skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Šengena: EP apstiprina nostāju par pagaidu robežkontroli

04/04/2019

Eiropas Parlamenta deputāti vēlas noteikt stingrākus noteikumus pagaidu robežkontroles atjaunošanai Šengenas zonā.

  • Pagaidu robežkontrole sākotnēji nosakāma uz diviem līdzšinējo sešu mēnešu vietā;
  • Maksimālais periods: viens gads līdzšinējo divu vietā.

Saskaņā ar pašlaik pārskatāmo Šengenas Robežu kodeksu ES dalībvalstis Šengenas zonā drīkst veikt pagaidu pārbaudes uz iekšējām robežām, ja pastāv draudi sabiedriskajai kārtībai vai iekšējai drošībai.

EP deputāti un ES Padomes pārstāvji gada sākumā uzsāka sarunas par noteikumu pārskatīšanu, taču nolēma tās pārtraukt, kad kļuva skaidrs, ka vienošanos panākt nav iespējams.

EP deputāti ceturtdien apstiprināja savu nostāju par noteikumiem. Viņi iestājas par pagaidu robežkontroles sākotnējo noteikšanu uz diviem mēnešiem līdzšinējo sešu vietā, kā arī maksimālā perioda ierobežošanu (viens gads līdzšinējo divu vietā).

Jauni nosacījumi kontroles pagarināšanai

Lai pēc sākotnējā divu mēnešu perioda robežkontroli pagarinātu, Šengenas zonas valstīm būtu jāsniedz detalizēts riska izvērtējums. Lai kontroli atstātu spēkā pēc sešiem mēnešiem, Eiropa Komisijai būtu jāsniedz atzinums par tās tiesiskumu, un tā būtu jāapstiprina ES Padomei. Deputāti arī vēlas noteikt ciešāku Eiropas Parlamenta iesaisti šajā procesā.

Citāts

EP ziņotāja Tanja Fajona (S&D, Slovēnija) sacīja: “Šengena ir negrozāma. Diemžēl ES Padome nevēlējās panākt kompromisu, ko pašreizējā situācija ir izdevīga tādām lielajām valstīm kā Francija un Vācija. Nelikumīga robežkontrole Šengenas zonā tiek veikta jau vairāk nekā trīsarpus gadus. Tam ir jāliek punkts, vai arī Komisijai jāvēršas tiesā pret šīm valstīm.”

Nākamie soļi

EP nostāja tika apstiprināta ar 339 balsīm pret 205, 62 deputātiem atturoties. Līdz ar balsojumu Parlaments ir noslēdzis pirmo lasījumu. Par nākamajiem soļiem būs jālemj jaunajam Eiropas Parlamenta sasaukumam.

Pamatinformācija

Austrija, Vācija, Dānija, Zviedrija un Norvēģija noteikušas robežkontroli saistībā ar 2015. gada migrācijas krīzi. Francija pārbaudes ieviesusi, reaģējot uz terorisma draudiem.

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (4.4.2019)
Procedūras dokumentācija
Eiropas Komisija: robežas, pie kurām atjaunota robežkontrole
Intervija ar EP ziņotāju
Bezmaksas foto, video un audiomateriāli

Plašākai informācijai
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts:
signe.znotina-znota@europarl.europa.