skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Jauni pagaidu robežkontroles noteikumi Šengenas zonā

29/11/2018

Pagaidu robežkontrole Šengenas zonā līdzšinējo divu gadu vietā nedrīkstētu ilgt vairāk nekā gadu, uzskata Eiropas Parlamenta deputāti.

  • Pagaidu robežkontrole sākotnēji nosakāma uz diviem līdzšinējo sešu mēnešu vietā;
  • Maksimālais periods: viens gads līdzšinējo divu vietā;
  • Vairāk nosacījumu kontroles pagarināšanai.

Saskaņā ar pašlaik pārskatāmo Šengenas Robežu kodeksu dalībvalstis Šengenas zonā drīkst veikt pagaidu pārbaudes uz iekšējām robežām, ja pastāv draudi sabiedriskajai kārtībai vai iekšējai drošībai. Ceturtdienas balsojumā par Eiropas Parlamenta nostāju gaidāmajās sarunās ar dalībvalstu ministriem deputāti nolēma:

  • Pagaidu robežkontrole sākotnēji būtu nosakāma uz diviem līdzšinējo sešu mēnešu vietā;
  • maksimālais pagaidu robežkontroles ilgums būtu jāsamazina no pašreizējiem diviem gadiem līdz vienam gadam.

Eiropas Parlamenta deputāti uzsvēra, ka pagaidu robežkontrole ierobežo cilvēku brīvu pārvietošanos, tāpēc tā būtu nosakāma tikai kā ārkārtas līdzeklis galējas nepieciešamības gadījumā.

Jauni nosacījumi kontroles pagarināšanai

Lai pēc sākotnējā divu mēnešu perioda robežkontroli pagarinātu, Šengenas zonas valstīm būtu jāsniedz detalizēts riska izvērtējums. Lai kontroli atstātu spēkā pēc sešiem mēnešiem, Eiropa Komisijai būtu jāsniedz atzinums par tās tiesiskumu, un tā būtu jāapstiprina ES Padomei. EP deputāti arī vēlas noteikt ciešāku Parlamenta iesaisti šajā procesā.

Citāts

EP ziņotāja Tanja Fajon (S&D, Slovēnija) sacīja: “ Šengena ir viens no lielākajiem ES sasniegumiem, taču to apdraud sešu valstu īstenotā kontrole pie iekšējām robežām. Tā ilgst jau vairāk nekā trīs gadus, kaut gan maksimālais atļautais laiks ir divi gadi. Tas apliecina, cik neskaidri ir pašreizējie noteikumi un kā valstis tos nepareizi interpretē. Ja mēs vēlamies saglabāt Šengenu, mums jāizbeidz šī prakse un jānosaka skaidri noteikumi.”

Nākamie soļi

Noteikumi tika apstiprināti ar 319 balsīm pret 241, 78 deputātiem atturoties. Tā kā ES Padome par savu nostāju jau vienojusies, sarunas ar dalībvalstu ministriem varēs sākties nekavējoties.

Pamatinformācija

Austrija, Vācija, Dānija, Zviedrija un Norvēģija noteikušas robežkontroli saistībā ar 2015. gada migrācijas krīzi. Francija pārbaudes ieviesusi, reaģējot uz terorisma draudiem.

Papildu informācija:

Pieņemtais teksts (29.11.2017)
Ziņojuma projekts par robežkontroles pagaidu atjaunošanu pie iekšējām robežām
Paziņojums presei par balsojumu komitejā (22.10.2018)
Procedūras dokumentācija
Eiropas Komisija: robežas, pie kurām atjaunota robežkontrole
Intervija ar EP ziņotāju
Bezmaksas foto, video un audio materiāli

Plašākai informācijai:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu