, kas pieņemti ārkārtas stāvokļa laikā Turcijā, tiks atcelti.
Lasīt tālāk
EP deputāti ceļ trauksmi  pret ES vērsto propagandu no Krievijas un islāmistu teroristu organizācijām
Trešdien pieņemtajā rezolūcijā Eiropas Parlamenta deputāti brīdina, ka pieaug pret Eiropas Savienību vērstais propagandas spiediens no Krievijas un islāma teroristu grupējumiem. Tā cenšas sagrozīt patiesību, raisīt bailes, šaubas un šķelt Eiropas Savienību. Lai novērstu pret ES vērsto kampaņu, EP deputāti iesaka stiprināt nelielo “stratēģiskās komunikācijas” darba grupu un vairāk ieguldīt izpratnes veicināšanā, izglītošanā, tiešsaistes un vietējos medijos, pētnieciskajā žurnālistikā un informācijas lietotprasmē.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs sveic LUX kino balvas ieguvušās filmas “Tonijs Erdmanis” režisori Marenu Adi (Maren Ade) un viņas komandu
Svinīgā ceremonijā Strasbūrā, trešdien, Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs paziņoja 2016. gada Eiropas Parlamenta LUX kino balvas ieguvēju - laureāts ir Vācijas, Austrijas un Rumānijas kopdarbs - filma “Tonijs Erdmanis” (Toni Erdman). Tās sižetā atklātas sarežģītas attiecības starp tēvu un meitu mūsdienu korporatīvajā kultūrā.
Lasīt tālāk
Eiropas aizsardzības savienība
Terorisms, hibrīda draudi, kibernoziegumi un nedroša energoapgāde Eiropas Savienības dalībvalstīm neatstāj citu izvēli kā pašām stiprināt sadarbību savai drošībai un aizsardzībai, tādējādi bruģējot ceļu Eiropas Aizsardzības savienībai, rezolūcijā, otrdien atbalstītajā rezolūcijā norāda EP deputāti. Viņi iesaka 2% no IKP novirzīt aizsardzībai, izveidot daudznacionālos spēkus un ES štābu krīžu vadības operāciju plānošanai un vadībai, kas ļautu ES reaģēt, ja NATO to nevēlētos darīt. 
Lasīt tālāk
Atbildes apgalvojumam
79% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka tas, kas vieno Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņus, ir svarīgāks par to, kas viņus atšķir. Salīdzinājumā ar šī gada aprīli, Latvijā atbalsts šim apgalvojumam palielinājies par 8 procentpunktiem - tas ir lielākais kāpums starp visām ES dalībvalstīm. Eiropā vidēji šim apgalvojumam piekrīt 71% respondents.
Lasīt tālāk
Parīzes traģēdijas gadskārta
Svētdien, 13.novembrī, apritēs gads, kopš Parīzē notika traģiskais terorakts. Cīņa pret terorismu un radikalizāciju ir viena no Eiropas Parlamenta prioritātēm. To, ka cīņai pret terorismu ir jābūt Eiropas Savienības prioritātei Nr.1, norāda iedzīvotāji visās ES dalībvalstīs, arī Latvijā (ES par galveno prioritāti to atzīst 82%, Latvijā - 76%) - tā liecina Eiropas Parlamenta pasūtītā Eirobarometra aptauja.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta (EP) LUX Filmu dienās Latvijas iedzīvotāji varēs bez maksas noskatīties trīs ievērojamas Eiropas filmas, kas pretendē uz Eiropas Parlamenta LUX Kino balvu. Pirmo reizi bezmaksas seansi notiks ne tikai Rīgā, bet arī ārpus galvaspilsētas - Valmierā.
Lasīt tālāk
Ko Latvijas vēlētāji gaida no Eiropas Parlamenta?
Konkrēta rīcība Eiropas Savienības funkcionalitātes stiprināšanai, īpaši pēc “Brexit”, iedzīvotāju drošības garantēšana, atbalsts jaunu tirgu apguvei un ekonomiskai sadarbībai, panākot abpusēji izdevīgas vienošanās par ārējiem tirdzniecības līgumiem (tai skaitā, ES-ASV brīvās tirdzniecības līgumu jeb TTIP u.c.) - savas gaidas no Eiropas Parlamenta atklāj Latvijas iedzīvotāji pēc Eiropas Parlamenta informācijas biroja (EPIB) pasūtījuma veiktajā ikgadējā izpētē.
Lasīt tālāk
2016. gada Saharova balvas ieguvējas ir Nadia Murada un Lamija Adži Bašara
Pēc Eiropas Parlamenta prezidenta Martina Šulca un politisko grupu līderu kopīgi pieņemtā lēmuma 27. oktobrī, par 2016. gada Saharova balvas par domas brīvību laureātēm kļuvušas jezīdu kopienas pārstāves Nadia Murada un Lamija Adži Bašara. Saharova balvas pasniegšanas ceremonija notiks Strasbūrā 14. decembrī.
Lasīt tālāk
Vieglāka piekļuve tiešsaistes pakalpojumiem personām ar īpašām vajadzībām un gados vecākiem cilvēkiem
Saskaņā ar jauniem ES mēroga noteikumiem, kurus Eiropas Parlaments pieņēma trešdien, valsts pārvaldes, slimnīcu, tiesu un citu publiskā sektora tīmekļa vietnes un mobilās lietotnes būs jāizstrādā tā, lai tās kļūtu pieejamas ikvienam. Tīmekļa pieejamības direktīva, par kuru jau panākta vienošanās Eiropas Parlamenta un ES Padomes sarunās, atvieglos personu ar invaliditāti un vecāka gadagājuma cilvēku piekļuvi datiem un pakalpojumiem internetā, piemēram, lai iesniegtu nodokļu deklarāciju, pieteiktos uz pabalstu, veiktu maksājumus vai iestātos augstskolā.
Lasīt tālāk
Trans-taukskābes (TTS)
Eiropas Savienībai vajadzētu noteikt obligātus ierobežojumus rūpnieciski ražotajām trans-taukskābēm (TTS), kas var palielināt sirds un asinsvadu slimību, neauglības, Alcheimera, diabēta un aptaukošanās risku cilvēkiem, teikts trešdien apstiprinātajā EP rezolūcijā. TTS iedzīvotāji galvenokārt uzņem, lietojot rūpnieciski ražotas daļēji hidrogenētas augu eļļas.
Lasīt tālāk
Eiro naudaszīmes
Eiropas Savienībai jāpapildina tās Daudzgadu finanšu plāns (MFF), lai spētu tikt galā ar neparedzētām krīzēm - šādu pozīciju MFF pārskatīšanai trešdien apstiprināja eiroparlamentārieši. Eiropas Parlamenta deputāti atzīst, ka Eiropas Komisijas piedāvājums drīzumā gaidāmajai ES Daudzgadu budžeta pārskatīšanai atbilst EP jūlija prasībai pēc lielākas elastības un ES krīžu rezerves. Tomēr viņi vīlušies, ka nav izmaiņu resursu daļā.
Lasīt tālāk
2 Eiro monēta
Eiropas Parlaments ar plenārsēdes balsojumu prasa vairāk naudas, lai palīdzētu jauniešiem atrast darbu, veicinātu ekonomikas izaugsmi un palīdzētu trešajām valstīm ar mērķi mīkstināt migrācijas krīzi. Viņuprāt, ES Padomes domas par budžeta cirpšanu ir jāmaina pretējā virzienā. Daļu no finansējuma šim izmaiņām eiroparlamentārieši cer rast, pārskatot ES Daudzgadu budžetu.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienības karogs
Eiropas Parlamenta deputāti vēlas, lai Eiropas Komisijas darbu programma būtu saskaņā ar Eiropas Savienības iedzīvotāju galvenajām bažām un gaidām. Debatēs otrdienas vakarā ar EK pirmo priekšsēdētāja vietnieku Fransu Timmermanu EP deputāti koncentrējās uz ES politikas sociālo dimensiju, investīcijām, tirdzniecību, migrāciju un drošību.
Lasīt tālāk
Saharova balvas laureāti: Kans Dundars (Can Dündar), Mustafa Džemiļevs (Mustafa Dzhemilev), Nadia Murada Basē un Lamija Adži Bašara (Nadia Murad Basee un Lamiya Aji Bashar)
Par šī gada Saharova balvas finālistiem balsojumā 11. oktobrī nosaukti žurnālists Kans Dundars kopā ar citiem domas un vārda brīvības aizstāvjiem Turcijā, Krimas tatāru līderis Mustafa Džemiļevs un jezīdu aktīvistes Nadia Murada Basē un Lamija Adži Bašara. Laureātu izvēlēsies Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs un politisko grupu līderi 27. oktobrī. Apbalvošanas ceremonija notiks Strasbūrā 14. decembrī.
Lasīt tālāk
Materiāli saskarē ar pārtiku
Eiropas līmeņa drošības noteikumi būtu jāpiemēro plašākam to materiālu klāstam, kas saskaras ar pārtiku (piemēram, pārtikas iepakojumam, virtuves piederumiem un traukiem), nekā tas ir pašlaik - tā ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā prasa Eiropas Parlamenta deputāti. Viņi atgādina, ka tikai daži no šiem materiāliem, piemēram, plastmasa un keramika ir pilnībā pārbaudīti attiecībā uz to nekaitīgumu cilvēka veselībai. Citi materiāli, piemēram, lakas un pārklājumi, tintes un līmes vēl ir pilnībā jāpārbauda.
Lasīt tālāk
COP22
Parīzes Klimata vienošanās paredz ierobežot globālo sasilšanu krietni zem 2 grādiem, tādēļ visām līguma Pusēm būs jāpaaugstina to apņemšanās samazināt izmešus, un tas iekļaujams arī ES mērķos 2030.gadam, ceturtdien atbalstītajā rezolūcija norāda EP deputāti. Ņemot vērā otrdien (04.10.2016.) ratificēto vienošanos, ES koncentrējas uz vajadzīgajiem instrumentiem savu nosprausto mērķu īstenošanai, kas tiks pārrunāti nākamajā sarunu kārtā (COP22) Marokā.
Lasīt tālāk
Pārredzamības reģistrs
Eiropas Parlamenta deputāti apsveica Eiropas Komisijas ideju pastiprināt Pārredzamības reģistra noteikumus. Reģistrs aptver visas neatkarīgās organizācijas un citus lobijus, kas vēlas piekļūt ES institūcijām. Galvenās piedāvātās izmaiņas: sistēmā iekļaut arī ES Padomi jeb dalībvalstis (patlaban tajā ir EK un EP), precizēt definīcijas, uzlabot uzraudzību un iekļaut sodus par noteikumu pārkāpumiem.
Lasīt tālāk
EP ziņotāja Marietje Schaake (ALDE, Nīderlande)
EP deputāti otrdien apstiprināja pārskatītos ES noteikumus, kuru mērķis ir novērst tirdzniecību ar precēm un pakalpojumiem, ko var izmantot spīdzināšanai vai nāvessoda izpildei. Sarunās ar ES dalībvalstīm par iepriekš sagatavotajiem noteikumu projektiem, Eiropas Parlaments iekļāva aizliegumu attiecībā uz tirdzniecību un tranzītu tādām iekārtām, ko var izmantot nežēlīgai, necilvēcīgai vai pazemojošai rīcībai pret trešo valstu iedzīvotājiem.
Lasīt tālāk
Parīzes Klimata līgums
Pērn decembrī ANO Klimata pārmaiņu konferencē (UNFCCC) Parīzē panāktā vienošanās cīņai ar klimata pārmaiņām ir pirmais universāls, juridiski saistošs pasaules klimata līgums, kas stāsies spēkā nākamajā mēnesī - visi izvirzītie nosacījumi ir izpildīti daudz agrāk, nekā prognozēts, un Eiropas Parlaments otrdien, 4.oktobrī, vēsturiskā balsojumā atbalstīja līguma ratifikāciju no ES puses. ES pievienosies ASV, Ķīnai un Indijai, citiem globālajiem spēlētājiem un lielākajiem siltumnīcefekta gāzu izmešu veidotājiem, novembrī gaidāmajā Parīzes Klimata līguma Pušu (CMA) tikšanās Marakešā, Marokā.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta un deputātu darbs
Turpinot tradīciju, visi 8 Latvijas eiroparlamentārieši atskaitās par nozīmīgākajiem paveiktajiem darbiem savās Eiropas Parlamenta komitejās šī sasaukuma 2.gada laikā. Deputāti arī norādījuši, ko šie darbi dos Latvijai.
Lasīt tālāk
Džulians Kings
Eiropas Parlaments devis “zaļo gaismu” sera Džuliana Kinga iecelšanai Eiropas Drošības savienības komisāra amatā. Lielbritānijas valdība viņu nominēja pēc lorda Džonatana Hila atkāpšanās jūnija “Brexit” balsojuma ietekmē.
Lasīt tālāk
jauns Eiropas ceļošanas dokuments
Ceturtdien, 15.septembrī, Eiropas Parlaments pieņēma Eiropas Komisijas priekšlikumu par standartizētu Eiropas ceļošanas dokumentu, lai paātrinātu no trešajām valstīm ieceļojošo personu, kuras ES dalībvalstīs uzturas nelegāli - bez derīgas pases vai identitātes kartes, atgriešanu to izcelsmes valstīs. Galvenais EP deputātu mērķis ir stiprināt dokumenta drošības elementus un tehniskos aizsardzības pasākumus, lai veicinātu tā atzīšanu trešajās valstīs. Lai lēmums stātos spēkā, jaunā regula vēl ir oficiāli jāapstiprina ES Padomei (dalībvalstu ministriem).
Lasīt tālāk
Polijas karogs
EP deputāti aicināja Polijas valdību atrisināt valsts konstitucionālo krīzi triju mēnešu laikā, kā to noteikusi Eiropas Komisija 27. jūlijā. Risinājumam jābūt kompromisam starp visām parlamenta partijām un jāatbilst Venēcijas Komisijas un Eiropas Komisijas ieteikumiem.
Lasīt tālāk
Jean-Claude JUNCKER
Populisms, bezdarbs un sociālā netaisnība ir starp galvenajiem ES izaicinājumiem, trešdien ikgadējā uzrunā par situāciju ES teica Eiropas Komisijas (EK) prezidents Jean-Claude JUNCKER. Ar Eiropas Parlamenta (EP) politisko grupu līderiem un citiem deputātiem tika pārrunāta arī bēgļu krīze, “Brexit” un cīņa pret terorismu. Eiroparlamentārieši izklāstīja savas vīzijas, kā atbildēt uz cilvēku lielākajām bažām par nākotni.
Lasīt tālāk
ES dalībvalstīm būs jāievieš stingrāka “tukšo patronu” ieroču kontrole, lai nepieļautu to pārveidošanu par reāliem šaujamieročiem, trešdien lēma EP Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komitejas (IMCO) deputāti, balsojot par grozījumiem ES šaujamieroču direktīvā. EP deputātu prasītās izmaiņas nodrošinātu, ka jebkurš šaujamierocis, kas ir pārveidots tikai tukšo patronu izšaušanai, joprojām ir pakļauts ES šaujamieroču uzraudzības noteikumiem, tādējādi novēršot juridiskās nepilnības, kuras izgaismoja pērn Parīzē notikušie terorakti.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments ceturtdienas balsojumā bloķēja Komisijas plānus atļaut apgalvojumus, ka saldināti un enerģijas dzērieni ar kofeīnu palīdz uzlabot modrību un koncentrēšanās spēju. Šo apgalvojumu izvietošana uz dzērienu skārdenēm var veicināt cukura patēriņu pusaudžu vidū. Pusaudži ir lielākā enerģijas dzērienu patērētāju grupa.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībai ir jāatjaunina tās Daudzgadu finanšu shēma (MFF), lai to pielāgotu jaunām prioritātēm un tas palīdzētu risināt jaunās problēmas, kā masveida migrāciju, iekšējo drošību un jaunatnes bezdarbu, saka EP deputāti trešdien pieņemtajā rezolūcijā. Viņi sniedz politiskus ieteikumus Eiropas Komisijai, ko ņemt vērā, drīzumā pārskatot Daudzgadu finanšu shēmu. Veicot shēmas grozījumus, jānovērš arī pastāvīgā nenomaksāto rēķinu krāšanās, un jāieskicē nākotnē pēc 2020.gada, viņi piebilst.
Lasīt tālāk
Lai nodrošinātu atbilstību tehnoloģiskajam progresam, A-G energoefektivitātes marķējuma skala ir jāatjaunina, nosakot stingrākas prasības, saka EP deputāti trešdienas balsojumā. Pateicoties ražošanas attīstībai, lielākā daļa ierīču tirgū pašlaik atbilst A klases prasībām, kas izvirzītas 2010.gadā, tāpēc marķējumam tiek pievienots arvien vairāk plusu (A+, A++, A+++). EP deputāti ir pārliecināti, ka stingrāku prasību izvirzīšana stimulēs energoefektivitātes vēl lielāku pieaugšanu.
Lasīt tālāk
Trešdien EP deputāti atbalstīja plānu par ES ārējās robežas apsardzes sistēmas izveidi, apvienojot ES robežu aģentūras FRONTEX un dalībvalstu robežsardzes dienestu spēkus. Saskaņā ar šo plānu, dalībvalstis joprojām veiks ikdienas robežapsardzi, bet, pieaugot spiedienam uz ES ārējo robežu, tās varēs lūgt palīdzību Eiropas robežu un krasta apsardzei (ERKA), kas varēs strauji piesaistīt robežsargu brigādes nosūtīšanai uz attiecīgajām vietām.
Lasīt tālāk
Uzņēmumiem, kas sniedz pamatpakalpojumus, piemēram, enerģētikas, transporta, banku un veselības jomā, vai arī digitālos pakalpojumus, kā meklētājprogrammas vai mākoņdatošana, būs jāuzlabo sava spēja pretoties kiberuzbrukumiem. To paredz pirmie ES mēroga kiberdrošības noteikumi, ko EP apstiprināja trešdien.
Lasīt tālāk
ES vadītājiem no Lielbritānija izstāšanās balsojuma ir jāmācās vairāk aizstāvēt ES projektu, vairot tā pārredzamību, sociālo taisnīgumu, kā arī jākļūst dzirdīgākiem pret iedzīvotāju paustajām bažām, pauda EP deputāti otrdienas rīta debatēs ar Eiropadomes priekšsēdētāju Donaldu Tusku un Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Žanu-Klodu Junkeru par pagājušās nedēļas ES samitu.
Lasīt tālāk
Cīņai pret terorismu ir jābūt Eiropas Savienības prioritātei Nr.1, kam seko bezdarba risināšana, cīņa pret krāpšanos nodokļu jomā, migrācija, ārējo robežu un vides aizsardzība - tā saskaņā ar jaunāko Eiropas Parlamenta pasūtīto Eirobarometra aptauju vērtē lielākā daļa cilvēku. Latvijas iedzīvotāju vērtējumā jomas, kam būtu jābūt ES galvenajām prioritātēm, ir - cīņa pret terorismu (ES par galveno prioritāti to atzīst 82%, Latvijā - 76%) un veselība un sociālā drošība (ES - 63%; Latvijā - 73%) Latvijā 3.prioritāti dala cīņa pret bezdarbu (ES - 77%; LV - 72%) un cīņa pret krāpšanos nodokļu jomā (ES - 75%; LV - 72%). Respondenti tika iztaujāti par virkni jomu: vai ES ar savu rīcību būtu jāiesaistās vairāk vai mazāk nekā pašlaik - rezultāti par visām ES valstīm aplūkojami interaktīvā infografikā.
Lasīt tālāk
Otrdien Briselē atklājot Eiropas Parlamenta (EP) ārkārtas plenārsesiju, tā priekšsēdētājs Martins Šulcs (S&D, Vācija) norādīja, ka nekad iepriekš plenārsesija nav tikusi sasaukta tik īsā laikā, tomēr arī Apvienotās Karalistes (AK) iedzīvotāju lēmums pamest ES ir bezprecedenta gadījums.
Lasīt tālāk
Apvienotajai Karalistei (AK) pilnībā jāievēro un nekavējoties jāīsteno iedzīvotāju vairākuma izteiktā griba, oficiāli izstājoties no ES, pirms runāt par jaunām attiecībām ar ES, saka Eiropas Parlamenta (EP) deputāti otrdien ārkārtas plenārsesijā pieņemtā rezolūcijā. Viņi arī uzsver, ka steidzami vajadzīga dziļa ES reforma, lai veidotu Savienību, kas saviem iedzīvotājiem spēj sniegt to, ko viņi vēlas.
Lasīt tālāk
Ceturtdien EP deputāti pieņēma ES daudzgadu plānu mencas, reņģes un brētliņas krājumu apsaimniekošanai Baltijas jūrā. Šis ir pirmais reģionālais daudzgadu plāns reformētās ES zivsaimniecības politikas ietvaros, kurā ņemta vērā mijiedarbība starp dažādām zivju sugām. Tā mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu zivsaimniecību un ilgtermiņā radīt labākus ekonomiskos apstākļus zvejniekiem.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments 8.jūnijā paziņoja “Panamas dokumentu” izmeklēšanas komitejas 65 locekļu vārdus - EP deputātus, kas izmeklēs ES tiesību aktu pārkāpumus saistībā ar naudas atmazgāšanu un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Komitejas nosaukuma saīsinājums EP sistēmā būs PANA.
Lasīt tālāk
EP Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma (ENVI) komitejas deputāti atbalstīja plānus stingrākām uzraudzības un sertifikācijas procedūrām, lai nodrošinātu tādu medicīnisko ierīču kā, piemēram, krūšu implantu vai gūžu protēžu drošumu un izsekojamību. EP deputāti arī apstiprināja stingrākus informācijas un ētiskas noteikumus diagnostikas medicīniskajām ierīcēm, ko izmanto, piemēram, grūtniecības un DNS testēšanā. Abi dokumenti ir neformāli saskaņoti ar ES Padomes Nīderlandes prezidentūru.
Lasīt tālāk
EP deputāti trešdien atbalstīja ES pievienošanos Pasaules tirdzniecības organizācijas (PTO) nolīgumam starp ES un 24 pasaules valstīm, ieskaitot arī Japānu, Ķīnu un ASV, kas paredz atcelt muitas nodokļus 201 jauno tehnoloģiju izstrādājumiem, piemēram, videospēļu konsolēm, medicīniskās attēlveidošanas aparatūrai un skārienjutīgiem ekrāniem.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments ceturtdien pieņēma jaunus ES noteikumus, kuru mērķis ir veicināt iedzīvotāju brīvu pārvietošanos ES, vienkāršojot procedūras dažu publisko dokumentu, piemēram, dzimšanas vai laulības apliecību, atzīšanai citās ES dalībvalstīs. Lai izvairītos no prasības pēc tulkojuma, noteikumi paredz jaunu daudzvalodu ES veidlapu pievienošanu ikvienam dokumentam.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments trešdienas balsojumā atzinīgi novērtēja Eiropas Komisijas ierosināto Nodokļu apiešanas novēršanas direktīvu, tomēr prasīja stingrākus ierobežojumus pārmaksāto nodokļu atmaksai un attiecībā uz ārvalstīs gūtiem ienākumiem. Viņi prasīja arī vairāk pārredzamības ieguldījumu (trastu) fondiem, vienotus noteikumus par “patentlodziņa” atlaidēm attiecībā uz intelektuālā īpašuma ieņēmumiem, un izveidot nodokļu oāžu “melno sarakstu”.
Lasīt tālāk
Trešdien pieņemtajā rezolūcijā Eiropas Parlaments nosodīja Eiropas Komisijas kavēšanos publicēt zinātniskos kritērijus, pēc kuriem definē un ierobežo hormonālās sistēmas darbības traucējumus izraisošas vielas, ko Pasaules Veselības organizācija (PVO) uzskata par pasaules mēroga apdraudējumu sabiedrības veselībai. Rezolūcijā EP atgādina, ka Komisijas rīcība ir arī pretrunā ar ES tiesību aktiem, jo minētie kritēriji bija jāpublicē līdz 2013.gada beigām.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments trešdienas balsojumā vienojās izveidot izmeklēšanas komiteju, kurā izmeklēs “Panamas dokumentos” iekļautās ziņas par ofšoriem. Komiteja izmeklēs iespējamos ES un dalībvalstu tiesību aktu pārkāpumus un administratīvas kļūmes, piemērojot noteikumus par cīņu pret naudas atmazgāšanu, nodokļu apiešanu un nemaksāšanu. Komitejā būs 65 locekļi un tai būs divpadsmit mēneši laika sagatavot noslēdzošo ziņojumu.
Lasīt tālāk
EP deputāti trešdienas debatēs ar Eiropas Komisijas vicepriekšsēdētāju Jirki Katainenu gadu pēc "Junkera plāna" izziņošanas pauda krasi atšķirīgus viedokļus par €315 miljardu investīciju plānu Eiropas izaugsmes veicināšanai. Kamēr Eiropas Tautas partija un Sociālisti un Demokrāti kopumā atzinīgi vērtēja darbu pie "Eiropas Stratēģisko investīciju fonda" un Komisijas paziņojumu par plāna pagarināšanu, deputāti no mazākām politiskajam grupām plāna panākumus vērtēja skeptiski.
Lasīt tālāk
Otrdienas plenārsesijā Eiropas Parlaments ar komisāru Dimitri Avramopulu apsprieda ierosinātos uzlabojumus ES “zilās kartes” noteikumos, lai vienkāršotu augsti kvalificētu darba ņēmēju iekļūšanu ES un uzlabotu viņu dzīves apstākļus, kā arī rīcības plānu migrantu veiksmīgai integrācijai Eiropas Savienībā.
Lasīt tālāk
Pirmdienas vēla vakara debatēs ar Eiropas Komisiju EP deputāti pauda bažas par Astravjecas atomelektrostacijas (AES) būvniecības drošumu un atbilstību starptautiskajiem noteikumiem.
Lasīt tālāk
Lielākā daļa EP deputātu otrdienas debatēs atzinīgi vērtēja ES plānus pastiprināt sadarbību ar trešajām valstīm, īpaši Āfriku, palielinot publiskos un privātos ieguldījumus šo valstu ekonomikas un sociālās jomas attīstībā, lai samazinātu migrācijas plūsmas. Daudzi EP deputāti gan brīdināja neatkārtot tādus darījumus, kā ES noslēdza ar Turciju.
Lasīt tālāk
EP otrdien pieņemtajā rezolūcijā prasa Eiropas Komisijai ierosināt tiesību aktus pret negodīgu tirdzniecības praksi pārtikas piegādes ķēdē, lai nodrošinātu taisnīgus ienākumus lauksaimniekiem un plašu izvēli patērētājiem. Ar likumu jānodrošina taisnīgas un pārredzamas attiecības starp pārtikas ražotājiem, piegādātājiem un izplatītājiem. Taisnīga tirdzniecība varētu novērst arī pārprodukciju un pārtikas izšķērdēšanu, viņi saka.
Lasīt tālāk
Eiropas Komisijai ir jāveido uzdevumu grupa cīņai ar virtuālās valūtas, piemēram, “Bitcoin” izmantošanu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai un terorisma finansēšanai, norāda Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā.
Lasīt tālāk
Eiropas Komisijai jāturpina sarunas ar ASV, lai novērstu ierosinātā “privātuma vairoga” nepilnības, kas neļautu pietiekami aizsargāt uz ASV komercdarbības nolūkos pārsūtītos ES iedzīvotāju datus, EP saka ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā.
Lasīt tālāk
Lielākā daļa EP deputātu, kas izteicās trešdienas vakara debatēs ar Komisijas viceprezidentu digitālā tirgus jautājumos Andrusu Ansipu, atzinīgi vērtēja Komisijas tikko publiskotos ierosinājumus ar mērķi paplašināt patērētāju un uzņēmēju iespējas pirkt un pārdot produktus un pakalpojumus tiešsaistē. Parlamentam attiecībā uz vienotā digitālā tirgus izveides tiesību aktiem būs vienlīdzīgas lēmumu pieņemšanas tiesības ar ES ministriem.
Lasīt tālāk
EP deputāti ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā pieprasa sniegt patērētajiem vairāk ietekmes uz enerģijas tirgu. Viņi rosina stimulēt kolektīvo iepirkumu, enerģijas ražošanu mājsaimniecībās, cenu salīdzināšanas iespējas un prasa atvieglot enerģijas piegādātāja vai tarifa maiņu. Rezolūcijā, kas ir EP ieguldījumu Enerģētikas savienības veidošanā, deputāti arī prasa ES energoefektivitātes ieguldījumus vairāk pielāgot enerģētiskās nabadzības novēršanai.
Lasīt tālāk
51% Latvijas jauniešu Eiropas Parlamenta Eirobarometra aptaujā atzīst: krīzes iespaidā viņi ir izstumti no ekonomiskās un sociālās dzīves. Vidēji ES šādi jūtas 57% jauno eiropiešu.
Lasīt tālāk
Dalībvalstīm ir jādara vairāk, lai aizsargātu cilvēku tirdzniecības upurus, īpaši sievietas, un jāīsteno īpaši cilvēku dzimumam pielāgoti novēršanas, palīdzības un atbalsta pasākumi, saka EP deputāti ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti nosoda faktu, ka ES dalībvalstis nepietiekami īsteno pašlaik jau spēkā esošos ES tiesību aktus.
Lasīt tālāk
EP deputāti ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā atkārtoti aicina ieviest obligātu izcelsmes valsts norādi ES ražotajai gaļai un pienam. Deputāti norāda, ka obligāts marķējums palīdzēs saglabāt patērētāju uzticēšanos pārtikas produktiem, nodrošinot to piegādes ķēdes pārredzamību.
Lasīt tālāk
Kamēr Ķīna nav nodrošinājusi atbilstību pieciem ES tirgus ekonomikas kritērijiem, tās eksportam uz Eiropu antidempinga un antisubsīdiju izmeklēšanās jāpiemēro "nestandarta" metodes, saka EP deputāti rezolūcijā, ko pieņēma ceturtdien. Tas nepieciešams, lai nodrošinātu taisnīgus konkurences apstākļus ES uzņēmumiem un aizsargātu ES darbavietas, viņi uzsver.
Lasīt tālāk
Trešdienas vakara debatēs EP deputāti pauda nopietnas bažas par to, ka Turcija nepilda ES 18.martā izvirzītos vīzu liberalizācijas priekšnoteikumus. Eiropas Savienība 18.martā ar Turciju vienojās paātrināt vīzu liberalizāciju, apmaiņā pret palīdzību ierobežot migrantu plūsmu uz Eiropas Savienību.
Lasīt tālāk
Pasu pārbaudes atjaunošana uz Šengenas valstu robežām apdraud vienu no galvenajiem un praktiskākajiem Eiropas projekta ieguvumiem, uzsvēra lielākā daļa EP deputātu, kas izteicās trešdienas vakara debatēs ar Komisiju un Padomi. Viņi vienojās, ka, lai atjaunotu normālu Šengenas zonas darbību, ir pienācīgi jānostiprina ES ārējās robežas.
Lasīt tālāk
ES "Dublinas noteikumi", kas nosaka, kura dalībvalsts ir atbildīga par patvēruma pieteikumu apstrādi, nedarbojas, atkārtoja EP deputāti trešdienas debatēs par ES Komisijas priekšlikumu to reformai. Šie noteikumi ir jāaizvieto ar efektīvu patvēruma sistēmu, kuras pamatā ir solidaritāte starp ES dalībvalstīm, lai ļautu tām efektīvi apstrādāt patvēruma pieteikumus.
Lasīt tālāk
EP deputāti noteikuši jaunas pilnvaras ES policijas aģentūrai Eiropols cīņai pret terorismu, kibernoziegumiem un citiem pārkāpumiem. Jaunie noteikumi stāsies spēkā 2017.gada 1. maijā. ES policijas aģentūra Eiropols drīz varēs pastiprināt pasākumus cīņā pret terorismu, kibernoziegumiem un citiem kriminālpārkāpumiem, kā arī ātrāk reaģēt uz draudiem. To paredz jaunie pārvaldības noteikumi, ko Parlaments apstiprināja trešdien. Jaunās pilnvaras tiks līdzsvarotas ar stingriem datu aizsardzības pasākumiem un demokrātiskiem pārraudzības instrumentiem.
Lasīt tālāk
Trešdien EP deputāti pieņēma harmonizētus ES noteikumus, kuru mērķis ir vienkāršot iespējas trešo valstu iedzīvotājiem studēt vai veikt pētījumus ES universitātēs. Jaunie noteikumi uzlabos nosacījumus arī trešo valstu praktikantiem, brīvprātīgajiem, skolniekiem un viesauklēm (au-pair).
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta otrdienas debatēs par Grieķijas makroekonomiskās korekcijas programmu, EP politisko grupu viedokļi dalījās: kreisi orientētās grupas, piebalsojot arī Konservatīvajiem un Reformistiem, pieprasīja Grieķijas kreditoriem un Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF) neuzspiest valstij vēl vairāk reformu un piemērot parāda atvieglojumus. Savukārt centriski labējā Eiropas Tautas partijas (ETP) grupa uzsvēra reformu nepieciešamību.
Lasīt tālāk
Nord Stream 2 projekta īstenošana ir pretrunā Enerģētikas savienības mērķiem. Tas kaitēs ES dalībvalstu solidaritātei, un tas ir jāizvērtē kā no ģeopolitiskā, tā no ekonomikas viedokļa, teica EP deputāti pirmdienas vakara debatēs ar ES klimata politikas komisāru Migelu Ariasu Kanjeti.
Lasīt tālāk
Svinīga ceremonijā Āhenē, Vācijā, pasniegta Eiropas jaunatnes Kārļa Lielā balva 2016 - Itālijas projektam bēgļu integrācijas atbalstam InteGREAT, iedrošinot iesaistīties jauniešus no visas Eiropas. Balvā jaunieši ieguva 5000 eiro.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībā ir jāpiešķir oficiāls statuss mājsaimniecībās nodarbinātajiem un aprūpētājiem, no kuriem lielākā daļa ir migrantes. Viņu darbs ir jāatzīst par “īstu” darbu, lai novērstu izmantošanu, piespiedu darbu un cilvēku tirdzniecību, saka EP deputāti šonedēļ sesijā pieņemtajā rezolūcija. EP deputāti, minot Beļģijas un Francijas piemērus, rosina izveidot vienkārši pārvaldāmus modeļus likumīgām darba devēja un nodarbinātāja attiecībām, lai mazinātu nestabilitāti un nedeklarētu darbu mājsaimniecībās.
Lasīt tālāk
Tieši bērniem nākas maksāt, ja ES dalībvalstis nespēj sadarboties un aizsargāt bērnu intereses tiesvedībā, piemēram, pārrobežu strīdos par aizgādību vai adopcijas lēmumos, Eiropas Parlaments uzsver ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti vēlas lai ES dalībvalstis izveidotu īpašas palātas bāriņtiesās vai pārrobežu starpniecības institūcijās, kas nodrošinātu pārnacionālu ar bērniem saistītu lietu ātru atrisināšanu.
Lasīt tālāk
Ceturtdien EP deputāti pieņēma noteikumus, kuru mērķis ir novērst šķēršļus, ES vienotās dzelzceļa telpas izveidei – dalībvalstu atšķirīgās tehniskās prasības un sadrumstalotās administratīvās procedūras. “Ceturtās dzelzceļa paketes” pirmais “tehniskais pīlārs” cita starpā ļaus ietaupīt laiku un līdzekļus, ko prasa drošības sertifikātu saņemšana pakalpojumu sniegšanai un tirgus atļauju saņemšana jaunām lokomotīvēm un vagoniem.
Lasīt tālāk
Ceturtdienas rīta debatēs par ES-Turcijas bēgļu darījuma īstenošanu, tā juridiskajiem aspektiem un demokrātisko kontroli EP deputāti Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniekam Timmermanam un Nīderlandes prezidentūras pārstāvim Daikhofam piekodināja, ka Turcijai nedrīkst dot nekādas atlaides attiecībā uz bezvīzu režīma kritēriju izpildi.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta Komunikācijas ģenerāldirektorāts (DG COMM) izsludina jaunu iespēju iesniegt projektus partnerībai un dotācijām, lai līdzfinansētu komunikācijas aktivitātes ar mērķi vairot izpratni par Eiropas Parlamenta identitāti un politisko lomu. Projekti tiek gaidīti divās jomās:
Lasīt tālāk
Dalībvalstīm ir jāpasludina moratorijs attiecībā uz apkures atslēgšanu ziemā par rēķinu nemaksāšanu, lai neviena ģimene aukstumā nepaliktu bez energoapgādes, saka EP deputāti rezolūcijas projektā, ko pieņēma ceturtdien. Lai pastiprinātu cīņu pret nabadzību ES, samazinot energoresursu izmaksas mājsaimniecībās, EP deputāti aicina palielināt atbalstu trūcīgām ģimenēm un vairāk ieguldīt energoefektivitātes projektos, lai samazinātu komunālo pakalpojumu rēķinus.
Lasīt tālāk
Ceturtdien Eiropas Parlaments apstiprināja jauno direktīvu, kas regulēs Pasažieru Datu reģistra (PDR) datu izmantošanu Eiropas Savienībā – novēršanas, noteikšanas, izmeklēšanas un terorisma un citu nopietnu noziegumu izmeklēšanas vajadzībām. Jaunie noteikumi prasīs lidsabiedrībām nodot dalībvalstu iestādēm pasažieru datus par visiem lidojumiem starp ES un trešajām valstīm.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments ceturtdien atbalstīja jaunos ES datu aizsardzības tiesību aktus, kas atgriež iedzīvotājiem kontroli pār viņu privātajiem datiem, radīs vienotus un digitālajam laikmetam pielāgotus noteikumus visā ES. Jaunie noteikumi arī nosaka minimālos noteikumus datu izmantošanai policijas un tiesu darba vajadzībām.
Lasīt tālāk
Ņemot vērā nopietnas bažas par glifosāta kancerogenitāti un graujošo ietekmi uz hormonālo sistēmu, EP deputāti trešdien pieņemtajā rezolūcijā aicina Eiropas Komisiju atjaunot herbicīda glifosāta pārdošanas atļauju tikai uz septiņiem, nevis 15 gadiem, un atļaut tā lietošanu tikai speciālistiem. Šo herbicīdu plaši izmanto zemnieku saimniecībās un dārzos. EP aicina arī publicēt visus zinātniskos pierādījumus, ko Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ņēmusi vērā, izvērtējot glifosātu.
Lasīt tālāk
Trešdien EP deputāti ar Padomes priekšsēdētāju Tusku un Komisijas prezidentu Junkeru apsprieda ES 18. marta vienošanos ar Turciju par migrantu un patvēruma meklētāju atgriešanu no Grieķijas salām uz Turcijas teritoriju.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībai ir jāspēj sevi aizstāvēt. Dalībvalstīm jāuzņemas vairāk atbildības par kolektīvo drošību, mazāk jāpaļaujas uz ASV un jāapvieno spēki Eiropas Aizsardzības savienības izveidei, saka EP deputāti trešdien pieņemtajā rezolūcijā. Vismaz 2% no ES dalībvalstu iekšzemes kopprodukta līdz 2024.gadam jāpiešķir aizsardzības izdevumiem, teikts rezolūcijā, kas ir Eiropas Parlamenta ieguldījums ES jaunajā globālās drošības stratēģijā.
Lasīt tālāk
Trešdienas plenārsēžu balsojumos Eiropas Parlaments apstiprināja Slovēnijas, Latvijas, Čehijas Republikas un Slovākijas kandidātus Eiropas Revīzijas palātas locekļu amatiem, bet noraidīja Polijas kandidātu, pamatojoties uz Budžeta kontroles komitejas ieteikumiem. Toni Abela, kandidāts no Maltas, jau iepriekš bija atsaucis savu kandidatūru, reaģējot uz komitejas negatīvo viedokli. Galīgo lēmumu par iecelšanu amatā Luksemburgā esošajā iestādē pieņems ES Padome.
Lasīt tālāk
Parlaments trešdien nobalsoja par 100 miljonu eiro piešķiršanu ārkārtas palīdzībai bēgļiem Eiropas Savienībā un 2 miljonu eiro piešķiršanu papildu personāla nolīgšanai Eiropola Eiropas Pretterorisma centrā (ECTC). Sakarā ar šo pasākumu steidzamību EP deputāti 2016.gada pirmajā budžeta grozījuma projektā piemēroja paātrināto apstiprināšanas procedūru, to noslēdzot mēneša laikā.
Lasīt tālāk
Eiropas Komisijai un dalībvalstīm ir jāiegulda vairāk pūļu, lai apkarotu izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un naudas atmazgāšanu, uzsvēra EP deputāti otrdienas pēcpusdienas debatēs, kuru iemesls bija Panamas ofšoru skandāls – dokumentu noplūde par 200 000 ofšoru uzņēmumiem un to slēptajiem īpašniekiem.
Lasīt tālāk
Otrdien EP deputāti debatēs ar Komisijas priekšsēdētaju Žanu-Klodu Junkeru un Nīderlandes aizsardzības ministri Žanīni Hennisu-Plasšātu apsprieda ES rīcībā pašlaik esošos un vajadzīgos jaunos instrumentus terorisma novēršanai un apkarošanai, ES iedzīvotāju aizsardzībai un vainīgo kriminālvajāšanai. Debatēs piedalījās arī ES Augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerini.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments otrdien, 12.aprīlī, pieņēma rezolūciju par visaptverošu pieeju ES migrācijas politikai. Latvijas eiroparlamentārieši pauž viedokli – kā, viņuprāt, risināt migrācijas krīzi?
Lasīt tālāk
Centralizēta patvēruma sistēma ļaus ES efektīvāk tikt galā ar joprojām augošo migrantu un patvēruma meklētāju pieplūdumu, EP deputāti saka otrdien pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti prasa arī nodrošināt iespējas, kā bēgļi droši un likumīgi varētu pieteikties patvērumam Eiropas Savienībā, nemeklējot cilvēku kontrabandistu pakalpojumus un neriskējot ar savām dzīvībām.
Lasīt tālāk
Latvijas eiroparlamentāriešu un jauniešu pārstāvju žūrija par Eiropas jaunatnes Kārļa Lielā balvas nacionālo uzvarētāju atzinusi Liepājas Bērnu un jaunatnes centra “Jauniešu māja” īstenoto jauniešu apmaiņas projektu “E-POSS”. Tālāk tas Eiropas mērogā sacentīsies ar pārējo ES valstu nacionālajiem uzvarētājiem par Eiropas jaunatnes Kārļa Lielā balvu 2016 – naudas prēmijām 5000 eiro (1.vietai), 3000 eiro (2.vietai) vai 2000 eiro (3.vietai) apmērā.
Lasīt tālāk
Pašreizējā ES patvēruma sistēma neļauj tikt galā ar joprojām augošo migrantu pieplūdumu, tāpēc vajadzīga radikāla tā saukto Dublinas noteikumu pārskatīšana, trešdien pieņemtajā rezolūcijā norāda EP Pilsoņu Brīvību komiteja. EP deputāti ierosina izveidot centralizētu patvēruma pieteikumu pieņemšanas un patvēruma piešķiršanas sistēmu. Šajā sistēmā jānosaka arī uzņemšanas kvotas katrai ES dalībvalstij, un tās pamatā jābūt tā sauktajiem “karstajiem punktiem”, no kuriem bēgļi tiktu sadalīti tālāk.
Lasīt tālāk
Lai apkarotu arvien pieaugošo baktēriju rezistenci pret mūsdienu antibiotikām, jāierobežo pašreizējo pretmikrobu medikamentu lietošana, un jāizstrādā jauni, ceturtdien pieņemtajos tiesību akta grozījumos norāda EP deputāti. Balsojumā par uzlabojumiem ES veterinārās medicīnas tiesību aktos EP deputāti iebilst pret dzīvnieku kolektīvu un profilaktisku ārstēšanu ar antibiotikām, un atbalsta pasākumus jaunu medikamentu izstrādei.
Lasīt tālāk
Lielākā daļa Eiropas Parlamenta (EP) deputātu trešdien pieņemtajā rezolūcijā mudināja Eiropas Komisiju (EK) neatjaunot pretkontrabandas un pret viltošanas vienošanos ar Philip Morris International (PMI), kas beigsies 2016.gada jūlijā. Viņi prasa Eiropas Savienībai (ES) tā vietā izmantot ES un starptautiskos tiesību instrumentus, lai cīnītos pret cigarešu kontrabandu.
Lasīt tālāk
EP deputāti trešdien atbalstīja jaunus noteikumus, lai nodrošinātu, ka nepilngadīgie un bērni, kuri tiek apsūdzēti vai turēti aizdomās par nozieguma izdarīšanu, saņemtu taisnīgu tiesu. Direktīva, kurai ES Padome neoficiāli piekritusi pagājušā gada decembrī, atzīst ikviena līdz 18 gadiem tiesības uz advokātu un uz personas, kam ir vecāku atbildība, klātbūtni lielākajā daļā tiesas procesa.
Lasīt tālāk
EP deputāti trešdienas debatēs ar Eiropadomi un Eiropas Komisiju (EK) pieprasīja atklāt detaļas par ES vadītāju vienošanos ar Turciju attiecībā uz migrantu un bēgļu plūsmu pārvaldību, jo īpaši vēloties izvērtēt vienošanās atbilstību starptautiskajiem patvēruma noteikumiem. Lielākā daļa politisko grupu vadītāju uzsvēra, ka nedrīkst Turcijas pievienošanās sarunas un vīzu liberalizāciju Turcijas iedzīvotājiem saistīt ar bēgļu jautājumu.
Lasīt tālāk
Atklājot Starptautiskajai sieviešu dienai veltīto EP ārkārtas sesiju kopā ar ANO Augsto komisāru bēgļu jautājumos Filipo Grandi, EP priekšsēdētājs Martins Šulcs norādīja uz Eiropas Parlamenta nemitīgajiem centieniem apkarot visu veidu vardarbību pret sievietēm - kā dalībvalstīs, tā arī bēgļu gaitās uz ES vai ierodoties ES. Grandi aicināja ES apliecināt savas pamatvērtības un noraidīt vispārēju bēgļu atpakaļ sūtīšanu, negarantējot viņu drošību.
Lasīt tālāk
Otrdien EP deputāti pieņēma pasākumus ar mērķi novērst un ierobežot dzīvnieku slimību, kā, piemēram, putnu gripas vai Āfrikas cūku mēra uzliesmojumus. Jaunajā ES tiesību aktā, ar mērķi ierobežot pārnēsājamās dzīvnieku slimības, kas potenciāli apdraud arī cilvēkus, lielāks uzsvars ir uz preventīvu rīcību, kā arī uz jomas speciālistu informētību par jaunākajiem zinātnes atklājumiem.
Lasīt tālāk
Otrdien EP deputāti pieņēma savas prasības attiecībā uz ES jūras ostu pakalpojumu (pietauvošana, vilkšana u.c.) organizēšanu, lai palielinātu to kvalitāti un samazinātu izmaksas. EP deputāti prasa pārredzamību attiecībā uz pakalpojumu maksas noteikšanu un ostu saņemto publisko finansējumu. Tomēr viņi uzskata, ka, nodrošinot atbilstību minimālajām prasībām, spēkā varētu palikt dalībvalstu individuālie ostu pārvaldības modeļi.
Lasīt tālāk
Reformējot ES migrācijas un patvēruma procedūras, jāatzīst ar bēgļu dzimumu saistīti aspekti un patvēruma meklētāju sieviešu, kuras bieži ceļo ar maziem bērniem un citām apgādībā esošām personām, īpašās drošības vajadzības, otrdien pieņemtajā rezolūcijā saka Eiropas Parlaments.
Lasīt tālāk
Bērni visā ES drīz varēs baudīt priekšrocības, ko sniegs dāsnāk finansētas skolu piena, augļu un dārzeņu programmas, kā arī labāka apmācība par veselīgas ēšanas paradumiem. Jaunie tiesību akti, ko EP pieņēma otrdien, apvieno pašlaik atsevišķi finansētās un organizētās ES skolu piena un augļu programmas, palielinot to gada budžetu par 20 miljoniem EUR.
Lasīt tālāk
EP deputāti ceturtdien pieņēma noteikumus, kas uzlabos Eiropas Nodarbinātības dienestu tīkla (EURES) efektivitāti, t.sk., izveidojot ES līmeņa datu bāzi darba meklētājiem un piedāvātājiem. Jauno noteikumu mērķis ir cīņa pret bezdarbu, uzlabojot darba tirgus piedāvājuma atbilstību pieprasījumam. Uzlabotie noteikumi, kam jau piekritušas dalībvalstis, pievērsīs vairāk uzmanības pārrobežu reģioniem un jauniešiem.
Lasīt tālāk
Ceturtdien Eiropas Parlaments pieņēma prasību izveidot ES līmeņa datu bāzi apmaiņai ar kaķu un suņu reģistrācijas datiem, lai cīnītos pret lolojumdzīvnieku nelikumīgu tirdzniecību. Lolojumdzīvnieku, tostarp arī savvaļas un eksotisko dzīvnieku, kontrabanda ir arvien vairāk saistīta ar organizēto noziedzību, tā rada bažas par dzīvnieku labturību un draudus sabiedrības veselībai, uzsver EP deputāti.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta (EP) Budžeta komiteja (BUDG) un Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu (LIBE) komitejas deputāti no 8. līdz 11. februārim dosies vizītē uz Turciju, lai klātienē novērtētu bēgļu stāvokli. No Latvijas EP deputātiem delegācijas vizītē dosies Inese Vaidere (Eiropas Tautas partija / EPP), kura darbojas atbildīgajā EP Budžeta komitejā.
Lasīt tālāk
EP deputāti trešdienas vakarā ar komisāri Korinu Krecu apsprieda seksuālo uzmākšanos un vardarbību pret sievietēm publiskās vietās. Jādara viss iespējamais, lai atrastu vainīgos un sauktu viņus pie atbildības, neatkarīgi no tā, no kādas kultūras viņi cēlušies, uzsvēra EP deputāti.
Lasīt tālāk
Pašlaik notiekošajās sarunās par Pakalpojumu tirdzniecības nolīgumu (TiSA) ar 22 citām valstīm Eiropas Savienībai (ES) jāpanāk noteikumi, kas uzlabotu ES uzņēmumu piekļuvi trešo valstu pakalpojumu tirgum, bet nespiestu dalībvalstis un pašvaldības atvērt konkurencei sabiedriskos pakalpojumus, saka EP deputāti trešdien apstiprinātajos ieteikumos Komisijai.
Lasīt tālāk
Trešdien Eiropas Parlamenta (EP) deputāti tomēr neizmantoja savas veto tiesības attiecībā uz priekšlikumu paaugstināt pieļaujamo slāpekļa oksīdu (NOx) izmešu apjomu dīzeļdzinējiem, kā pirmo soli ceļā uz to, lai ieviestu izmesu testēšanu reālās braukšanas apstākļos. EP lēmuma maiņa sekoja Eiropas Komisijas (EK) solījumam iekļaut robežvērtību pārskatīšanas klauzulu, turklāt Komisija iesniegusi arī tiesību akta priekšlikumu ar mērķi ilgtermiņā mainīt automobiļu tipu apstiprināšanas procedūru Eiropas Savienībā (ES).
Lasīt tālāk
ES Komisijai ir jāatsauc piešķirtā atļauja lietot pārtikā un dzīvnieku barībā ģenētiski modificētās sojas pupas, kas ir izturīgas pret glifosāta herbicīdiem, teikts Eiropas Parlamenta trešdien pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti uzsver, ka Pasaules Veselības organizācija (PVO) glifosātu klasificējusi kā "iespējami kancerogēnu vielu" un ka ES ir atļāvusi lietot ĢMO bez dalībvalstu atbalsta.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībai (ES) ir jāpārvar paralizējošās bailes un šķelšanās, lai tā varētu efektīvi pārvaldīt migrāciju un bēgļu plūsmas, teica daudzi no EP deputātiem, kas piedalījās otrdienas plenārsesijas debatēs ar Nīderlandes prezidentūru un ES Komisiju. Lai nosargātu Šengenas zonu, būtiska ir ES ārējo robežu efektīva aizsardzība, viņi teica. Daži arī aicināja uz neiecietību pret rasismu un vardarbīgiem uzbrukumiem, kas vērsti pret migrantiem un bēgļiem.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments otrdien balsojumā apstiprināja tiesību aktus ar mērķi izveidot “Eiropas platformu“ nedeklarēta darba apkarošanai, kas pastiprinātu sadarbību starp ES dalībvalstu darba lietu ministrijām, ES arodbiedrībām un darba devēju apvienībām, lai kopīgi risinātu problēmu, kas kaitē ES ekonomikai un kropļo ES darba tirgu. Nedeklarētās ekonomikas īpatsvars sasniedz 18% no ES iekšzemes kopprodukta.
Lasīt tālāk
Krievijai ir jāpārtrauc tiešā un netiešā iesaiste konfliktos Gruzijas, Moldovas un Ukrainas teritorijās un jābeidz stāties ceļā šo valstu izvēlētajam ceļam uz ES, saka EP deputāti ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā, kurā izvērtē trīs kaimiņvalstu reformu progresu, kopš spēkā stājušies asociācijas un brīvās tirdzniecības nolīgumi ar ES. Viņi arī ieskicē katras valsts galvenās problēmas, apsveic Moldovu ar jaunu valdību un min Nīderlandes 6.aprīļa referendumu par nolīgumu ar Ukrainu.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments ceturtdienas balsojumā apstiprināja jaunās izmeklēšanas komitejas, kas izmeklēs krāpšanos ar automobiļu izmešu testēšanas ierīcēm, locekļus un darbības jomu. Komitejā darbosies 45 deputāti, kuru vidū ir arī deputāts no Latvijas Krišjānis Kariņš. Komiteja pētīs iespējamo Komisijas un dalībvalstu nolaidību, kuras dēļ nav īstenoti ES noteikumi. Tā 6 mēnešu laikā pēc darba sākšanas sagatavos starpposma ziņojumu un gada laikā — galīgo ziņojumu.
Lasīt tālāk
Trešdien vakarā Eiropas Parlaments atjaunoja ES noteikumus par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem (piem., glābšanas vestes vai velosipēdu ķiveres), gāzes iekārtām (no prīmusiem līdz boileriem) un trošu ceļu iekārtām (kā funikulieri vai gaisa tramvaji). Trīs regulas, kurām neoficiāli piekrituši arī ES dalībvalstu ministri, paredz harmonizētus noteikumus, kas vērsti uz labāku lietotāju aizsardzību, vienlaikus samazinot birokrātisko nosacījumu apjomu, kas jāizpilda ražotājiem.
Lasīt tālāk
"Mums ir jāsniedz konkrēti, redzami rezultāti, kas atspēkotu visā Eiropā augošo skepticismu. (..) Dalībvalstu solījumu un vienošanos pildīšanai tagad būtu jākļūst par Eiropas normu. Vienošanās paliek vienošanās", teica Nīderlandes premjers Marks Rute Nīderlandes prezidentūras uzsākšanas debatēs trešdien.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments trešdienas balsojumā lēma izmantot savas veto tiesības un bloķēt Komisijas noteikumus, kas joprojām ļautu zīdaiņu pārtikai saturēt līdz pat trim reizēm vairāk cukura, nekā to rekomendē Pasaules Veselības organizācija (PVO). Deputāti noraidīja ierosinātos deleģētos noteikumus, kuros pieļaujamais cukura sastāvs bija atstāts iepriekšējā līmenī, raizējoties par to, ka tas neļautu pietiekami pasargāt bērnus no aptaukošanās.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments trešdien balsojumā atbalstīja Latvijas pievienošanos ES automobiļu reģistrācijas datu automātiskās apmaiņas sistēmai. Transportlīdzekļu reģistrācijas datu apmaiņu veiks, lai novērstu un izmeklētu noziedzīgus nodarījumus un terorismu. ES dalībvalsti šajā sistēmā uzņem tikai pēc tam, kad tā pieņēmusi noteiktus datu aizsardzības noteikumus.
Lasīt tālāk
Eiropas Komisijas lēmums sākt dialogu ar Polijas pārvaldi par tiesiskuma un preses brīvības jautājumiem tika kaismīgi apspriests plenārsesijas debatēs otrdien, piedaloties Polijas premjerministrei Beātai Šidlo. Dažu politisko grupu vadītāji kritizēja viņas vadīto valdību par demokrātijas pārkāpumiem, kamēr citi piekrita viņas apgalvojumiem, ka Polijā tiesiskuma principi nav pārkāpts.
Lasīt tālāk
Ģeobloķēšana – prakse, kad patērētāja IP adreses, pasta adreses vai kredītkartes izdošanas valsts dēļ viņam liegta piekļuve precēm vai pakalpojumiem, ir nepamatota, un tā ir jāpārtrauc, saka Eiropas Parlaments otrdien pieņemtajā rezolūcijā. Eiropas Komisijai nekavējoties jāiesniedz solītie sešpadsmit tiesību aktu ierosinājumi vienotā digitālā tirgus un inovācijas stimulēšanai, saka deputāti.
Lasīt tālāk
Pirmdien vakarā Eiropas Parlamenta deputāti ar iekšējā tirgus komisāri Elžbetu Bienkovsku apsprieda priekšlikumu paaugstināt pieļaujamo slāpekļa oksīdu (NOx) izmešu apjomu līdz 110%, pēc tam, kad stāsies spēkā izmešu līmeņa testēšanas procedūra reālās braukšanas apstākļos. EP par to balsos nākamajā plenārsesijā.
Lasīt tālāk
Uzņēmumiem, kas sniedz sabiedrībai svarīgus pakalpojumus, piemēram, enerģētikas, transporta, finanšu un veselības aprūpes nozarēs, vai arī digitālo pakalpojumu - meklētājprogrammas, datu uzglabāšana (mākoņdatošana) u.c. - sniedzējiem, turpmāk būs jārīkojas, lai uzlabotu aizsargspējas pret kiberuzbrukumiem. To paredz jaunie noteikumi, par kuriem pērn 7.decembrī Eiropas Parlaments (EP) un ES Padome panāca neformālu vienošanos un kurus šodien apstiprināja EP Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komitejā ar 34 balsīm par un 2 pret. Tagad noteikumi vēl ir jāatbalsta EP plenārsesijas balsojumā un ES Padomē.
Lasīt tālāk