skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Eiropas Parlaments atbalsta kravas auto CO2 izmešu samazinājumu

14/11/2018

Eiropas Parlaments trešdien atbalstīja plānu līdz 2030. gadam samazināt kravas auto radītos C02 izmešus.

  • 20% zemu vai bezemisiju jauno lielas noslodzes transportlīdzekļu līdz 2030. gadam;
  • Ražotājiem autoparka CO2 emisijas jāsamazina par 35%.

Eiropas Parlamenta deputātu apstiprinātais izmešu samazinājuma mērķis (35%) jaunām kravas automašīnām ir augstāks par Eiropas Komisijas piedāvāto (30%). Jau līdz 2025. gada būtu jāsasniedz 20% robeža. Ražotājiem arī būs jāpalielina zemu vai bezizmešu auto tirgus daļa līdz 20% 2030. gadā un 5% jau 2025. gadā. Līdz 2020. gadam Eiropas Komisijai būtu jānāk klajā ar plāniem veikt CO2 emisiju pārbaudes reālos braukšanas apstākļos.

Dekarbonizācijas sociālā ietekme

EP deputāti atzīst, ka sociāli pieņemamai un taisnīgai pārejai uz bezizmešu mobilitāti nepieciešamas izmaiņas autobūves nozares pievienotās vērtības ķēdē, un iespējamas arī negatīvas sociālās sekas. Tāpēc ES būtu jāveicina prasmju attīstība un darbinieku pārkvalifikācija nozares ietvaros.

Dzīves cikla izmeši

Savā 2022. gada ziņojumā Eiropas Komisijai būtu jāapsver iespēja izvērtēt lielas noslodzes transportlīdzekļu radītās emisijas visa to dzīves cikla laikā, un nepieciešamības gadījumā jānosaka ražotājiem pienākums sniegt informāciju.

EP ziņotājs Bas Eickhout (Zaļie/EFA, Nīderlande): “Pirmo reizi mēs esam ķērušies pie lielas noslodzes transportlīdzekļu radīto emisiju ierobežošanas. Mūsu izvirzītie mērķi ir vērienīgāki nekā Komisijas piedāvājumā, un tos ļauj sasniegt jau tagad pieejamās tehnoloģijas. Mums aŗī jābūt gataviem tehnoloģiju attīstībai, un tāpēc mēs aicinām noteikt bezemisiju un zemu emisiju auto īpatsvaru.”

Nākamie soļi

Eiropas Parlaments savu nostāju sarunās ar ES Padomi apstiprināja ar 373 balsīm pret 285, 16 deputātiem atturoties.

Pamatinformācija

Lielas noslodzes transportlīdzekļi ir atbildīgi par apmēram ceturto daļu ceļu satiksmes radīto CO2 izmešu. Nenosakot ierobežojumus, emisijas pieaugtu līdz ar augošo pārvadājumu apjomu.

Papildu informācija:

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (14.11.2018)
Debašu videoieraksts
EP pētījums “Post-2020 emissions targets for cars and vans” (angļu valodā)
Procedūras dokumentācija
EP Izpētes dienesta apskats

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu