skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Dabasgāze: Eiropas Parlaments ES noteikumus piemēro arī cauruļvadiem no trešām valstīm

dabasgāzedabasgaze
dabasgāze
04/04/2019

Eiropas Parlamenta deputāti ceturtdien apstiprināja jaunus gāzes tirgus noteikumus, kas ļaus ES likumus piemērot cauruļvadiem no trešām valstīm un radīs juridisko skaidrību tirgus dalībniekiem.

  • ES likumi attieksies arī uz gāzes cauruļvadiem no trešām valstīm;
  • juridiska skaidrība tirgus dalībniekiem;
  • skaidra procedūra izņēmumu noteikšanai.

Eiropas Parlaments ar 465 balsīm pret 95, 68 deputātiem atturoties, apstiprināja gāzes tirgus noteikumu reformu. Noteikumi turpmāk attieksies arī uz visiem cauruļvadiem, kas savieno ES ar trešām valstīm.

Konkurētspējīgāks gāzes tirgus

Atjauninātie noteikumi radīs konkurētspējīgāku gāzes tirgu, ļaujot cauruļvadus no trešām valstīm izmantot vairākiem operatoriem. Pastiprinoties konkurencei, patērētāji gūtu labumu no zemākām cenām.

Noteikumi arī rada skaidrību par nākotnē īstenojamiem projektiem starp ES un trešām valstīm - tostarp Apvienoto Karalisti pēc izstāšanās no ES.

Stingri nosacījumi izņēmumu noteikšanai

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem ES būs ekskluzīvas tiesības vienoties par cauruļvadu savienojumiem ar trešām valstīm. Eiropas Komisija varēs dalībvalstīm atļaut uzsākt sarunas ar trešām valstīm, ja vien šādas sarunas nebūtu pretrunā ar ES likumiem vai neapdraudētu konkurenci vai piegāžu drošību. Pirms vienošanās parakstīšanas dalībvalstij būs jāsaņem Komisijas atļauja. Valsts, kurā cauruļvads šķērso ES robežu, varēs noteikt atkāpi no ES noteikumiem, taču gala vārds par to piederēs Eiropas Komisijai.

Dalībvalsts, kurā ES robežu šķērso jau izbūvēts gāzes cauruļvads, varēs piemērot atkāpi no jaunajiem noteikumiem, ja vien tas neapdraudēs konkurenci ES ietvaros. Atkāpi varēs piemērot gada laikā pēc direktīvas stāšanās spēkā. Ja cauruļvads šķērso vairāku valstu teritoriju, dalībvalstij pirms atkāpes piemērošanas jāveic konsultācijas ar pārējām iesaistītajām valstīm.

Citāts

EP ziņotājs Ježijs Buzeks (ETP, Polija) pēc balsojuma sacīja: “Vairākas iesaistītās puses, kuras interesē tikai peļņa, cerēja uz sarunu izgāšanos, jo bez šīs vienošanās ES noteikumi neattiekties uz caurļvadiem no trešām valstīm. Tāda situācija ļautu nopelnīt dažiem tirgus spēlētājiem, taču radītu zaudējumus mūsu pilsoņiem un visam Enerģētikas Savienības projektam. Tagad visiem cauruļvadiem no trešām valstīm - arī “Nord Stream 2” - tiks piemēroti ES noteikumi: īpašumtiesību nodalīšana, pārskatāmība, nediskriminējoši tarifi. Tas palielinās mūsu kontinenta energodrošību, un tas vienmēr ir bijis galvenais EP mērķis. Man prieks, ka mums izdevies to sasniegt.”

Nākamie soļi

Pēc tam, kad noteikumus formāli būs apstiprinājuši ES valstu ministri, direktīva tiks publicēta ES Oficiālajā Vēstnesī. Tā stāsies spēkā 20 dienas vēlāk. Dalībvalstīm būs deviņi mēneši laika īstenota tajā noteiktās prasības.

Pamatinformācija

ES importē vairāk nekā 70% patērētās dabasgāzes, galvenokārt pa cauruļvadiem no Norvēģijas, Krievijas un Alžīrijas.

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (04.04.2019)
Procedūras dokumentācija
EP Izpētes dienesta apskats
Jautājumi un atbildes (Eiropas Komisija)

Plašākai informācijai
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts:
signe.znotina-znota@europarl.europa.eu