skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Eiropas Parlaments apstiprina jaunus noteikumus autortiesībām digitālajā jomā

26/03/2019

Radošo profesiju pārstāvjiem un izdevējiem būs vienkāršāk risināt sarunas ar lielajiem interneta uzņēmumiem par autortiesību atlīdzības saņemšanu, paredz Eiropas Parlamenta apstiprinātie autortiesību noteikumi.

  • Interneta platformas atbildīgas par lietotāju augšuplādēto saturu;
  • atsevišķi materiāli - tādi kā “mēmes” un GIF datnes - izslēgti no direktīvas tvēruma;
  • brīva dalīšanās ar saitēm uz ziņu materiāliem, ja tās papildinātas ar “atsevišķiem vārdiem vai ļoti īsiem fragmentiem”;
  • žurnālistiem jāsaņem daļa no autortiesību atlīdzības par savu darbu, ko saņem viņu pārstāvētās izdevniecības;
  • vienkāršoti noteikumi jaunuzņēmumu radītām platformām.

Eiropas Parlaments direktīvu pieņēma ar 348 balsīm pret 274, 36 deputātiem atturoties. Līdz ar to Eiropas Parlamentā ir noslēgusies 2016. gadā aizsāktā likumdošanas procedūra. Tagad direktīva no savas puses vēl jāapstiprina dalībvalstīm ES Padomē. Ja dalībvalstis apstiprinās Parlamenta pieņemto tekstu, direktīva stāsies spēkā pēc publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī. ES dalībvalstīm būs divi gadi laika, lai īstenotu tās prasības.

Direktīvas mērķis ir nodrošināt autortiesību noteikumu tiesību un pienākumu piemērošanu arī interneta vidē. Jaunie noteikumi tieši ietekmēs tādus interneta milžus kā YouTube, Facebook un Google News.

Direktīva tiecas arī turpmāk nodrošināt vārda brīvību internetā.

! Pulksten 16.00 (Latvijas laiks) notiks EP ziņotāja Aksela Fosa un deputātu Helgas Trupelas un Sadžāda Karima preses konference. Tai tiešraidē varēs sekot šeit.

Tehnoloģiju milžiem jādalās ar māksliniekiem un žurnālistiem

Direktīvas mērķis ir radīt vidi, kurā autortiesību turētājiem - īpaši mūziķiem, izpildītājiem un tekstu autoriem - būtu vienkāršāk vienoties par atlīdzību no viņu darbu izmantošanas interneta platformās. Tas tiks panākts, padarot interneta platformas tieši atbildīgas par tajās augšuplādēto saturu. Tāpat ziņu izdevējiem būs tiesības pārstāvēto žurnālistu vārdā panākt vienošanos par viņu radīto materiālu izmantošanu ziņu apkopotājos.

Vārda brīvības garantijas

Direktīvā iekļauta virkne noteikumu vārda brīvības saglabāšanai internetā.

Dalīšanās ar ziņu rakstu fragmentiem arī turpmāk netiks uzskatīta par autortiesību pārkāpumu, taču direktīva neļaus ziņu apkopotājiem šo iespēju izmantot ļaunprātīgi. Tas nozīmē, ka ziņu pieteikumi - ja vien tie būs ļoti īsi - arī turpmāk parādīsies Google News ziņu plūsmā.

Noteikumi arī turpmāk ļaus augšuplādēt aizsargātus materiālus citēšanas, kritikas, kariķēšanas vai parodēšanas nolūkā. Tiesības dalīties ar “mēmēm” un GIF datnēm tiks aizsargātas vēl stingrāk nekā līdz šim.

Virkne izņēmumu

Noteikumi neattieksies uz materiālu augšuplādi nekomerciālās tiešsaistes enciklopēdijās, piemēram, Wikipedia. Jaunuzņēmumu platformām tiks piemēroti vienkāršoti noteikumi.

Vairāk tiesību autoriem un izpildītājiem

Autori un izpildītāji varēs pieprasīt papildu atlīdzību, ja sākotnējā vienošanās par viņu darbu izmantošanu, salīdzinot ar izplatītāja gūto peļņu, būs paredzējusi “neproporcionāli zemu” atlīdzību.

Atbalsts pētniecībai un kultūras mantojuma saglabāšanai

Direktīva arī paredz, ka ar autortiesībām aizsargātus materiālus varēs vieglāk izmantot pētniecībā, kurā nepieciešama liela apjoma teksta un datu pārmeklēšana (tekstizrace un datizrace). Tas stiprinās Eiropas zinātnieku konkurētspēju.  Saskaņā ar vienošanos autortiesības netiktu piemērotas saturam, kas izmantots mācību vai ilustrācijas nolūkos.

Direktīva arī ļaus bez maksas izmantot ar autortiesībām aizsargātus materiālus kultūras mantojuma saglabāšanai.

Kā mainīsies pašreizējais stāvoklis?

Pašlaik interneta uzņēmumi nav pietiekami motivēti sniegt taisnīgu atlīdzību autortiesību turētājiem, jo tie nav atbildīgi par platformu lietotāju augšuplādēto saturu. Uzņēmumiem saturs jādzēš tikai tad, kad to pieprasa tiesību turētājs. Šī kārtība ir sarežģīta un negarantē taisnīgu atlīdzību.

Padarot interneta uzņēmumus atbildīgus par saturu, uzlabosies tiesību turētāju - īpaši mūziķu, izpildītāju un tekstu autoru, ziņu izdevēju un žurnālistu - iespējas panākt sev labvēlīgākas vienošanās ar interneta platformām.

Citāts

EP ziņotājs Aksels Foss (ETP, Vācija): “Šī vienošanās ir nozīmīgs solis, lai labotu pašreizējo situāciju. Tā ļāvusi nedaudziem uzņēmumiem gūt milzu peļņu un neatlīdzināt tūkstošiem radošo profesiju pārstāvju un žurnālistu darbu, no kura atkarīgi šo uzņēmumu ienākumi. Kaut gan direktīva autortiesību turētājiem nerada jaunas tiesības, mēs ņēmām vērā paustās bažas un izlēmām dubultot vārda brīvības aizsardzību. “Mēmes” un GIF datnes tagad ir aizsargātas labāk nekā jebkad agrāk.”

Papildu informācija

Pieņemtais teksts (26.03.2019)
Debašu videoieraksts (26.03.2019)
Procedūras dokumentācija
Jautājumi un atbildes par autortiesību direktīvu
Jautājumi un atbildes (Eiropas Komisija)
Bezmaksas foto, video un audiomateriāli

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu