skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Eiropas Parlaments atbalsta automašīnu CO2 izmešu ierobežošanu

CO2 emisijas
CO2 emisijas
27/03/2019

Eiropas Parlamenta deputāti trešdien apstiprināja vienošanos ar ES valstu ministriem, kas paredz līdz 2030. gadam samazināt vieglo automašīnu un mikroautobusu siltumnīcefekta gāzu izmešus.

  • 37,5% CO2 izmešu samazinājums līdz 2030. gadam jaunām vieglajām automašīnām un mikroautobusiem;
  • pasākumi, lai mazinātu pārejas uz mazoglekļa ekonomiku sociālās sekas;
  • pilna aprites cikla emisiju novērtējums.

Vienošanās paredz līdz 2030. gadam par 37,5% samazināt jauno automašīnu izmešus. Eiropas Komisija bija ierosinājusi 30% samazinājum. Noteikumi arī paredz līdz 2030. gadam par 31% samazināt mikroautobusu radītos CO2 izmešus.

“Eiropas Parlaments sarunās stingri iestājās par priekšlikuma būtības saglabāšanu, lai tas sniegtu patiesus ieguvumus veselības jomā un inovāciju attīstībā. Mēs mērķi sasniedzām, neraugoties uz autobūves nozares un atsevišķu dalībvalstu iebildumiem,” sacīja EP ziņotāja Mirjama Dalli (S&D, Malta).

Jaunie noteikumi tika apstiprināti ar 521 balsi pret 63, 34 deputātiem atturoties. Tagad tie vēl oficiāli jāapstiprina ES Padomei.

Pāreja uz mazoglekļa ekonomiku - sociālās sekas

Ražotājiem, kuru ražoto auto modeļu vidējais izmešu apjoms pārsniegs noteiktās robežas, būs jāmaksā par pārsniegtajām emisijām. Līdz 2023. gadam Eiropas Komisijai būs jāizvērtē, vai šie līdzekļi būtu izmantojami, lai finansētu taisnīgu pāreju uz bezizmešu mobilitāti un atbalstītu autonozarē nodarbināto cilvēku prasmju uzlabošanu.

Pilna aprites cikla novērtējums

Jaunie noteikumi paredz ES līmenī izvērtēt auto radītos izmešus visa “dzīves cikla” laikā. Eiropas Komisijai līdz 2023. gadam jāizvērtē, vai tam nepieciešama kopīga metodoloģija. Nepieciešamības gadījumā pēc tam būtu jāpieņem attiecīgi noteikumi.

Pamatinformācija

Transporta nozare ir vienīgā ES, kurā kopš 1990. gada nav būtiski samazinājies siltumnīcefekta emisiju apjoms. Eiropas Vides aģentūras aprēķini liecina, ka transporta nozarē tieši autotransports rada lielāko daļu izmešu (72,9% 2016. gadā). Tas saražo apmēram 20% visas ES siltumnīcefekta emisiju.

Papildu informācija 

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit
Debašu videoieraksts (27.03.2019)
Procedūras dokumentācija
EP Izpētes dienests: CO2 standards for new cars and vans
Pētījums: post-2020 CO2 emission targets for cars and vans - the right level of ambition?
Bezmaksas foto, video un audiomateriāli

Plašākai informācijai
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu