skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Atjaunināta ES vīzu datubāze drošākām robežām

13/03/2019

Eiropas Parlamenta deputāti trešdien vienojās par uzlabojumiem Vīzu informācijas sistēmā (VIS), kam jāstiprina ES spēja stāties pretī drošības un migrācijas izaicinājumiem.

  • Pastiprināt drošības pārbaudes, izmantojot visas datubāzes;
  • Iekļaut ilgtermiņa vīzas un uzturēšanās atļaujas.

VIS datubāzi valstu varas iestādes izmanto, lai pārbaudītu informāciju par trešo valstu pilsoņiem, kam ieceļošanai Šengenas zonā nepieciešama vīza.

VIS reformas ietvaros EP deputāti vēlas:

  • obligātas visu ES datubāzu pārbaudes, lai identificētu personas, kas izmanto vairākas identitātes un var radīt drošības vai nelikumīgas migrācijas draudus;
  • ilgtermiņa vīzu - arī tā dēvēto “zelta vīzu” - un uzturēšanās atļauju iekļaušanu VIS;
  • pirkstu nospiedumus un sejas attēlus iegūt jau no 6 gadu vecuma (pašreizējo 12 vietā), lai atvieglotu pazudušo bērnu atrašanu un radniecības noteikšanu;
  • uzlabot “Europol” un tiesībaizsardzības iestāžu piekļuvi VIS, lai identificētu noziegumu upurus vai sekmētu noziegumu izmeklēšanu.

Citāts
EP ziņotājs
Karlošs Koelju (ETP, Portugāle) sacīja: “Šodien mēs atbalstījām VIS reformu, kas novērstu informācijas trūkumu mūsu drošības stratēģijā. “Zelta vīzas” tiks pakļautas vēl nebijušai kontrolei. Drošības pārbaudes tiks saskaņotas visā Eiropā, ciešāk sadarbojoties konsulārajiem dienestiem, robežsardzei un policijai. Līdz ar reformu VIS būs gatava nākotnei.”

Nākamie soļi: Eiropas Parlaments savu nostāju par VIS reformu apstiprināja ar 522 balsīm pret 122, 31 deputātam atturoties. EP deputātiem sarunās ar dalībvalstu pārstāvjiem vēl jāvienojas par teksta galīgo redakciju.

Pamatinformācija: VIS kopš 2011. gada tiek izmantota, lai pārbaudītu informāciju par trešo valstu pilsoņiem, kam ieceļošanai Šengenas zonā nepieciešama vīza. Dalībvalstis katru gadu izskata apmēram 18 miljonus īstermiņa vīzu pieteikumu. 2018. gada augustā sistēmā bija apkopoti vairāk nekā 60 miljoni vīzu pieteikumu un 40 miljoni pirkstu nospiedumu.

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (13.03.2019)
Debašu videoieraksts (12.03.2019)
Procedūras dokumentācija: VIS reforma
EP Izpētes dienests: European information systems in the area of justice and home affairs (2017. gada maijs)
EP Izpētes dienesta pārskats par VIS (2019. gada marts)
Bezmaksas foto, video un audiomateriāli

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu