skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Bundestāga priekšsēdētājs Šoible: “Bez vienotas Eiropas nebūtu vienotas Vācijas”

14/11/2019

Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli un Vācijas Bundestāga prezidents Volfgangs Šoible novembra pirmās plenārsesijas ievadā pieminēja Berlīnes mūra krišanu 1989. gada 9. novembrī.

Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli izteica cieņu drosmīgajiem Eiropas iedzīvotājiem, kuri “mierīgi, bez jebkādas vardarbības, vienīgi ar savu gribasspēku spēja saraut gadu desmitiem nestās važas”.

Viņš tomēr brīdināja, ka “Eiropas demokrātija un vērtības, un principi, kas likti tās pamatos, nav neatgriezeniski. To aizstāvēšanai ir vajadzīga mūsu visu apņēmība un griba. (…) Kā šī ārkārtējā laika liecinieks Berlīnē es spēju vienīgi ar lielām bažām raudzīties, kā Eiropā atgriežas tie rēgi, kas mums šķita miruši un apglabāti zem vēstures sloga”, viņš piebilda, paužot nožēlu par antisemītisma atjaunošanos un pieminot pirms četriem gadiem Parīzes uzbrukumu laikā zaudētās dzīvības. (Lasīt pilnu runu)

Vācijas Bundestāga priekšsēdētājs Volfgangs Šoible sacīja: “Bez Eiropas konsolidēšanās, bez eiropiešu vēlmes saliedēt austrumus un rietumus, nebūtu arī Vācijas vienotības.” Viņš norādīja, ka vācieši “nekad neaizmirsīs” viņiem parādīto uzticēšanos, kas padarīja iespējamu Vācijas atkalapvienošanos, “neraugoties uz brūcēm, kuras kontinentā bija iecirtis Vācijas izraisītais Otrais pasaules karš”.

Viņš arī brīdināja, ka Eiropas vērtībām un brīvībai ir pretinieki: “Likumos pamatotā starptautiskā kārtība ir apdraudēta - patiesībai vairs nav vērtības, valda nacionālais egoisms. Tikmēr pasaules aktuālākās problēmas - badu, migrāciju, klimata pārmaiņas un drošību - var risināt, vienīgi darbojoties globālā vērienā. (…) Mums jāpārvar aprobežotība, savtīgums un bailes.”

Svinīgo sēdi noslēdza politisko grupu vadītāju uzrunas, izteicās arī Komisijas un Padomes pārstāvji.

Šeit var noskatīties atsevišķo uzrunu videoierakstus:

EP priekšsēdētāja Dāvida Sasoli uzruna

Vācijas Bundestāga priekšsēdētāja Volfganga Šoibles uzruna

Politisko grupu vadītāju uzrunas

Eiropas Komisijas pirmā vicepriekšsēdētāja Frānsa Timermana un Somijas Eiropas lietu ministres Titi Tupurainenas (Padomes vārdā) uzrunas

 

Papildu informācija

 

Prezidenta Sasoli runa, pieminot Berlīnes mūra krišanu

Vācijas Bundestāga priekšsēdētāja Volfganga Šoibles uzrunas teksts (vāciski)

Vēsturiska informācija: “Eiropas Parlaments un ceļš uz Vācijas apvienošanu”

Multimediju centrs: bezmaksas audio, video un foto materiāli

Vācijas parlamenta priekšsēdētājs Volfganga Šoible uzrunā Eiropas Parlamentu, pieminot Berlīnes mūra krišanas 30. gadadienu

 

Plašāka informācija:

Jānis Krastiņš,

Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā

Tālr.: + 371 67085461; + 371 26542369

E-pasts: janis.krastins@europarl.europa.eu